نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله سرسیاه غار (بهاره) نويسنده: نیما - شنبه ٢٧ اردیبهشت ۱۳٩۳

گویند بهشت و حور و کوثر باشد
جوی می و شیر و شهد و شکر باشد
پر کن قدحِ باده و بر دستم نه
نقدی ز هزار نسیه خوشتر باشد
"خیام"
----------------------------------------------------------

گزارش صعود به قله سرسیاه غار (سیاه چال) از روستای برگ جهان

ارتفاع قله: 3420 متر (جی پی اس ما)
موقعیت قله: تهران، لواسان، روستای برگ جهان (2 هزار متر)
تاریخ اجرای برنامه: جمعه 26 اردیبهشت 1393
تعداد نفرات: 5 نفر
مدت زمان صعود: 5 ساعت
کل زمان برنامه: 11 ساعت (7.5 صبح تا 6.5 عصر)

همرهان خوبم در این برنامه:

آقا عطا، مهدی، حسین و علیرضای عزیز

 -------------------------------------------------------------------------

خلاصه گزارش صعود به قله سرسیاه غار یا همان سیاه چال بدین صورت است:

1- می روید به لواسان و روستای برگ جهان.

2- از میان باغ های برگ جهان مسیر آبشار را در پیش می گیرید.

3- پس از حدود نیم ساعت به جایی می رسید که دو دره یا دو مسیر پیش رو دارید. یکی ادامه مسیری که در آن هستید یعنی دره سمت چپ و دومی دره سمت راست. در اینجا باید تغییر مسیر داده و با عبور از رودخانه مسیر دره سمت راست را در پیش بگیرید.

4- وارد دره و مسیر جدید که شدید، پس از حدود 2 دقیقه در ادامه مسیر پاکوب، از عرض رودخانه رد شده و از سمت چپ رودخانه ادامه می دهید.

5- باز هم پس از یکی دو دقیقه به جایی می رسید که دو مسیر پیش رو دارید. مسیر مستقیم از کف دره شما را پس از حدود 15 دقیقه به آبشار می رساند. ولی اگر قصد صعود به قله را دارید بهتر است که از مسیر پاکوب سمت چپ ادامه دهید تا مستقیم به بالای آبشار برسید.

نکته 1: از آبشار هم می توانید خود را به بالا برسانید اما دست به سنگ دارد که خیلی راه دست نیست.

نکته 2: پاکوب ذکر شده خیلی واضح و آشکار نیست. با توجه به آدرس و تایم داده شده دقت کنید که رد نکنید.

6- با ورود به مسیر پاکوب جدید کم کم ارتفاع گرفته و این پاکوب شما را مستقیم به بالای آبشار می رساند. بعد از ابشار، مسیر دره و رودخانه را ادامه دهید تا به دشت برسید. به دشت که رسیدید، قله سرسیاه غار دیده می شود. (تصاویر ضمیمه)

7- به دشت که رسیدید دو راه پیش رو دارید:

مسیر اول: مسیر مستقیم در امتداد دشت که حدود 10-15 دقیقه بعد به چشمه می رسد. بعد از چشمه کم کم از سمت راست تروارس کرده و خود را به بالای یال می رسانید.

مسیر دوم: مسیر سمت راست از روی یال

* در این روز من و علیرضا از مسیر اول و بقیه بچه ها از مسیر دوم حرکت کردند که در نهایت حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه بعد به هم رسیدیم.

8- همین دیگه... اگر خودتون رو به بالای یال برسونید، کمتر از 1.5 ساعت دیگه روی قله هستید. خسته نباشید. :) از نمای نزدیکِ دماوند، دشت لار و قله های پوشیده از برف اطراف لذت ببرید.

-------------------------------------------------------------------------

+ روی قله سرسیاه غار که می ایستید:

دماوند در جهت شمال شرق

قله های ریزان (3570) و آتشکوه (3700) و مهرچال (3910) و پیرزن کلوم (3840) (چسبیده و نزدیک به هم) در جهت غرب

در جهت شمال غرب، (در سمت راستِ مهرچال، در دور دست)، شما قله های برج و خلنو (4387) را دارید که در ادامه خط الراس آن به جانستون و خرسنگ منتهی می شود.

در همان جهت شمال غرب، شما قله کاسونک (3690) را در نزدیکی خود می بینید که دامنه های جنوبی آن چسبیده به دشت لار است.

روستای برگ جهان نیز تقریبا در جهت جنوب شما قرار دارد کمی متمایل به غرب.

+ ابتدای دشت پر بود از آویشن مرغوب که البته فکر کنم آقا عطا، مهدی و حسین آقا چنان دخل آویشن ها رو درآوردن که تا سال بعد روش حساب نکنید! :)

+ بعد از دشت، دامنه های سمت راست و چپ تا نزدیکی های قله، پر بود ازگیاه والک و سیرک که ما هم در طول مسیر کم و بیش مشغول چیدن بودیم. فکر کنم حد اقل 7-8-10 نفری هم در دامنه ها دیده میشدن که مشغول چیدن والک و سیرک بودن.

+ ما پاییز هم (به اتفاق علیرضا) همین قله سرسیاه غار رو صعود کرده بودیم. برگ جهان و مسیر قله، اون موقع هم زیبا بود. اما خب قطعا بهار یک چیز دیگه اس. بسیار سرسبز، زیبا و با طراوت... جای همه دوستان غااااایب! واقعا خالی بود.

-----------------------------------------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

گزارش کامل صعود به قله سرسیاه غار را اینجا بخوانید:

صعود به قله سرسیاه غار، مهرماه 1392

-------------------------------------------------------
دانلود فایل جی پی اس قله سرسیاه غار (بزودی)

------------------------------------------------------------------

پی نوشت، 94.03.09

بازنویسی این گزارش به قلم آقای علی اکبر لبافی، سایت برگجون:

از برگ‌جهان تا قله‌ی فِراخ کَش

---------------------------------------------------------------

پی نوشت 94.05.10:

گزارش های مرتبط:

صعود به قله های سر سیاه غار 3و2و1 + فایل جی پی اس: اینجا

------------------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

==================================================


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شهرستانک نويسنده: نیما - یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳

شهرستانک در پاییز:

 

جاذبه‌های گردشگری استان البرز

پیاده‌روی در جعبه مداد رنگی

برای پایتخت‌نشینان تصور اینکه پاییز رنگارنگ را در میان یک شهر آلوده و پرترافیک بیابند تقریباً محال است، با این‌حال گوشه‌هایی از پاییز را می‌توان در اطراف این کلان‌شهر یافت که به مداد رنگی شباهت داشته باشد. هوای پاک و دلپذیر، چشم‌اندازهای کوهستانی، چشمه‌ساران زلال، صدای پای آب، خزه‌های سبز و زرد روی سنگ‌ها، آسمان نیلگون، کوچه‌باغ‌های رنگ‌رنگ، درختان تبریزی بلند، آواز پرندگان، صخره‌های سِترگ و در یک‌کلام طبیعت زیبا و سحرانگیز ارمغان سفر شما به شهرستانک خواهد بود. شهرستانک آن‌قدر زیبا و دل‌فریب است که ناصرالدین‌شاه قاجار نیز از طبیعت بکر آن غافل نماند و قصر تابستانی خود را حدود 120 سال پیش آنجا بنا کرد که هنوز ویرانه‌های آن بر جا مانده است.

 

شهرستانک روستایی است با آب‌وهوای دلپذیر در شمال کوه توچال و در فاصله حدود 60 کیلومتری کرج که شواهد تاریخی، قدمت آن را به قرن ششم هجری می‌رساند. شهرستانک از دیرباز "گذرگاه خورشید" نام داشته است. رشته‌کوه‌های البرز به‌صورت یک رشته شرقی ـ غربی بوده و اکثر دره‌هایی که در این رشته‌کوه قرار دارند شمالی ـ جنوبی هستند. شهرستانک از معدود دره‌های شرقی ـ غربی البرز است که لحظه طلوع تا غروب آفتاب را در این دره می‌توان دید به همین دلیل به آن گذرگاه خورشید می‌گویند.

روستای شهرستانک در مسیر جاده چالوس و در فاصله 100 کیلومتری تهران واقع شده است که با احداث اتوبان تهران شمال و تونل منحصربه‌فرد تالون این فاصله به 30 کیلومتر کاهش می‌یابد. مسیر دسترسی به شهرستانک، راه آسفالته 9 کیلومتری است که از جاده چالوس، نرسیده به گچسر منشعب شده و به شهرستانک منتهی می‌شود. در 50 کیلومتری جاده کرج-چالوس، بعد از پشت سر گذاشتن پل خواب و بخش آسارا، تابلوی سبزرنگ "شهرستانک" در سمت راست جاده نشانه ورودی این روستا است.

اگر کوهنورد هستید، مسیر کوه‌پیمایی توچال به شهرستانک، با گذر از قله شاه‌نشین، پس از چند ساعت کوه‌پیمایی به شهرستانک می‌رسد. وقتی از این مسیر، راهی شهرستانک می‌شوید، ابتدا به چشمه گُله گیله و سپس به کاخ ناصری می‌رسید و از آن به بعد می‌توانید گشت و گذارتان  را آغاز کنید.

از دیگر راه‌های منتهی به شهرستانک می‌توان راه روستای غیرمسکونی ده تنگه در فاصله دو ساعته از روستای آهار (در منطقه اوشان را نام برد که مسیرش از نزدیکی قلعه دختر یا قلعه دزدبند می‌گذرد. این قلعه بر فراز قله‌ای به همین نام قرار دارد که در حال حاضر تخریب شده و چیز قابل‌توجهی از آن باقی نمانده است.

اما اگر به راه آشنا نیستید و می‌خواهید سفری بدون دردسر داشته باشید بهترین راه استفاده از تورهای یک‌روزه سفر به شهرستانک است.

پاییز که از راه می‌رسد، شهرستانک می‌شود یک جعبه مداد رنگی، از زرد و نارنجی گرفته تا قرمز و سبز؛ خاک خاکستری می‌شود و آسمان همچنان آبی، رنگ‌های اینجا تا آمدن زمستان دوام‌ دارند، تا قبل از آمدن اولین برف. به همین خاطر است که پاییز شهرستانک را نباید از دست داد.

 پاییز شهرستانک را نباید از دست داد. تقریباً تمام کسانی که میهمان این روستای خوش‌منظره بوده‌اند به‌اتفاق می‌گویند که پاییزش از بهار و تابستانش زیباتر است زیرا ترکیب و زیبایی رنگ‌ها در پاییز به زیباترین حد ممکن می‌رسد. نیمه‌های آبان بهترین زمان برای گشت‌وگذار پاییزی در شهرستانک است. بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که صبح آنجا باشید و تا عصر هم در روستا و طبیعت اطرافش بچرخید.

 

بهترین فصل برای سفر به شهرستانک

شهرستانک را در هر فصلی که ببینید زیباست و تصاویر آن برای همیشه در ذهنتان باقی خواهد ماند. بهار با شکوفه زدن درختان و نو شدن طبیعت و رنگ‌های سبز روشن درختان، تابستان با طبیعت سرسبز و باغ‌های میوه، پاییز با منظره رنگارنگش و زمستان با طبیعت سفید پوشش شما را در شهرستانک مجذوب خود خواهد کرد. باید ببینید کدام چهره طبیعت را بیشتر می‌پسندید تا همان فصل به شهرستانک سفر کنید. اما اگر عاشق طبیعت رنگارنگ و شنیدن صدای خش‌خش برگ‌ها در زیر گام‌هایتان هستید، پیشنهاد می‌کنم حتماً یک روز پاییزی به این روستا سفر کنید. مناظر پاییزی شهرستانک آن‌قدر متنوع و رنگین است که سفری به‌یادماندنی را برایتان رقم خواهد زد. به‌طور دقیق‌تر، بهترین زمان‌ها برای سفر به شهرستانک بدین شرح است:

1- اردیبهشت‌ماه، فصل شکوفه‌های گیلاس 2- خردادماه، اوج سرسبزی و طراوت 3- آبان ماه، رنگین‌کمان رنگ‌ها

پاییز کوچک من

دنیای سازش همه رنگ‌هاست با یکدیگر

تا من نگاه شیفته‌ام را

در خوش­ترین زمینه به گردش برم

و از درخت‌های باغ بپرسم

خواب کدام رنگ

یا بی‌رنگی را می‌بینند

در طیف عارفانه‌ی پاییز؟

"حسین منزوی"

 

جاذبه‌های شهرستانک

شهرستانک طبیعتش آن‌قدر حیرت‌انگیز و زیباست که در هر فصلی به آن سفر کنید، دنیایی از تصاویر بدیع و منحصربه‌فرد طبیعت را خواهید دید. درختان سرسبز، باغات پربار میوه، نغمه پرندگان در لابه‌لای شاخه‌ها و صدای دلنواز آبِ رودخانه که از میان روستا می‌گذرد، انسان را از رنج دوران به آرامش دعوت می‌کند و نمایی از بهشت را پیش رویت قرار می‌دهد. جاده کوهستانیِ پرپیچ‌وخم و دره‌ای سرسبز و زیبا در ابتدای روستا با باغ‌های میوه‌اش از دیگر زیبایی‌های شهرستانک است که هر بیننده‌ای را مسحور خود می‌کند.

برای شهرستانک جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ازجمله: کاخ ناصری، قلعه دزدبند (قلعه دختر)، تپه شنستون، درخت اُرس (هورست)، کتیبه قجری و چشمه گله گیله را برشمرده‌اند اما قطعاً مهم‌ترین جاذبه شهرستانک همان طبیعت چشم‌نواز و پیاده‌روی در کوچه‌باغ‌های زیبا است که به کاخ ناصری منتهی می‌شود. بقیه موارد یا خارج‌ازمسیر هستند مثل درخت اورس، و یا دور بوده و تخریب شده‌اند مثل قلعه دختر و ...

شهرستانک یک مقصد مناسب برای طبیعت‌گردی و تجربه‌ دلچسب از پیاده‌روی در طبیعت است چراکه هوایی تمیز، طبیعتی زیبا و آرامشی وصف‌ناپذیر دارد.

 

1)       قدم زدن در کوچه‌باغ‌های بی‌نظیر

قدم به داخل این روستا که می‌گذاری حتی اگر خسته باشی و دلت یکجا نشستن و استراحت را بخواهد، چشمانت که به کوچه‌باغ‌های باریک و سرشار از درختان میوه می‌افتد بی‌اختیار خستگی را فراموش می‌کنی و دلت را به صدای جوی آبی که در زیر درختان روان است می‌سپاری و آن‌وقت است گوش سپردن به نغمه زیبای طبیعت را آرزو می‌کنی و بی‌درنگ قدم در کوچه‌باغ‌های زیبای شهرستانک می‌گذاری. با رفتن به این کوچه‌باغ‌ها، رنگ دیگری به سفر خود می‌زنی زیرا این روستای زیبا در هر فصل، رنگ‌های منحصربه‌فرد خود را دارد. به جرأت می‌توان گفت که پیاده‌روی در این کوچه‌باغ‌ها از بهترین و لذت‌بخش‌ترین تفریحات این روستا است.

شروع پیاده‌روی می‌تواند از دو نقطه باشد:

اولی از داخل روستا، که در این صورت باید از همان ابتدا وارد روستا شده، خودروی خود را پارک کرده و از میان کوچه‌ها مسیر پیاده‌روی را در پیش بگیرید. روزهای جمعه شهرستانک شلوغ بوده و ممکن است برای جای پارک داخل محل با مشکل مواجه شوید.

دومی از بالای روستا است که کمی مسیر پیاده‌روی کوتاه‌تر شده و مشکل جای پارک هم ندارید. گردشگران بیشتر از این مسیر پیاده‌روی خود را آغاز می‌کنند. برای ورود به این مسیر باید ورودی اصلی روستا را رد کرده و در جاده آسفالت حدود 500 متر بالاتر بروید.

طول مسیر پیاده‌روی تا کاخ ناصری حدود 3.5 کیلومتر است. بیشترِ مسیر جاده خاکی کم شیب و هموار است که عبور از آن برای همه افراد که توانایی 1 تا 1.5 ساعت پیاده‌روی را داشته باشند، امکان‌پذیر است.

اگر از داخل روستا شروع کنید، عبور از کوچه‌های آن ممکن است کمی گیج‌کننده بوده و با مشکل مواجه شوید اما اگر از بالای روستا شروع کنید مسیر تا حدود زیادی مشخص بوده و مشکلی در مسیریابی نخواهید داشت.

 

2)      کاخ ناصری:

شکارکردن جایگاه ویژه‌ای در تاریخ‌ خاندان‌های حکومتگر ایرانی دارد. در بین این پادشاهان، ناصرالدین‌شاه قاجار جلوه استثنایی دارد. او چندین ماه از سال را با وجود مشکلات و خطرات آن زمان، به سفر و شکار می‌رفت و بسیاری از کارگزاران حکومتی را با خود همراه می‌کرد که حتی گاه به مرگ برخی از آنان منجر می‌شد. یکی از این مراکز شکار شهرستانک بود. به همین دلیل شاه قاجار قصری در آنجا ساخت و هرسال مراسم آشپزان خود را به راه می‌انداخت. طبق این مراسم، هر یک از بزرگان و شاهزادگان باید گوشه‌ای از کار را می‌گرفتند و به دست مبارک خود سبزی پاک می‌کردند و آش می‌پختند. سپس سوگلی ناصرالدین‌شاه کاسه آش را برمی‌داشت و به دست ناصرالدین‌شاه می‌داد. ناصرالدین‌شاه در ایام تابستان که هوای تهران گرم بوده، از طریق جاده کالسکه‌رو شاهی در دوآب و گردنه آهار به شهرستانک نقل‌مکان می‌کرده و گفته می‌شود در این سفر حدود 1500 خدمتکار را همراه خود می برده که در چادرهای اطراف کاخ اقامت می کردند.

عمارت زیبای شهرستانک که در سال ۱۲۹۴ هـ.ق به دستور ناصرالدین‌شاه ساخته شده است، پس از سلطنت ناصرالدین‌شاه از رونق افتاد و در اثر عواملی چون یخبندان‌های متعدد و سخت و تخریب‌های انسانی دچار آسیب‌های فراوان شد. بخش اندرونی و طبقه اول کوشک به‌طور کامل از بین رفت و تنها قسمتی از همکف آن سالم ماند. در سال‌های نخست دهه ۱۳۵۰ فدراسیون کوهنوردی روی طبقه همکف، پوشش شیروانی بست تا برای کوهنوردانی که از توچال به شهرستانک می‌روند خوابگاه باشد. کاخ شهرستانک که از معدود کاخ‌های ییلاقی به‌جامانده از دوره قاجار است، پس از تعمیر و بازسازی، مهمانسرا و موزه شده و حیاتی دوباره یافته و به‌صورت گردشگاه درآمد اما این بازسازی چندان دوام نیاورده و با عدم رسیدگی، مجدداً رو به ویرانی و تخریب گذاشت. اگر می‌خواهید چادر بزنید و بساط یک پیک‌نیک عالی در طبیعت را بر پا کنید، در کنار کاخ شهرستانک محوطه وسیعی وجود دارد که مناسب نشستن و برپایی چادر است. عمارت کاخ ناصری، سال 1377 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کاخ ناصری مهم‌ترین مقصد گردشگران در شهرستانک است که دسترسی به آن نیاز به حدود 1 تا 1.5 ساعت پیاده‌روی در مسیر کوچه‌باغ‌های روستا دارد.

 

3)     کتیبه قجری

در ضلع غربی کاخ یک سنگ نسبتاً بزرگ قرار دارد که ارتفاعش بیشتر از چهار متر بوده و کتیبه‌ای روی آن کنده‌کاری شده است. مردم روستا می‌گویند زمانی ناصرالدین‌شاه اینجا مشغول استراحت بوده که این سنگ از کوه روبه‌رو پایین آمده و متوقف می‌شود. بعد شاه قاجار دستور می‌دهد شرح این ماجرا را روی این سنگ حک کنند. اما اکنون نوشته‌های روی سنگ دیگر خوانا نیست و می‌توانید فقط کنارش عکس بگیرید. عکس‌های خوانا از کتیبه، در اداره میراث فرهنگی شهر کرج نگهداری می‌شود.

 

4)      درخت اورس

اگر از پیاده‌روی بازگشتید و وقت داشتید، بد نیست به درخت کهن‌سال سرو در بیرون از روستا سری بزنید که محلی‌ها آن را به اسم «هورست» می‌شناسند. این درخت حداقل چند صدسال عمر دارد، ارتفاعش حدود 17 متر و عرضش تقریباً 14 متر است. باید از سمت جنوب شرقی روستا از یک مسیر خاکی حدود 20 دقیقه بالا بروید. این درخت از درختان حفاظت‌شده منطقه است و آسیب زدن به آن پیگرد قانونی دارد.

 

5)     چشمه گُله گیله

پس از قدم زدن در طبیعت زیبای کاخ ناصری، اگر حس کوهپیمایی دارید، می‌توانید راهی چشمه گله ‌گیله شوید. اگر کاخ را رد کنید و به سمت جنوب بروید (در مسیر توچال) پس از حدود 45 دقیقه کوه‌پیمایی به چشمه پرآب و زلالی می‌رسید که از زیر سنگی بزرگ می‌جوشد. وقتی تماشای آب زلال چشمه با وزش نسیم خنک کوهستان همراه شود، دیگر دل کندن از آن سخت می‌شود.

 

کجا اقامت کنیم؟

 اگر از تهران راهی این روستای ییلاقی هستید، این سفر می‌تواند یک سفر یک‌روزه باشد چراکه فاصله چندانی از تهران ندارد. اما اگر از شهرهای دیگر به شهرستانک می‌روید بسته به مبدأتان، می‌توانید تهران، کرج و یا حتی چالوس و مرزن‌آباد را به‌عنوان محل اقامت انتخاب کنید. البته اگر هوا خوب باشد می‌توانید در محوطه کاخ ناصری کمپ برپا کنید و شبی را در دل طبیعت در کنار رودی آرام بگذرانید.

هتل پارسیان آزادی گچسر واقع در کیلومتر 60 جاده کرج-چالوس نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای اقامت در این مسیر باشد. این هتل دارای امکاناتی از قبیل: انواع اتاق و سوئیت، مسیر دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، امکانات ورزشی، رستوران و چایخانه سنتی در باغ هتل است. تلفن رزرو: 35282005-026

 

توصیه‌هایی برای سفر به شهرستانک:

- باغ‌هایی که در روستای شهرستانک وجود دارند، همگی متعلق به اهالی روستا هستند. هرگز بدون اجازه و هماهنگی وارد باغ‌ها نشوید، چراکه باعث آزرده شدن اهالی شهرستانک می‌شود.

- از جاده چالوس که وارد فرعی شهرستانک می‌شوید، جا برای نشستن و اتراق کنار رودخانه کم‌وبیش پیدا می‌شود. صبحانه را می‌توانید کنار رودخانه صرف کنید و سپس به سمت شهرستانک ادامه مسیر دهید.

- با خودرو می‌توانید بخشی از مسیر روستا به سمت کاخ ناصری را طی کنید که برخی این کار را انجام می‌دهند. اما اگر توان پیاده‌روی دارید توصیه می‌کنم که حتماً کل مسیر را با پای پیاده طی کنید تا از زیبایی‌های مسیر بیشتر و بهتر بهره ببرید.

- ارتفاع روستای شهرستانک 2200 متر از سطح دریا و کاخ ناصری 2350 متر است.

- سرویس بهداشتی نوسازی کنار کاخ ناصری ساخته شده است که در تاریخ آخرین بازدید ما (خرداد 95) متأسفانه به حال خود رها شده و وضع بسیار نامطلوبی داشت! اما داخل روستا می‌توانید از سرویس بهداشتی مسجد جامع استفاده نمایید.

- به فاصله چند دقیقه بالای کاخ ناصری چشمه آب وجود دارد که در همه ایام سال می‌توانید روی آن حساب کنید. همچنین یک چشمه آب داخل روستا و کنار رودخانه وجود دارد که می‌توانید آدرس آن را از اهالی بگیرید.

- در ایام تعطیل و آخر هفته‌ها برای اینکه به ترافیک جاده چالوس برنخورید بهتر است که صبح زود از تهران راه بیفتید تا قبل از ساعت 7 صبح ابتدای جاده چالوس، و حداکثر ساعت 8، شهرستانک باشید.

- تاریخ آخرین بازدید ما از شهرستانک: بهار 1395

 

مدت‌زمان تجزیه برخی زباله‌ها در طبیعت:

دستمال‌کاغذی: 2تا4 هفته، روزنامه: 6 هفته، چرم: 100 سال، ته سیگار: 1تا5 سال، پارچه: 1تا5 سال، کیسه‌های نایلونی: 10تا20 سال، قوطی کنسرو: 50 سال، بطری پلاستیکی: 450 سال، شیشه: 1 میلیون سال و یونولیت: هرگز!

زمین میراث مشترک همه انسان‌هاست، در حفظ آن کوشا باشیم

 

 منابع مورد استفاده:

http://karnaval.ir

http://rasekhoon.net

http://www.niloufaraneh56.blogfa.com
 

نیما اسماعیلی

95.06.16

  ----------------------------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر همراه با توضیحات مربوطه، در ادامه مطلب)

=========================================


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قله شاهدژ نويسنده: نیما - شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩۳

گزارش صعود به قله شاهدژ کرج (شاه‌دژ)

موقعیت جغرافیایی: کرج، جاده چالوس، روستای سیجان

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 5 اردیبهشت 1393
ارتفاع قله: 3070 متر
ارتفاع نقطه استارت: 2050 متر (زمین فوتبال سیجان)
تعداد نفرات: 3 نفر
مدت زمان صعود: 5.5 ساعت
کل زمان برنامه: 10 ساعت (8 صبح تا 6 عصر)
مسیر صعود: 5 کیلومتر
مسیر فرود: 6 کیلومتر
پیاده روی انتهای برنامه در جاده آسفالت خور: 3 کیلومتر، حدود 45 دقیقه

همراهان خوبم در این برنامه: آقایان عطا میرمعینی و مهدی اسلامی

روی خط الراس شاهدژ:

 

مسیر صعود به قله شاهدژ در گوگل ارث:

(برای مشاهده عکس در سایز واقعی، بر روی آن کلیک نمایید)

 

+ دانلود فایل جی پی اس قله شاهدژ کرج

(جهت دانلود فایل GPS مسیر به گزارش صعود آبان 94 مراجعه شود)

----------------------------------------------------------------------------------------

دسترسی:

کرج، کیلومتر 17 جاده چالوس، خروجی خوزنکلا (پیست اسکی خور)، حدود 9 کیلومتر که در این جاده به سمت خور حرکت می کنید، قبل از روستای سیجان، زمین فوتبال سیجان. زمین فوتبال در سمت چپ جاده واقع شده که خیلی در معرض دید نیست، باید دقت کنید.

--------------------------------------------------------------------------

نکات و توصیه ها:

1- بنظر می رسد که روی خط الراس شاهدژ سه قله می توان متصور شد:

1) قله شاهدژ غربی، به ارتفاع حدود 2900 متر (شرق قلعه و چسبیده به آن)

2) قله شاهدژ مرکزی، یا همان قله اصلی به ارتفاع 3060 متر

3) قله شاهدژ شرقی، که بنظر می رسد حدود 3 هزار متر ارتفاع دارد.

گزارش برنامه ها را که می خوانید دقت کنید که کدام قله و یا قله ها را صعود کرده اند. چون تایم و سختی مسیر متفاوت خواهد بود. مثلا در گزارش های پاییزه و زمستانه که بخش هایی از مسیر برف دارد، می بینید که خیلی ها به دلیل خطرات بالقوه و کمبود وقت فقط همان قله اول را صعود کرده و برمی گردند.

2- آنهایی که مدعی اند تیغه های ژاندارک ، تیغه های دارآباد و ... فنی هستند، حتما یک سر به شاهدژ بزنند! ادعا نمی کنم که شاهدژ خیلی فنی هست اما واقعا درگیری با سنگ زیاد داشته و قابل مقایسه با ژاندارک و یا دارآباد نیست به مراتب فنی تر و سخت تر هست. یکی از خصوصیات بارز شاهدژ اینه که مسیر صعود از بین سنگها گاهی اصلا مشخص نیست. باید از فکر و تجربه ات استفاده کنی.

3- به کوهنوردان کم تجربه و آنهایی که از سنگ و دست به سنگ شدن ترس دارند، صعود به شاهدژ را اصلا توصیه نمی کنم.

4- یکی از خصوصیات بارز شاهدژ این هست که بر خلاف آنچه که از دور می بینید و متصور هستید، مسیرش طولانی بوده و بسیار فراز و نشیب دارد. روی خط الراس مدام باید ارتفاع گرفته و گاهی به شدت ارتفاع کم کنید تا در نهایت به قله برسید.

5- من زمستانه این قله را نرفتم اما حتم دارم که روزهای بارانی و زمستانهای برفی قطعا بالا رفتن از سنگها و صعود به قله کار دشواری خواهد بود که حتما نیاز به طناب خواهد داشت. پیشنهاد می شود که اولین صعود را حتما در فصول گرم و خشک سال انجام دهید.

6- برای فرود پیشنهاد می شود که مسیر دره پشتی را انتخاب کنید هم سریعتر است و هم اینکه برگشت از مسیر صعود و درگیری مجدد با سنگ ها چندان جالب و ایمن نیست.

--------------------------------------------------------------

پی نوشت (94.08.03):

جهت کسب اطلاعات کامل تر، مطالعه گزارش صعود آبان 94 را نیز به دوستان توصیه می کنم:

قله شاهدژ، آبان ماه 1394

---------------------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر همراه با توضیحات مسیر در ادامه مطلب)

====================================


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسیرهای گردشگری و کوهنوردی شرق تهران: فیروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالی جهت ریسایز تصاویر
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) طالقان به تنکابن (سه هزار: قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله شاه کرم حصارک به امامزاده داود 148 قله قبله از مسیر جنوبی کیسه آب Climax کفش کوه بستارد
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)