نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله کلکچال از دارآباد نويسنده: نیما - شنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٢

گزارش صعود به قله کلکچال (3350 متر) از دارآباد - دره آب زندگانی

 تاریخ اجرای برنامه: جمعه 29 شهریور 1392
تعداد نفرات: 2 نفر
مدت زمان صعود: 5 ساعت (با احتساب 30 دقیقه تایم صبحانه)
مدت زمان فرود (پارک جمشیدیه): 2 ساعت 15 دقیقه (بدون احتساب تایم ناهار و ...)

ارتفاع و زمانبندی مسیر:
ابتدای دره دارآباد: 1750 متر، 07:15 صبح
چشمه جهان: 1970 متر، 08:00
آبشار چال مگس: 2100 متر، 08:15
سر هفت حوض (صبحانه): 08:30 تا 09:00
ابتدای دره آب زندگانی: 2300 متر، 09:15
انتهای دره آب زندگانی: 2600 متر، 09:45
روی یال (دشت اول): 2800 متر، 10:35
قله کلکچال: 3350 متر، 12:15
چشمه پیازچال: 3200 متر، 12:30
ناهار: 12:30 تا 13:50
گردنه زین اسبی: 3050 متر، 14:20
پناهگاه کلکچال: 2600 متر، 14:45
استراحت و ...: 14:45 تا 15:45
پارک جمشیدیه (محل پارک خودرو): 1850 متر، 17:00

* ارتفاع سنجی با گوگل ارث

------------------------------------------------

به نام خالق زیبایی ها
برنامه دارآباد – دره آب زندگانی به قله کلکچال یکی از برنامه هایی بود که همیشه در لیست علاقمندی هام بود اما فرصت اجرای این برنامه پیش نیامده بود. این جمعه بالاخره فرصتی دست داد تا به اتفاق دوست خوبم علیرضا ی عزیز این برنامه رو اجرا کنیم. روز قبل، مسیر رو در گوگل ارث بررسی کرده و از آقای صالحی (مدیر محترم گروه "همه ما") که چند هفته پیش این مسیر رو رفته بودند، تلفنی راهنمایی‌های لازم رو گرفتم و صبح جمعه راهی دره دارآباد شدیم... و برفراز قله کلکچال عکس یادگاری گرفتیم. الحق و الانصاف برنامه خوبی بود و حسابی چسبید خصوصا که هوا هم تقریبا پاییزی و عالی بود. زیبایی های دره دارآباد، بکر بودن مسیر (از دره آب زندگانی به بعد)، دست به سنگ شدن در بخش‌هایی از مسیر، حرکت از روی صخره‌های سنگی، پیدا کردن بهترین و ایمن ترین مسیر صعود و ... از نکات مثبت و حائز اهمیت این برنامه بود.

 
راهنمای صعود:
بعد از حدود 1.5 تا 2 ساعت پیاده روی در دره دارآباد و پشت سر گذاشتن چشمه جهان، آبشار چال مگس و سر هفت حوض به باغچه خلیل می‌رسید. دره آب زندگانی دره‌ای است که قبل از باغچه خلیل به آن می‌رسید (حدود 100 متر مانده به باغچه خلیل، سمت چپ) و یک تابلوی راهنما نیز ابتدای آن نصب شده. البته از تابلوی راهنما چیز زیادی دستگیرتان نمی‌شود چونکه بخش‌هایی از تابلو پاک شده و از بین رفته است. (تصویر ضمیمه). با ورود به دره آب زندگانی، مسیر پاکوب از سمت راست رودخانه شما را به سمت بالای دره هدایت می‌کند. پس از حدود 20 دقیقه باید از عرض رودخانه -که در این فصل خشک و بی آب است- گذشته و پاکوب را از سمت چپ رودخانه ادامه دهید. کمی قبل از انتهای دره، پاکوب تمام شده و از اینجا به بعد باید از مسیر سنگی و صخره ای که در سمت چپتان است بالا رفته تا خود را به انتهای یال برسانید. با عبور از مسیر سنگی و پر شیب در نهایت به بالای یال می‌رسید. آنطرف یال دشت کوچکی قرار دارد که چند سنگ بزرگ نیز داخل آن دیده می‌شود. از روی یال باید با تغییر جهت به سمت راست به روی یال بعدی صعود کنید. قبل از اینکه به بالای یال دوم برسید پاکوب خوبی را می‌بینید که این پاکوب تا بالای یال ادامه دارد. به بالای یال دوم که رسیدید، در جهت شمال، دشت بعدی را می‌بینید و کوه کلکچال را با دو قله، که بالای دشت خود نمایی می‌کند. قله اصلی کلکچال قله سمت راستی است. از اینجا به بعد نیز پاکوب ضعیفی وجود دارد که گاهی محو می‌شود. شما باید از بالای دشت (سمت راست دشت) به روی یال رفته و با یک گردش به چپ قله کلکچال را صعود کنید.

* از انتهای دره آب زندگانی تا روی یال، مسیر سنگی و صخره‌ای و بعضا ریزشی بود که حرکت از روی سنگ‌ها نیاز به کمی دقت و مراقبت داشت که البته مشکل خاصی نبود و  لطف خودش رو داشت و ما لذت بردیم از این بخش از مسیر.

اگر دنبال مسیر آسان‌تری هستید، می توانید همان ابتدای دره آب زندگانی از روی یال سمت چپ صعود کرده و خود را به روی خط الراس و سپس گردنه (دشت) برسانید.

بر فراز قله کلکچال به همراه علیرضا ی عزیز:

 

مسیر صعود به قله کلکچال از دره آب زندگانی در گوگل ارث:

(جهت دریافت فایل در ساز واقعی، بر روی آن کلیک نمایید)

دانلود فایل گوگل ارث (kmz)، مسیر صعود به قله کلکچال از دره آب زندگانی.

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=====================================


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تنگه واشی نويسنده: نیما - یکشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩٢

گزارش بازدید از تنگه واشی (تنگه ساواشی)

موقعیت: استان تهران، شهر فیروزکوه، روستای جلیزجند
زمان بازدید: جمعه 22 شهریور 1392

فواصل و زمان بندی مسیر حرکت:
انتهای شهر تهران (اول اتوبان پردیس)، 08:00 صبح
تا
بخش گیلاوند: 43 کیلومتر
ورودی تنگه واشی: 124 کیلومتر
روستای جلیزجند: 138 کیلومتر
تنگه واشی: 143 کیلومتر ، 11:00 صبح

* 45 دقیقه صبحانه و خرید در گیلاوند
* طول اتوبان تهران – پردیس: 30 کیلومتر، عوارض: 1800 تومان، مسیر جایگزین: جاده قدیم رودهن.

فواصل پیاده روی:
از محل پارکینگ‌ها تا ابتدای تنگه اول: بین 500 تا 200 متر
طول تنگه اول: حدود 300 متر (حدود 20 دقیقه)
پیاده روی بین تنگه اول تا تنگه دوم (دشت ساواشی): 1700 متر (حدود 20 دقیقه)
از ابتدای تنگه دوم تا آبشار: حدود 500 متر (حدود 30 دقیقه)

+ دو سه سالی بود که قصد بازدید از تنگه واشی را داشتیم اما هر بار یا یک مسیر جدید و بقولی بکرتر و خولوت‌تر را جایگزین می‌کردیم و یا پایه و همراه نبود! تا امسال که بالاخره برنامه اوکی شد و به اتفاق دوست نازنینم آقا رضا تصمیم گرفتیم که به همراه خانواده این برنامه را اجرا کنیم. اولین بار سال 86 به تنگه واشی رفته بودم و این بازدید دوم بنده از تنگه واشی بود که در این گزارش سعی کردم تمام نکات و ظرایف این سفر و گردش مفرح را برای خوانندگان محترم بازگو کنم، بلکه مفید واقع شود.
تنگه واشی با همه نامهربانی‌ها و ناملایمات و تخریب‌هایی که سالیان اخیر دیده و با همه شلوغی‌هایی که چه در تنگه و چه در مسیر برگشت احیانا متحمل می‌شوید، اما باز هم تنگه واشی‌ست. بازدید از طبیعت زیبای منطقه و عبور از تنگه‌های پر آب آن خالی از لطف نیست. به هر حال شلوغی و ازدحام در تنگه واشی در فصول گرم سال، چه بخواهیم چه نخواهیم بخشی از هویت آن شده که باید پذیرفت و با آن کنار آمد. شور و نشاط و هیجانِ حرکت در تنگه و آب خروشان آن روح و روان آدمی را سرشار از انرژی و احساس شعف می‌کند. پس باید رفت و تجربه کرد... برای بار اول و حتی برای بار چندم.
مسیرها و تنگه های دیگری هم مشابه تنگه واشی در سایر نقاط کشور و حتی در همین فیروزکوه در دسترس هستند اما خوبی تنگه واشی این است که پیمایش مسیر این تنگه نسبتا آسان بوده و قابلیت اجرای یک تور خانوادگی را دارد. پیر و جوان و کودک، همه و همه این شانس را دارند که شادی و نشاط تنگه واشی را تجربه کنند.

نکات و توصیه‌ها:
1- جهت عبور از آب تنگه و پیاده روی دشت ساواشی حتما کفش کتانی راحت برداشته و همراه خود داشته باشید. از آنجا که سرعت حرکت آب در تنگه شدید بوده و کف تنگه نیز ناهموار و پوشیده از سنگ‌های ریز و درشت است، استفاده از دمپایی و سندل توصیه نمی‌شود.
2- نان و سایر ملزومات سفر را می‌توانید از شهر گیلاوند (80 کیلومتر مانده به فیروزکوه) تهیه فرمایید. از گیلاوند تا فیروزکوه، شهر و آبادی مهم دیگری وجود ندارد.
3- به سمت فیروزکوه که می‌روید، ورودی تنگه واشی در سمت مخالف جاده قرار داشته و تابلو ندارد! به میدان اول فیروزکوه که رسیدید باید دور زده و به سمت تهران برگردید. حدود یک کیلومتر پایین‌تر تابلوی تنگه واشی را مشاهده خواهید کرد.
4- ورودی تنگه واشی (سر جاده فیروزکوه) ایست بازرسی دارد. خودروها را بازدید کرده و کنترل می‌کنند.
5- ابتدای روستای جلیزجند و همچنین ابتدای تنگه واشی بساطی هایی وجود دارند که دمپایی و کفش لاستیکی برای استفاده در تنگه به فروش می‌رسانند. (قیمت 7-8 هزار تومان، شهریور 92)
6- در روستای جلیزجند مبلغ 5 هزار تومان ورودی از خودروهای سواری دریافت می‌کنند. در ازای این مبلغ قبضی به شما ارائه می‌شود که با آن می‌توانید از یکی از پارکینگ‌های نزدیک تنگه واشی به صورت رایگان استفاده کنید.
7- داخل پارکینگ‌ها و همچنین ابتدای تنگه آلاچیق‌هایی وجود دارد که از 5 تا 15هزار تومان (بسته به موقعیت و اندازه) اجاره داده می‌شود.
8- ابتدا و انتهای تنگه، اسب برای جابجایی مسافر موجود است. (15 هزار تومان، یک سر، شهریور 92)
9- سرویس‌های بهداشتی عمومی (بخوانید غیر بهداشتی!) در این مکان‌ها در دسترس هستند: 1- محل پارکینگ 2- بعد از تنگه اول 3- بین تنگه اول و دوم.
10- برای تهیه تنقلات، آب معدنی و انواع غذاهای سرد و گرم، کافه‌هایی در محل پارکینگ ، قبل از تنگه اول و دشت ساواشی موجود هستند.
11- برای بازدید از تنگه واشی، یعنی عبور از تنگه اول، پیاده روی در دشت و عبور از تنگه دوم، بازدید از آبشار در انتهای تنگه دوم، و بازگشت به محل پارکینک چیزی حدود 4 ساعت زمان در نظر بگیرید. ما 11:30 ابتدای تنگه اول به آب زدیم و ساعت 04:30 عصر به محل پارکینک برگشته و تازه مشغول تهیه بساط ناهار شدیم! استراحت‌‌ها ، دسشویی، عکاسی و ... زمان زیادی می‌برد. برای طول مسیر حتما خوراکی (ترجیحا نان) بردارید.
12- زیبایی‌های تنگه واشی بعد از آبشار هم همچنان ادامه دارد. اگر از سمت چپ آبشار خود را به بالا رسانده و سپس به سمت پایین سرازیر شوید به دشت و دریاچه (مرداب یا باتلاق) ساح می‌رسید که البته اجرای این برنامه نیازمند شناخت منطقه و آمادگی لازم است.
13- همراه اول در تنگه واشی آنتن نمی‌داد. در محل پارکینک (نزدیک تنگه) به سختی کمی آنتن می‌آمد و می‌رفت.

***

* به گفته آقای فرخی، مدیر عامل محترم "شرکت تعاونی گل نرگس جلیزجند" (متولی دریافت ورودی و ارائه سرویس در تنگه واشی) بهترین فصل و زمان برای بازدید از تنگه واشی خرداد ماه است. در این موقع از سال بالطبع حجم آب زیاد و سردتر از تابستان است اما خلوت تر بوده و دشت ساواشی در اوج سرسبزی و طراوت خود دیده می‌شود. تیر، مرداد و شهریور هم برای بازدید از تنگه واشی مناسب است و بیشترین بازدید از تنگه واشی در مردادماه صورت می‌گیرد. دشت ساواشی در اوج تابستان هم زیباست اما از اواسط مرداد به بعد، رفته رفته سرسبزی خود را از دست داده و دیگر آن طراوت بهار و اوایل تابستان را ندارد.

* جمعه 22 شهریور 92 که ما تنگه واشی بودیم، بنا بر گفته آقای فرخی حدود 10 هزار گردشگر برای بازدید از تنگه واشی به منطقه آمده بودند. در واقع به نسبت هفته‌های قبل خلوت‌تر بود. جمعه قبل کمی بیشتر از این رقم بوده و هفته‌های گذشته خصوصا تعطیلات عید فطر (در مردادماه) بیش از دو برابر این عدد یعنی بین 20 تا 30 هزار گردشگر به تنگه واشی آمده بودند! پس در انتخاب زمان بازدید از تنگه واشی باید دقت داشته و تمام جوانب را در نظر بگیرید.

* اگر خواهان تنگه واشی خلوت‌تر و سرسبزتر و ترافیک کمتر در مسیر برگشت هستید، ماه‌های خرداد و تیر به تنگه واشی بروید و در ماه‌های شلوغ مثل مرداد و شهریور، پنج‌شنبه‌ها و یا حتی وسط هفته عزم سفر کنید. جمعه‌هایی که تنگه واشی شلوغ می‌شود، ساعت‌ها در ترافیک گیلاوند و اتوبان پردیس گیر خواهید کرد. اگر جمعه‌های شلوغ به تنگه واشی رفتید سعی کنید قبل از ساعت 4 یا 5 از تنگه واشی بزنید بیرون. جمعه‌ای که ما آنجا بودیم با اینکه به نسبت هفته‌های گذشته خلوت‌تر بود باز هم چند کیلومتر مانده به گیلاوند ترافیک شدید بود و کل اتوبان پردیس هم ترافیک آزار دهنده بود. 7 عصر از تنگه واشی درآمده و 11 شب تهران بودیم. (حدود 1.5 ساعت تاخیر). امتحان نکردیم اما شاید اگر قبل از عوارضی وارد جاده قدیم رودهن می‌شدیم وضعیت آنجا بهتر از اتوبان بود.

* از گیلاوند تا فیروزکوه 3 پمپ بنزین در مسیر رفت وجود دارد اما در مسیر برگشت هیچ پمپ بنزینی نیست! فقط پمپ بنزین گیلاوند.
--------------------------------------------------------

لینک‌های مرتبط:

تنگه واشی، دریاچه و دشت ساح، 90/04/09، (گروه ققنوس): اینجا
تنگه واشی، طبیعتی جذاب و دیدنی، (سایت تابناک): اینجا

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قله علم کوه از حصارچال نويسنده: نیما - یکشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٢

شما ای قله های سرکش و خاموش
که پیشانی به تندرهای وهم انگیز می سایید
امیدم را برافزایید
غرورم را نگه دارید
به سان آن پلنگانی که در کوه و کمر دارید...
"سیاوش کسرایی"
-------------------------------------------------------------

ویرایش و به روزرسانی: 95.04.27

 

گزارش صعود به قله علم کوه (4850 متر) از مسیر حصار چال

برنامه 1.5 روزه صعود به علم کوه از مسیر نرمال (حصار چال)
همراه با دوستان عزیزمان در گروه کوهنوردی "خانه کوهنوردان چالوس"

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه و جمعه 14و15 شهریور 1392
موقعیت قله: استان مازندران، شهر کلاردشت
تعداد نفرات: 12 نفر (3 نفر از تهران و کرج + 9 نفر از "خانه کوهنوردان چالوس")
تیم صعود به قله: 9 نفر

بر فراز قله علم کوه:
ارتفاع و زمان بندی مسیر صعود:

تنگ گلو: 3300 متر، 06:00 صبح جمعه (استارت پیاده روی)
دشت حصارچال: 3800 متر، 07:40
- تنگ گلو تا دشت حصارچال: 3 کیلومتر، 1 ساعت و 40 دقیقه
صبحانه: تا 08:20
قله علم کوه: 4850 متر، 12:40
- حصارچال تا قله: 4.5 کیلومتر، 4 ساعت و 20 دقیقه
استراحت روی قله: تا 13:00
* کل زمان صعود: 6 ساعت 40 دقیه (با احتساب 40 دقیقه صبحانه)

فرود:
دشت حصار چال: 15:30
ناهار و استراحت: تا 16:30
ابتدای تنگ گلو (جاده): 17:40
* مدت زمان فرود: 4 ساعت و 40 دقیقه (با احتساب یک ساعت ناهار)
--------

کلاردشت: 1250 متر
قرارگاه وَنداربُن: 2200 متر (شب مانی)

قرارگاه ونداربن تا تنگ گلو: حدود 13 کیلومتر (1 ساعت) جاده خاکی با نیسان

---------------------------------------------------------------

معرفی قله:

علم‌کوه نام کوهی با ارتفاع قله ۴٨۵٠ متر است که در منطقهٔ تخت سلیمان در استان مازندران واقع شده‌ است. قلّهٔ علم کوه پس از دماوند، دومین قلهٔ مرتفع البرز مرکزی1) و ایران به شمار می‌رود. بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ایست که در دامنهٔ شمالی آن واقع است و دارای فنّی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کی۲ در جهان را داراست. برای صعود به این قله باید از طریق جاده چالوس به شهر کلاردشت در نزدیکی چالوس بروید.

 

موقعیت جغرافیایی:

علم‌کوه در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر کلاردشت و در استان مازندران قرار گرفته ‌است. کلاردشت نزدیک‌ترین شهر استان مازندران به این منطقه و پراچان و طالقان نزدیکترین شهرها در استان البرز به علم‌کوه هستند. از جبههٔ شمالی این کوه مشرف به کلاردشت و در جبهه جنوبی نیز این کوه مشرف به طالقان است.

 

مسیرهای صعود:

با توجه به ارتباط علم کوه با کوه‌های اطراف و وجود دیواره و گرده، برای رسیدن به آن راه‌های بسیاری وجود دارد. مسیرهای رایج صعود به علم کوه را می‌توان به دو مسیر کوهپیمایی جنوبی، یک مسیر کوهنوردی شمالی و یک مسیر دیواره‌نوردی تقسیم‌بندی کرد.

1-       مسیر جبهه جنوبی (حصارچال): مسیر کوهپیمایی که از رودبارک آغاز می‌شود و با گذز از ونداربن، تنگ گلو و حصار چال از سمت جنوبی به قله علم‌کوه می‌رسد، ساده‌ترین مسیر صعود به قله است. استارت مسیر از منطقه تنگ گلو (3300 متر) بوده که معمولاً با شبمانی در دشت حصارچال (3800 متر) همراه است.

2-       مسیر جبهه شمالی (سیاه سنگ): مسیر کوهپیمایی شمالی هم از رودبارک آغاز می‌شود و با گذز از ونداربن، جانپناه سرچال، علمچال و گردنه سیاه سنگ از سمت شرق به قله علم‌کوه می‌رسد. این مسیر به عنوان یکی از سخت‌ترین مسیرهای کوهپیمایی در ایران محسوب می‌شود و غالباً با یک شبمانی در جانپناه سرچال (3850 متر) همراه است.

3-       مسیر گرده آلمان‌ها: مسیر کوهنوردی که از رودبارک آغاز می‌شود و با گذز از ونداربن، جانپناه سرچال، علمچال و گرده آلمان‌ها دقیقاً از سمت شمال به قله علم‌کوه می‌رسد. این مسیر از لحاظ زمانی کوتاه‌تر از مسیر سیاسنگ است ولی نیازمند ابزار فنی می‌باشد و مانند آن، غالباً با یک شبمانی در جانپناه سرچال همراه است.

4-       مسیر دیواره شمالی: مسیر دیواره‌نوردی هم از رودبارک آغاز می‌شود و با گذز از ونداربن، جانپناه سرچال، علم‌چال و دیواره شمالی به قله می‌رسد که با توجه به تعدد مسیرهای دیواره علم صعود متفاوتی خواهد بود.

---------------------------------------------------------------

صعود به علم کوه از مسیر حصار چال غالبا به دو صورت انجام می گیرد:

1- برنامه 2 روزه - شب مانی در حصارچال:

  صبح روز اول از تهران به سمت کلاردشت حرکت کرده، حوالی ظهر به کلاردشت می‌رسند. تا قرارگاه ونداربن (2200 متر) را با خودروی شخصی رفته و عصر همان روز از قرارگاه، نیسان (یا لندروور یا پاترول) گرفته، تا ابتدای تنگ گلو (3300 متر) را با نیسان می‌روند. از تنگ گلو استارت پیاده روی را زده و با حدود 1.5 ساعت کوهپیمایی، قبل از شب، خود را به دشت حصار چال (3800 متر) می‌رسانند. در دشت حصار چال کمپ زده و شب را آنجا سپری می‌کنند. در این ارتفاع "هم‌هوایی" خوبی برای کوهنورد صورت می‌گیرد. روز دوم،‌ صبح اول وقت استارت زده و قبل از ظهر روی قله هستند.

محاسن این برنامه:
- هم هوایی مناسب قبل از صعود به قله
- استفاده بیشتر از طبیعت زیبای دشت حصارچال


2- برنامه 1.5 روزه - شب مانی در قرارگاه ونداربن (یا قرارگاه رودبارک): (برنامه گروه ما)

روز اول، عصر از تهران و یا سایر شهرهایی که نزدیک به کلاردشت هستند، حرکت کرده، حوالی غروب به کلاردشت می‌رسند. شب را در قرارگاه ونداربن (و یا قرارگاه رودبارک) خوابیده و نیسان را برای فردا هماهنگ می‌کنند. صبح زود با نیسان تا تنگ گلو رفته، از آنجا پیاده روی را آغاز می‌کنند. صبحانه را در دشت حصار چال صرف کرده و سپس مسیر قله علم کوه را در پیش می گیرند.
برنامه گروه ما به همین صورت اجرا شد.

محاسن این برنامه:
- شب مانی در قرارگاه و عدم نیاز به حمل و استفاده از کیسه خواب و چادر و ...
- امکان اجرای برنامه 1.5 روزه به جای 2 روزه

----------------------------------------------

منابع آب در مسیر:

1- قرارگاه ونداربن 2- چشمه تنگ گلو (در صورت ضرورت)

تذکر: آب مورد نیاز را از قرارگاه ونداربن بردارید چون در کل مسیر تا قله چشمه آبی وجود ندارد مگر چشمه تنگ گلو که در نزدیکی جایی که از نسیان پیاده می شوید قرار دارد.

------------------------------------------------

قرارگاههای کلاردشت (علم کوه):

علم کوه دارای دو قرارگاه کوهنوردی در شهر کلاردشت است. استفاده از این قرارگاهها منوط به ارائه نامه از هیات کوهنوردی شهر یا استان شما برای گروههای کوهنوردی است. البته ظاهرا بدون نامه هم قابل استفاده است (نیاز به تحقیق).

- قبل از عظیمت به منطقه، جهت رزرو اتاق باید با قرارگاه تماس حاصل فرمایید.

- همچنین قرارگاه، هماهنگی برای کرایه نیسان یا جیپ را نیز انجام می دهد.

- گزینه اول برای شب مانی و اقامت، در اجرای برنامه های علم کوه، به دلیل فضای بهتر و بیشتر و نوساز بودن و دسترسی بهتر به منطقه، ابتدا قرارگاه ونداربن و سپس قرارگاه رودبارک است.

1- قرارگاه رودبارک (قرارگاه پایین): این قرارگاه در کلاردشت - محله رودبارک و در مسیر علم کوه قرار دارد. از قدیمی ترین قرارگاههای کوهنوردی کشور بوده که البته بسیار مجهز و تمیز بوده و دارای تعدادی اتاق 6 تخته است.

- قرارگاه زیبا و مجهز رودبارک، از امکانات خوبی از جمله: برق شهری، سیستم گرمایش (شوفاژ)، تخت، پتو، آشپزخانه + گاز و ظروف، سرویس بهداشتی، حمام، فضای سبز و ... برخوردار است.

- هزینه اجاره هر اتاق شبی 50 هزار تومان و یا نفری 10 هزار تومان برای یک شب است. (بهار 95)

تفلن قرارگاه رودبارک: 52642626-011

2- قرارگاه وَنداربُن (قرارگاه بالا): این قرارگاه نیز در کلاردشت، محله رودبارک و کمی بالاتر از قرارگاه رودبارک و در مسیر علم کوه - حصارچال قرار دارد. نوساز و مجهز بوده بوده و گزینه اول برای شب مانی در برنامه علم کوه - حصار چال بر ای کوهنوردان است.

قرارگاه خوش ساخت و مجهز ونداربن، از امکانات خوبی از جمله: برق شهری، سیستم گرمایش (شوفاژ)، تخت، پتو، آشپزخانه + ظروف، سرویس بهداشتی، حمام و ... برخوردار است.

- هزینه یک اتاق برای هر شب: 32 هزار تومان (سال 92)

- تلفن قرارگاه ونداربن: 52627244-011

-----------------------------------------------

کرایه نیسان، جیپ، پاترول و قاطر: (نرخ ها مربوط به تابستان 95)

جهت کرایه نیسان یا جیپ اصلا جای نگرانی و یا هماهنگی قبلی نیست. نیسان و جیپ همیشه در منطقه موجود بوده و پس از مراجعت به قرارگاه، مسوولین قرارگاه این هماهنگی را برای شما انجام می دهند.
- هزینه ماشین از قرارگاه رودبارک تا ونداربن: 45 ه.ت
- هزینه ماشین از قرارگاه رودبارک یا ونداربن به تنگ گلو، یک سر: 125 ه.ت
- ظرفیت پاترول: 6 نفر ، نیسان: 12 نفر بوده و به ازای هر نفر اضافه 10 ه.ت دریافت می شود.
- در صورت کم بودن نفرات گروه، می‌توانید با گروههای دیگر بصورت مشترک از ماشین استفاده کنید که هزینه کمتری پرداخت کنید. قراگاه این هماهنگی را انجام می‌دهد.
- کرایه قاطر از تنگ گلو به ونداربن: 140 ه.ت
- کرایه قاطر روزانه: 150 ه.ت

--------------------------------------------------

فواصل مسیرهای پیموده شده با خودرو:
- از کرج (پل فردیس) تا مرزن آباد: 130 کیلومتر ، حدود 3 ساعت با ترافیک روان
- از مرزن آباد تا مرکز کلاردشت (حسن کیف): 20 کیلومتر، حدود نیم ساعت
- کلاردشت تا قرارگاه ونداربن: 17 کیلومتر (آسفالت – خاکی)، بیش از 1 ساعت با خودروی سواری
- قرارگاه تا تنگ گلو: حدود 13 کیلومتر جاده خاکی، حدود یک ساعت با نیسان

------------------------------------------------------------

+ دانلود فایل جی پی اس قله علم کوه از مسیر حصارچال

(برگرفته از صفحه ویکی لاک آقای مهیار مسعودی - شهریور 94)

-------------------------------------------------------------------

پیش بینی وضعیت جوی علم کوه: mountain-forecast.com

---------------------------------------------------------------

پاورقی:

1) البرز مرکزی در منابع مختلف تعریف های متفاوتی دارد که به نظر می رسد معتبرترین آن، قله های حدفاصل فیرزوکوه در شرق تا الموت در غرب را شامل می شود. حد شمالی آن کرانه دریای خزر بوده و حد جنوبی آن شهرهای قزوین و کرج و تهران است.

---------------------------------------------------------------------

(تصاویر برنامه در ادامه مطلب)

=============================================


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قله ورجین 2950 نويسنده: نیما - شنبه ٢ شهریور ۱۳٩٢

گزارش صعود به قله ورجین (2950 متر) از روستای کلوگان

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 1 شهریور 1392
مبدا صعود: روستای گلوکان، لواسانات، تهران
تعداد نفرات: 3 نفر
مدت زمان صعود: 5 ساعت (با احتساب 45 دقیقه زمان صبحانه)

 

 بر فراز قله ورجین. همنوردان خوبم در این برنامه: آقا رضا و خانم الههمنطقه حفاظت شده ورجین:
منطقه حفاظت شده ورجین به موجب مصوبه شماره ۸۹ شورای عالی حفاظت محیط ‌زیست در تاریخ ۲۱/۶/۱۳۶۱ به ‌عنوان منطقه حفاظت شده اعلام گردیده و از نظر تقسیمات کشوری در استان تهران و بخش لواسانات شهرستان شمیرانات قرار گرفته‌است. این منطقه در شمال شرقی شهر تهران واقع شده ‌است و طبق آخرین بررسی‌های انجام شده ۲۲ هکتار وسعت دارد.
منطقه حفاظت شده ورجین، از نظر تنوع زیستی حائز اهمیت زیادی است و از دیرباز مورد توجه بوده است. حضور گونه‌های بارز حیات وحش که به سادگی در حاشیه منطقه مشاهده می‌شوند از مواردی است که بر جاذبه‌های آن می‌افزاید.
قوچ و میش البرز مرکزی، کل و بز، پلنگ، گرگ، خرس قهوه‌ای و گراز مهمترین گونه‌های حیات وحش منطقه به شمار می‌روند.
در این منطقه گونه‌های زاد‌آور پرنده شامل گونه‌های کورکور سیاه، کرکس، قرقی، سارگپه معمولی، سارگپه پا بلند، عقاب طلایی، دلیجه، کبک دری، کبک، بلدرچین، جغد کوچک و جغد شاخدار نیز به عنوان گونه‌های بارز و مهم معرفی شده اند.
منبع: سایت ویکی پدیا

قله ورجین:
کوه ورجین در شمال لواسان کوچک و در محیط حفاظت شده‌ای قرار دارد که جاده لشکرک به فشم، امامه، راحت‌آباد، لواسان مانند کمربندی دور تا دور آن را فراگرفته است و قله ورجین با ارتفاع 2950 متر، به عنوان بلندترین نقطه در این منطقه حافظت شده می‌باشد.

مسیرهای صعود:
1- شهر لواسان، منطقه تک مزرعه
2- روستای کلوگان
3- جاده امامه-راحت آباد، جنب مسجد انیسی

ارتفاع و زمان بندی مسیر صعود و فرود:
روستای کلوگان: 1850 متر، 07:15 (استارت)
زمین فوتبال: 1900 متر، 07:30
انتهای یال اول: 2100 متر، 08:30
صبحانه: 45 دقیقه
انتهای یال دوم: 2400 متر، 09:30
انتهای یال سوم: 2850 متر، 10:30
روی خط الراس: 2850 متر،  10:45
قله فرعی سوم: 2880 متر، 11:45
قله ورجین: 2950 متر، 12:15
---
حرکت از قله: 13:00
ناهار: 30 دقیقه
کلوگان: 16:15

آدرس روستای کلوگان:
روستای کلوگان در منطقه لواسانات و در مسیر جاده فشم واقع است. از میدان لشگرک به سمت فشم که حرکت می‌کنید، 7 کیلومتر بالاتر، تابلوی آبی‌رنگ روستای کلوگان سمت راست جاده به خوبی نمایان است.

 

مسیر صعود به قله ورجین در گوگل ارث (با چرخش جهت شمال)

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی، بر روی آن کلیک کنید)

گزارش‌های مرتبط در همین وبلاگ:

روستای کلوگان، 19 تیر 1391

 (گزارش صعود و تصاویر بیشتر، در ادامه مطلب)

******************************************


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسیرهای گردشگری و کوهنوردی شرق تهران: فیروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالی جهت ریسایز تصاویر
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) طالقان به تنکابن (سه هزار: قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله شاه کرم حصارک به امامزاده داود 148 قله قبله از مسیر جنوبی کیسه آب Climax کفش کوه بستارد
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)