نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))

قله توچال، اولین صعود زمستانه

در میان مردمی که می‌دوند برای زنده ماندن، آرام قدم بردار برای زندگی کردن.

* این پیام زیبا کاغذ نوشته ای بود که این هفته جلوی قرارگاه امداد و نجات شادروان داودی در مسیر دربند - شیرپلا قرار داشت.

بقول دوست خوبم آقا عطا: "قله توچال که دیگه گزارش نوشتن نداره"
اما به هر حال من مینویسم که هم برای خودم بعنوان اولین صعود زمستانه ام ثبت بشه و هم اینکه شاید برای علاقمندانی که از شرایط صعود به قله توچال در این فصل و هفته های اخیر اطلاع ندارند، مفید واقع بشه.

تصویر شماره 1: مسیر قله توچال، بین پناهگاه شیرپلا و پناهگاه امیری


 
سلام به همه خوبان؛
دیروز جمعه، اولین صعود زمستانه ام رو به قله توچال دوست داشتنی تجربه کردم. علی رغم اینکه پرس و جو کرده بودم و گفته بودند که این هفته قله رو بدون تجهیزات زمستانی نمیشود صعود کرد.

ساعت 06:30 صبح از میدان سربند استارت زدم و مسیر پناهگاه شیرپلا را در پیش گرفتم. تا پناهگاه بیشتر مسیر بدون برف بود و برای صعود مشکل خاصی وجود نداشت اما از پناهگاه به بعد کاملن سفید پوش بود. پس از صرف صبحانه در پناهگاه، دل به دریا زدم و راه قله را در پیش گرفتم. البته با کفشهایی که زمستانی نبود و عینک آفتابی که فراموش شده بود! و جالب بود که دیروز کسانی را میدیدم که شرایط و لوازمشان بدتر از من بود! تمام مسیر قبلن برفکوبی شده بود و کوهنوردان زیادی هم در مسیر صعود به قله بودند. برای صعود بستن کرامپون مفید بود اما ضروری نه. و بجز کفش مناسب که نفوذ آب نداشته باشه، داشتن دو چیز دیگر هم ضروری بود: لباس بادگیر و گتر.
یک تجربه دیگر هم کسب کردم در این برنامه آن هم اینکه بدون عینک آفتابی هم میشه در برف صعود کرد و کور نشد! لبخند وقتی که دیدم چند نفر دیگر هم مثل من عینک ندارند کمی از ترسم برای نداشتن عینک ریخته شد.
به هر حال به راه افتادیم. تا پناهگاه امیری هوا خوب بود. وقتی که بالای پناهگاه امیری باد شدیدی شروع به وزیدن کرد و هوا نامساعد شد برای اولین بار ترس را با تمام وجودم در کوه حس کردم. ترس از اینکه در هنگام بازگشت از قله در طوفان گیر کنم و اذیت شوم (شما بخوانید بمیرم لبخند ). وجود تله کابین ایستگاه هفت برای همه صعود کنندگان به توچال دلگرمی بزرگی هست که در صورت اضطرار میتوان از آن برای فرود استفاده کرد اما من چون خرید پیش بینی نشده در فروشگاه کوهنوردی میدان سربند داشتم، پول کمی همراهم بود و از تله نمیتوانستم استفاده کنم و بناچار باید همان مسیر را با پای پیاده برمیگشتم. هر چند که به تنهایی گام برمیداشتم اما مسیر کم و بیش شلوغ بود و همین حضور دیگر کوهنوردان مایه دلگرمی بود که به هر حال تنها نیستم ...
ساعت 12:00 ظهر و در یک هوای نسبتن طوفانی و نامساعد پا بر روی قله توچال گذاشتم. پس از استراحت کوتاه در پناهگاه قله مسیر فرود را در پیش گرفتم. در هنگام فرود ابتدا هوا نامساعد و نگران کننده بود و جز من کس دیگری هم در مسیر فرود نبود. انگار با شرایط جوی موجود همه صعود کنندگان ترجیح داده بودند که با تله فرود بیایند. اما خوشبختانه هنوز کوهنوردانی بودند که در حال صعود به قله و در مسیر بودند. گامهایم را با شتاب برداشتم تا به پناهگاه امیری رسیدم. بعد از پناهگاه امیری هوا خیلی بهتر شده بود و فرصت خوبی بود برای تماشای مناظر زیبای کوههای اطراف. خصوصن مناظر چشم نواز گردنه زین اسبی و قله کلکچال و مسیر دره پیاز چال که کاملن پوشیده از برف و سفید پوش بود. ایستگاه 5 ، دره دربند و شهر تهران هم که در زیر انبوهی از ابر و مه پنهان شده بود. مسیر فرود را در یک هوای عالی به سمت پناهگاه شیرپلا ادامه دادم. پس از استراحت کوتاه و صرف نهار در پناهگاه مجدد به سمت پائین براه افتادم و ساعت 16:30 میدان سربند بودم و پایان یک برنامه عالی.

زمان بندی مسیر:
از میدان سربند تا پناهگاه شیر پلا: 2 ساعت
از پناهگاه شیرپلا تا پناهگاه امیری: 1 ساعت و 30 دقیقه
از پناهگاه امیری تا قله: 1 ساعت و 30 دقیقه
جمع زمان صعود: 5 ساعت

× با ذکر این نکته که بسته به گام شما زمان نرمال صعود به قله بین 5 تا 7 ساعت خواهد بود. من گامم تند هست و از مبدا تا مقصد فقط نیم ساعت برای صبحانه توقف داشتم.

 

گزارشهای مرتبط  در همین وبلاگ:

گزارش صعود به قله توچال از کولکچال ، 13 مرداد 1390

گزارش صعود به قله توچال از دربند و پناهگاه شیرپلا ، 18 شهریور 1390

 

تصاویر مسیر در ادامه مطلب
----------------------------------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

آهار به شکرآب

گزارش پیاده روی آهار به شکرآب

تاریخ اجرا: پنج شنبه 12 آبان 1390

مبدا: روستای آهار، ارتفاع: 2100 متر (Google Earth)

مقصد: ده شکرآب، ارتفاع: 2400 متر (Google Earth)

مدت زمان پیاده روی: حدود 2 ساعت

 

تصویر شماره 1:مسیر آهار به شکرآب

 

شکرآب باغستانی است ییلاقی و با صفا در شمال شرق تهران و در مسیر جاده اوشان و فشم. شکرآب در غرب روستای آهار واقع است که چند قنات و چشمه آب از جمله چشمه برفی شکرآب بر زیبایی‌های آن افزوده است. مسیر آهار به شکرآب یکی از مسیرهای دیدنی و جذاب اطراف تهران است که با داشتن طبیعتی زیبا پذیرای میهمانان و گردشگران فراوانی است. وجود رودخانه زلال، کوه های مرتفع، درختان سبز و راه نسبتا هموار آن، این نقطه را به منطقه‌ای پر بازدید مبدل کرده است.

از روستای آهار تا شکرآب باغ‌های فراوان گیلاس و آلبالو وجود دارد که در ماه‌های اواخر خرداد تا اوایل مرداد درختان پر از میوه می‌شوند. در فصل پائیز هزار رنگ نیز درختان و باغهای مسیر جلوه زیبایی دارد که پیاده روی در این مسیر بسیار فرح بخش خواهد بود. این روستا و مسیرهای غربی آن محلی برای سیاحت و شکار شاهان قاجار نیز بوده است. آبشار پرآب شکرآب یکی از زیباترین مناظر طبیعی آن است. رودخانه آهار به طول 15 کیلومتر از دامنه‌های کوه صندوق چال سرچشمه گرفته و در مسیر خود از دره‌های کوه تاربیشه گذشته و پس از مشروب کردن روستاهای مسیر به جاجرود می‌ریزد.

از محل روستای آهار تا آبشار حدود ۲ ساعت پیاده روی در پیش دارید. کمی قبل از آبشار، بقاع متبرکه امام زادگان سید زاهد و سید طاهر قرار دارد. امامزاده دارای سرویس بهداشتی بوده و برای چادر زدن و شب مانی نیز مناسب میباشد. حدود دو سوم اول مسیر دارای شیب بسیار کمی بوده و در بخش پایانی شیب رفته رفته بیشتر میشود..

دسترسی به آهار و شکرآب از تهران از طریق: اتوبان بابایی - جاده لشگرک و سپس جاده فشم میباشد. در جاده فشم در کیلومتر 12 وارد بخش اوشان شده و از داخل اوشان حدود 10 کیلومتر جاده آسفالت را تا انتها میروید تا به روستای آهار برسید. خودروی خود را میتوانید اطراف یا قبل از میدان آهار پارک کرده و به سمت شکرآب پیاده روی خود  را آغاز نمائید.

[منبع: همشهری آنلاین با ویرایش]

 

مطالب مرتبط در همین وبلاگ:

آهار به ده تنگه :: خرداد ۱۳٩٠


ادامه گزارش و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب

-----------------------------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

روستای لیارجدمه - لنگرود

 تصویر شماره 1: نمایی از  روستای لیارجدمه

روزهای زیبای بارانی آخر هفته رو شمال هستم و شهر زیبای لنگرود.
امروز (جمعه 6 آبان) در یک هوای دل انگیز بارانی پیاده روی کوتاهی داشتم به روستای "لیارجدمه" از توابع بخش کومله لنگرود. دسترسی به این روستای زیبا از طریق جاده اطاقور هست.
با جستجوی نام این روستا در گوگل چیزی بیشتر از "یادواره شهدای لیار جدمه" دستگیرم نشد! یاد اوایل امسال افتادم که برای عطاکوه در گوگل سرچ کردم و چیزی بیشتر از "صعود 600 نفره برادران بسیجی به ارتفاعات عطاکوه" بدست نیاورده بودم.  طبق پرس و جویی که از اهالی روستا کردم، لیارجدمه به لیلاکوه و عطاکوه (دکل) هم راه داره و این مسیر رو در لیست برنامه های آتی خودم قرار دادم.

عکسهای بیشتر از روستای کوهستانی لیارجدمه را در ادامه مطلب ببینید

---------------------------------------------------

بعد نوشت: (4 فروردین 1392)

گزارش پیمایش مسیر لیار جدمه به دکل را اینجا بخوانید:
لنگرود - لیلار جدمه به عطا کوه

***********************************************

* دریغ است ایران که ویران شود .. کنام پلنگان و شیران شود.


«به راستی چه میماند از آدمی جز چراغی روشن به راه آیندگان؟ پس بدانید که راستی بر دروغ ، نیکی بر بدی ، پاکی بر پلیدی ، بخشایش بر انتقام ، آشتی بر جنگ ، خرد بر جنون چیره خواهد شد و آیندگان بر ما قضاوت خواهند کرد و شما نیز چون من روزی تن اندر این خاک خسته خواهید کشید».
"کورش هخامنش. منشور پاسارگاد"


 29 اکتبر روز جهانی کوروش کبیر است و این روز فقط در تقویم ایران نیست!!

این روز به مناسبت تکمیل تصرف امپراتوری بابل به دست ارتش ایران (اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در دنیای باستان برقرار شده است . ۲۵۴۴ سال پیش در همین ماه اعلامیه تاریخی کوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشاریافته بود که نخستین سنگ بنای یک دولت مشترک المنافع جهانی و هر سازمان بین المللی بشمار می آید.

کوروش دوم معروف به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر (۵۷۶-۵۲۹ پیش از میلاد) شاه پارسی، به خاطر بخشندگی، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه گذاری نخستین امپراطوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده ها و اسرا، احترام به عقاید و مذاهب مختلف، گسترش تمدن و... شناخته شده است. کوروش نخستین شاه ایران و بنیانگذار دورهی شاهنشاهی ایرانیان می باشد.
واژه کوروش یعنی "خورشیدوار". کور یعنی "خورشید" و وش یعنی "مانند".

«شهریاری که نداند شب مردمانش چگونه به صبح میرسد
گورکن گمنامی است که دل به دفن دانایی بسته است.
مردمان من امانت آسمانند بر این خاک تلخ
مردمان من خان و مان من اند.»
"کوروش بزرگ"

در سال 529 قبل از میلاد در چنین روزی کوروش بزرگ بابل را فتح کرد اما این مهمترین اتفاق این روز نیست مهمتر از فتح بابل فتح قلبهای انسانهای آن روزگار بود که کوروش بزرگ با رفتار انسان دوستانه اش موفق به انجام آن شد. در آن روزگار (و شاید هنوز هم) فتح یک سرزمین به دست یک حاکم معنایی جز قتل و نابودی، و اسارت نداشت (و ندارد) اما کوروش رفتار و منشی را به دیگر انسانها یاد داد که امروزه ما از آن به عنوان مبانی حقوق بشر یاد می کنیم.

 پ.ن: 29 اکتبر (7 آبان) روز جهانی کوروش بزرگ "پدر ایران زمین" بر ایرانیان فرخنده باد.

***

+ پی نوشت 2: 29 اکتبر امسال (8 آبان 1391) طی تحقیقی که در اینترنت کردم، کاشف به عمل آمد که این روز یعنی روز جهانی کوروش و ثبت آن در تقویم سازمان ملل، یک داستان ساختگی و جعلی است و چنین روزی در تقویم سازمان ملل ثبت نشده است! هر چند که این موضوع چیزی از ارزش های این بزرگ مرد ایران زمین کم نکرده و نخواهد کرد.

=================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

قله میشینه نو (ناز کوچک)

به جستجوی تو
بر درگاه کوه می‌گریم
در آستانه‌ی دریا و علف
به جستجوی تو
در معبر بادها می‌گریم
در چار راه فصول
در چارچوب شکسته‌ی پنجره‌ای
که آسمان ابر آلوده را قابی کهنه می‌گیرد
...
"شاملو"
---------------------------------------------------

گزارش صعود به قله میشینه نو (ناز کوچک)، 4050 متر، از روستای کلوان

تاریخ اجرا: جمعه 90.07.29
تعداد نفرات: 4 نفر
زمان صعود از مسیر دره: 7 ساعت
زمان فرود از خط الراس: 3 ساعت و 30 دقیقه

معرفی و موقعیت جغرافیایی قله های مهم منطقه: [منبع: گزارش باشگاه کوهنوردان آرش]
قلل دوگانه کهار و ناز در حاشیه شرقی منطقه البرز غربی قرار گرفته که از سمت جنوب به دره چالوس و رودخانه کرج و از سمت شمال به دره وسیع طالقان محدود می گردد.
قلل کهار و ناز را می توان از مرتفع ترین قلل البرز غربی نامید و در واقع پس از ارتفاعات مرتفع منطقه علم کوه و قلل منطقه طالقان از جمله سیالان، شاه البرز و خشه چال، قله کهار به ارتفاع 4015 متر، میشه نو 4050 متر و ناز با ارتفاع 4108 متر نامی آشنا برای کوهنوردان است که هر ساله مشتاقان زیادی برای صعود به قلل وارد منطقه می شوند.
* خط الراس کهار به میشینه نو و ناز هم یکی از برنامه هایی است که کوهنوردان در این منطقه در یک برنامه دو روزه به اجرا در می آورند و البته در یک برنامه بسیار فشرده یک روزه هم میتوان اجرا کرد که مهارت و آمادگی خاص خود را می طلبد.

بررسی توپوگرافی قلل: [منبع: گزارش باشگاه کوهنوردان آرش]
قله کهار از سمت شمال شرق توسط گردنه مرتفع سیرابشم به قلل هفت خوانی و کرچان و از سمت غرب به قلل میشه نو و ناز و در ادامه به سمت جنوب غرب به قله وارکش متصل می گردد از آبادیهای قابل دسترس در منطقه می توان در شمال به آبادی گرآب و گته ده منطقه طالقان از سمت جنوب به آبادیهای کلوان، کلها و آیگان اشاره نمود.
دو جانپناه در منطقه وجود دارد که می توان برای شب مانی از آنها استفاده کرد:
1-    جانپناه کهار در ارتفاع تقریبی 3200 متر بر روی یال اصلی قله کهار.
2-    جانپناه سیادر که در ارتفاع تقریبی 3150 متر بر روی یال ناز قرار گرفته است.

قله میشینه نو:
قله میشینه نو به ارتفاع 4050 متر در خط الراس کهار به ناز قرار گرفته که برخی کوهنوردان به آن قله ناز کوچک نیز می‌گویند. برای صعود به قله ناز چه از خط الراس کهار و چه از مسیر پناهگاه سیادُر، باید از قله میشینه نو عبور کرد. از میشینه نو تا قله ناز حدود 1.5 ساعت راه است.

 

روستای کلوان (Calvan): [منبع]
روستای کلوان در میان دو کوه مرتفع "ناز" و "کهار"، شکوفه باغهای گیلاس و سیب، گلهای وحشی و دو رودخانه خروشان پرآب محصور شده و منظره ای بدیع را در پیش روی چشمان گسترده است. روستای کلوان آخرین روستای محله سیرا بخش آسارا کرج (با پنج روستای آویزر، آیگان، کلها، لیلستان و کلوان) محسوب می شود. زیبایی بی حد و حصر روستای کلوان جمعیت غیربومی زیادی را به سوی خود جذب کرده
است. این روستا را کلوان نامیده اند چراکه نسبت به روستاهای همجوار خود در محل مرتفع و بلندتری قرار گرفته و نسبت به آنها حکم کله و راس را دارد و به همین سبب "کلوان" به معنای بلندی، خوانده شده است. ارتفاع روستای کلون از سطح دریا 2200 متر میباشد.
آدرس روستای کلوان:
کیلومتر 40 جاده کرج - چالوس، بعد از پل خواب، فرعی سمت چپ ، تابلوی روستای آیگان - روستای کلوان ، از سر جاده تا روستای کلوان 9 کیلومتر جاده آسفالت در پیش دارید.


چشمه های مسیر:
در مسیر دره (مسیر صعود ما) تقریبن هر نیم ساعت یا یک ساعت چشمه وجود داشت. و اولین چشمه هم پس از حدود 545 دقیقه پیاده روی در مسیر و در میان باغهای گردو (سمت راست دره) با لوله جاری بود.

نکات و توصیه ها:
* با عبور از پل (شماره 2 تصویر 2) و عبور از بخشی از روستا، وارد مسیر پاکوبی میشوید که از سمت چپ دره ارتفاع میگیرد و در جایی با مسیر سمت راست دره یکی میشوند. اما مسیر سمت راست (مسیر ما) بیشتر از میان باغها بوده و به مراتب زیباتر است.
* پیشنهاد میشود که با رسیدن به دو راهی (شماره 3 در تصویر 2) راه فرعی سمت چپ را در پیش گرفته و با عبور از گوسفند سرا و پناهگاه سیادر و از خط الراس به سمت قله حرکت کنید.
* آنتن همراه اول در روستا و کمی بالاتر از آن برقرار بود اما در دره و خط الراس ما هر بار که چک کردیم از آنتن خبری نبود.
* در مسیر میتوان یک برنامه گل گشت بدون صعود به قله با حدود 1 تا 1.5 ساعت پیاده روی در دره و از میان باغهای زیبا را تدارک دید.

تصویر شماره 1: روستای کلوان (پل، محل پارک خودرو و مبدا حرکت)

 

گزارش برنامه و تصاویر مربوطه را در ادامه مطلب ببینید

------------------------------------------------------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ آبان ۱۳٩٠
comment نظرات ()

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله پیله (لیوک)
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)