نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))

قله سرسیاه غار (سیاه چال)

گزارش صعود به قله سرسیاه غار (سیاه چال) از روستای برگ جهان

ارتفاع قله: 3416 متر
موقعیت قله: تهران، لواسان، روستای برگ جهان (2 هزار متر)
تاریخ اجرای برنامه: جمعه 26 مهر ماه 1392
تعداد نفرات: 2 نفر
مدت زمان صعود: 6 ساعت
کل زمان برنامه: 11.5 ساعت (7 صبح تا 6.5 عصر)
 

به همراه علیرضا ی عزیز، بر فراز قله سر سیاه غار:

 

گزارش صعود:

از هفته قبل اینترنت را برای گزارش مسیر سرسیاه غار از برگ جهان جستجو کردم اما هیچ گزارشی یافت نکردم یا اگر هم بود مفید نبود. فقط یک فایل GPS در گوگل ارث دیدم که مسیر صعود را به خوبی نشان می داد و همین کافی بود تا با کمی بررسی و مشاهده مسیر در گوگل ارث بتوانیم مسیر صعود را تشخیص داده و عازم منطقه شویم. البته ناگفته نماند که جی پی اس نداریم (متاسفانه!).

این را هم بگویم که سرسیاه غارها را معمولا از افجه و دشت هویج صعود می‌کنند که مسیر نرمال و طولانی تری است. اما از آنجا که اصولا ما عاشق مسیرهای صعود آنرمال‌! هستیمممممم در نتیجه برگ جهان را برای صعود به سرسیاه غار برگزیدیم. :)

برای صبح جمعه من و علیرضا اوکی بودیم و قرار شد که برنامه را دو نفره اجرا کنیم. البته شب قبلش قرار بود که چون دو نفر هستیم برویم توچال. اما خب صبح شیطانِ خوووووب رفت در جلدمان و مسیرمان را به سمت برگ جهان تغییر دادیم. صبح ساعت 5.45 از تهران (حوالی آزادی) راه افتادیم و پس از زدن بنزین و خرید نان، حدود ساعت 7 جلوی مسجد برگ جهان بودیم. ماشین را جلوی مسجد امام حسن عسگری (ع) پارک کرده و ساعت 7 صبح استارت کوهنوردی را زدیم. با عبور از کوچه های اصلی روستا به رودخانه رسیدیم و از سمت راست از روی یک پل فلزی - بتونی عبور کرده و مسیر باغ های برگ جهان را در پیش گرفتیم. بعد از پل، کمی بالاتر، مسیر مالرو را از میان باغ‌ها ادامه دادیم. در واقع از میان باغ‌ها که می گذشتیم رودخانه در سمت راستمان بود و معمولا دیده نمی شد. ما بدون اینکه به رودخانه نزدیک شویم مسیر مستقیم را به سمت بالا ادامه دادیم تا جایی که به محل تلاقی دو رودخانه (دو دره) رسیدیم. مسیر آبشار از دره سمت راست است پس با عبور از عرض رودخانه وارد دره سمت راست شدیم که همچنان پاکوب خوبی در مسیر دیده می شد. با وارد شدن در مسیر دره ی منتهی به آبشار، حدود 100-200 متر از سمت راست رودخانه رفتیم و سپس با عبور از عرض رودخانه به سمت چپ رفتیم. این نکته رو بگم که در این فصل رودخانه کم آب بوده و گذشتن از عرض رودخانه به آسانی میسر است اما اواخر فرودرین که ما در همین مسیر بودیم رودخانه به قدری پرآب و خروشان بود که عبور کار آسانی نبود. از اینجا به بعد مسیر عبور از سمت چپ رودخانه بوده و پاکوب شما را تا خود آبشار هدایت می کند. کلا از محل پارک خودرو تا آبشار برای ما یک ساعت طول کشید.

آبشار در محل تلاقی دو رودخانه قرار دارد. که مسیر صعود به سرسیاه غار از دره سمت چپی است. البته این را بگویم که اگر قصد صعود به سرسیاه غار را دارید باید از همان ابتدای ورود به دره ی منتهی به آبشار، به سمت چپ رودخانه که رفتید، کمی جلوتر، از یک پاکوب به سمت چپ کشیده و ارتفاع بگیرید تا سر از بالای آبشار درآورید. اگر به مسیر صعود دقت کنید (تصویر ضمیمه) فاصله گرفتن از کف دره مشخص است.

اگر مسیر دره را تا آبشار ادامه دهید، برای دسترسی به بالای آبشار دست به سنگ جانانه ای دارید که تجربه و جسارت خاص خودش را می طلبد. به افراد کم تجربه یا کسانی که از سنگ وحشت! دارند، این مسیر اصلا توصیه نمی شود. البته ممکن است راه آسانتری هم بشود از اطراف آبشار برای صعود به بالا پیدا کرد (که ما دقت نکردیم). راه حل آخر این است که راهی را که آمده اید حدود 10-15 دقیقه به عقب برگردید و پاکوبی را که به سمت بالا می رود پیدا کرده و مسیر بالای دره را تا بالای آبشار طی کنید. به هر حال ما از جلوی آبشار دست به سنگ شده و با هر زحمتی بود خود را به بالای آبشار رساندیم. کمی دشوار بود اما همانطور که گفتم ما سرمان دردددددد میکند برای این دشواری‌ها! :)

بالای آبشار کمی در مسیر رودخانه حرکت کردیم که به آسانی راه نمی داد و همچنان با سنگها درگیر بودیم. بعد از چند دقیقه از سمت چپ به سمت بالای یال ارتفاع گرفته و در مسیر پاکوب اصلی قرار گرفتیم. از مسیر پاکوب مجددا به کنار رودخانه رسیده و در محل مناسبی برای صرف صبحانه توقف کردیم. صبحانه به صرف نیمرو حدود نیم ساعت طول کشید، ساعت 09:10 مجددا حرکت کردیم. از آنجا که از مسیر صعود مطمئن نبودیم و پرینت تصویر گوگل ارث را هم جا گذاشته بودم! کمی جلوتر، به سمت راست کشیده، از دره جدا شده و مسیر حرکتمان را به سمت بالای یال ادامه دادیم. (یال سمت راست).

این نکته را ذکر کنم که مسیر صحیح و آسان صعود به سرسیاه غار، بعد از آبشار، از پاکوب کف دره است و نیازی به صعود از سر یال نیست. (همانند تصویر ضمیمه که در واقع مسیر فرود ما است). 

به هر حال ما خود را با کمی زحمت از مسیری که پاکوب نداشت، به بالای یال رسانده و شیب تند یال را به سمت شمال ادامه دادیم. پس از حدود 2 ساعت، ساعت 10:50، در بلندترین نقطه یال، چشممان به جمال قله سرسیاه غار روشن شد. که در همان امتداد شمال و در راستای یالی که بودیم قرار داشت. حرکت از روی یال سخت و البته طولانی تر بود، اما در عوض نمای زیبایی از اطراف و قله به ما داد. قطعا اگر از کف دره حرکت می کردیم حدود یک ساعت جلوتر بودیم و کمتر ارتفاع (غیر لازم) می گرفتیم. از جایی که بودیم دشت نسبتا بزرگی در سمت چپمان، انتهای دره منتهی به آبشار، دیده می شد که یک چادر ابی رنگ هم در بالای دشت دیده می شد. چادر قطعا برای چوپان های منطقه بود. در میانه دشت رودخانه جاری بود و بنظر می رسید که چشمه اشاره شده در گوگل ارث با ارتفاع 2750 متر همان اطراف چادر باشد. در سمت چپمان نمای زیبایی از خط الراس سرسیاه غارها داشتیم که سرسیاه غار 1 و 2 دیده می شد.  در امتداد سرسیاه غار ها، در جهت شمال غرب و غرب، قله های ریزان و آتشکوه و ساکا دیده می شد. قله پرسون هم که بین سرسیاه غار 1 و ریزان قرار دارد، به دلیل ارتفاع کم دیده نمی شد. سمت راستمان قله خوشگل و البته خشنی دیده میشد که با توجه به نقشه ها، بنظر می رسد قله وستان 3260 متر باشد. این قله بنظرم از برگ جهان هم دیده می شد.

کمی ارتفاع کم کردیم و مسیر یال را به سمت قله ادامه دادیم. یال نهایی بسی پر شیب و نفس گیرررررر بود. حرکت در این یال پر شیب حدود 2 ساعت زمان برد. البته با توجه به اینکه آقا علیرضا ی عزیز این بخش از مسیر را کنترات گرفته! و حرکتمان واقعا خوب و سریع بود. ساعت 12:35 روی خط الراس بودیم و قله در سمت راستمان حدود 50-40 متر بالاتر بود. ساعت 12:50 روی قله سرسیاه غار به ارتفاع 3416 متر بودیم.

از روی قله نمای بسیار زیبا و نزدیکی از قله دماوند داشتیم که در واقع سورپراز این قله بود. و این به دلیل نزدیکی نسبی این قله به دماوند نسبت به سایر قله های منطقه است. روی قله سنگ چین کوچکی بود و یک چاله دست ساز نه چندان بزرگ که جای 3-4 نفر را در حالت نشسته دارد.

یک ساعتی روی قله بودیم و ساعت 2 عصر مسیر فرود را در پیش گرفتیم. برای مسیر فرود به سمت دره ای رفتیم که رودخانه و آب کف آن دیده می شد. این دره به همان دشت و گوسفند سرایی منتهی می شد که در بالای گزارش ذکر کردم. بیشتر مسیر شن اسکی بود و فرود خوبی داشتیم. ساعت 03:20 به دو چشمه بسیار عالی و پر آب رسیدیم که در واقع منشا رودخانه کف دره بود. استراحت کنار چشمه ها و آشامیدن از آب خنک و گوارای آن واقعا جان تازه ای در ما دمید.

البته ناگفته نماند که بنده همچنان گریان بودم از درد پا. بخاطر کفش های نو لاوان که بقول پرویز پرستویی در فیلم مارمولک با ... پای ما وصلت نموده بود!! نمیدونم واقعا چقدر از این مشکل مربوط به کفش و نو بودنش بود و چقدر مربوط به جورابم! (نخند علیرضا!) لبخند حالا هفته های آتی مشخص میشه و من حتما این قضیه رو منعکس خواهم کرد.

ناهار را در گوشه ای از دشت و گوسفند سرا صرف کردیم با دلمه های خوشمزه ای که علیرضا زحمتش رو کشیده بود. ساعت 16:00 مجددا براه افتادیم و مسیر دره را در پیش گرفتیم. تمام طول دره پاکوب داشت و مشکل خاصی برای این مسیر نداشتیم. مسیر دره بسیااااار زیبا بود. هوای عالی، آبشار های متعدد که گهگاه پله ای بودند و حرکت با موسیقی گوش نواز آب در مسیر دره، کوهنوردی با نشاط و فرح بخشی را در آن عصر پاییزی برای ما رقم می زد. ساعت 05:30 در محدوده بالای آبشار برگ جهان بودیم و تقریبا نیم ساعت آخر مسیر تا روستا را در تاریکی شب طی کردیم. با توجه به تاریکی هوا حدود 15-20 دقیقه آخر مسیر را از جاده خاکی که ماشین رو بود، از بالای روستا، طی کردیم و وارد مسیر باغ ها نشدیم. ساعت 06:30 عصر محل پارک خودرویمان بودیم و پایان برنامه.

آدرس روستای برگ جهان:

از سه راهی لواسان-فشم، (میدان قائم یا میدان لشگرک سابق) به سمت لواسان بروید. پس از 8.5 کیلومتر، تقریبا در انتهای بلوار لواسان، به میدان بسیج می رسید. از میدان بسیج به سمت چپ-بالا تغییر جهت داده تا وارد جاده روستای افجه شوید. از اینجا تا روستای افجه و دوراهی برگ جهان (پل)، 6 کیلومتر و از افجه تا برگ جهان 7.5 کیلومتر دیگر راه در پیش دارید که تمام مسیر آسفالته است.

---------------------------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

روستای برگ جهان :: فروردین ۱۳٩۱

---------------------------------------------------------

 

پی نوشت 94.05.10:

صعود به قله های سر سیاه غار 3و2و1 + فایل جی پی اس: اینجا

------------------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر + نقشه های قله سرسیاه غار در ادامه مطلب)

=================================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٢:٥٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

هرانده، غار بورنیک

گزارش گل گشت روستای هرانده و بازدید از غار بورنیک

زمان اجرا: جمعه 12 مهر ماه 1392

 

 

مهر ماه سال 91 بازدیدی از روستای هرانده داشتیم و همان موقع گزارش این مسیر را مفصل نوشته بودم.

مطلبی که در ذیل می خوانید خلاصه‌ای است از گزارش سال قبل که مهرماه امسال برای نشریه «پیام بهمن» ویرایش و ارسال کرده‌ام. در کل فکر کنم هر چیزی را که برای بازدید از هرانده و غاربورنیک لازم و ضروری هست می‌شود در این گزارش یافت بطوری که دیگر نیاز به مطالعه گزارش قبلی (که طولانی تر و مفصل تر هست) نباشد.

یک نکته:

پارسال 6 مهر هرانده بودیم، باغ‌های هرانده پر بود از سیب های قرمز و هنوز برداشت نشده بودند. چقدر لذت بردیم از آنهمه قرمزی، زیبایی و طراوت باغ‌ها. امسال 12 مهر هرانده بودیم و هیچ خبری از آن سیب‌های قرمز و باغ‌های با طراوت نبود! به ندرت بعضی از باغ‌ها و یا درختان سیب داشتند. ظاهرا یک یا دو هفته دیر رسیده بودیم.

نکته اینکه اگر به هرانده می‌روید، زمان اجرای برنامه خیلی مهم است. هرانده و مسیر غار بورنیک همیشه زیباست. اما این کجا و آن کجا!

--------------------------------------------------------------------------------

غار بورنیک؛ سفر به اعماق زمین!

سال از نیمه تابستان که می‌گذرد، بیشتر مسیرهای گردشگری اطراف تهران رفته رفته به خشکی گراییده، طراوت و سرسبزی بهار و یا اوایل تابستان را ندارد. این موقع از سال (مهرماه)، پاییز هزار رنگ هنوز تمام زیبایی‌هایش را بر چهره طبیعت رنگ‌آمیزی نکرده و هنوز فصل گشت و گذار‌های پاییزی آنچنان که باید و شاید فرا نرسیده. پس برای یک گشت و گذار فرح بخش و به یاد ماندنی کجا باید رفت؟ پیشنهاد ما به شما این است که بار سفر را بسته و کمی از شهر تهران و محدوده آن دور شوید. کمی آن‌طرف‌تر در منتهی‌الیه شمال شرق استان تهران، شهری سرسبز و خوش آب و هوا با دره‌ها و رودخانه‌های پرآب و باغ‌هایی که گویی در این فصل هنوز طراوت بهار را دارد، انتظار شما را می‌کشد: شهر فیروزکوه. جاذبه‌های طبیعی شهرستان فیروزکوه، این منطقه را در زمره مناطق خوش آب و هوای استان تهران قرار داده که به خصوص در فصل‌های گرم و خشک، پذیرای گردشگران علاقمند از استان تهران و سایر شهرهای کشور ست.

گوش کن، جاده صدا می‌زند از دور قدم‌های تو را
چشم تو زینت تاریکی نیست
پلک‌ها را بتکان، کفش به پا کن، و بیا…
بیا تا جایی که پر ماه به انگشت تو هشدار دهد...

روستای هرانده از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروز کوه، در فاصله 12 کیلومتری جنوب غربی فیروز کوه و 120 کیلومتری شمال شرق تهران واقع شده است. این منطقه با باغ‌های سرسبز، رودخانه و نهرهای پرآب و چشم‌اندازهایی بی نظیر از کوه و دشت دارای جاذبه‌های بسیاری از منظر گردشگری است. به‌جز غار بورنیک که معروف‌ترین جاذبه گردشگری هرانده است، از دیگر دیدنی‌های این روستا می‌توان به دشت بورنیک با پوشش گیاهی متنوع، مزارع و باغ‌های وسیع در امتداد رودخانه، بقعه تاریخی امامزاده یحیی، باغ‌های پرورش گل داوودی و ... نام برد. ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود 1800 متر و آب هوای آن در زمستان سرد و در تابستان مطبوع و دل‌پذیر است. جمعیت حال حاضر هرانده بنا بر گفته دهیار محترم روستا، 148 خانوار است. گویش مردم روستا به زبان مازندرانی است که اصطلاحاً به آن گیلکی می‌گویند. مهرماه، یعنی فصل به بار نشستن سیب‌های قرمز در باغ‌های منطقه، بهترین زمان برای بازدید از غار بورنیک و گشت و گذار در طبیعت زیبای روستای هرانده است.

غار بورنیک
غار بورنیک در جنوب شرقی روستای هرانده و در ارتفاعات مشرف به دره بورنیک واقع است. ارتفاع این غار از سطح دریا حدود 2 هزار متر و اختلاف ارتفاع آن با دشت بورنیک حدود 100 متر است. نام غار از دو کلمه «بور» و «نیک» تشکیل شده است. بور، تغییر یافته کلمه بار، به معنای ساحل، کنار و جای امن است و بورنیک در اینجا محل امن و خوب معنی می‌دهد. به دلیل موقعیت خاص و نهان بودن دهانه غار از دید، این غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن در دوره غار نشینی بوده است. دهانه غار بسیار بزرگ و تقریباً به شکل یک مثلث سه ضلعی است. عرض دهانه حدود 20 متر، ارتفاع آن حدود 8 متر و طول شعبه اصلی غار حدود 500 متر است. ساختار داخل غار به صورت سنگی و آهکی بوده و از سه تالار عظیم تاقدیسی تشکیل شده است. تالار نخست، سکونتگاه اصلی غار بوده و وجود آثاری مانند سفال‌های شکسته از دوره‌های تاریخی مختلف در آن، نشان دهنده آن است که از مراکز اصلی زیست انسان‌های غارنشین به بعد بوده است.
وجود تخته سنگهای عظیم در کف تالارهای نخست و سوم غار -که روی بعضی از آنها پوشیده از لایههای خاک رُس مرطوب و لغزنده و سطح اکثر آنها پوشیده از چکیدههای نخودی و میخ مانند (استالاگمیت) است- از ویژگیهای غار بورنیک است و در سایر غارهای ایران چنین وضعیتی کمتر دیده میشود. وجود دیوارهای پوشیده از چکندههای گل کلمی و نخودی سفید و صورتی رنگ (استالاکتیت)، زیبایی خاصی به غار بخشیده است. با ورود به دهانه غار از همان ابتدا با شیب نسبتاً تندی به سمت پایین هدایت می‌شوید... تجربه یک سفر به اعماق زمین!
برای قرار گرفتن در مسیر غار بورنیک، وقتی وارد روستا شدید به چهار راهی می‌رسید که مسیر غار از سمت راست چهار راه است. با حدود یک تا 1.5 ساعت پیاده‌روی در مسیر زیبایی که از کنار باغ‌های میوه، دشت‌های سرسبز و رودخانه پرآب نمرود می‌گذرد‌، در نهایت پس از پشت سر گذاردن یک شیب نسبتاً تند به دهانه غار بورنیک می‌رسید.

اگر مسافر هرانده شدید
* اگر قصد بازدید از غار بورنیک را دارید، حتی‌الامکان با گروه‌های طبیعت گردی و یا افراد با تجربه همراه شوید.
* در حال حاضر داخل روستا آبخوری و یا چشمه وجود ندارد. در طول مسیر غار نیز چشمه آب در دسترس نیست. پس آب خوردن به اندازه کافی برداشته و همراه خود داشته باشید.
* جهت ورود به غار حتماً لباس گرم، دستکش، چراغ پیشانی یا چراغ قوه و در صورت امکان کلاه ایمنی همراه داشته باشید. همراه داشتن یک جفت باتوم نیز در طول مسیر و داخل غار به شما کمک خواهد کرد.
* شکل گرفتن یک الی سه سانتی متر مکعب از استالاکتیت و استالاگمیت‌ها نیاز به حداقل 100 سال زمان دارد. لذا کوچک‌ترین صدمه شما به این چکنده و چکیده‌ها یعنی خراب کردن میراث آیندگان. توجه داشته باشید که دست زدن به نوک این چکنده و چکیده‌‌ها ممکن است که رشد آن‌ها را متوقف کند! خصوصاً اگر دست‌ها آغشته به مواد شیمیایی از قبیل مواد بهداشتی و آرایشی باشند.
* بجز برخی نقاط، تقریباً در تمام طول مسیر از روستا تا غار، آنتن همراه اول برقرار است.

چطور به هرانده برویم
با خودروی شخصی: برای رسیدن به هرانده، باید بزرگراه شهید بابایی را به سمت شرق تا انتها رفته و وارد آزادراه جدید تهران-پردیس شوید. تقریباً در انتهای آزادراه، بعد از بومهن و قبل از رودهن وارد جاده فیروزکوه می‌شوید. 12 کیلومتر مانده به فیروزکوه، در سمت راست جاده، به تابلو و فرعی روستای هرانده می‌رسید. از سر جاده تا روستا کمتر از 1 کیلومتر راه در پیش دارید.
با خودروی عمومی: به ترمینال شرق رفته و سوار مینی‌بوس‌های فیروزکوه شوید. قبل از فیروزکوه، ورودی روستای هرانده پیاده شده و بقیه راه تا روستا را پیاده طی کنید.
------------------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط در همین وبلاگ:

 غار بورنیک : مهر ماه ۱۳٩۱

--------------------------------------------------

(گزارش در حال تکمیل)

  
نویسنده : نیما ; ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٥ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

قله سیاه سنگ از تالون

ای در خور اوج! آوازه تو در کوه سحر، و گیاهی به نماز
غم ها را گل کردم، پل زدم از خود تا صخره ی دوست.
من هستم، و سفالینه ی تاریکی، و تراویدن راز ازلی
سر بر سنگ، و هوایی که خنک و چناری که به فکر و روانی که پر از ریزش دوست.
...
"سهراب سپهری"
--------------------------------------------

قبل از اینکه به گزارش برنامه بپردازم یک نکته رو اینجا ذکر کنم و آن هم اینکه:

غروب هنگام بازگشت در ترافیک جاده امامزاده داوود رسما بیچااااااااره شدیم! میدونستیم که جاده امامزاده داوود جمعه ها در مسیر برگشت ترافیک داره اما فکرش رو هم نمی کردیم که تا این حد!! ساعت 7 غروب توی جاده بودیم و ساعت 10.5 از بلوار کوهسار خارج شدیم! یعنی یک مسیر حدود 10 کیلومتری رو به جای نیم ساعت، 3.5 ساعت توی ترافیک بودیم!

گفتم که حواستون باشه. اگر جمعه‌ها به امامزاده داوود رفتید، چه برای کوهنوردی و چه برای زیارت، یا خیلی زود برگردید و یا خیلی دیر، ساعت 10-11 شب به بعد. جالبه که وقتی از یکی از رستوران‌ها در مورد ترافیک پرسیدیم گفتند که تازه الان (پاییز) بهتره، هفته‌های قبل در ایام تابستان تا ساعت 12، 1 شب اینجا ترافیک داشت!

یکی از عواملی که ترافیک رو شدت می‌بخشید این بود که وقتی لاین موافق متوقف می‌شد، ملت به اصطلاح زرنگ! می انداختن توی لاین مخالف و مشخصه که جاده قفل می‌شد و باقی ماجرا... من نمیدونم کی و چه وقت مردم ما به اون درجه از آگاهی (بخوانید: فهم و شعور!) می‌رسند که در اینگونه موارد به حقوق دیگران احترام بگذارند!!؟؟ آنچه که مشخصه قطعا به عمر ما کفاف نمیده!

به هر حال تجربه‌ای بود... برسیم به گزارش برنامه:

گزارش صعود به قله سیاه سنگ، 3550 متر، از روستای تالون

موقعیت قله: تهران، جاده امامزاده داوود، روستای تالون

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 5 مهرماه 1392
تعداد نفرات: 3 نفر
مدت زمان صعود: 6 ساعت (با احتساب نیم ساعت صبحانه)
مدت زمان فرود: 4 ساعت و 45 دقیقه


ارتفاع و زمان بندی مسیر صعود و فرود:
محل پارک خودرو: 1350 متر، ساعت 07:00 صبح
آبشار تالون: 2500 متر، ساعت 07:15
بالای یال اول: 2570 متر، 07:30
صبحانه: 07:30 تا 08:00
بالای یال دوم: 3000 متر، 09:00
قله تالون: 3300 متر، 09:50
قله سیاه سنگ: 3550 متر، ساعت 01:10 عصر
ناهار: ساعت 01:10 تا 02:15
فرود:
حرکت از قله:  02:15 عصر
جدا شدن از مسیر جاده: 2800 متر، 16:30
روستای تالون: 2150 متر، ساعت 05:30
محل پارک خودرو: 2350 متر، 06:00

* ارتفاع سنجی با گوگل ارث

 قلل مهم و مرتفع همجوار:
از شمال: قله منار 3520 ، جنوب غرب: قله پهنه سار 3400 ،شرق: قله لوارک 3560

قله سیاه سنگ با قله منار (3520 متر) روی یک خط الراس قرار دارند که معمولا کوهنوردان قله منار را از روستای مورود از مسیر جاده چالوس، بعد از سد کرج، صعود می کنند.

بر فراز قله سیاه سنگ به همراه همنوردان عزیزم، علیرضا و رضا

 

مسیر صعود به قله سیاه سنگ از تالون + مسیر فرود در نرم افزار گوگل ارث

(جهت مشاهده تصویر در سایز بزرگتر بر روی آن کلیک نمایید)

قرمز: مسیر صعود، سبز: مسیر فرود

اختلاف ارتفاع و طول مسیر صعود: 1200 متر، 9 کیلومتر

اختلاف ارتفاع و طول مسیر فرود: 1350 متر، 11 کیلومتر

دانلود مسیر صعود (و فرود) به قله سیاه سنگ، فایل kmz، برای نرم افزار گوگل ارث

آدرس روستای تالون:
تهران، کیلومتر 18 جاده امامزاده داوود، فرعی روستای رندان در سمت چپ، 6 کیلومتر بعد از روستای رندان، روستای تالون
* از سر جاده امامزاده داوود تا روستای رندان 5.5 کیلومتر و تا روستای تالون جمعا 11.5 کیلومتر راه است.
----------------------------------------------
گزارش‌های مرتبط در همین وبلاگ:

آبشار تالون - قله تالون: جمعه 10 خرداد 1392
---------------------------------------------

(گزارش برنامه و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

==================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله پیله (لیوک)
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)