نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))

روستای کلوگان

باید کتاب را بست.
باید بلند شد
در امتداد وقت قدم زد
گل را نگاه کرد
ابهام را شنید
باید دوید تا ته بودن.
باید به بوی خاک فنا رفت.
باید به ملتقای درخت و خدا رسید.
...

"سهراب سپهری"
----------------------------------------

گزارش کوه‌پیمایی مسیر کلوگان به امامه و بازدید از آبشار کلوگان

ویرایش جدید: گزارش ارسالی به روزنامه همشهری (29 خرداد 1392)

تاریخ: جمعه 17 تیر 1391
تعداد نفرات: 3 نفر (خانوادگی)
مدت زمان: 2 ساعت تا آبشار

روستای کلوگان:

کلوگان، تجربه یک پیاده‌روی به یادماندنی

سفر > دیدنی‌ها > حسن اسماعیلی

بهار با همه سرسبزی و طراوتش رفته‌رفته از تقویم طبیعت رخت بربسته و جای خود را به تابستان پرحرارت می‌دهد. در این روزهای گرم اما بازار سیر و سیاحت و طبیعت‌گردی همچنان پررونق بوده و طبیعت سرسبز در اطراف شهرهای بزرگ بیش از پیش میزبان مردمانی است که از گرمای شهرها به خنکای روستاها پناه می‌برند.

در این بین لواسان و فشم در منطقه شمیرانات، با طبیعت سرسبز و آب و هوای معتدل، بدون‌شک مهم‌ترین و پررونق‌ترین هدف گردشگری تهرانی‌ها در ایام تابستان است. روستای کلوگان در منطقه شمیرانات و در مسیر جاده فشم شاید چندان برای دوستداران طبیعت شناخته شده نباشد یا همانند برخی روستاهای منطقه مثل برگ جهان، افجه و امامه اسم‌و‌رسم در نکرده باشد اما این روستای کوچک و کم‌آوازه، طبیعت منحصر به‌فرد خود را دارد که تماشای آن در فصول مختلف سال ازجمله تابستان، خالی از لطف نیست.

باید یادآور شد که اگر اهل پیاده‌روی نیستید، به کلوگان نروید چون برای نشستن و اتراق در کنار باغ‌ها و رودخانه پرآب کلوگان لااقل باید چنددقیقه‌ای پیاده‌روی کنید. مقدار این پیاده‌روی بستگی به روز و ساعت ورود شما به روستا دارد؛ ترجیحاً پنجشنبه به کلوگان بروید و صبح زود. در این صورت شاید شانس ورود با خودرو به‌روستا را نیز داشته‌ باشید؛ دهداری روستا در مبدأ ورودی روستا زنجیر گذاشته و آخر هفته‌ (خصوصاً جمعه‌ها) از ورود خودروهای غیرساکن به داخل روستا جلوگیری می‌کند. علت را جویا شدیم گفتند: با توجه به محدودیت فضا، با ورود خودروهای گردشگران به داخل روستا دیگر جایی برای پارک خودروهای اهالی نمی‌ماند. همچنین در مبدأ ورودی روستا تابلویی نصب شده که در آن از گردشگران خواسته شده از ورود به روستا خودداری کنند! آنطور که ما دستگیرمان شد این ممنوعیت و محدودیت به‌خاطر مزاحمت‌هایی است که متأسفانه گردشگران (یا به قولی گردشگرنماها) در گذشته برای اهالی روستا به‌وجود آورده‌‌اند. به هر حال اگر جلوی پل ورودی روستا به نگهبان و زنجیر برافراشته برخوردید باید خودروی خود را همانجا کنار جاده فشم پارک کرده و بقیه راه تا روستا را پیاده طی کنید. از سر جاده تا داخل روستا حدود 500متر راه در پیش دارید.

در این روستا، شاید فضا برای اتراق و نشستن کنار باغ و رودخانه کم باشد اما برای آنها که اهل پیاده‌روی در طبیعت بکر هستند، مسیر پیاده‌روی خوبی در امتداد دره و در مجاورت رودخانه کلوگان وجود دارد. برای اتراق کنار رودخانه، پس از چند دقیقه حرکت در خیابان اصلی روستا باید از یکی از کوچه‌ها (جنب مسجد و روبه‌روی یک خانه قدیمی) به سمت راست تغییر جهت داده تا به رودخانه برسید. از پل عبور کرده و آن سوی پل، خلاف جهت رودخانه حرکت کرده تا یک جای مناسب برای اتراق پیدا کنید. بافت مسکونی کلوگان همانند سایر روستاهای اطراف تهران نوسازی شده و ساخت‌وساز در جریان است. اما خوشبختانه ساخت‌وساز بی‌رویه و ویلا‌سازی‌ همانند برخی روستاها، آنچنان به چشم نمی‌خورد. در کوچه‌پسکوچه‌های روستا که قدم می‌زنید انگشت‌شمار خانه‌های قدیمی نیز به چشم می‌خورد که تماشای این بناها و خانه‌های قدیمی که بعضاً متروکه و خالی از سکنه هستند، خالی از لطف نیست.

به گفته یکی از اهالی، کلوگان حدود 500خانوار جمعیت دارد که فقط 15-10خانوار آن سکونت دائم دارند. ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود 1850متر است. اقتصاد روستا بر پایه دامداری و بیشتر باغداری بوده و گیلاس و آلبالو عمده محصولات باغ‌های کلوگان هستند.

دره کلوگان در اردیبهشت‌ماه با شکوفه‌های زیبای گیلاس و آلبالو به رنگ سفید مزین شده و در تیرماه شاخه‌های درختان گیلاس و آلبالو -که از کناره باغ‌ها سر به بیرون خم کرده‌اند- چشم‌هایتان را به تماشای هارمونی زیبای قرمز و سبز میوه‌ها و برگ‌ها دعوت می‌کنند.

 

اگر اهل پیاده‌روی یا طبیعت‌گردی هستید

مسیر پیاده‌روی کلوگان به امامه یکی از مسیر‌های دیدنی و تقریباً بکر اطراف تهران است که طبیعت‌دوستان در فصول مختلف سال ازجمله بهار و تابستان اقدام به پیمایش این مسیر می‌کنند. مسیر در امتداد دره و رودخانه کلوگان بوده و از شیب نسبتاً کم و ملایمی برخوردار است. شیب مسیر از امامه به سمت کلوگان است؛ یعنی کلوگان در ارتفاع پایین‌تر و امامه در ارتفاع بالاتر است. البته برنامه پیاده‌روی را از امامه به کلوگان نیز اجرا می‌کنند اما اگر قصد اجرای برنامه رفت و برگشت را دارید، از آنجا که امامه در ارتفاع بالاتری قرارگرفته، پیشنهاد می‌شود که مبدأ حرکت، کلوگان باشد. کل مسیر در امتداد دره به‌صورت مالرو یا پاکوب بوده و برای رسیدن به مقصد مشکل خاصی نخواهید داشت؛ به جز بخشی از مسیر (بعد از آبشار کلوگان) که در فصل پر‌آبی رودخانه شاید مجبور شوید که از مسیر سنگی و ریزشی در سمت چپ و بالای رودخانه عبور کنید.

در این مسیر هر از گاهی باید عرض رودخانه را با پرش از روی سنگ‌ها یا عبور از پل‌های تنه درختی طی کرده و گاهی برای انتخاب و یافتن بهترین مسیر عبور، از فکر و خلاقیت خود کمک بگیرید. ناگفته پیداست که این جست‌وخیزها و این تلاش‌ها، خود یکی از جذابیت‌های مسیر است. هر چه در این مسیر بیشتر پیش می‌روید، دره کلوگان بیشتر زیبایی‌های خود را به رخ شما می‌کشد. باغ‌های سرسبز، رودخانه پرآب، گل‌های کوهی رنگارنگ و آبشار‌های کوچک و بزرگ در طول مسیر، مناظری هستند که در این دره بکر نگاهتان را به انتظار نشسته‌اند. در انتهای مسیر به امامه‌پایین می‌رسید. اگر قصد بازدید از روستای امامه را داشتید می‌توانید از مسیر باغ‌های امامه‌پایین به سمت امامه‌بالا رفته و از آنجا مسیر برگشت را مجددا در پیش بگیرید و یا اینکه از امامه‌بالا با تاکسی یا آژانس خود را به جاده فشم و سپس کلوگان برسانید. پیاده‌روی از کلوگان به امامه حدود 3تا 4ساعت (بسته به سرعت حرکت شما) زمان می‌برد.

 

آبشار کلوگان

آبشار کلوگان در دره کلوگان و در نیمه راه کلوگان به امامه قرار دارد. ارتفاع این آبشار حدود 40متر بوده و به‌صورت پله‌ای جریان دارد. اوج پرآبی و زیبایی این آبشار در فصل بهار بوده و از نیمه تابستان به بعد دیگر به جز آب باریکه‌ای از آن دیده نمی‌شود. ارتفاع آبشار کلوگان از سطح دریا حدود 2050متر است. آبشار در مسیر یک رودخانه فرعی قرار دارد که از سمت چپ به رودخانه اصلی ملحق می‌شود. برای رسیدن به پای آبشار باید حدود 300-200متر در امتداد رودخانه فرعی حرکت کنید. برای رسیدن به این آبشار زیبا حدود یک ساعت‌ونیم پیاده‌روی از روستای کلوگان نیاز است.

 

* چشمه‌های مسیر که ما آنها را رویت کردیم اولی بعد از حدود یک ساعت پیاده‌روی، تقریباً سر راه قرار گرفته و به خوبی دیده می‌شود و چشمه بعدی، در مسیر رودخانه فرعی و قبل از آبشار قرار دارد. این چشمه کوچک حدود 100متر بعد از ورود به دره و در سمت چپ رودخانه قرار دارد که برای یافتن آن باید کمی حواستان جمع باشد.

* کلوگان نسبت به سایر روستاهای منطقه از حجم کمتر گردشگر برخوردار بوده و خوشبختانه به همان نسبت از محیط بکر و پاکیزه‌تری نیز برخوردار است. یادمان باشد اگر به کلوگان رفتیم، در حفظ و نگهداری این طبیعت زیبا کوشا باشیم، از تجاوز به حریم باغ‌ها خودداری کرده و آرامش اهالی محترم روستا را به هم نریزیم.

 

چطور برسیم:

اگر قصد بازدید از روستای کلوگان را دارید باید از طریق بزرگراه شهید بابایی- شرق یا سایر مسیرهای جایگزین، خود را به میدان لشکرک (میدان قائم) رسانده و مسیر جاده فشم را درپیش بگیرید. کیلومتر 7جاده فشم، تابلوی آبی‌رنگ روستای کلوگان در سمت راست جاده به خوبی نمایان است.

---------------------------------------------------------------------

 لینک این گزارش در سایت روزنامه همشهری:

http://www.hamshahrionline.ir/details/219557

-------------------------------------------------------------------

گزارش تصویری مسیر در ادامه مطلب

======================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩۱
comment نظرات ()

تمرین سنگ، بند یخچال

سه شنبه، 6 تیر ماه 1391

سرپرست و مربی گروه: دوست خوبم آقای عطا میرمعینی

 

سنگ مریم:

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ تیر ۱۳٩۱
تگ ها :
comment نظرات ()

ارتفاعات سماموس گیلان

گزارش کوهپیمایی در ارتفاعات سماموس گیلان


تاریخ: چهارشنبه 31 خرداد 1391

مبدا: روستای آزارکی (توابع رحیم آباد، رودسر) ، ارتفاع: 200 متر از سطح دریا

مقصد: روستای سجیران، ارتفاع: 750 متر

بلند ترین نقطه مسیر: روستای سی پشت، ارتفاع حدود 2500 متر

مدت زمان: 13 ساعت

تعداد نفرات: 2 نفر

 مسیر: روستای آزارکی - روستای طاهرسرا - قلعه کوتی - داران - راشه - سی پشت - روستای سجیران

 

ارتفاعات سماموس ، منطقه ییلاقی راشه

 

برای مطالعه گزارش تصویری کامل برنامه به ادامه مطلب مراجعه فرمائید.

-------------------------------------------------------

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ تیر ۱۳٩۱
comment نظرات ()

روستای سرچشمه لاهیجان

گزارش کوهپیمایی دیوشل (لنگرود) به عطاکوه و روستای سرچشمه لاهیجان

سه شنبه 30 خرداد 1391

روستای سرچشمه:

 روستای سرچشمه در فاصله 10 کیلومتری لاهیجان و در دامنه های عطا کوه واقع شده است. این روستا ۴۷۵ نفر جمعیت و ۱۴۷خانوار دارد. شغل اصلی مردم در این روستا چای کاریست. سرچشمه از امکانات برق و تلفن برخوردار بوده و آب آشامیدنی آن از چشمه تامین میشود.

غار شاه خانی یا غار خفاش:

غار شاه خانی یا همان غار خفاش در مجاورت روستای سرچشمه و بالای چشمه شاه خانی قرار دارد. به زبان محلی به این غار، غار شاخُنی و یا غار شوپر میگویند. شاخنی همان شاه خانی به لهجه گیلکی بوده و شوپر هم به زبان گیلکی یعنی خفاش.

به گفته محلیها در زمانهای قدیم این غار توسط پدرانشان پیموده میشده و یک روایت هم از قول پدرانشان گفته میشود که: زمانی یک گربه رو در غار رها کردند و گربه در روستای دیوشل (حدود 10 کیلومتر آنطرف تر) بیرون آمده! یعنی این غار آنقدر طولانیه که کیلومترها در دل کوه ادامه داره. البته این روایت خیلی واقعی بنظر نمیرسه و بنظر من غیر منطقی و ساختگیه.

به گفته محلیها پس از زلزله شدید سال 1369 رودبار و منجیل، غار ریزش کرده و مسیر آن مسدود شده و اکنون بیش از حدود 40-50 متر باز نیست. از اهالی هم که پرسیدم کسی اطلاع دقیق نداشت که میشه با ابزار و لوازم مسیر غار رو بعد از منطقه ریزش پیمایش کرد یا نه؟

 

مسیر رفت:

لنگرود - روستای دیوشل - بقعه آقا سید جلیل - ایستگاه مخابراتی (قله عطا کوه)

مسیر برگشت:

قله - امامزاده آقا سید خلیل - روستای سرچشمه - لاهیجان - لنگرود - دیوشل

 

* برای کوهپیمایی در مسیر دیوشل به غار خفاش حدود 3 ساعت و 30 دقیقه زمان در نظر بگیرید (از مسیرهای میانبر). 1.5 ساعت تا آقا سید خلیل، 1.5 ساعت تا سرچشمه و نیم ساعت تا پای غار. (اگر خواستید تمام مسیر را از جاده بروید، حدود 1 تا 2 ساعت به این زمان اضافه کنید)

* برای پیمایش این مسیر، اگر از جاده اصلی (جاده دیوشل به سرچشمه) بروید مشکل خاصی برای پیدا کردن مسیر نخواهید داشت. بعد از آقا سید خلیل به یک سه راهی می‌رسید که سمت راست به سرچشمه و سمت چپ به دکل مخابراتی و قله عطاکوه می‌رسد. از نقشه گوگل ارث در گزارشهای قبلی (لینک در همین گزارش) میتوانید برای درک مسیر کمک بگیرید.

اما اگر خواستید از مسیرهای فرعی و میانبر بروید (مثل مسیری که من رفتم) نیاز به راهنما و راه بلد دارید. مگر اینکه آشنایی قبلی با مسیر و منطقه داشته باشید.

 

در بین مسیرهای کوهنوردی لیلا کوه و عطا کوه من مسیر کوهنوردی دیوشل به عطا کوه رو خیلی دوست دارم. چون هم خلوته و هم مسیرش یک مسیر مال رو زیبا از میان باغهای چای هست. البته دیوشل دو مسیر دیگه هم به عطا کوه داره. اولی یک جاده خاکی ماشین رو که چند سال پیش احداث کردن و به امامزاده آقا سید خلیل میرسه. امتداد این جاده به ایستگاه مخابراتی عطا کوه ختم میشه. جاده دیگر که سال 1390 احداث کردن باز هم دیوشل رو از یک مسیر دیگر به آقا سید خلیل میرسونه که البته هنوز در دست احداث بوده و تمام نشده. جاده مال رو در سمت چپ این دو جاده قرار داشته که از میان باغهای چای عبور کرده و ابتدا به بقعه متبرکه آقا سید جلیل رسیده و سپس با ادامه مسیر در دل جنگل به خط الراس لیلا کوه - عطا کوه و سپس به ایستگاه مخابراتی عطا کوه میرسه.

توضیح اینکه امامزاده آقا سید خلیل و بقعه آقا سید جلیل هر دو در دل کوههای عطا کوه قرار دارند. امامزاده آقا سید خلیل دارای بنای جدید بوده و در کنار جاده دیوشل - عطا کوه قرار داشته و آقا سید جلیل یک بقعه کوچک که در دل جنگل قرار دارد.

در مورد روستای دیوشل و مسیرهای کوهپیمایی عطاکوه در گزارشهای قبلی بطور دقیق توضیح داده ام. در صورت نیاز به لینکهای انتهای گزارش رجوع فرمائید.

 

ادامه گزارش در ادامه مطلب

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ تیر ۱۳٩۱
comment نظرات ()

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله پیله (لیوک)
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)