نیما
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ نیما
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (و ایران))
کلکچال - قله توچال - 3962 نويسنده: نیما - شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٠

گرچه دیوار افکند سایه‌ دراز  /  بازگردد سوی او آن سایه باز

این جهان کوه ‌است و فعل ما ندا  /  سوی ما آید نداها را صدا

"حضرت مولانا"

--------------------------

گزارش صعود به قله توچال از مسیر کلکچال (کولکچال):

تاریخ اجرای برنامه: 13 مرداد 1390
سطح برنامه: کوهنوردی متوسط
تعداد نفرات شرکت کننده: 2 نفر
مسیر: پارک جمشیدیه ، اردوگاه کلکچال ، پیازچال ، قله توچال
زمان مفید صعود: 5 ساعت و 15 دقیقه

ارتفاع پارک جمشیدیه:  1850 متر بطور متوسط
ارتفاع اردوگاه (پناهگاه) کلکچال: 2600 متر
ارتفاع قله توچال: 3962 متر


سلام و روز و روزگار به کام

قله توچال که معرف حضور همه عزیزان هست. بلندترین قله کوههای شمال تهران به ارتفاع 3962 متر. رفتن به توچال هم که دیگه گزارش نمیخواد! لبخند حالا ما یه کم ثبت خاطره میکنیم شاید این وسط به درد کسی هم خورد لبخند

از مسیرهای مختلفی توچال رو صعود میکنن که عمومی ترین و کوتاه ترین مسیر صعود از دربند و پناهگاه شیرپلا هستش. اما از مسیرهای دیگری هم میشود به قله توچال رسید از جمله مسیر کلکچال.
پنج شنبه گذشته در راستای تحقق و حفظ ارزشهای والای کوهنوردی بیخیال ماه رمضان و روزه شده (فتوای جدید لبخند) و برای فتح قله کلکچال راهی منظریه و پارک جمشیدیه شدم. 6 صبح از پارک جمشیدیه راه افتادم. 07:30 اردوگاه کلکچال بودم و در مسیر و بعد از اردوگاه با بزرگواری آشنا شدم که آشنایی و همراه شدن با ایشان باعث مباهات بنده شد. آقای ابوافضل عظیمی از اساتید و پیشکسوتان کوهنوردی و رئیس کمیته پیشکسوتان فدراسیون کوهنوردی کشور. این افتخار نصیب بنده شد که با ایشان همراه شده و به اتفاق مسیر صعود به قله توچال رو در پیش بگیریم. صعود بسیار خوبی داشتیم و من از محضر استاد بسیار بهره بردم. در مسیر صعود اونقدر گرم صحبت بودیم که من متوجه نشدم مسیر چند ساعته تا قله چطور طی شد!
مسیر برگشت رو هم به اتفاق یکی از دوستان آقای عظیمی که در قله ایشون رو ملاقات کرده بودیم، سه نفری در پیش گرفته و پس از صرف نهار در اردوگاه کلکچال به سمت پارک جمشیدیه سرازیر شدیم. ساعت 6 عصر پارک جمشدیه بودیم و پایان یک روز و یک برنامه عالی.
البته ناگفته نماند که در مسیر برگشت استاد با اینکه 75 سالشون هست با آمادگی بدنی خوبی که داشتن ، آنچنان فرود سریع و تندی داشتن که من به شخصه گاهی پشت سرشون میدویدم تا بهشون برسم! گرمای شدید هوا، کاهش سریع ارتفاع به همراه خستگی ناشی از فرود شاید همگی با هم عاملی شد که وقتی به اردوگاه رسیدیم من برای اولین بار حال بدی بهم دست داد مثل گرمازدگی (قرار گرفتن در آستانه گرما زدگی) و حدود نیم ساعتی طول کشید تا دوباره روبراه شدم.

تصویر شماره 1: عکس یادگاری با استاد ابوالفضل عظیمی در قله توچال

کولکچال - توچال

کمی راهنمایی در مورد مسیر صعود:

از اتوبان صدر و یا میدان نوبنیاد و یا از میدان تجریش میتونید به خ شهید باهنر و خ فیضیه و سپس پارک جمشیدیه دسترسی پیدا کنید. ماشینتون رو جلوی یکی از دربهای ورودی پارک جمشیدیه پارک کرده و از داخل پارک در جهت غرب حرکت میکنید تا به ورودی مسیر کلکچال برسید که جنب ایستگاه پلیس پارک هستش. از اینجا تا اردوگاه کلکچال حدود 1.5 تا 2.5 ساعت بسته به گام شما مسیر با شیب متوسط و یا نسبتن تند در پیش دارید که مشخص بوده و نکته خاصی ندارد. یک چشمه پر آب و همیشگی هم در همان اوایل مسیر خاکی در سمت راست هست که آب مورد نیاز رو میتونید از اونجا بردارید. در طول مسیر چند چشمه و یا آبخوری دیگه هم هست. از جمله در ایستگاه 3 (کافه سوم) و آبخوری تپه نورالشهدا.

متاسفانه از اردوگاه تابلوی راهنما برای قله نداره! بنابراین وقتی وارد اردوگاه شدید باید ابتدا از مسیر سمت راست به سمت بالا حرکت کنید و پس از حدود 100 متر، مسیر پاکوب سمت چپ رو در پیش بگیرید. پس از حدود یک ساعت و نیم به گردنه ای میرسید (گردنه زین اسبی) که از آنجا مسیر پاکوب شما رو به سمت دره و چشمه پیازچال و پس از آن قله پیاز چال و قله توچال هدایت میکنه. اگر قصد صعود به قله کلکچال رو دارید باید پس از رسیدن به گردنه از سمت راست و در امتداد خط الراس حرکت کنید تا پس از حدود یک ساعت به قله کلکچال برسید. اگر درست یادم مونده باشه روی اون خط الراس سه قله وجود داره که دو تا فرعی بوده و وسطی که بلند تر از همه هست قله کلکچال هست با ارتفاع 3300 متر. البته اگر بخواهید در مسیر از چشمه هم بهره مند بشید میتونید از گردنه مسیر توچال رو در پیش بگیرید تا پس از حدود نیم ساعت به همان چشمه پیازچال برسید. قله کلکچال در سمت راست چشمه دیده میشه که میتونید از اونجا هم به قله برسید.

بعد از سرازیر شدن از گردنه کم کم به دره ای نسبتن سر سبز پیازچال میرسید که رودخانه کوچکی هم وسطش جاریه. چشمه آب هم در این مسیر لابلای بوته ها هست و راحت در رویت نیست. بنابراین اگر محل چشمه رو نمی‌دونید باید دقت کنید که چشمه رو رد نکنید. یک چشمه دیگر هم در نزدیکی همین چشمه و در دره سمت چپ هست که اون چشمه در مسیر فرود از توچال بعد از شن اسکیها میتونه سر راهتون قرار بگیره. از از پناهگاه کلکچال تا توچال این تنها چشمه مسیر خواهد بود پس آب به اندازه کافی بردارید.

برای فرود از قله توچال چند گزینه دیگر هم پیش رو خواهید داشت:

- میتونید به ایستگاه 7 تله کابین توچال که زیاد هم دور نیست رفته و از اونجا با تله مستقیم تا ولنجک برید. (پنج شنبه در ماه رمضان تله کار نمیکرد)

- از ایستگاه 7 تا ایستگاه 5 رو با تله رفته و از دره اوسون برید دربند

- مسیر پناهگاه شیرپلا رو در پیش بگیرید و از اونجا برید به دربند (کوتاه ترین مسیر)

- و ...


زمان بندی مسیر صعود:

چشمه اول: اوایل مسیر خاکی (بالای پارک جمشیدیه)
چشمه دوم: 1 ساعت و 15 دقیقه (پائین تپه نورالشهدا)
اردوگاه کلکچال: 1 ساعت و 30 دقیه
گردنه زین اسبی: حدود 3 ساعت
چشمه پیازچال: حدود 3 ساعت و 30 دقیقه
قله توچال: 5 ساعت و 15 دقیقه (مجموع زمان مفید صعود)

------------------------------------

ماجرای نجات معجزه آسای استاد عظیمی در توچال را اینجا بخوانید. (لینک دوم)

 ---------------------------------
تصاویر بیشتر در ادامه مطلب
=========================================


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دربند – دره اوسون نويسنده: نیما - چهارشنبه ۱٢ امرداد ۱۳٩٠

چون عهده نمی‌شود کسی فردا را  /  حالی خوش کن تو این دل شیدا را

می نوش بماهتاب ای ماه که ماه  /  بسیار بتابد و نیابد ما را

"خیام"

-----------------------------

گزارش مسیر دربند - شیرپلا - دره اوسون

سلام به دوستان گلم. (آیکون گل)
چند هفته پیش مسیر دربند - بند یخچال رو معرفی کردم و امروز هم میخوام برای اونها که کمتر به مسیرهای کوهنوردی شمال تهران آشنا هستن یکی دیگر از مسیرهای فرعی دربند رو معرفی کنم. جمعه دو هفته پیش که تنها بودم از دربند تا پناهگاه شیرپلا رفتم و از مسیر دره اوسون به سمت پائین سرازیر شدم. بالاخره امروز همت نوشتنم شد و اومدم که این پست رو آپ کنم لبخند. هر چند که تنها بودم اما خب انتخاب مسیر رفت و برگشت متفاوت و همینطور جذابیتهای دره اوسون در کل کوه پیمایی لذت بخشی رو به همراه داشت.

دره اوسون:
مسیر اصلی دربند تا پناهگاه شیرپلا بدون شک روزهای تعطیل شلوغ و مملو از جمعیت هستش. چه کوهنورد و چه غیر کوهنورد که اومدن پیک نیک، با شلوارهای جین و یا حتی خانمهایی با کفشهای پاشنه بلند! چشمک. برای اونها که خواهان مسیری متفاوت و خلوت تر هستن، دره سرسبز و زیبای اوسون میتونه انتخاب خوبی برای یک پیاده روی و کوهپیمایی لذت بخش در یک روز تعطیل باشه.
مسیر دره اوسون کمی طولانی تر اما واقعن زیباست و به رفتنش می ارزه. در این فصل در بخشی از مسیر درختان آلوچه به وفور دیده میشد که ما هم بی نصیب نموندیم. درختایی که آلوچه هاش ریز و ترشن اما توو این فصل دیگه رسیده و تقریبن شیرین شده بودن. تجربه یک مسیر جدید خیلی میتونه جذاب و لذت بخش باشه. پس اگر نرفتین یک بار حتمن امتحانش کنید.
اگر به پناهگاه شیرپلا رفته و از آنجا قصد برگشت از دره اوسون رو داشته باشید باید از مسیر سمت چپ پناهگاه راه دره اوسون رو در پیش بگیرید. تابلوهای راهنما هم در طول مسیر شما رو راهنمایی میکنن. اگر نگاهی به نقشه پیوست بیندازید حتمن درک بهتری هم از مسیر خواهید داشت.
اما اگر در هنگام صعود قصد دره اوسون رو دارید پس از حدود ... دقیقه پیاده روی از میدان سربند، به دو راهی اوسون میرسید. اینجا تابلوی راهنما شما رو به سمت چپ و مسیر دره اوسون هدایت میکنه. اگر مسیر دره اوسون رو در پیش بگیرید پس از حدود 1.5 ساعت به یک دوراهی میرسید که سمت راست به سمت پناهگاه شیرپلا و سمت چپ به ایستگاه 5 تله کابین توچال میرسد. از دوراهی اوسون تا پناهگاه شیرپلا بسته به گامتان حدود 2 تا 2.5 ساعت راه در نظر بگیرید.

چشمه ها: در مسیر رفت به فاصله چند دقیقه بعد از دوراهی اوسون جلوی یک رستوران آب چشمه از شیرآب جاری بود و در مسیر برگشت نیز چشمه اول قبل از دوراهی ایستگاه 5 و دو چشمه دیگر نیز با فاصله کم از هم، کمی بعد از دوراهی وجود داشتند.

تصویر شماره 1: نقشه مسیر دربند و دره اوسون

نقشه مسیر دربند - دره اوسون

 

لینک مفید و مرتبط:

دانلود نقشه مسیرهای کوهنوردی شمال تهران. (1 mb)

 

زمان بندی مسیر (زمان مفید):

رفت (م سربند تا پ شیرپلا):

دوراهی اوسون: 1 ساعت

چشمه: 1 ساعت و 3 دقیقه

پ شیرپلا: 2 ساعت و 15 دقیقه (مجموع زمان رفت)

برگشت (پ شیرپلا تا م سربند):

چشمه 1: 43 دقیقه

دوراهی ایستگاه 5: 45 دقیقه

چشمه 2و3: 1 ساعت

دوراهی فرعی اوسون: 2 ساعت و 30 دقیقه

میدان سربند: 3 ساعت و 30 دقیقه (مجموع زمان برگشت)

 ---------------------------

تصاویر مسیر و توضیحات مربوطه در ادامه مطلب

---------------------------


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آرشيو موضوعي گزارشهاي من در روزنامه ايران گزارشهاي من در ماهنامه پيام بهمن گزارشهاي من در مجله جهان‌گردان برنامه هاي آتي مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير قله سردگاه منجیل قله پیله (لیوک) قله شاه کرم حصارک به امامزاده داود قله قبله از مسیر جنوبی کیسه آب Climax کفش کوه بستارد قله یونزا قله منار توریستگاه، تجربه سفر هوشمندانه
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا ایرانی - هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com تبدیل و ویرایش فایلهای GPS
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا) گروه آریامهر (سعید نیری) كوهنوردي - علي حيدري (تيرداد) راهنمای سفر توریستگاه پرتال زيگور طراح قالب