نیما
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ نیما
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (و ایران))
فرحزاد به امام زاده داود نويسنده: نیما - یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٠

مرا با چیزی عوض کن !
چیزی ارزشمند
چیزی گران
سوزنی شکسته
تا بتوانی با آن خار پایت را درآوری!

"زنده یاد حسین پناهی"

-------------------------------------

پی نوشت، 10 آبان 1394:

برای پیمایش این مسیر بنظرم مطالعه آخرین گزارش (آبان ماه 94) کفایت می کند که گزارش کامل و دقیقی هست:

فرحزاد به امامزاده داود (پاییزه)، 8 آبان 1394

***************************************************

گزارش کوهپیمایی مسیر فرحزاد به امام زاده داود

تاریخ اجرا: جمعه 11 آذر 1390

موقعیت جغرافیایی: تهران
ارتفاع مبدا حرکت: فرحزاد 1620 متر
ارتفاع بلندترین نقطه مسیر: 2690 متر (کمی پس از کتل خاکی)
اختلاف ارتفاع: حدود 1100 متر
ارتفاع نقطه پایان: 2575 متر (امامزاده داود)
طول مسیر: 13.5 کیلومتر (از فرحزاد تا امامزاده داود)
مدت زمان صعود: 6.5 ساعت (با گام متوسط)

تعداد نفرات: 2 نفر (نیما اسماعیلی - علی کاظم ن‍ژاد)

برگشت از امامزاده داود به تهران: با ماشین های عبوری

------------------------------------------------------

  امام زاده داوود:

امام زاده داوود و جاده معروف آن برای نسل های مختلف ایرانیان، دارای خاطرات شیرین و تکرار نشدنی است. از «تپه سلام» که در آن برای  اولین بار گنبد امامزاده داوود را می‌شود دید و به آن حضرت می‌شود سلام داد تا شهر بازی بیرون امام زاده و بازارچه دوست داشتنی آن.
فضای امامزاده داوود و ده اطرافش با این شیروانی‌ها و آن هوای فوق‌العاده خنک یادآور شمال کشور است. در واقع شما نیم‌ساعته می‌توانید تا شمال بروید؛ هم زیارت، هم سیاحت.
شهرت اصلی امامزاده داوود، به خاطر مسیر سخت و کوهستانی آن است. زمانی فقط با کمک قاطرچی‌ها می‌شد این راه را طی کرد. حتی الان هم که مسیر راحت و آسفالته‌ای برای رسیدن به امامزاده کشیده شده، در انتهای مسیر ماشین‌رو، حداقل یک ربع باید سربالایی تندی را پیاده رفت. مسیر کوهستانی و سخت امامزاده داوود، البته باعث دوچندان شدن لذت زیارت هم می‌شد و برای همین بود که یکی از نذرهای رایج در تهران قدیم، نذر زیارت امامزاده داوود بود.
در قدیم اهالی تهران برای زیارت امامزاده داوود، معمولا شب را در فرحزاد می‌گذراندند و صبح روز بعد با کمک همین قاطرچی‌ها به امامزاده می‌رفتند. این امر اختصاص به طبقه خاصی هم نداشت و تقریبا همه زوار این کار را می‌کردند؛ مثلا در «روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه» آمده که ناصرالدین شاه روز دوشنبه 17محرم 1306 قمری را در فرحزاد گذراند تا روز بعد به زیارت امامزاده داوود برود. فرحزاد که آب و هوایی فوق‌العاده خوش دارد، آن‌قدر برای تهرانی‌ها جذاب بوده که برای آن ضرب‌المثل هم بسازند: «تا بگویی ف، من رفته‌ام فرحزاد.»... (منبع: سایت تبیان)

 

 معرفی مسیر:

مسیر کوهپیمایی فرحزاد به امامزاده داود یکی از قدیمی ترین و مشهورترین مسیرهای کوهپیمایی شمال تهران است. تا همین 30-40 سال پیش که هنوز جاده جدید امامزاده داود از مسیر سولقان و کن احداث نشده بود این جاده تنها راه ارتباطی به امامزاده داود محسوب میشد.

این جاده خاکی بطول 15 کیلومتر از بالای محله فرحزاد شروع شده و در یک مسیر پر پیچ و خم و زیبای کوهستانی از کنار دره سرسبز و رودخانه ای همیشه خروشان به امامزاده داود میرسد. برخی از علاقمندان نیز با خوردوهای شاسی بلند و دو دیفرانسیل مثل جیپ و پاترول این مسیر را طی میکنند.

در فصول سرد سال برف سنگینی در این منطقه میبارد که تقریبا عبور از این مسیر را غیرممکن میسازد. همچنین برخی از نقاط مسیر بهمن گیر بوده که در صورت پیمایش زمستانی حتما باید با آگاهی و توجه ویژه گام در این راه نهاد.

 

دسترسی به مسیر:

1. بزرگراه یادگار امام و یا بزرگراه اشرفی اصفهانی - میدان فرحزاد - انتهای محله فرحزاد

(اطراف میدان مکان خوبی برای پارک خودرو میباشد. داخل محله فرحزاد چند دوراهی دارد که یا باید حسی راه را تشخیص دهید و یا اینکه از رهگذران بپرسید.)

2. انتهای بزرگراه اشرفی اصفهانی - انتهای شهرک نفت

(انتهای شهرک نفت (خ نفت) یک جاده خاکی کوتاه دارد که به بالای محله فرحزاد و ابتدای جاده قدیم امام زاده داود منتهی میشود. خودروی خود را میتوانید ابتدای جاده امام زاده و یا حتی همان انتهای شهرک نفت پارک کنید.)

 تصویر شماره 1: بخشی از مسیر پوشیده از برف پائیزی

 

گزارشها و لینکهای مرتبط:

جاده قدیم امام زاده داود ، 27 فروردین 1390 (در همین وبلاگ)

فرحزاد - امام زاده داود ، مهر ماه 1387 (وبلاگ: ایران سرزمین من)

چطور به امام زاده داوود برویم، سایت تبیان

 --------------------------------------------------------------

گزارش تصویری برنامه در ادامه مطلب

 ====================================


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کویر دیر گچین نويسنده: نیما - شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠

تاریخ اجرا: جمعه 4 آذر 1390

تعداد نفرات: 5 نفر

 

دیر گچین نام کاروانسرایی قدیمی و پرشکوه است که در نزدیکی ورامین و در دل پارک ملی کویر واقع شده است. (طول جغرافیایی 51،25 و عرض جغرافیایی 35،03) این بنا به عنوان مادر کاروانسراهای ایران در سال 1382 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این کاروانسرا به دوران سامانی و صفویه می‌رسد. در برخی منابع از آن با نام «دیرالجص» و «قلعه دیر کاج» و «دژ کردشیر» نیز یاد شده است. یکی از دلایل نام نهادن کاروانسرای دیر گچین به عنوان مادر کاروانسراهای ایران، وجود کلیه مایحتاج مسافرین (شامل: مسجد، آسیاب، حیات خلوت، حمام و توالت عمومی) در داخل کاروانسرا می‌باشد. کاروانسرا دارای شش برج می‌باشد که چهار برج در گوشه‌ها و دو برج نیمه مدور در طرفین ورودی قرار دارد.
دیرِ گچین، کاروانسرایی‌ست با پلان منظّم چهار ایوانی و مربّعی و حدود صد متر در صد متر.  بنای این کاروانسرا وسعتی در حدود ۸ هزار متر مربع دارد. پی بنا در دورة ساسانی گذاشته شده و امّا ساختمان، در دورة صفوی کامل گشته و در دوره قاجار نیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. با توجه به قدمت ، وسعت و اهمیت آن که در بیشتر منابع و متون به عنوان مادر کاروانسراهای ایران از آن نام برده شده است و با توجه به طرح احداث جاده ی اصلی گرمسار به قم که از نزدیکی این بنا می گذرد، اداره کل میراث فرهنگی استان تهران از آبان ماه سال جاری کار پاکسازی و مرمت این بنا را به منظور تبدیل آن به یک مکان توریستی و گردشگری آغاز کرده است.

کویر دیر گچین در مجاورت کاروانسرا نیز در فصول مختلف سال خواستگاه علاقمندان به کویر و کویر نوردی میباشد.

راه های ورود به منطقه:
مسیر اول: جاده آسفالته گرمسار - قم.
مسیر دوم: تهران - ورامین - حدود 20 کیلومتر بعد از چرم شهر

منابع:
سایت ویکی پدیا
سایت کویرها و بیابانهای ایران

 

* بازدید از کاروانسرا که در حال مرمت و بازسازی بود نیاز به مجوز سازمان میراث فرهنگی داشت. خوشبختانه با کارت گردشگری یکی از دوستان توانستیم اجازه ورود به کاروانسرا را بگیریم.

* بخاطر بارندگی زیاد شب قبل، کویر پر آب و حسابی گلی شده بود. در واقع برنامه کویر نوردی که نه، باتلاق نوردی بود. :) اما جالب بود و خاطره انگیز شد برایمان.

* ما مسیر پیمایش خود در داخل کویر رو بصورت یک مثلث متساوی الساقین در نظر گرفتیم که نوک ساقها در مبدا حرکت یعنی کاروانسرا بود. بطوریکه پس از طی هر سه ظلع دوباره در نقطه شروع بودیم. یعنی ابتدا از کاروانسرا دور شدیم. سپس در جهت راست حرکت کردیم و در نهایت یعنی در ظلع سوم مجددن به سمت کاروانسرا برگشتیم.


گزارش تصویری کویر نوردی پائیزی ما را در ادامه مطلب ببینید

------------------------------------------------------


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آرشيو موضوعي گزارشهاي من در روزنامه ايران گزارشهاي من در ماهنامه پيام بهمن گزارشهاي من در مجله جهان‌گردان برنامه هاي آتي مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير حصارک به امامزاده داود قله قبله از مسیر جنوبی کیسه آب Climax کفش کوه بستارد قله یونزا قله منار توریستگاه، تجربه سفر هوشمندانه قله سیادر جنگل الیمستان - پاییزه قله ارفع کوه
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا ایرانی - هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com تبدیل و ویرایش فایلهای GPS
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا) گروه آریامهر (سعید نیری) كوهنوردي - علي حيدري (تيرداد) راهنمای سفر توریستگاه پرتال زيگور طراح قالب