نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))

دربند - بند یخچال - پناهگاه شیرپلا

ای سبزی هر درخت و هر باغ و گیا
ای دولت و اقبال من و کار و کیا
ای خلوت و ای سماع و اخلاص و ریا
بی‌حضرت تو این همه سوداست بیا
"مولانا"
------------------------

گزارش کوه پیمایی دربند - بند یخچال - پناهگاه شیرپلا

تاریخ اجرای برنامه: پنج شنبه 26 خرداد 1390
نفرات شرکت کننده: 1 نفر (خودم)
سطح برنامه: کوهپیمایی متوسط
مسیر صعود: دربند - بند یخچال - جانپناه شروین - پناهگاه شیرپلا
مسیر فرود: مسیر عمومی پناهگاه شیرپلا - دربند
مبدا حرکت: میدان سربند، 1800 متر
مقصد: جانپناه شروین (حدود 2750 متر) و پناهگاه شیرپلا (2750 متر)
زمان: صعود: 3.5 ساعت ، فرود: بیش از 2 ساعت


* ارتفاع جانپناه شروین (پناهگاه شروین) را بعضی از سایتها 2450 متر گفته اند که اشتباه میباشد. این دو پناهگاه تقریبا با هم، هم ارتفاع میباشند. ارتفاع سنجی با گوگل ارث هم همین را نشان میدهد. (به تصویر شماره 8 هم دقت کنید)

موقعیت جغرافیایی و معرفی دربند:
دربند محله ای قدیمی در شمال تهران و در دامنه رشته کوههای البرز مرکزی میباشد. ارتفاع متوسط دربند از سطح دریا 1700 متر (1800 متر در میدان سربند) میباشد. دربند همچنین یکی از مسیرهای اصلی صعود به قله توچال و ارتفاعات البرز مرکزی میباشد. از میدان سربند که به داخل کوه پیاده روی را آغاز میکنید تا حدود 1 ساعت در دو طرف مسیر کافه و رستورانهای رنگارنگ و شیک آماده پذیرایی از خیل عظیم مهمانان و گردشگرانی میباشند که روزهای تعطیل و آخر هفته این مسیر را طبیعت گردی انتخاب نموده اند. اگر به چشم طبیعت گردی و کوهنوردی به مسیر دربند نگاه کنید تعداد زیاد کافه ها و مغازه ها در طول مسیر که چند سال اخیر بشدت هم افزایش یافته، برای شما چندان خوشایند نخواهد بود.
مسیر عمومی پیاده روی این مسیر از دربند به پناهگاه شیرپلا میباشد که حدود 3-4 ساعت بطول می انجامد. اگر این مسیر را به دو نیمه قسمت کنیم نیمه دوم کمی سخت تر و فنی تر میشود که راهپیمایی در آن از عهده کسانی که از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار نبوده و یا اهل کوه و کوهپیمایی نیستند، بر نخواهد آمد.
اگر بخواهیم مسیر دربند را با درکه مقایسه کنیم، دربند برا ی راهپیمایی به مراتب سخت تر و فنی تر خواهد بود. پس اگر خواهان پیاده روی آسان تر، خانوادگی و همچنین طبیعت بکرتر و کافه های کمتر در طول مسیر هستید درکه برای شما انتخاب بهتری خواهد بود.
برای پیاده روی و تفرج در مسیر دربند اگر خواهان مسیرهای خلوت تر و بکر تری هستید، مسیر بند یخچال و یا مسیر دره اوسون پیشنهاد میشود که در بخشی از راه ، از مسیر اصلی جدا میشوند. حدود 1 ساعت که از مسیر اصلی به سمت بالا حرکت میکنید به دوراهی بند یخچال میرسید که سمت راست به بند یخچال و سمت چپ به پناهگاه شیر پلا و اوسون میرود. (آدرس دقیق دوراهی و مسیر را از کافه دارها بپرسید. تصویر شماره: ١۴)

تصویر شماره 1: تصویر ماهواره ای مسیر از Google Earth

نقشه ماهواره ای دربند - پناهگاه شیرپلا


مسیر بندیخچال:

از میدان سربند که شروع مسیر پیاده روی میباشد دو راه پیش رو دارید. یکی مسیر مستقیم که مسیر اصلی و عمومی پیاده روی دربند میباشد و دیگری راه پله ای که از کنار تله سی یژ شروع شده و شما را به ایستگاه بالای تله و در نهایت به دوراهی بند یخچال میرساند. من مسیر تله را که دارای شیب بیشتری میباشد اما خلوت تر بوده و کافه های کمتری دارد را برای حرکت انتخاب نمودم. با حرکت در این مسیر پس از حدود نیم ساعت پیاده روی به ایستگاه بالای تله سی یژ خواهید رسید. بعد از ایستگاه ارتفاع کم شده و از کنار رودخانه عبور خواهید کرد که برای استراحت و صرف صبحانه هم مناسب میباشد. پس از حدود 15 دقیقه از ایستگاه به دوراهی بند یخچال میرسید که روبرویتان کافه، سمت چپ پناهگاه شیرپلا و سمت راست مسیر بند یخچال میباشد. با عبور از پل در سمت راست مسیر بند یخچال را در پیش بگیرید. (تصویر شماره: 14) پس از کمی راهپیمایی در این مسیر از داخل کافه ای بنام باغچه کمپینگ عبور کرده و حدود 10 دقیقه بعد از کافه نیز به چشمه آبی میرسید که میتوانید از آب آن بیاشامید. آب به اندازه کافی از چشمه بردارید چون بقیه راه تا جانپناه شروین و آبشارهای پائین پناهگاه شیرپلا از آب خبری نخواهد بود. بعد از چشمه همچنان به سمت بالا ارتفاع بگیرید تا به منطقه وسیعی برسید که پوشیده از سنگهای بزرگ میباشد. به این منطقه بند یخچال میگویند. سنگهای متعددی در بند یخچال وجود دارند که بعضیهاشان هم نامهای مختص به خود را دارند. گاهن سنگنوردانی را میبینید که در حال صعود و تمرین بر روی این سنگها میباشند. در روبرو و دور دست نیز دیواره 200 متری بند یخچال را میبینید که جانپناه شروین در مجاور و سمت چپ ْآن قرار دارد. این دیواره مقصد نهایی سنگ نوردان حرفه ای میباشد که برای صعود از دیواره به این منطقه می آیند. از بین سنگها به سمت دیواره حرکت کنید تا به پای دیواره ای برسید که جانپناه بر روی آن قرار دارد. مسیر عمومی برای صعود و رسیدن به جانپناه از یال پشتی میباشد که ابتدا به منطقه باز و سیعی میرسد که به آن زمین فوتبال میگویند. اما من برای صعود و رسیدن به جانپناه مسیر مستقیم و کوتاه تر از بین سنگها را انتخاب کردم که مستقیم به جانپناه میرسید. البته صعود نفس گیر و گاهن خطرناکی بود. تمام مسیر پوشیده از سنگهای ریز و درشت بود و گاهی هم باید دست به سنگ میشدی که خب لحظه ای غفلت ممکن بود حادثه ساز شود. به جانپناه که رسیدم دو گروه شامل 5 نفر نیز آنجا بودند که پس از کمی استراحت و گفتگو، همگی با هم راه آبشار پائین دست پناهگاه شیر پلا را در پیش گرفتیم. وقتی رو به دیواره ایستاده باشید پناهگاه سمت چپتان و در امتداد مسیر اصلی دربند قرار دارد. برای رسیدن به پناهگاه ابتدا باید از مسیر شن اسکی و سنگریزه ای پائین رفته تا به پای آبشار برسید. از آنجا مسیری را که بعضا پله ای میباشد، به سمت بالا طی کنید تا به پناهگاه برسید. پناهگاه مجهز شیر پلا در سر راه صعود به قله توچال قرار دارد که میتوانید از امکانات رفاهی آن مثل سرویس بهداشتی، رستوران و فروشگاه، سالن استراحت، شارژ موبایل و غیره استفاده کنید. کوهنوردانی که قصد صعود به قله توچال و یا قلل مجاور را دارند از خوابگاه آن برای شب مانی استفاده میکنند.
راه برگشت، همان مسیر عمومی شیرپلا به دربند میباشد. از پناهگاه که به سمت پائین حرکت میکنید بخشهایی از مسیر بخاطر صعب العبور بودن دو طرف آنرا طناب کشی کرده اند که باید دست به طناب شوید. حدود یک ساعتی از مسیر کم و بیش به همین صورت میباشد که خب طبعا عبور از آن دقت و زحمت خاص خود را میطلبد.
در مسیر برگشت جایی کنار رودخانه برای استراحت و صرف نهار اطراق کردم که البته من و بقیه کسانی که آنجا بودند از دست پشه های مزاحم آسایش نداشتیم!

مجموع زمان بندی مسیر:
میدان سربند: 0
ایستگاه بالای تله سی یژ: 30 دقیقه
دو راهی بند یخچال: 45 دقیقه
چشمه پائین بند یخچال: 1 ساعت و 15 دقیقه
جانپناه شروین: 3 ساعت
پناهگاه شیرپلا: 3.5 ساعت
مسیر برگشت از پناهگاه تا میدان سربند: 2 ساعت و 15 دقیقه

----------------

لینکهای مرتبط:

گزارش برنامه بندیخچال - جانپناه شروین از گروه کوهنوردی شهید ورکش

درباره شروین جزایری از گروه کوهنوردی پرستو

-------------------

تصاویر مسیر و توضیحات مربوطه در ادامه مطلب

-----------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

عطا کوه (گیلان) - 2

من در تو نگاه می‌کنم در تو نفس می‌کشم
و زندگی مرا تکرار می‌کند
به‌سان ِ بهار
که آسمان را و علف را
و پاکی‌ ِ آسمان
در رگ ِ من ادامه می‌یابد

...

"شاملو"
----------------------------

گزارش صعود به عطا کوه - از لنگرود، روستای دیوشل

تاریخ اجرای برنامه: ١٢،١۴،١۵ خرداد ماه ١٣٩٠
سطح برنامه: کوهپیمایی سبک
مدت زمان صعود از روستا: 1.5 تا 2 ساعت بسته به مسیر انتخابی
ارتفاع روستای دیوشل از سطح دریا: -20 متر
ارتفاع قله عطاکوه: در حدود 700 متر (ارتفاع سنجی با Goole Earth)

معرفی روستای دیوشل:
روستای دیوشل حدود کیلومتر ٢ جاده لنگرود به لاهیجان در سمت چپ جاده و در پای کوه قرار دارد. کشاورزی اهالی روستا بیشتر بر پایه باغات چای میباشد که چند سال اخیر به دلیل قیمت پائین برگ سبز چای، از رونق چندانی برخوردار نمیباشد. این عامل در کنار سختی و مشقت نگهداری و عمل آوری چای که غالبا در ارتفاعات کوهها میباشد سبب شده که در چند سال اخیر برخی از باغهای چای به حال خود رها شده و محصولی از آن برداشت نشود. به گفته یکی از اهالی چون این زمینها دارای سند معتبر نمیباشند، رها کردن زمین توسط مالک سبب میشود که آن زمین پس از چند سال خود بخود از مالکیت شخص خارج شده و تحت مالکیت سازمان اراضی قرار گیرد!
این روستا در قسمتهایی هنوز بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده و هنوز خانه های دو طبقه چوبی به سبک سنتی گیلان در آن مشاهده میشود. باغ معروف و قدیمی منجم باشی هم از دیدنیهای این روستا میباشد که البته من خودم آنرا ندیده و فقط شنیده ام.
از مهمان نوازی و خونگرمی اهالی روستا این را بگویم که برای بار اول که قصد صعود از روستا را داشتم یکی از اهالی روستا بنام آقای "راسخ پور" مرا با موتور به اول جاده جدید رسانده، با من قسمتی از راه را آمده، در مورد مسیرهای منتهی به عطا کوه راهنمایی کرده و سپس برگشتند. (دستشان درد نکند)

تصویر شماره 1: نمایی از قله و دکلهای مخابراتی عطا کوه در یک صبح دل انگیز بهاری

عطاکوه

معرفی مسیرها:
روستای دیوشل از چند مسیر به عطا کوه و قله (دکل) متصل میباشد. دو مسیر اصلی و عمومی آن عبارتند از:
١. جاده قدیمی و مال رو منتهی به آقا سید جلیل (مسیر شماره ۴ در تصویر شماره ٢)
٢. جاده خاکی جدید و ماشین رو امام زاده خلیل که به جاده شوسه عطا کوه - لاهیجان متصل میباشد. (مسیر شماره ٣)
*در صورتی که به مسیر آشنایی دارید، به دلیل شیب بیشتر مسیر مال رو، صعود از این مسیر و فرود از جاده جدید و یا مسیر لیلاکوه پیشنهاد میشود.
اما اگر برای بار اول این مسیر را طی میکنید بهتر است که از مسیر جاده جدید صعود کرده و از مسیر مال رو آقا سید جلیل فرود آئید. چون مسیر آقا سید جلیل دو راهیهایی دارد که در هنگام صعود گمراه کننده خواهد بود.

راهنمای مسیر:
صعود از جاده جدید امام زاده خلیل و فرود از مسیر مال رو آقا سید جلیل:

بعد از ورود به روستا باید با عبور از کوچه پس کوچه ها به ابتدای جاده جدید (جاده امام زاده خلیل) رسیده و صعود را آغاز نمائید. پس از حدود 1.5 ساعت پیاده روی در این مسیر نسبتا کم شیب و زیبا که در فصل خرداد درختان گلابی جنگلی و توت هم در آن یافت میشود به امام زاده خلیل میرسید. از امام زاده اگر به سمت راست ادامه مسیر دهید به جاده لاهیجان-عطاکوه میرسید که اگر به سمت بالا حرکت کنید پس از حدود 45 دقیقه به دکل خواهید رسید. اما راه میان بر و زیباتر از میان جنگل میباشد که با یک راه پاکوب از جلوی امام زاده در دسترس میباشد. از مسیر پاکوب به سمت بالا و داخل جنگل ارتفاع بگیرید. پس از 10-20 دقیقه پیاده روی در این مسیر بسیار زیبا به اولین تابلو راهنمای اقا سید جلیل میرسید. اگر خواستید این بقعه زیبا و غریب را در دل جنگل ببینید میتوانید از میانه راه و حرکت به مسیر سمت چپ راه بقعه را در پیش بگیرید. برای رسیدن به دکل باید راه مستقیم جنگل را ادامه دهید تا به خط الراس عطاکوه برسید. از آنجا در امتداد مسیر پاکوب به سمت راست بروید تا به قله و دکل عطا کوه برسید.
برای فرود همان مسیر صعود را در پیش بگیرید تا از میان جنگل به دو راهی آقا سید جلیل برسید. از اینجا راه آقا سید جلیل را در پیش گرفته و پس از رسیدن به بقعه راه جلوی آنرا ادامه داده تا از مسیر مال رو که در مسیر فرود تقریبا سر راست میباشد، راه روستا را در پیش بگیرید. توجه داشته باشید که وقتی جلوی بقعه ایستاده و به مسیر جلوی آن نگاه میکنید روستا در ناحیه جلو-چپ شما قرار خواهد داشت. پس با توجه به این امر دو راهیهای مسیر فرود را درست انتخاب کنید.

زمان بندی پیمایش مسیرها در هنگام صعود:
از روستا تا امام زاده (جاده جدید): 1.5 ساعت
از امام زاده تا قله از راه جنگل: حدود 45 دقیقه
امام زاده تا آقا سید جلیل از راه جنگل: 25 دقیقه
از روستا تا آقا سید جلیل از مسیر مال رو: 1 ساعت
آقا سید جلیل تا قله: 30 دقیقه

راهپیمایی جاده عطا کوه - لاهیجان:
تعطیلاتی که شمال بودم از مسیرهای مختلفی به عطاکوه صعود و فرود داشتم که در آخرین صعود از مسیر آقا سید جلیل به قله صعود کرده و از جاده شوسه و ماشین رو جنب دکل به سمت پائین حرکت کردم. این جاده که حدود ١٧ کیلومتر میباشد قله عطا کوه را به روستاهای سرچشمه، سطلسر، بیجار باغ، علیسرود، کته شال، کوه بیجار و ... و در نهایت به شهر لاهیجان و میدان کاشف السلطنه میرساند. از قله تا لاهیجان حدود ۵ ساعت پیاده روی داشت. شیب این مسیر ملایم و کم بوده و تقریبا دو سوم پایانی راه، از سرچشمه به بعد نیز جاده آسفالت میباشد. ناگفته نماند که پس از حدود 30 دقیقه پیاده روی در این مسیر به یک راه فرعی و تابلوی "امام زاده 500 متر" میرسید که از این راه میتوان به امام زاده خلیل و از آنجا به دیوشل رسید.

پیاده روی در این مسیر طولانی که بیشتر آن نیز راه آسفالته میباشد، ممکن است برای شما خسته کننده باشد. پس اگر از آمادگی جسمانی و انگیزه کافی برخوردارید پا در این مسیر بگذارید. البته در صورت نیاز هر جا که خواستید میتوانید از ماشینهای عبوری و تاکسی برای رسیدن به لاهیجان استفاده کنید.

****

تصاویر زیبای مربوط به مسیر دیوشل-عطا کوه و عطا کوه - لاهیجان در ادامه مطلب

-----------------------------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۳:۳٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

لیلا کوه - عطا کوه (گیلان) -1

انسانم!

ساکت، چون درخت سیب!

گسترده، چون مزرعه یونجه!

و بارور، چون خوشه بلوط!

به جز خداوند،

چه کسی شایسته پرستش من خواهد بود؟!!

/ زنده یاد حسین پناهی/

-------------------------

گزارش صعود به ارتفاعات عطا کوه از لنگرود، روستای لیلا کوه


تاریخ اجرا: جمعه ١٣ خرداد ١٣٩٠
سطح برنامه: کوهپیمایی سبک
هدف: کوه پیمایی تا قله و دکل مخابراتی عطا کوه
ارتفاع مبدا: -20 متر
ارتفاع قله: حدود 700 متر
تعداد نفرات شرکت کننده: ٣ نفر
زمان صعود: از میدان لیلا کوه: ١.۵ ساعت
زمان فرود: از مسیر فرعی: ١.۵ ساعت

شهرستان لنگرود با ارتفاع -20 (منفی) متر از سطح دریا در شرق استان گیلان و در 60 کیلومتری شهر رشت واقع شده است.

لیلا کوه منطقه و محلی‌ست در جنوب غرب لنگرود که یکی از مناطق گردشگری این شهرستان میباشد. بخاطر وجود قهوه خانه و قلیان سراهای متعدد در مسیر و کوهپایه ها، لیلاکوه امروزه تبدیل به قطب قلیان سرای استان گیلان شده است.

از میدان فرمانداری لنگرود تا میدان لیلا کوه حدود 3 کیلومتر جاده آسفالته میباشد که این جاده به سمت روستای پرشکوه و بعد از آن به بخش کومله میرسد.

یک جاده خاکی که از میان باغهای سرسبز چای میگذرد، میدان لیلا کوه را به خط الراس عطا کوه میرساند. در این جاده در فصل برداشت چای ماشینهای مخصوص دو دیفرانسیل میتوانند تردد کنند. با یک ساعت پیاده روی در این جاده میتوان به خط الراس عطاکوه رسید و با نیم ساعت پیاده روی در مسیر پاکوب خط الراس که از میان باغهای چای و جنگل میگذرد، میتوان به قله عطا کوه رسید.

قله عطا کوه به ارتفاع تقریبی 700 متر (ارتفاع سنجی با Goole Earth) از سطح دریا مرتفع ترین قله منطقه لنگرود و لاهیجان میباشد که از شمال شرق به شهرستان لنگرود و از شمال غرب به شهرستان لاهیجان مشرف میباشد.

بر روی این قله دکلهای مخابراتی رادیو تلوزیون و مخابرات قرار دارد که به همین علت اهالی منطقه و بومیها این قله را دکل مینامند. برای صعود به قله مسیرهای متعددی از لنگرود در دسترس میباشد که معروفترین و عمومی ترین آن جاده لیلاکوه و از میدان لیلا کوه میباشد.

تصویر شماره ١:

موقعیت قله عطا کوه و معرفی مسیرهای منتهی به آن

برای دیدن عکس در سایز بزرگتر آنرا سیو کرده و از روی سیستم خود مشاهده فرمائید.

عطاکوه - لیلاکوه

 

گزارش مسیر و عکسهای بیشتر در ادامه مطلب

---------------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٢:٥۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

قله ساکا - 3300

آن یار که عهد دوستاری بشکست
می‌رفت و منش گرفته دامان در دست
می‌گفت دگرباره به خوابم بینی
پنداشت که بعد از آن مرا خوابی هست
"سعدی"
----------------------------

گزارش صعود به قله ساکا از روستای افجه و دشت هویج:

زمان اجرای برنامه: جمعه 6 خرداد 1390

سطح برنامه: کوهنوردی متوسط

تعداد نفرات: 2 نفر

مبدا حرکت: روستای افجه حدود 2100 متر

مقصد: قله ساکا 3300 متر

زمان: صعود: 5.5 ساعت ، فرود: 2.5 ساعت

----------
* برای روستای افجه و دشت هویج (دشت گرچال) سایتهای مختلف ارتفاعهای مختلف و متناقضی را درج کرده اند. گوگل ارت ارتفاعهای زیر را برای آنها نشان میدهد:
روستای افجه به ارتفاع حدود 2100 متر و دشت هویج به ارتفاع 2570 متر

 

افجه و دشت هویج:

روستای افجه از توابع شهر لواسان و به فاصله 8 کیلومتری این شهر، در شمال شرق تهران واقع میباشد. روستای افجه بوسیله یک جاده عریض با شیب نسبتا تند که پوشیده از سنگ میباشد به دشتی منتهی میشود که به آن دشت گرچال یا دشت هویج میگویند. از این جاده با ماشینهای شاسی بلند و دو دیفرانسیل میتوان به دشت دسترسی داشت. علت نامگذاری این دشت به نام دشت هویج ظاهرا به این خاطر بوده که در گذشته هویج در آن بعمل می آمده اما امروزه از هویج در آن خبری نیست و محصولات دیگر کشاورزی در آن کشت میشود.

از قله‌های مجاور دشت می‌توان به قلهٔ های آتشکوه (٣٧٠٠ متر)، ریزان (٣۵٧٠ متر)، ساکا (٣٣٠٠ متر) و پرسون (٣١۵٠ متر) اشاره کرد. در بین این چهار قله، ریزان و آتشکوه از لحاظ سنگین و فنی بودن صعود، در سطح بالاتری نسبت به دو قله دیگر قرار دارند.

برای کوهنوردان کم تجربه که از راهنما نیز برخوردا نمیباشند، برای صعود اول در این منطقه قله های پرسون یا ساکا پیشنهاد میشود.

دسترسی به منطقه:

اتوبان شهید بابایی ، بزرگراه لشگرک ، لواسان ، روستای افجه

از سه راهی لواسان – فشم (میدان قائم) که وارد جاده لواسان میشوید تا روستای افجه 14 کیلومتر راه میباشد.

از سمت شرق تهران و محدوده چهار راه تهرانپارس، از جاده تلو – لشگرک هم میتوان به لواسان دسترسی داشت.

وارد بلوار اصلی شهر لواسان که میشوید در انتها به یک میدان بنام میدان بسیج میرسید که پس از آن پل و زیر گذر قرار دارد. از میدان به سمت بالا-چپ تغییر مسیر داده تا وارد جاده روستای افجه شوید. پس از حدود 8 کیلومتر به روستای افجه میرسید. جاده آسفالت را ادامه دهید تا به یک دو راهی برسید که سمت راست ادامه جاده آسفالت بوده و از پل عبور میکند و سمت چپ بوسیله جاده خاکی شما را به پای کوه رهنمون میسازد. جاده خاکی را که حدود 500 متر میباشد طی کرده تا به مجاور رودخانه برسید. از اینجا ماشین را پارک کرده و پیاده روی را آغاز نمائید.

تصویر شماره 1: نمایی از قله ریزان و مسیر منتهی به دشت هویج

افجه ، قله ساکا

 

مسیر صعود:

پس از پارک خودرو، در ابتدای مسیر یک دو راهی پیش رو دارید که جاده منتهی به دشت هویج از سمت راست و در جهت شمال میباشد. برای ورود به این مسیر باید از عرض رودخانه عبور کنید. قله بلند ریزان در امتداد این مسیر خودنمایی میکند. پس از حدود 1 ساعت راهپیمایی و عبور از میان باغهای زیبای گیلاس به دشت هویج میرسید. جلوی دشت که بایستید آبشار سوستون در سمت چپ و در جهت شمال غرب مشاهده میشود. (تصویر شماره 6) برای صعود به قله ساکا وارد دشت شده و حدود 40-50 جلوتر از سمت چپ از گودال دره ای شکل گذشته و به سمت آبشار حرکت کنید. پس از خارج شدن از دشت، از دره و عرض رودخانه گذشته و از مسیر پاکوب به سمت بالا ارتفاع بگیرید. پس از کمی پیاده روی و حرکت به سمت آبشار به دشت سوستون میرسید که بخاطر وجود درختان گردو به آن دشت گردو هم میگویند. مسیر را به سمت آبشار همچنان ادامه داده تا به دره ی جلوی آبشار برسید. از اینجا یک مسیر پاکوب از سمت چپ و در مجاورت دامنه شن اسکی شما را به بالا و خط الراس هدایت میکند. پس از حدود نیم ساعت حرکت به سمت بالا به یک منطقه هموار و نسبتا وسیع میرسید که به آن گوسفند سرا میگویند. از سمت چپ آن و در امتداد پاکوب به سمت خط الراس حرکت کنید. پس از رسیدن به خط الراس قله ساکا در سمت چپ بوضوح نمایان میباشد. (تصویر شماره 8). از اینجا به بعد دیگر مسیر صعود مشخص بوده و میتوانید راه قله را در پیش بگیرید. ادامه خط الراس به گردنه ای میرسد که مسیر مستقیم آن به قله آتشکوه منتهی شده و مسیر سمت چپ آن به قله ساکا. قبل از رسیدن به بالای خط الراس، جهت کوتاه تر شدن مسیر صعود میتوانید به سمت قله ساکا تراورس بگیرید. مسیر فرود از قله همان مسیر صعود میباشد. ما در مسیر برگشت از قله تراورس خوبی گرفتیم که به کوتاه تر شدن مسیرمان کمک کرد. همچنین در مسیر فرود از قسمتی که شن اسکی بود (بالای دشت سوستون) با احتیاط جهت سر خوردن بهره گرفتیم.

عکسهای بیشتر و نکات مفید در مورد مسیر در ادامه مطلب

----------------------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

آهار به ده تنگه

 چگونه ماهی خود را به آب می سپرد !
به دست موج خیالت سپرده ام جان را .
فضای یاد تو، در ذهن من، چو دریائی است؛
بر آن شکفته هزاران هزار نیلوفر .
درین بهشت برین، چون نسیم می گذرم،
چه ارمغان برم آن خنده گل افشان را ؟
"فریدون مشیری"
------------------------------------

گزارش راهپیمایی مسیر روستای آهار به ده تنگه


تاریخ اجرا: پنج شنبه 5 و ١٩ خرداد ١٣٩٠
نوع برنامه: پیاده روی سبک و گل گشت
زمان: حدود ٢ ساعت تا روستای ده تنگه
ارتفاع مبدا (روستای آهار): 2100 متر (Google Earth)
ارتفاع مقصد (روستای ده تنگه): 2370 متر (Google Earth)

 ----------------------------------

تصویر شماره ١:

آهار - ده تنگه

معرفی روستا و مسیر:
 آهار روستائی قدیمی، زیبا و خوش آب و هواست که در منطقه رودبار قصران و در جاده اوشان و فشم، در شمال شرق استان تهران واقع است. این روستا با یک جاده باریک مال رو به روستای سرسبز ده تنگه متصل میشود که در شمال غرب آهار واقع است. بیشتر راه از پای کوه و در امتداد دره و رودخانه بوده و در مقاطعی بصورت کوچه باغ و از میان درختان میوه از جمله: گردو، گیلاس، آلبالو و آلوچه میباشد که پیاده روی فرح بخشی را خصوصا در فلهای بهار و پائیز بهمراه دارد. مسیر از شیب کمی برخوردار میباشد بطوری که افراد با آمادگی کم هم میتوانند به راحتی این مسیر را پیمایش نمایند. روستای ده تنگه در سمت چپ رودخانه و در میان انبوه درختان و باغهای میوه واقع شده. این روستا خالی از سکنه بوده اما باغدارها و اهالی روستای آهار بصورت مقطعی و فصلی از این روستا جهت باغداری و کشاورزی استفاده میکنند.

× پیاده روی از روستای آهار تا ده تنگه بطور متوسط حدود 2 تا 2.5 ساعت زمان میبرد.
× مسیر عمومی پیاده روی از روستای آهار به شکر آب میباشد که اکثر گردشگران نیز همین مسیر را انتخاب میکنند. اما اگر خواهان طبیعت پاک، بکر و خلوت تری هستید انتخاب مسیر آهار به ده تنگه میتواند گزینه بهتری برای شما باشد.
× بهترین زمان بازدید و پیمایش این مسیر فصل بهار خصوصا اردیبهشت ماه که زمان رویش شکوفه هاست و همچنین فصل پائیز هزار رنگ برگ ریز میباشد هر چند که هر فصلی زیبایی و جذابیتهای خاص خودش را خواهد داشت.


دسترسی:

اتوبان شهید بابایی – جاده لشگرک (تابلوی لشگرک، لواسان) – جاده فشم – اوشان – روستای آهار.
از ابتدای جاده فشم (میدان قائم) تا دو راهی اوشان (میدان امام علی) 12 کیلومتر و از اوشان تا روستای آهار 10 کیلومتر جاده آسفالته میباشد.
* دسترسی دیگر به میدان قائم (جاده فشم) از جاده تلو-لشگرک میباشد.

 

لینک این گزارش در روزنامه ایران ، 10 تیر 1391:

تجربه یک پیاده‌روی متفاوت در کوچه‌باغ‌های بکر


 شرح مسیر، نقشه راه و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب:

-------------------------------------------------------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٦:٥٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

آبشار خور ، قله پهنه سار - 3400

شبها گذرد که دیده نتوانم بست
مردم همه از خواب و من از فکر تو مست
باشد که به دست خویش خونم ریزی
تا جان بدهم دامن مقصود به دست
"سعدی"
---------------------------

گزارش صعود به قله پهنه سار (گندم چال) از روستای خور

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 30 اردیبهشت 1390

سطح برنامه: کوهنوردی متوسط

تعداد نفرات شرکت کننده: ٢ نفر

هدف: صعود به قله پهنه سار از روستای خور

زمان: صعود: ۵ ساعت ، فرود: ٣ ساعت (مفید)

-----------------------------

معرفی روستا و آبشار خور:

روستای خور با ارتفاع تقریبی 2400 متر (Google Earth) از سطح دریا در دامنه غربی قله پهنه سار (گندم چال) به ارتفاع 3400 متر واقع شده و از نقاط دیدنی استان تهران میباشد. آبشار خور نیز به فاصله حدود 1 ساعت پباده روی از روستا و با ارتفاع حدود 60 متر از جاذبه های دیدنی این منطقه میباشد. این آبشار در فصل زمستان یخ میبندد که جلوه و زیبایی خاص خود را دارد.

* ارتفاع قله پهنه سار را در سایتها و گزارشها 3600 متر و 3400 متر آورده اند که بنظرم 3400 متر صحیح میباشد. نقشه توپوگرافی من نیز ارتفاع قله را 3375 نشان میدهد. ارتفاع روستای خور را نیز در سایتها 2800 متر گفته اند اما گوگل ارت ارتفاع کمتر از 2400 متر را برای این روستا نشان میدهد که بنظرم قابل قبول میباشد.

دسترسی به این روستا از جاده کرج – چالوس میباشد. حدود کیلومتر 20 جاده کرج - چالوس و قبل از تاسیسات سد کرج (امیرکبیر)، تابلو خوزنکلا در سمت راست دیده میشود که پس از ورود به این جاده آسفالته پیچ در پیچ کوهستانی با دنبال کردن تابلو "پیست اسکی خور" حدود 10 کیلومتر بالاتر به روستای خور خواهید رسید.

آبشار خور ، وبسایت برای این تصویر

برای رسیدن پای آبشار نیاز به ورود به روستا ندارید. خودروی خود را قبل از روستا و در مجاورت دفتر مدیریت پیست اسکی پارک کرده و پس از عبور از جلوی ساختمان دفتر، جاده پاکوب باریک مجاور آنرا که از کنار نهر آب میگذرد در پیش بگیرید. در جلوی دفتر مدیریت یک جاده نسبتا عریض خاکی و ماشین رو هم وجود دارد که از پای کوه به سمت بالا میرود. این جاده برای دسترسی به ایستگاه بالای تله کابین و پیست اسکی میباشد. و همچنین برای صعود به قله گندم چال از ضلع شمالی نیز میتوان از این مسیر استفاده کرد.

برای رسیدن به آبشار حدود یک ساعت باید در جاده پاکوب که گفته شد، پیاده روی کنید. بیشتر مسیر تا پای دره و نزدیک آبشار، بدون شیب و هموار میباشد. در طول مسیر جا برای نشستن و اطراق خانوادگی هم پیدا میشود. اگر قصد روشن کردن آتش را دارید باید در طول مسیر و قبل از آبشار اطراق کنید و یا اینکه چوب با خود بردارید. در انتها دو آبشار با فاصله از هم قرار دارند که آبشار اصلی پرآب تر بوده و در سمت راست قرار دارد. این دو آبشار با یک تپه از هم جدا شده اند که پای هرکدامشان بایستید آن یکی قابل مشاهده نخواهد بود. جاده پاکوب روستا تا آبشار بسیار سرسبز و پوشیده از درختان آلوچه و آلبالو میباشد که خصوصا در فصل بهار هر رهگذری را به وجد می آورد. بازدید از این مسیر و آبشار حتما خاطره ای شیرین و بیاد ماندنی برای شما خواهد بود. خصوصا برای خانواده ها و آنها که زیاد توان پیمودن مسیرهای شیب دار را ندارند نیز مناسب میباشد.


گزارش صعود به قله پهنه سار و مشاهده عکسهای بیشتر در ادامه مطلب

-------------------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٧:۳٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠
comment نظرات ()

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله پیله (لیوک)
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)