نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))

قله برج

گزارش صعود به قله برج، 4320 متر، از روستای لالان

(با اتفاق گروه "همه ما")
تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه 94.04.25

موقعیت جغرافیایی: تهران، شهرستان شمیرانات، فشم، روستای لالان (لالون)
ارتفاع قله: 4320 متر
ارتفاع مبدا صعود: 2540 متر
مسافت طی شده تا قله: 7.8 کیلومتر
مدت زمان صعود: 7 ساعت
کل زمان برنامه: 12 ساعت (7 صبح تا 7 عصر)
نفرات شرکت کننده: 15 نفر، (تیم قله: 4 نفر)
آقایان: محمد صالحی (مدیر گروه همه ما)، جوانپور، شریعتی و پسران، شرفی، حبیبی، فرید، ئاسو، مجتبی، نیما
خانم ها: شادی جوانمردی، مهشید، نسترن سعادتی
تیم قله: نیما، حبیبی، مجتبی و خانم سعادتی
(صبحانه پای ماشین صرف شد اما یک توقف 45 دقیقه ای پای چشمه تلخ آب داشتیم)

 

+ دانلود فایل جی پی اس قله برج (wikiloc)

-----------------------------------------------------------

ارتفاع سنجی مسیر:
نقطه استارت، بالای روستای لالون: 2540 متر
چشمه تلخ آب: 3.6 کیلومتر، 3050 متر
آبشار لالون: 5 کیلومتر، 3300 متر
گردنه ورزاب: 6.5 کیلومتر، 3970 متر
قله برج: 7.8 کیلومتر، 4320 متر
----------------------------------------------------

جذابیت های این برنامه:

دره پر آب و پر از چشمه لالون در این فصل که تا ارتفاع حدود 3500 متر آب داشت.

---------------------------------------------------------------

نکات برنامه:

1- در این فصل در دو نقطه نیاز به عبور از عرض رودخانه بود که در نقطه اول رودخانه پرآب بود. با کمی دقت و استفاده از باتوم میشد از روی سنگ عبور کرد که به هر حال بچه ها برخی از روری سنگ عبور کرده و برخی دیگر کفش ها را درآورده و به آب زدند. در نقطه دوم هم که چند دقیقه بالاتر از نقشه اول بود، با کمی دقت و انتخاب مسیر درست بدون نیاز به زدن به آب می شد با عبور از روی سنگ و یا پل چوبی از عرض رودخانه رد شد.

2- دره لالون تا بالای آبشار و ارتفاع حدود 3600 متر به قدری پر آب و پر از چشمه است که نیازی به ذکر محل چشمه ها در مسیر نیست. به هر جا که بنگری آب است و چشمه... خدایا شکرت

3- از گردنه ورزاب (3970 متر) تا قله برج حدود یک ساعت راه است.

4- برای صعود به قله خلنو بزرگ، پس از رسیدن به گردنه ورزاب دو راه وجود دارد:

1) صعود از مسیر اصلی که پاکوبی است که به سمت دشت پایین در جهت شمال غربی سرازیر شده و با تراورس از روی یال شرقی به قله خلنو بزرگ می رسد. حدود 2 ساعت

2) مسیر قله برج و تیغه های ژاندارک. که این مسیر کمی طولانی تر است. ضمن اینکه عبور از تیغه های ژاندارک نیاز به کمی مهارت در عبور از سنگ دارد. 2.5 تا 3 ساعت

 -------------------------------------------------------

خطر برخورد صاعقه:

در این برنامه یک اتفاق جالب و البته خطرناک افتاد که هر چهار نفر ما برای بار اول آنرا تجربه می کردیم: پدیده تشدید الکتریسیته و خطر برخورد صاعقه.
هوا در این روز از ارتفاع 3500 به بالا کاملا ابری همراه با بارش پراکنده باران و تگرگ بود. روی گردنه ورزاب هوا کمی باز شد و ما راهمان را به سمت قله ادامه دادیم. اما روی قله مجددا وضعیت جوی به سرعت خراب شد.
از کلاه و موهای سرمان گاها صدای وز وز شنیده میشد و همینطور از سنگ های اطراف. در نوک انگشتان به واسطه باتوم های فلزی که در دستمان بود گاهی احساس گز گز داشتیم. طوری که من دو بار باتوم ها را رها کرده و به روی زمین پرت کردم.
با مشاهده این نشانه ها متوجه خطر رعد و برق شده و به سرعت از قله سرازیر شده و ارتفاع کم کردیم. اما پایین قله به قدری الکتریسیته زیاد شد که صلاح دیدیم توقف کنیم. باتوم های فلزی را در فاصله دورتر از خودمان قرار داده رو روی زمین نشستیم.
تارهای موی خانم سعادتی که از کلاهش بیرون بود کاملا سیخ شده و به سمت بالا کشیده می شد و این نشان از وجود بار مغناطیسی بالا در محیط اطرافمان بود. در همین موقع صدای رعد و برق هم کم کم به گوش می رسید.
با توجه به اینکه در زمان برخورد با خطر صاعقه بهترین کار کاهش ارتفاع است ، پس از دقایقی مجددا به راه افتادیم و به سرعت ارتفاع کردیم...
توصیه می شود که در این شرایط موبایل خود را خاموش کرده و از خود دور سازید. که ما کمی دیر به یاد موبایل هایمان افتادیم! موبایل روشن یکی از جاذب های قوی الکتریسیته است که خطر برخورد صاعقه را تشدید می نماید.

مطالعه این مطلب را به دوستان کوهنوردم برای مرور آموخته ها در مورد مواجهه با خطر رعد و برق پیشنهاد می کنم:
http://ohodclub.com/NewsDetail.aspx?itemid=1075

آذرخش، ساعقه و تندر:

http://www.tilar-sportgroup.com/?p=8410

 --------------------------------------------------------
آدرس روستای لالان و نقطه استارت:
میدان فشم را به سمت راست پیچیده و پس از طی حدود 10 کیلومتر پس از زایگان به ورودی روستای لالان در سمت چپ جاده می رسید. وارد فرعی شده، حدود 2-3 کیلومتر بالاتر تقریبا در انتهای مسیر به چپ پیچیده و از روی پل عبور کنید. حدود 200 متر بالاتر به سه راهی می رسید که جا برای پارک خودرو دارد.
-----------------------------------------------------------------
+ گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:
قله برج و قله خلنو کوچک از تیغه های ژاندارک-مهرماه 1390: اینجا
(متاسفانه این گزارش هیچوقت تکمیل نشد!!)

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=====================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱٢:۱۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳٩٤
comment نظرات ()

قله ناظر بزرگ

گزارش صعود به قله ناظر بزرگ، 4265 متر، از روستای نمار

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه و جمعه 18 و 19 تیر 1394

موقعیت جغرافیایی: استان مازندران، شهر لاریجان، روستای نمار
ارتفاع قله: 4265 متر
ارتفاع مبدا صعود: حسینیه روستای نمار، 2130 متر
مسافت پیموده شده تا قله: 14.5 کیلومتر
مدت زمان صعود: 3.5+4.5=8 ساعت (مجموع دو روز)
کل زمان برنامه: 28 ساعت (از ساعت 16 روز پنجشنبه تا 20 روز جمعه)
نفرات شرکت کننده: 4 نفر
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی، مجتبی داشخانه و علی رضایی

 

مسیر صعود به قله ناظر بزرگ در گوگل ارث:

(برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ بر روی آن کلیک نمایید)

 

مسیر صعود به قله ناظر بزرگ در گوگل ارث: (با 90 درجه چرخش به راست)

(برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ بر روی آن کلیک نمایید)

+ دانلود فایل جی پی اس قله ناظر بزرگ (wikiloc)

--------------------------------------------------------------

نکته: هفت موردی که در ذیل آورده شده، طوری با دقت و وسواس نوشته شده که یقین دارم اگر به دقت خوانده و پرینت گرفته و در روز برنامه همراه خود داشته باشید، حتی بدون جی پی اس هم بتوانید با موفقیت قله را صعود کنید. مشاهده مسیر صعود در گوگل ارث و همراه داشتن تصویر آن نیز اکیدا توصیه می شود.

 راهنمای صعود به قله ناظر بزرگ:

1-       پیاده روی خود را می توانید از حسینیه روستا یا از پارکینگ دشت دریوک شروع کنید. از روستا تا نزدیک دشت دریوک 2.5 کیلومتر جاده خاکی است که با خودروی سواری می شود آنرا طی کرد. از پارکینگ تا دشت حدود 20 دقیقه پیاده روی دارد.

2-       مسیر قله ناظر از دره سمت راست دشت دریوک (2350 متر) است. وارد دشت که شدید باید تا نیمه های دشت رفته و از رودخانه عبور کنید تا وارد مسیر دره سمت راست شوید (به سمت دره پنیری). اگر تا وسط دشت رفته و از رودخانه عبور کنید؛ وارد پاکوبی می شوید که این پاکوب شما را مستقیم تا دشت پنیری می برد.

نکته مهم: از داخل دشت دریوک به مسیر دشت پنیری که نگاه می کنید، دو قله مرتفع در دوردست دیده می شود که یک هفت بین آندو تشکیل شده است. قله ناظر در واقع سمت چپ این دو قله و به فاصله خیلی دورتر قرار گرفته که دیده نمی شود. با دانستن محدوده نقریبی قله قطعا بهتر می توانید مسیر قله ناظر را در پیش بگیرید.

3-       با ادامه مسیر پاکوب با شیب ملایم، حدود 1.5 ساعت بعد وارد دشت بزرگی می شوید که به آن دشت گجنا (gagena) می گویند. یک بار اواسط دشت و بار دیگر در انتهای دشت یک بار دیگر از عرض رودخانه عبور می کنید. پس از عبور از رودخانه شیب پاکوب زیاد می شود. چند دقیقه بعد یک دره و رودخانه کوچک در سمت چپتان می بینید. اگر وارد مسیر دره سمت چپی شوید حدود نیم ساعت بعد به چشمه خیلی خوبی در ارتفاع 2800 متر می رسید که در واقع قبل از دشت انبار سنگ است. (محل شب مانی ما) اما اگر وارد این دره نشده و پاکوب اصلی را ادامه دهید، حدود نیم ساعت بعد به بلند ترین نقطه پاکوب می رسید. در اینجا دشت انبار سنگ (3000 متر) در سمت چپتان و دشت پنیری (2900 متر) در ادمه پاکوب و حدود 10-15 دقیقه پایین تر قرار دارد.

4-       برای صعود به قله ناظر بزرگ نیازی به کم کردن ارتفاع و ورود به دشت پنیری نیست. از پاکوب جدا شده و از سمت چپ وارد دشت انبار سنگ شوید. در منتهی الیه شمال دشت انبار سنگ یک رودخانه فرعی جاری است که به سمت دشت پنیری سرازیر شده و به رودخانه اصلی می پیوندد. از اواسط انبار سنگ ارتفاع کم کرده و از عرض رودخانه عبور کنید. (رودخانه خیلی عمیق و عریض نیست) آنسوی رودخانه دو یال و دو صخره سنگی نسبتا بزرگ دیده می شود. بهتر است از روی یال سمت راستی ارتفاع گرفته و از سمت راست سنگها عبور کنید. هر چند که از وسط دو صخره نیز می شود صعود کرد (مسیر ما). از انبار سنگ تا قله چند یال پر شیب و نفس گیرررر را پیش رو دارید.

5-       با قرار گرفتن روی این یال و ادامه یال های بعدی که مایل به سمت چپ هستند خود به خود در مسیر قله ناظر قرار می گیرید. و البته پاکوب مشخصی هم در مسیر وجود ندارد. فقط باید با استفاده از جی پی اس و یا ذهنی، موقعیت تقریبی قله را دانسته و مسیر بعدی را پیش بینی کنید. روی یال های بعدی به چند صخره سنگی می رسید که باید از سمت چپ همه آنها عبور کنید.

6-       حدود 1.5 ساعت مانده به قله، به بالای دره ای می رسید (حدود 3800 متر) که تا این فصل از سال (اواسط تیر ماه) هنوز بالای آن کمی برف داشت. در اینجا برای اولین بار قله ناظر بزرگ در امتداد مسیر حرکت شما در معرض دید قرار می گیرد و پس از آن کمی که ارتفاع می گیرید قله ناظر کوچک (4180 متر) نیز در سمت راست قله اصلی رخ می نماید.

7-       از اینجا تا روی قله کمتر از 1.5 ساعت دیگر راه پیش رو دارید. صعود به قله ناظر بزرگ گوارای وجودتان باد.

-------------------------------------------------------

نکته مهم:

خطری که ار بیخ گوشمان گذشت:

برای این برنامه دو فایل جی پی اس از گوگل ارث دانلود کرده بودم. یکی از آقای امیرحسین جابرانصاری و دیگری فایلی که آقای بهرام نصیری در گوگل ارث (ویکی لاک) آپلود کرده اند. چون مسیر اقای جابرانصاری از روی یال بوده و مطمئن تر بود بنابراین ما هم در مسیر همین فایل حرکت کرده و بدون مشکل خاصی قله را صعود نمودیم. البته در دشت دریوک از یکی از راهنمایان محلی (آقای علی کوهی) هم راهنمایی های لازم را گرفته بودیم که منطبق با همین فایل جی پی اس بود.

برای فرود اما گفتیم که از مسیر آقای نصیری استفاده کنیم که سریع تر هم به آب برسیم. مسیر ایشان از روی یال سمت چپ قله بود. ما هم از همان مسیر به سمت پایین سرازیر شدیم. در مسیر فرود با دو سه مشکل و خطر مواجه شدیم که خدا را شکر به خیر گذشت و ما در عجب بودیم که اینها چطور این مسیر را صعود کرده اند!! گزینه ای که به ذهنمان رسید این بود که شاید فایل مشکل (خطا) دارد.

پس از عزیمت به تهران و بررسی مجدد مسیر در گوگل ارث با توجه به اینکه دیگر به مسیر آشنایی داشتم، مطمئن شدم که این فایل مشکل دارد و اصلا مسیر را در برخی نقاط از جایی نشان می دهد که محال است راه بدهد! برای ما به خیر گذشت اما به همین سادگی ممکن بود حادثه ای رخ بدهد که جبران ناپذیر باشد!

من برای آقای نصیری در ویکی لاک پیام گذاشتم. امیدوارم که پیام را خوانده و فایل را حذف کنند تا دیگر کوهنوردان با این فایل دچار مشکل نشوند. به نظر می رسد که جی پی اس ایشان در مسیر مورد نظر خطا داشته و با خطای زیاد مسیر را ثبت نموده است!

البته این دوست ما هم مقصر نیستند چرا که وقتی شما فایل را در ویکی لاک آپلود می کنید، چک کردن صحت مسیر در ویکی لاک به آسانی میسر نیست. می شود کلیات را دید اما برای جزئیات حتما باید به گوگل ارث مراجعه کرد. چاره کار این است که قبل از آپلود در ویکی لاک، ابتدا فایل را در گوگل ارث انداخته و مسیر را به دقت بررسی کنید که مبادا مشکلی یا خطایی داشته باشد.

من خودم برای هر فایل جی پی اس همین کار را انجام می دهم. از دوستان و کوهنوردان عزیز هم که زحمت آپلود فایل در ویکی لاک را می شکند تقاضا دارم که حتما پیس از آپلود فایل در ویکی لاک، آنرا را در گوگل ارث انداخته و از صحت فایل اطمینان حاصل نمایند.

در هر حال این مشکل تاکیدی شد بر اینکه برای هر برنامه حتما بیش از یک فایل جی پی اس تهیه کرده و از قبل نیز مسیر را در گوگل ارث بررسی نماییم تا شاید مشکلات احتمالی را خودمان قبل از مواجه شدن با آن متوجه شویم.

با تشکر از دوستان خوبم آقای جابرانصاری و اقای نصیری گرانقدر که زحمت آپلود این فایل ها را در ویکی لاک کشیده اند.

صفحه مربوط به فایل اقای نصیری در ویکی لاک (فایل مشکل دار)

صفحه مربوط به فایل اقای جابرانصاری در ویکی لاک (فایل صحیح)

توضح: برای آن دسته از دوستان که با ویکی لاک و گوگل ارث آشنایی چندانی ندارند عرض کنم که ویکی لاک (wikilock.com) با نرم افزار گوگل ارث از طریق سرور گوگل لینک هستند. شما هر فایلی را که در ویکی لاک آپلود می کنید پس از یک بازه زمانی بصورت اتوماتیک در گوگل ارث نمایش داده می شود. یعنی مثلا شما برای دانلود جی پی اس قله ناظر کافی است که به گوگل ارث رفته و در محدوده قله ناظر زوم کنید. فایل هایی که در ویکی لاک آپلود شده اند ایکونشان در اینجا مشاهده شده و قابل دانلود هستند. که البته دانلود نیاز به عضویت در ویکی لاک دارد.

-----------------------------------------------------------

چشمه های مسیر:

1- شیر آب جنب حسینیه روستای نمار
2- چشمه بزرگ انتهای دشت گجنا، پس از حدود 3 ساعت پیاده روی از روستا
3- چشمه قبل از انبار سنگ در مسیر دره فرعی (نام این چشمه شاید سه تخته باشد)
پس از حدود 3.5 ساعت پیاده روی

نکته مهم: به دلیل وجود گوسفند سراهای متعدد در ارتفاعات بالای انبار سنگ، رودخانه جاری در پایین انبار سنگ که به دشت پنیری می رسد، قابل اطمینان برای شرب نمی باشد.

-----------------------------------------

نکات برنامه:

1- آنتن همراه اول در جاده منتهی به منار هر جا که چک کردیم قطع بود. در خود روستا آنتن داشت اما قطع و وصل می شد و در طول مسیر تا قله هم چند جا که چک کردیم آنتن نداشت.

2- از آنجاییکه برنامه کمی سنگین است، برای روز اول حتما چند ساعت از مسیر را طی کنید تا در روز دوم فشار وارد نشود.

3- برای شب مانی، انتهای دشت گجنا (حدود 2600 متر) پیشنهاد می شود که چشمه پر ابی نیز از بالادست به دشت می ریزد. گزینه بهتر اما چشمه قبل از انبار سنگ در ارتفاع 2800 متر است که هم دسترسی به آب آن بهتر است و هم به قله نزدیکتر. دشت گجنا اما فضای بیشتری برای برپایی چند چادر دارد.

------------------------------------------------------

دسترسی:

ورودی روستای نمار (منطقه نمارستاق) در جاده هراز به فاصله حدود 110 کیلومتر از تهران (انتهای اتوبان بابایی) و 50 کیلومتر مانده به شهرستان آمل قرار دارد. با ورود به این جاده فرعی پس از طی 25 کیلومتر جاده پیچ در پیچ کوهستانی در نهایت به روستای نمار می رسید. در کل از تهران، حدود 2.5 ساعت تا ورودی و یک ساعت هم تا روستای نمار، بدون ترافیک و توقف، راه در پیش دارید.

نشانی ورودی روستای نمار: در جاده هراز، بعد از شهر لاریجان، حدود 10-15 کیلومتر بعد از تونل شماره 7، به یک فرعی نسبتا عریض در سمت چپتان می رسید که تابلوی بزرگی از شهدای بخش نمارستاق در ورودی آن نصب شده است. حدود 50 متر بعد از ورودی نیز یک پل قرار دارد که تابلوی امامزاده عبدالمناف در گوشه آن نصب شده است. ورودی عریض تر از همه ورودی ها بوده و مشخص است اما متاسفانه تابلو تابلو ندارد بجز تابلوی شهدا که زیرش نوشته شده: "منطقه نمارستاق لاریجان" که آنهم رو به سمت آمل است و از این سمت دیده نمی شود.

در گوگل مپ هم این ورودی را با نام "پنجاب" که نزدیک ترین محل به ورودی است می توانید پیدا کنید.

-------------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=============================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٥:۱٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٤
comment نظرات ()

قله آتشکوه

گزارش صعود به قله آتشکوه 3740

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه 94.04.11

موقعیت جغرافیایی: استان تهران، لواسان، روستای افجه
ارتفاع قله: 3740 متر
ارتفاع مبدا صعود: روستای افجه: 2130 متر
مسافت پیموده شده تا قله: 7 کیلومتر
مدت زمان صعود: 6 ساعت
کل زمان برنامه: 12 ساعت (06:40 صبح تا 18:30 عصر)
نفرات شرکت کننده: 3 نفر
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی و مجتبی داشخانه

 

مسیر صعود به قله آتشگوه در گوگل ارث:

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

+ دانلود فایل جی پی اس قله آتشکوه (wikiloc)

-------------------------------------------------------------

نکات برنامه:

1- در این برنامه از فایل جی پی اس دوست عزیزم آقای رضا رحیم خانلی استفاده کردیم که در گوگل ارث آپلود شده است. صعود از مسیر ساکا و از روی یال و فرود از دره شرقی قله.

2- مسیر فرود در دو مرحله شن اسکی داشت که بسیار کارآمد و مفید بود. یکی ابتدای مسیر دره و دیگری پایین آبشار سوستون. تفاوت مسیر ما با مسیر آقای رحیم خانلی این بود که ایشان در مسیر برگشت در نیمه های راه به سمت راست کشیده و به سمت گوسفند سرا حرکت کردند (گوسفند سرا در مسیر صعود) ولی ما با ادامه مسیر پاکوب کمرنگی که دیده میشد خود را به بالای آبشار سوستون رسانده و از سمت چپ آبشار و از کنار چشمه خروشانی که در جهت شرق آبشار قرار دارد خود را به پایین رسانده و با عبور از عرض رودخانه که در این فصل چندان پر آب هم نبود در نهایت به دشت سوستون رسیدیم.

3- دشت سوستون در این فصل از سال بسیار سرسبز و با طراوت و پوشیده از گل های رنگارنگ بود. صبحانه را در همین دشت صرف کرده و ناهار را نیز با دو ساعت استراحت در خنکای درختانش سپری کردیم تا از حرارت آفتاب کاشته شود و سپس باقی راه را تا افجه طی نماییم.

  
نویسنده : نیما ; ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٤
comment نظرات ()

قله سی چال از دربندسر

گزارش صعود به قله سی چال 3720، از دربندسر

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه 94.04.04

موقعیت جغرافیایی: استات تهران، فشم، دربندسر
ارتفاع قله: 3720 متر
ارتفاع مبدا صعود: 2600 متر
مسافت طی شده تا قله: 5.7 کیلومتر
مدت زمان صعود: 5 ساعت (با گام آهسته)
کل زمان برنامه: 10 ساعت (7 صبح تا 5 عصر)
نفرات شرکت کننده (4 نفر):
آقایان: نیما اسماعیلی، رضا حبیبی، مجتبی داشخانه و خانم معصومه لشگریان

 

 

مسیر صعود و فرود (رنگ آبی) (به جهت شمال دقت شود):

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

+ دانلود فایل جی پی اس قله سی چال (wikiloc)

 --------------------------------------------------------------

گزارش برنامه:

به نام خالق زیبایی ها

بعد از حدود یک ماه وقفه به دلیل فصل امتحانات پایان ترم که من درگیرش بودم، مجددا برنامه ها رو از سر گرفتیم که استارتش همین قله سی چال از دربندسر بود. سی چال رو خودم قبلا از هملون و مسیر آهنگرک صعود کرده بودم اما از دربندسر نه. آقای حبیبی عزیز قبلا سی چال رو از دربندسر یه دو سه باری صعود کرده بودن که در نتیجه بدون اینکه بخوایم دنبال فایل جی پی اس باشیم و یا مسیر صعود رو در گوگل ارث ترسیم کرده و به جی پی اس منتقل کنیم، با دل قرص صعود به قله سی چال رو برای آخر هفته در نظر گرفتیم.

قرار ما ساعت 5.5 صبح گردنه قوچک بود. با حدود 10 دقیقه تاخیر من و آقای حبیبی و خانم لشگریان به آقا مجتبی ملحق شدیم که گردنه قوچک منتظر ما بودند. از اقبال خوش آقای صالحی (مدیر محترم گروه "همه ما") هم در گردنه قوچک منتظر بچه هاشون بودند که در آن روز برنامه قله جانستون داشتند. که البته ما طی تماسی که در طول هفته با ایشان داشتیم در جریان برنامه جانستون و قرار گردنه قوچک بودیم. بعد از چند دقیقه توقف و چاق سلامتی با آقای صالحی عزیز با یک ماشین به سمت دربندسر به راه افتادیم. نانوایی جنب میدان لشگرک ساعت 6 صبح باز بوده و پخت می کرد.

پس از میدان فشم و بعد از میگون، به سه راهی شمشک - دربندسر رسیدیم که از سمت چپ وارد مسیر دربندسر شدیم. کمی جلوتر مجددا یک سه راهی بود که ما مسیر مستقیم را ادامه دادیم تا در نهایت به پارکینگ پیست اسکی دربندسر رسیدیم. ماشین را پارک کرده و ساعت 7 صبح مسیر مستقیم (جاده آسفالت) را به سمت بالا ادامه دادیم. حدود 5 دقیقه بعد به سه راهی رسیدیم که باز هم مسیر مستقیم را در پیش گرفتیم (جاده خاکی). (می شد تا اینجا نیز با ماشین آمد. جای پارک هم داشت) با ادامه مسیر وارد یک کوچه باغ قشنگ شدیم. چند دقیقه بعد فضای زیبایی برای صرف صببحانه بود که دیدیم پشه ها امان نمی دهند!! بنابراین از اتراق صرف نظر کرده و مجددا ادامه مسیر دادیم. کمی که ارتفاع گرفتیم دو مسیر پیش رو بود. مسیری که از سمت راست به سمت دره و رودخانه می رفت و مسیر دوم که از سمت چپ و از پای کوه کم کم ارتفاع می گرفت. ما مسیر سمت چپ را در پیش گرفتیم. بعد از حدود یک ساعت از ابتدای حرکت به یک دشت زیبا رسیدیم که پوشیده از گلهای زرد بود. صبحانه را همانجا بالای دشت صرف کردیم که حدود یک ساعت زمان برد.

پس از صرف صبحانه مسیر صعود را از یال سمت چپ در پیش گرفتیم. مسیر یال سرسبز و گاها پوشیده از گلهای کوچک به رنگ قرمز و سفید بود که سطح چمن را به زیبایی هر چه تمام تر پوشانده بود. پس از چندین بار فراز و فرود و عوض کردن یال -که از قبل نشان نمی داد- در نهایت به روی یال اصلی رسیدیم و با حرکت به سمت راست و تراورس از سمت چپِ قله فرعی در نهایت ساعت 12:10 بر روی قله سی چال بودیم.

پس از حدود یک ساعت استراحت روی قله مسیر فرود را در پیش گرفته و این بار برای اینکه مسیر فرودمان متفاوت از مسیر صعود باشد، با تراورس از سمت دیگرِ قله فرعی خود را به پشت قله فرعی رسانده و از آنجا مسیر دره را در پیش گرفتیم. کمی پایین تر به یک چشمه در ارتفاع حدود 3500 متر رسیدیم و مسیر دره را به سمت پایین ادامه دادیم. دره پوشیده از گلهای زرد و بنفش و سفید بود و رایحه فرح بخش گلها و گیاهان کوهی در طول مسیر به خوبی به مشام می رسید. هر چه پایین تر می رفتیم جوی ها به هم پیوسته و رودخانه پر آب تر می شد.

با اینکه تابستان بود و هوای شهر در این روزها بسیار گرم است اما خوشبختانه از لحظه استارت تا اینجای کار که در مسیر برگشت بودیم (حدود ارتفاع 3200 متر) اصلا احساس گرما نکردیم. هوا بسیار عالی و باد خنک مدام در حال وزیدن بود.

با ادامه مسیر به یک گوسفند سرا رسیدیم که از داخل گوسفند سرا عبور کرده و وارد مسیر پاکوب شدیم. کمی پایین تر به انتهای دشتی رسیدیم که صبح بالای آن برای صبحانه اتراق کرده بودیم. به فرمایش آقای حبیبی چشمه آبی در انتهای دشت و در مسیر پاکوب بود که در این فصل از سال متاسفانه خشک شده و آب نداشت!

ناهار را در میانه‌ی دشت صرف کرده و مجددا به راه افتادیم. که البته ناگفته نماند که اینجا و در ارتفاع حدود 3 هزار متر دیگر از باد خنک خبری نبوده و گرما کمی اذیت می کرد. در نهایت ساعت 5 عصر به پارکینگ پیست دربند سر و محل پارک ماشینمان رسیدیم و پایان یک برنامه عالی در کنار دوستان و همنوردان خوبم.

در مسیر برگشت، در جاده فشم گیلاس های خوبی داشتند که کیلویی 8 تا 10 هزار تومان محدوده قیمتش بود. یک جا توقف کرده و کمی گیلاس نیز خریدیم به عبارتی با تخفیف کیلویی 8500 تومان. اگر گیلاس می خرید به ظاهرش توجه نکنید، حتما یکی دو تا را باز کرده و بررسی کنید. بعضی گیلاس ها علی رغم ظاهر خوب و تازه بودشان، کرمو هستند.

نکات قابل توجه:

+ در طول مسیر صعود و فرود به ندرت آویشن دیده می شد و همچنین گیاه کاکوتی که خیلی کم بود و از سیرک و پیازک هم خبری نبود. گفتم که حساب باز نکنید روش :)

+ تمام طول مسیر رفت و برگشت آنتن همراه اول برقرار بود.

+ چشمه های مسیر: 1- ابتدای پارکینگ، سمت چپ 2- چشمه پایین دشت (که خشک بود البته در این فصل) 3- چشمه ابتدای دره در مسیر فرود 4- و چند چشمه و نهر دیگر در مسیر دره

 ------------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

===================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ تیر ۱۳٩٤
comment نظرات ()

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله پیله (لیوک)
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)