نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))

قله فیل زمین

گزارش صعود به قله فیل زمین، 3350 متر

موقعیت جغرافیایی: تهران، لواسان بزرگ
تاریخ اجرای برنامه: جمعه 95.06.19
----------------------

اطلاعات برنامه:
ارتفاع نقطه شروع: 2200 متر
ارتفاع قله: 3345 متر
مدت زمان صعود: 5 ساعت
کل زمان برنامه: 10 ساعت (از 6 صبح تا 4.15 عصر)
طول مسیر تا قله:6 کیلومتر
طول کل مسیر (رفت و برگشت): 11.7 کیلومتر
گام گروه: متوسط
سطح برنامه: سبک - متوسط
نکات فنی و چالش: ندارد
توقف ها: 45 دقیقه صبحانه در مسیر رفت، 1 ساعت روی قله و 45 دقیقه ناهار در مسیر برگشت
---------------------------------------
نفرات شرکت کننده: (3 نفر)
نیما اسماعیلی، یداله طهوری، ایمان حسینی
------------------------------------
نقاط قوت برنامه:
1- حدود 45 دقیقه از مسیر از داخل باغ ها است (در مسیر رفت و برگشت) که علاوه بر زیبایی، در مسیر برگشت سایه خوبی دارد.
2- متفاوت بودن یال صعود و فرود
----------------------------------

  + دانلود GPS قله فیل زمین

------------------------------

 

 

مسیر پیموده شده در گوگل ارث:

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی، بر روی آن کلیک نمایید)

 

آدرس روستای لواسان بزرگ:

بزرگراه شهید بابایی، جاده قدیم جاجرود، ابتدای جاجرود، جاده سد لتیان، مستقیم تا لواسان بزرگ. پس از ورود به روستا دقایقی بعد به یک دوراهی می رسید که نبش سمت راست آن امامزاده سلطان احمد قرار دارد. می توانید خودروی خود را جلوی امامزاده پارک کرده و از خیابان سمت راست مسیر فیل زمین را در پیش بگیرید.

نکته: بعد از امامزاده مسیر جاده منبع آب را (به سمت فیل زمین) می توانید با خودرو نیز طی نمایید. (1.5 کیلومتر) که ما ترجیح دادیم این مسیر را با پای پیاده طی کنیم. در حال حاضر حدود 500 متر ابتدای این جاده آسفالت شده است.

- از انتهای اتوبان بابایی تا ورودی جاده سد لتیان: 12 کیلومتر و از آنجا تا لواسان بزرگ 21 کیلومتر دیگر راه در پیش دارید.

- لواسان بزرگ از سمت لواسان کوچک و از طریق جاده افجه و برگ جهان نیز راه دارد.

-----------------------------------------------

گزارش برنامه:

در روزی که نصفِ بیشتر دوستان غیبت داشتند، صبح جمعه، ابتدا ساعت 4.20 در تقاطع آزادگان شرق-رجایی آقای طهوری را سوار کرده و سپس در اتوبان امام علی آقا ایمان را نیز سوار کرده و سه نفری به سمت اتوبان بابایی و جاده جاجرود ادامه مسیر دادیم. ابتدای جاجرود دور برگردان را دور زده و وارد جاده سد لتیان شدیم. ساعت 5.40 به لواسان بزرگ رسیدیم. هرچند که در ابتدا تصمیم داشتم 1.5 کیلومتر جاده منبع آب را به سمت فیل زمین با ماشین طی کنیم اما چون از زمان بندی برنامه جلو بودیم (طبق زمان بندی، استارت ساعت 6.30 بود) تصمیم گرفتیم که ماشین را همینجا جلوی امامزاده پارک کرده و مسیر جاده را پیاده برویم. ساعت 6 صبح هنوز هوا کاملا تاریک بود که پیاده روی را از کنار امامزاده به سمت شرق آغاز کردیم. (دوراهی به سمت راست)

مهم: حدود 10 دقیقه بعد در جاده خاکی به دوراهی رسیدیم که از سمت راست رفتیم.

ساعت 6.25 ، هوا تا حدودی روشن شده بود، به جایی رسیدیم که جاده از رودخانه رد شده و به راست می پیچید. ما به چپ پیچیده و وارد مسیر باغ ها شدیم. حدود 100 متر بالاتر دوراهی بود که از مسیر سمت چپ ادامه دادیم. مسیر داخل باغ ها تا حدود زیادی مشخص بوده و باید راه اصلی مالرو را تا انتهای باغ ها ادامه دهید. در طول مسیر باغ ها با آلوچه های قرمز و زرد ِ رسیده و خوشمزه و سیب های ریخته شده پای درختان از خودمان پذیرایی کردیم که بسیار دلچسب بود.

حدود ساعت 7 باغ ها تمام شده و مسیر پیش رو به سمت قله فرعی و قله فیل زمین  به خوبی در معرض دید قرار گرفت. در ادامه از پاکوب جدا شده و مسیر یال سمت چپ را در پیش گرفتیم. ساعت  7.40 برای صبحانه 40 دقیقه توقف کردیم. پس از صبحانه مسیر را به سمت بالا ادامه دادیم تا 10 ذقیقه بعد به بالای یال رسیدیم و با گردش به راست مسیر قله فرعی را در پیش گرفتیم. از اینجا به بعد شیب مسیر بیشتر شد. حدود نیم ساعت مانده به قله فرعی بخش هایی از مسیر سنگ و صخره بود اما نکته فنی نداشته و مشکل خاصی در حرکت نبود. ساعت 10.20 به زیر قله فرعی در ارتفاع 3230 متر رسیدیم. (ارتفاع قله فرعی حدود 3250 بنظر می رسید). در اینجا نمای زیبایی از دماوند در جهت شرق و پشت قله فیل زمین در معرض دید قرار گرفت. دشت لار در جهت شمال و همچنین قله های گاوبینی و سرسیاه غار و ساکا و آتشکوه و ریزان و ... در جهت شمال شرق دیده می شدند. با حرکت به سمت شرق و پشت سر گذاشتن شیبِ زیر قله، ساعت 11 به قله رسیدیم. جی پی اس ارتفاع 3343 متر را برای فیل زمین نشان می داد.

فرود:

روی قله هوا آفتابی و نیمه ابری، همراه با باد ملایم و بسیار مطبوع بود. یک ساعت روی قله توقف کرده و به خوردن تنقلات و عکاسی و تماشای مناظر زیبای پیرامون مشغول شدیم. ساعت 12 مسیر فرود را در پیش گرفتیم. ابتدا تصمیم داشتم که حدودا از همان مسیر دو سال قبل (برنامه شهریور 93) فرود بیاییم. اما دقایقی پس از حرکت از قله، با مشاهده مسیر، نظرم عوض شد و تصمیم گرفتم که این بار زودتر از خط الراس جدا شده و به سمت دره سرازیر شویم. بنابراین از شیب پوشیده از سنگ به سمت دره ارتفاع کم کردیم. ظاهرِ امر آسان به نظر می رسید اما در واقع چنین نبود و فرود ما از مسیری که پوشیده از سنگ های ریز و درشت و بعضا ریزشی بود، تا حدودی به کندی صورت می گرفت. هر از گاهی سنگی نیز از زیر پای نفر بالایی ول می شد که باید حواسمان را جمع کرده و با احتیاط حرکت می کردیم. اما خب در کل مشکل خاصی نبود و در نهایت ساعت 1.15 به دره و محدوده سرسبز (سرچشمه) رسیدیم. (ارتفاع 2800 متر). از آبی که جاری بود نوشیده و در مسیر آب به سمت کف دره ارتفاع کم کردیم. (بعدا که بطری هایمان را چک کردیم دیدیم آب پر از املاح و جلبک ریز بود!) ساعت 2 به دو چشمه رسیدیم که به فاصله کمی از هم در دو سمت رود قرار داشت (ارتفاع 2500 متر). از آب گوارای چشمه نوشیده و بطری هایمان را مجدد از آب پر کردیم و به راه افتادیم. ساعت 2.30 داخل یک باغ سیب و زیر سایه درختان باغ برای ناهار توقف کردیم و ساعت 3.30 مجددا به راه افتادبم.

با حرکت از داخل باغ ها و زیر سایه چتر درختان تا حدود زیادی از آفتاب محفوظ بودیم اما بالاخره باغ ها تمام شده و حدود نیم ساعت آخر مسیر را زیر آفتاب تا امامزاده ادامه دادیم اما خوشبختانه آفتاب شهریور آنچنان داغ نبود که اذیتمان کند. ساعت 4.15 عصر به امامزاده و محل پارک ماشین رسیدیم.

خوشبختانه درب امامزاده سلطان احمد همیشه باز بوده و سرویس بهداشتی آن قابل استفاده است. داخل حیاط آن سنگ قبرهای زیادی دیده می شود که در واقع قبرستان است. سرویس بهداشتی داخل حیاط، گوشه سمت راست ساختمانِ امامزاده قرار دارد.

ساعت 4.35 به سمت تهران حرکت کردیم. ترافیک خاصی در مسیر (جاده جاجرود، بابایی، امام علی جنوب، آزادگان، ... نبود و من پس از پیاده کردن دوستان در مسیر، حدود ساعت 6.20 به منزل در شهرک ولیعصر رسیدم.

-----------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

صعود به قله‌های گاوبینی و فیل زمین، 14 شهریور 93 : اینجا

--------------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

======================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٥:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥
comment نظرات ()

آبگرم رینه لاریجان

گزارش ارسالی برای مجله "پیام بهمن" شماره 146 - شهریور 95

------------------------------------

جاذبه‌های گردشگری استان مازندران

 رینه لاریجان؛

شهر چشمه‌های آب گرم

 

مردادماه 1395 ضمن سفر به روستای خنک و رؤیایی فیلبند بر فراز ابرها و یک شب اقامت در آن، برنامه بازدید از آبگرم رینه را نیز در سفر خود گنجانده و در مسیر برگشت از جاده هراز وارد  فرعی رینه شدیم. رینه در این فصل نسبتاً خشک است اما به خاطر ارتفاع بالایش خنک بوده و در کنار جاذبه آب گرم  می‌تواند یک گزینه خوب سفر در هر فصلی برای تهرانی‌ها باشد. سفر به رینه را بیشتر در فصول سرد سال ازجمله پاییز و زمستان توصیه می‌کنم اما استفاده از آبگرم رینه در تابستان نیز خالی از لطف نیست. خصوصاً با توجه به نزدیکی نسبی با تهران و امکان بازدید از سایر جاذبه‌های جاده هراز که می‌تواند درمجموع سفر خاطره‌انگیزی را برای شما رقم بزند.

***

آبگرم رینه در نزدیکی شهر رینه لاریجان واقع در استان مازندران و شهرستان آمل از جاذبه‌های گردشگری مسیر جاده هراز است. رینه با چشمه‌های آبگرمش شناخته می‌شود و بیشتر مسافران به هوای استفاده از خواص درمانی آبگرم چشمه‌ها راهی رینه می‌شوند. خانه‌های این روستا استخرهای آبگرم دارند. برای استفاده از آبگرم می‌توانید اتاق، سوئیت، آپارتمان یا ویلا اجاره کنید و از استخر آب گوگردی با ۶۰ درجه سانتی‌گراد حرارت استفاده کنید. همچنین خانه‌های روستایی داخل محل با حوضچه‌هایی از آبگرم با فشار کمی قوی‌تر از هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌ها در خدمت مسافران عزیز هستند.

شاید مهم‌ترین حسن رینه نزدیک بودن این آبگرم به تهران است. البته حسن دیگر آن وجود حوضچه‌های خصوصی در منازل و سوییت و ویلاهای اجاره‌ای است. رینه حسن دیگری هم برای ساکنین تهران دارد و آن‌هم هوای تمیز و عالی زیر سایه دماوند باشکوه است.

آب‌های گرم معدنی این روستا با حرارتی در حدود 60 درجه سانتی‌گراد، سرشار از مواد گوگردی بوده و به همین دلیل برای درمان انواع بیماری‌های پوستی، عفونی، دردهای استخوان، مفاصل و روماتیسم مفید می‌باشد.

 

شاید استفاده از آبگرم در فصول سرد سال ازجمله پاییز برای خیلی‌ها مطلوب‌تر باشد، اما روستا و آبگرم رینه با ارتفاع بیش از 2 هزار متر از سطح دریا (شهر رینه: 2 هزار متر) در فصول گرم سال نسبتاً خنک بوده و می‌تواند در تابستان نیز یک گزینه مناسب برای سفر باشد. شلوغی رینه در آخر هفته‌ها و حتی روزهای وسط هفته در تابستان خود گویای این واقعیت است.

گرچه می‌توان با اجاره یک منزل، سوییت یا ویلا، شبی را در کنار خانواده از آبگرم‌های گوگردی رینه به‌طور خصوصی استفاده کرد اما استخرهای عمومی نیز در رینه وجود دارد که مهم‌ترین آن استخر شاه‌عباسی است که موقوفه شاه عباس صفوی است و به نظر می‌رسد بنای آن نیز باید جزو میراث فرهنگی باشد. کوهنوردانی که قصد صعود به قله دماوند از یال جنوبی را دارند از مسیر رینه عبور و تردد می‌کنند. اگر به رینه سفر کنید حتماً کوهنوردانی را که در حال برگشت از قله یا صعود به آن هستند، می‌بینید.

دشت‌های شقایق دامنه‌های دماوند و دشت لار از دیگر جاذبه‌های طبیعی این منطقه هستند. هرسال در فصل بهار با شکوفایی گل‌های شقایق در دامنه‌های دماوند و دشت لار، این منطقه میزبان هزاران گردشگر و مسافر می‌شود. شقایق‌های این منطقه پس از نیمه اول تیرماه پژمرده می‌شوند و دیگر شقایقی در دشت وجود ندارد.

 

چطور برسیم:

بعد از گذر از گردنه‌های جاده هراز، پشت سر گذاشتن امامزاده هاشم و شهر پلور، حدود ٣ کیلومتر بعد از آب اسک و بعد از رد کردن تابلو "آمل ٧۵ کیلومتر" در سمت چپ جاده، تابلوی "رینه" قابل‌ مشاهده است. رستوران بزرگ "سالاری" دقیقاً قبل از ورودی رینه قرار داشته و نشانه خوبی برای آن است. از جاده هراز تا شهر رینه حدود 10 کیلومتر و از شهر رینه تا آبگرم رینه 3 کیلومتر دیگر راه در پیش دارید. درمجموع از تهران (ابتدای جاده جاجرود) تا آبگرم رینه حدود 100 کیلومتر راه است که بدون ترافیک حدود 2 ساعت زمان می‌برد.

در مسیر برگشت از رینه، تابلو راهنما "تهران" شما را به سمت جاده فرعی پلور هدایت می‌کند که پس از حدود 20 کیلومتر به خروجی پلور در جاده هراز منتهی می‌شود.

 

دخمه‌های سنگی کافر کِلی:

همان ابتدای مسیر ورود به رینه، پشت اولین پیچ و در سمت راستتان کوهی را می‌بینید که در دل آن سوراخ‌هایی دیده می‌شود. عده‌ا‌ی می‌گویند این کوه محل دفن مرده‌های اهالی رینه است! اما واقعیت تاریخی آن چیز دیگری است. این سوراخ‌ها و حفره‌ها درواقع آثار یک روستای سنگی در دل کوه هستند که گوگل ارث آن را با عنوان "Kafer Keli" نشان می‌دهد. این حفره‌ها خانه‌های سه‌طبقه‌ای هستند که با مهارت و مشقت بسیار در دل صخره‌ها کنده شده‌اند. وجود اتاق‌خواب 2در3،  آشپزخانه، سرویس بهداشتی و مخازن و کانال هدایت آب نشان می‌دهد که افرادی این مکان را برای زندگی درازمدت ساخته‌اند. با توجه به کاوش‌های باستان‌شناسی و بقایای سفال‌هایی که در این خانه‌ها پیدا شده، می‌توان قدمت آن‌ها را به اوایل دوران اسلامی یعنی بیش از هزار سال پیش نسبت داد و ازآنجایی‌که در این دوران ایران مورد هجوم اعراب قرار گرفته است؛ به نظر می‌رسد این خانه‌ها در دل کوه با امکان زندگی در بلندمدت، همراه با محل‌هایی برای نگهبانی به خاطر عدم پذیرش کیش و آیین جدید و یا به خاطر ترس از هجوم اعراب بنا شده است و به همین دلیل این غارها کافر کلی یعنی محل زندگی غیرمسلمانان نامیده شده است.

دسترسی به این خانه‌های سنگی از جاده رینه نیاز به حدود 10 دقیقه پیاده‌روی در مسیر پاکوب دارد.

 

سایر جاذبه‌های گردشگری نزدیک رینه:

از دیگر جاذبه‌های گردشگری جاده هراز و نزدیک رینه می‌توان آبشار زیبای شاهان‌دشت لاریجان، آبشار آب مراد لاسم، آبشار قلعه دختر پلور، دریاچه سد لار، غار گل زرد پلور، دشت آزو، روستای فیلبند و ... را نام برد که در قالب یک سفر دوروزه می‌توانید بازدید از هر یک از این جاذبه‌ها را نیز در برنامه خود بگنجانید.

 

تجربه‌هایی از سفر به رینه:

  • بهترین زمان برای سفر به رینه فصول سرد سال ازجمله پاییز و زمستان است اما خنکی هوای رینه در تابستان نیز بسیاری از گردشگران را برای سفر به رینه وسوسه می‌کند.
  • سوئیت‌ها معمولاً تا ساعت 10 صبح فردا  اجاره داده می‌شوند اما پیشنهاد می‌شود که شما برای ساعت 12 ظهر صحبت کنید که صبح فرصت گشت گذار در روستا، و استفاده مجدد از آبگرم را داشته باشید.
  • در رینه جای اقامت زیاد هست اما خیلی دیر نروید که جای خوبی گیرتان نمی‌آید. حتماً چند جا را دیده و بعد انتخاب کنید. سوئیت دربست و تمیز با امکانات کامل و آبگرم، وسط هفته با شبی حدود 100 هزار تومان می‌توانید اجاره کنید که البته این نرخ برای آخر هفته‌ها و ایام تعطیل افزایش می‌یابد. اگر کمی انتظار خود را پایین بیاورید، می‌توانید داخل محل با شبی 50-60 هزار تومان نیز سوئیت با همین امکانات (اما نه به همان تمیزی) پیدا کنید.
  • در رینه آبگرم‌هایی هست به شکل مسافرخانه. یعنی یک اتاق در بالا و یک واحد آبگرم با کلید در پایین به شما می‌دهند که انتهای آن حوضچه دارد. هزینه این اتاق‌ها در تابستان 95، شبی 60 هزار تومان بوده است. مهمان‌پذیر ممتاز سرچشمه یک پیشنهاد برای این مورد است. ما استفاده نکردیم، اما ظاهر آن را که دیدیم تمیز بود. تلفن: 0122-3362122 و 23
  • برخی سوئیت‌ها و خصوصاً هتل‌ها به دلیل دوری از سرچشمه و یا افت فشار، آب را با شوفاژ مجدداً گرم کرده و راهی حوضچه‌ها می‌کنند که در این صورت آب خاصیت درمانی خود را از دست می‌دهد. پس ترجیحاً به‌جای هتل، سوئیت بگیرید و حواستان باشد که آب آن مستقیم به سرچشمه وصل بوده و کف حوض نیز املاح سیاه‌رنگ گوگرد دیده شود. دقت کنید که اگر دمای آب خیلی زیاد بود، حتماً شیر آب سرد داشته باشد. این مورد را با مسئول آبگرم چک کنید که در آن زمان آب سرد قطع نباشد.
  • داخل محل و خیابان اصلی روستای رینه همه جور مغازه و فروشگاهی دیده می‌شود ازجمله بقالی، لبنیاتی، رستوران و کبابی و جگرکی. پس خیالتان جمع باید که برای غذا و مایحتاج لنگ نمی‌مانید. برای صبحانه می‌توانید از داخل محل لبنیات محلی ازجمله پنیر و سرشیر تازه و نان گرم از نانوایی تهیه‌کرده و نوش جان کنید.

 

منابع:
1-       وب‌سایت دانشنامه شهری ایران
2-       راهنمای مصور ایران‌گردی، حمید اعلمی، بهار 1391.
3-       تارنمای خبری برنا نیوز
4-       وبلاگ http://esteghamat.persianblog.ir

95.05.18

 --------------------------------

تاریخ سفر خانوادگی ما به آبگرم رینه: 11 مرداد 95

  
نویسنده : نیما ; ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ امرداد ۱۳٩٥
comment نظرات ()

روستای فیلبند

گزارش ارسالی برای مجله "پیام بهمن" شماره 145 - مرداد 95

------------------------------------

 پیشنهاد سفر تابستانی

جاذبه‌های گردشگری استان مازندران

فیلبند؛ روستایی بر فراز ابرها

 تابستان که از راه برسد، سفر به یک روستای ییلاقی‌ و خنک، می‌تواند یکی از اتفاقات دل‌چسب در فصل گرما باشد. جایی که نه نیازی به کولر هست و نه اثری از دود و بوق و آسمان‌خراش. "فیلبند"معروف به "بام مازندران"، روستایی است از توابع بخش "بندپی غربی" شهرستان بابل. روستای فیلبند یکی از مرتفع‌ترین روستاهای استان مازندران است که با حدود ۲۳۰۰ هزار متر ارتفاع از سطح دریا بر فراز ابرها قرار دارد. در بهار و تابستان در این روستا همه پدیده‌های جوی دیده می‌شود.

***

از همین ابتدای راه همه چیز متفاوت می شود؛ آسمان، زمین، هوا. از میان خانه هایی با معماری شمالی و جاده ای باریک و پرپیچ و خم گذشته تا به ییلاق فیلبند می‌رسیم. ییلاقی در ارتفاعات با هوای بی نظیر. خانه هایی با شیروانی‌های رنگارنگ در میان طبیعتی سبز و گوسفندانی که بر روی زمین سبز درخشان در حال چرا هستند، تابلویی منحصر به فرد را خلق کرده که نشان خالقی قدرتمند و مهربان را می‌دهد. اهالی مهربان ییلاق که با دیدن هر مسافری لبخند می زنند و خوش آمد می گویند. این جا همه چیز آرام و دلنشین است...

در شهرستان بابل استان مازندران، در بخش بندپی غربی (روستای دیوا) ییلاقی کم‌نظیر در ارتفاع 2300 متری قرار دارد که بیشتر روزگار خود را با زمستان سپری می‌کند و ساکنانش به خاطر سرمای شدید و یخبندان و برف در زمستان ترکش می‌کنند و با گرم شدن هوا و تولد دوباره طبیعت و رویش گیاهان به روستای خود بازمی‌گردند. فیلبند نزدیک به هفت ماه در سال، سفید پوش و سرد است! سرمای شدید پاییز و زمستان فیلبند، به کمتر درختی فرصت رشد می‌دهد. به همین دلیل در این منطقه تنها درختان سیاه ریشه‌ای چون آلوچه ترش، زرشک کوهی و انگور کوهی و درخت ون دیده می‌شود. بعد از زمستانی سخت و طولانی، دیگر نوبت خورشید است که بتابد و جویبارها را راه بیندازد و در گوش گیاهان آهنگ بیداری بنوازد. گیاهان و گل‌های زیبای منطقه بعد از خوابی عمیق، با طبیعت بی‌نظیر و ابرهای متراکم در آسمان فیلبند، سمفونی زندگی را اجرا می‌کنند.

در ییلاق فیلبند چشمه‌های کوچک و بزرگی قرار دارد که آبی با املاح معدنی سودمند دارد که می‌گویند اهالی شادابی و تنومندی خود را از نوشیدن آب این چشمه‌ها دارند. در میان این همه زیبایی، خانه‌هایی ییلاقی اهالی فیلبند که با چوب‌هایی قطور و شیروانی‌های رنگارنگ ساخته شده اند، جلوه‌ای تماشایی به مناظر فیلبند می‌بخشند.

فیلبند که به بام شرقی مازندران معروف شده درواقع یک پنت هاوس تماشایی است که همچون برج دیده‌بانی مناطق وسیعی را زیر دید خود دارد. یکی از زیبایی‌های فیلبند این است که این روستا بر فراز ابرها قرار دارد و بیشتر روزها همه‌جا را ابر و مه فراگرفته است و چشم‌اندازی زیبا را به وجود می‌آورد. درصورتی‌که ابر و مه وجود نداشته باشد و هوا به‌طور کامل صاف و آفتابی باشد، می‌توان از این روستا که در بلندترین نقطه منطقه است به تماشای مناظر اطراف پرداخت.

در رابطه با علت نام‌گذاری فیلبند، متأسفانه اطلاعات مستندی وجود ندارد اما برخی می‌گویند در گویش مازندرانی "فل" یعنی خستگی و "بند" به معنای بند آمدن یا نتوانستن است و نام واقعی آن فلبند بوده است. علت این نظریه ‌ارتفاع بالای ییلاق و کمرگاه‌های تند آن است که عبور از آن را دشوار می‌کند.

به گفته اهالی، جمعیت روستا در فصول بهار و تابستان حدود هزار خانوار و در زمستان خالی از سکنه است. قدمت تاریخی این روستا را حداقل 700 سال تخمین زده‌اند. از اماکن متبرکه و مذهبی فیلبند مسجدها و دو تکیه قدیمی آن را باید نام برد. که به دلیل خلوص و پاکی نیت سازندگان معتقد این بناها این دو تکیه از کرامات خاصی برخوردارند و هرساله دوستداران اهل‌بیت جهت زیارت و اجابت نذورات خود از شهرهای دور و نزدیک به فیلبند سفر می‌کنند. این روستا از چشمه‌های کوچک و بزرگ متعددی بهره‌مند است. چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانی است که برای درمان درد کلیه مفید است. می‌گویند که وجود فلوئور کافی در آب چشمه‌های این منطقه در استخوان‌بندی مردمش تأثیر بسزایی گذاشته است. علاوه بر دوستداران طبیعت، بیشترین گردشگران و مسافران این منطقه را بیماران و کوهنوردان تشکیل می‌دهند. کوهنوردان بسیاری برای بالا رفتن از قله‌های فیلبند و امامزاده قاسم به‌صورت گروهی به این منطقه سفر می‌کنند.

***

در روستای فیلبند علاوه بر استفاده از هوای خنک و تمیز می‌توانید چشم‌اندازهای زیبای البرز مرکزی را در سمت جنوب و نیز مناظر چشم‌نواز جنگل‌های هیرکانی را در سمت شمال ببینید. خانه‌های شیروانی، چراگاه‌ها، ابرهای روان در پایین‌دست و دره‌های سرسبز، همه و همه کمک می‌کنند تا خاطره‌ای خوش از این سفر لذت‌بخش در ذهن‌تان بماند. در اطراف روستا چشمه‌های آب‌معدنی متعددی وجود دارد که چشمۀ لار معروف‌ترین آن‌هاست و فلوئور موجود در آب این چشمه، به درمان بیماری‌ها نیز کمک می‌کند.

 

کجا بمانیم؟

اگر مجذوب فیلبند شده‌اید و دلتان می‌خواهد شبی را در این ییلاق مصفا سپری کنید؛ نگران سرپناه و اقامت نباشید. خانه‌هایی محلی در روستا وجود دارد که به گردشگران اجاره داده می‌شود و البته هزینه اجاره آن‌ها بستگی به امکانات خانه دارد. در روزهای عادی که مسافر زیاد نیست؛ اجاره خانه‌ها راحت‌تر و ارزان‌تر است. اگر هم اتاقی ارزان‌تر از خانه‌های محلی می‌خواهید، به تکیه های روستا سری بزنید (تکیه غرب و تکیه شرق). تکیه ها اتاق هایی دارند که با قیمت مناسب به مهمانان اجاره داده می شود.

 

چطور برسیم؟

 از تهران: وارد جاده هراز شوید. بعد از رودهن و آبعلی و گزنک، 23 کیلومتر مانده به آمل (2 کیلومتر بعد از تابلوی "آمل 25")، به فرعی با تابلو "چلاو" در سمت راست جاده می‌رسید. وارد فرعی شده و پس از 8 کیلومتر اولین سه راهی جاده را به چپ بپیچید (تابلو واضح ندارد)  و مستقیم ادامه دهید تا به روستای بزرگ سنگچال برسید. از سنگچال به بعد، جاده کاملاً سربالایی و پرپیچ و خم می‌شود. روستای فیلبند، بر بلندای کوه، آخرین روستای این جاده است.

در مجموع از شمال شرق تهران (ابتدای جاده جاجرود) تا ورودی چلاو: 140 کیلومتر (حدود 3 ساعت)، و از آنجا تا روستای فیلبند 31 کیلومتر دیگر جاده کوهستانی آسفالته در پیش دارید که حدود 1.5 ساعت زمان می برد.

(از ورودی چلاو تا روستای سنگچال: 19 کیلومتر و از سنگچال تا فیلبند: 12 کیلومتر است)

 

توصیه‌هایی برای سفر به فیلبند:

  • مسیر سنگچال به فیلبند را بسیاری از گردشگران پیاده طی می‌کنند تا مناظر زیبا و تماشایی آن را ببینند (حدود 3 ساعت). اگر قصد پیاده‌روی دارید، قدم زدن در دره‌ آفتابی فیلبند بسیار لذت‌بخش است، اما فریب این آسمان را نخورید چون هرلحظه امکان دارد تغییر رفتار دهد و ببارد، بارانی نرم و دل‌انگیز. به همین دلیل، کفش کوه مناسب بپوشید و پانچوی خود را در کوله بگذارید.
  • شب‌های فیلبند سرد است، لباس گرم همراه خود ببرید.
  • در کنار بازدید از روستای فیلبند، دیدن روستای سنگچال را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.
  • جهت دسترسی به روستا از اتوبوس استفاده نشود چون در هنگام برگشت حتماً دچار مشکل می‌شوید! پیچ‌ها مناسب اتوبوس طراحی نشده است. ضمنا ورودی چلاو (از جاده هراز) نگهبانی دارد که تابلو "ورود اتوبوس و میدی باس ممنوع" در آنجا نصب شده است.

 

منابع مورداستفاده:

http://mazandaran.irib.ir
http://sarzamin.hamshahrilinks.org

http://karnaval.ir

-------------------------------------------

 تجربه هایی از سفر مرداد ماه 95 به فیلبند:

1-       اجاره سوییت کوچک با امکانات کامل، وسط هفته شبی حدود 100-150 است که در ایام تعطیل و آخر هفته ها به مراتب بیشتر می شود.

2-       اجاره اتاق در تکیه های روستا، هر اتاق شبی 40 هزار تومان با امکانات مشترک است. تلفن تماس متولی تکیه، آقای باباپور: 09114146953

3-       سعی کنید منزلی اجاره کنید که تراس و یا ویو به سمت دره داشته باشد که در صورت امکان از منظره زیبای دره های پوشیده از ابر و مه لذت ببرید.

4-       روستا دارای امکانات آب، برق، آنتن همراه اول، حمام عمومی، نانوایی و چند بقالی و حتی فروشگاه مرغ و گوشت است، اما غذای آماده در روستا یافت نمیشود.

5-       روستا دارای چند چشمه آب معدنی است که مهم ترین آنها، یکی در بین راه، چند کیلومتر مانده به روستا (چشمه کشکه بند) و دیگری جنب نگهبانی ورودی روستا واقع است.

6-       سوغات فیلبند لبنیات محلی، آب زرشک، رب زرشک و سیب زمینی های مرغوب و عالی آن است که فصل برداشت آن اواخر تابستان است. البته اهالی فیلبند این سیب زمینی را برای مصرف یک سال خود در خانه ها نگهداری می کنند.

7-       راهنمای محلی و اجاره سوییت در روستای فیلبند: آقای محمد دبیر 09113152048

8-       تاریخ سفر خانوادگی ما به فیلبند: 10و11 مرداد 95

 

 -----------------------------------------------------------------------

ریش سفیدهای روستای فیلبند، مرداد ماه 1395:

(برای دانلود تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

معصوم علی باباییان، اسماعیل ابراهیمی، رمضان داداشی، غلامحسین شفیع زاد، حسن فاضلی، معصوم علی قربانعلی پور، سید محمد مرتضوی، عیسی آملی، سید فتاح تقی زاده و علیدوست خانلری (قهرمان ۷ ساله کشتی، پیشکوستان ایران)

  
نویسنده : نیما ; ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥
comment نظرات ()

قله علم کوه از سیاه سنگ ها

گزارش صعود به قله علم کوه 4850، از مسیر سیاه سنگ ها

 تاریخ اجرای برنامه: چهارشنبه و پنجشنبه، 13و14 مرداد 95

موقعیت جغرافیایی قله: استان مازندران، جاده چالوس، شهر کلاردشت

اطلاعات صعود:

روز اول؛ از قرارگاه ونداربن تا پناهگاه سرچال: 7.2 کیلومتر، 5.5 ساعت، 14:30 تا 20:00، (با گام متوسط)

روز دوم؛ از پناهگاه سرچال تا قله: 6.3 کیلومتر، 8 ساعت، 06:00 تا 14:00 (با گام کند)

فرود؛ از قله تا پناهگاه سرچال: 4 ساعت، 14:45 تا 18:45 (با گام تند)

از پناهگاه سرچال تا قرارگاه ونداربن: 4 ساعت، 20:15 تا 24:30 (شبانه با گام کند)

نفرات شرکت کننده: 6 نفر - تیم قله: 4 نفر
نیما اسماعیلی (سرپرست)، رضا نورکامی (راهنما)، رضا حبیبی، حمید محسنی + ایمان حسینی، محمد شکوفکی

 

 

 

+ دانلود فایل GPS علم کوه از مسیر سیاه سنگ ها

-----------------------------------------------------------------

گزارش ارسالی برای مجله جهانگردان، شماره 75، مهرماه 95

استفاده از مطلب فقط با ذکر منبع بلامانع است.

 

راهنمای صعود به قله‌ها

علم‌کوه؛

از مسیر سیاه سنگ‌ها

کوهها را صعود کنید و نظم و آراستگی آنها را فرا گیرید. آرامشِ طبیعت در وجود شما جاری خواهد شد همانطور که نور آفتاب بر درختان جاری می‌شود. بادها طراوت و شادابی خود را در وجودتان خواهند دمید و طوفان‌ها نیروی خود را، در حالی که بیم و ترس همانند برگ‌های پاییزی از وجودتان فرو خواهند ریخت... جان مویر 1)

 

معرفی قله:

علم‌کوه درمنطقه‌ای زیبا در شمال ایران قرار دارد که به لحاظ موقعیت جغرافیایی از آب‌و‌هوای مطلوب بهاری برخوردار است و حتی بسیاری از کوهنوردان آن را با رشته کوه‌های آلپ در اروپا مقایسه می‌کنند. قله علم‌کوه با ارتفاع 4850 متر پس از دماوند، دومین قله مرتفع البرز مرکزیو ایران به شمار می‌رود. این قله در منطقه‌ای از البرز به نام رشته‌کوه تخت سلیمان قرار دارد و تنها نقطه‌ای از ایران است که از لحاظ زمین‌شناسی می‌توان یخچال‌های قدیمی را در آن مشاهده کرد. بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ای است که در دامنهٔ شمالی آن واقع است و دارای فنی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره نوردی در ایران است. این دیواره در ایران، جایگاهی مانند کوه K2 در جهان را دارا است. برای صعود به این قله باید از طریق جاده چالوس به شهر کلاردشت در نزدیکی چالوس بروید. بهترین فصل صعود به قله علم‌کوه از تمام جبهه‌ها، فصل تابستان، خصوصاً مردادماه است.

 

مسیرهای صعود:

1- مسیر جبهه جنوبی (حصارچال) 2- مسیر جبهه شمالی (سیاه سنگ) 3- مسیر گرده آلمان‌ها 4- مسیر دیواره شمالی.

حصارچال ساده‌ترین مسیر صعود به قله است که معمولا با شبمانی در دشت حصارچال همراه بوده و به طور متوسط 6 ساعت زمان می‌برد.

 

بهترین فصل صعود:

بهترین فصل صعود به قله علم‌کوه از تمام جبهه‌ها فصل تابستان، خصوصاً مردادماه است. اوایل مردادماه، هم‌زمان با آب شدن برف‌ها اوج سرسبزی و زیبایی منطقه حصارچال است که خیل عظیمی از کوهنوردان علاقه‌مند را از سراسر کشور به این منطقه می‌کشاند.

 

منابع آب در مسیر:

1- قرارگاه ونداربن 2- سنگ کشتی (2 ساعت از قرارگاه) 3- چشمه جلوی سیاه کمان (4.5 ساعت از قرارگاه) 4- چشمه پناهگاه سرچال

 

آنتن دهی مسیر:

همراه اول در قرارگاه ونداربن، بخش‌هایی از مسیر تا سرچال، پناهگاه سرچال و احتمالا قله (طبق گزارش سایر گروه‌ها) آنتن دارد. نکته: ظاهرا آنتن در پناهگاه سرچال قطعی دارد. چون شب اول که ما آنجا بودیم آنتن داشت اما شب دوم نه!

 

مکان‌های مناسب کمپینگ و شبمانی:

1- قرارگاه رودبارک، در ارتفاع 1550 متر  2- قرارگاه ونداربن، ارتفاع 2200 متر  3- پناهگاه سرچال، 3700 متر 4- علم چال، 4150 متر

 

ارتفاع سنجی مسیر:

شهر کلاردشت: 1200 متر متوسط، قرارگاه رودبارک: 1550 متر، قرارگاه ونداربن: 2200 متر، پناهگاه سرچال: 3700 متر، علم چال: 4150 متر در انتها، گردنه سیاه سنگ: 4430 متر، قله سیاه سنگ: 4620 متر، جانپناه سیاه سنگ: 4560 متر، قله علم کوه: 4850 متر

 

قرارگاه‌های کوهنوردی:

علم‌کوه دارای دو قرارگاه کوهنوردی به نام‌های قرارگاه رودبارک و قرارگاه ونداربن در شهر کلاردشت، محله رودبارک و در مسیر علم‌کوه است. قبل از عزیمت به منطقه، جهت رزرو اتاق و کسب اطلاعات می‌توانید با قرارگاه تماس حاصل فرمایید. مسئولین قرارگاه همچنین هماهنگی لازم برای کرایه نیسان یا جیپ و قاطر را برای شما انجام می‌دهند.

تلفن قرارگاه رودبارک: 52642626-011  ، تلفن قرارگاه ونداربن: 52627244-011

 

راهنمای صعود به علم‌کوه از مسیر سیاه سنگ‌ها:

روز اول:

1-       از کلاردشت تا قرارگاه ونداربن را با ماشین سواری خودتان طی کرده و ماشین را در حیاط قرارگاه پارک می‌کنید. یک کارت شناسایی تحویل داده و نام خود (یا گروه) و مقصد را در قرارگاه ثبت کرده و راهی می‌شوید.

2-       از کنار قرارگاه جاده خاکی را از سمت راست رودخانه ادامه می‌دهید تا حدود نیم ساعت بعد به انتهای جاده و گوسفندسرای بریر برسید که در سمت چپ رودخانه قرار دارد. از پل رد شده و مسیر را از سمت چپ رودخانه ادامه می‌دهید تا یک ربع بعد به محل تلاقی دو رودخانه و پل بعدی برسید. از پل رد می‌شوید. در اینجا پاکوب دوراهی و حتی چندراهی می‌شود که شما باید پاکوب به سمت بالا و چپ را ادامه دهید.

3-       پاکوب اصلی را ادامه می‌دهید تا جایی که قله سیاه کمان (کوه سیاه هرمی شکل) در دوردست و در انتهای دره دیده می‌شود. پاکوب اصلی شما را تا نزدیک سیاه کمان می‌برد و در بالای آخرین بلندی، پناهگاه سرچال نمایان می‌شود. از اینجا تا پناهگاه حدود 15 دقیقه دیگر راه دارید. در کل از قرارگاه ونداربن تا پناهگاه سرچال (3700 متر) 5 تا 6 ساعت برای یک گروه با گام متوسط راه است.

روز دوم:

1-       بخشی از وسایل را در پناهگاه گذاشته و صبح زود با کوله سبک راه بیفتید. از پناهگاه سرچال، پاکوب را در جهت جنوب‌غرب (بالا و چپ) در پیش بگیرید. حدود 15 دقیقه بعد وارد منطقه سنگلاخی شده و در اینجا مسیر سنگ‌چین‌ها را در امتداد پاکوب ادامه دهید تا وارد دره‌ای شوید که انتهای آن به علم چال ختم می‌شود. از پناهگاه تا علم چال حدود 2 ساعت راه است. علم چال زیر دیواره شمالی علم‌کوه واقع شده که در تمام طول سال پوشیده از برف و یخ است. ارتفاع علم چال در نزدیک دیواره حدود 4150 متر است. در علم چال، علم کوه در مقابل شما قرار دارد که قله تقریبا در منتهی‌الیه سمت راست، و بالای دیواره قرار دارد. از علم چال (محدوده 4100 متر) به چپ پیچیده، از مسیر شن اسکی همراه با پاکوب زیگزاگ، خود را به گردنه سیاه سنگ در ارتفاع 4430 متر برسانید. از پناهگاه تا گردنه سیاه سنگ حدود 2.5 تا 3 ساعت راه است. از اینجا به بعد باید وارد مسیر سیاه سنگ‌ها شوید که دست به سنگ دارد. اگر کوهنورد کم‌تجربه و یا ضعیف روی سنگ‌ها در گروه دارید، بهتر است که از همین نقطه به سمت پناهگاه برگردد.

2-       از اینجا به بعد اصلِ داستان یعنی سیاه سنگ‌ها شروع می‌شود. باید وارد مسیر سنگ‌ شده تا قله سیاه سنگ بروید و سپس ارتفاع کم کنید. مسیر عبور شما در واقع از جلوی سیاه سنگ‌ها به سمت بالا است. از روی گردنه به راست پیچیده و وارد مسیر سیاه سنگ‌ شوید. حدود نیم ساعت ابتدای مسیر پاکوب و سنگ‌چین دارد سپس باید سیم بکسل را دیده و خود را به آن برسانید. حدود یک ساعت دیگر، تا نزدیکی‌های قله، مسیر را با سیم بکسل ادامه می‌دهید. از قله سیاه سنگ (4620 متر) باید سرازیر شده و خود را به جان‌پناه نارنجی‌رنگ سیاه سنگ (4560 متر) برسانید. در کل از گردنه سیاه سنگ تا جان‌پناه حدود 2 ساعت است که بیشتر مسیر درگیری با سنگ دارد.

3-       از جان‌پناه یک پاکوب کمرنگ به سمت بالا و قله فرعی می‌رود که شما به آن کاری ندارید. باید در مسیر پاکوب اصلی به سمت پایین کمی ارتفاع کم کرده و سپس ارتفاع بگیرید تا حدود 1 ساعت دیگر به پاکوب اصلی در مسیر حصارچال برسید. این بخش از مسیر (جان‌پناه تا پاکوب حصارچال) شن اسکی و سنگلاخی و پرشیب و بعضاً بدون پاکوب است که حرکت در آن کمی با کندی صورت می‌گیرد اما مسیر، کم‌وبیش سنگ‌چین شده و با دنبال کردن سنگ‌چین‌ها می‌توانید راه را پیدا کنید.

4-       با رسیدن به مسیر حصارچال حدود نیم ساعت دیگر تا قله راه در پیش دارید که پاکوب و هموار است. به راست پیچیده و مسیر قله را در پیش بگیرید. در کل از پناهگاه سرچال تا قله برای یک گروه با گام متوسط 6 تا 7 ساعت زمان لازم است. صعود به دومین قله بلند ایران، "علم‌کوه باشکوه" گوارای وجودتان باد.

 

فرود:

در کل تایم فرود را حدود دوسوم تایم صعود در نظر بگیرد. 5 ساعت برای فرود از قله تا سرچال و 3.5 ساعت از سرچال تا ونداربن. اگر زمان دارید، بهتر است که شب را در پناهگاه سرچال خوابیده و فردا صبح به سمت ونداربن حرکت کنید.

نکته: در شرایط خاص مثل خراب شدن هوا و یا خستگی و عدم توان برای بازگشت از مسیر سیاه سنگ‌ها، می‌توانید از مسیر حصارچال برگردید. حداکثر 4 ساعته به تنگ گلو رسیده و از آنجا با نیسان و یا جیپ که کوهنوردان را جابجا می‌کنند می‌توانید خود را به قرارگاه ونداربن برسانید. از ونداربن می‌توانید هماهنگ کنید که با قاطر وسایل شما را از پناهگاه سرچال به پایین بیاورند.

---------------------------------------------

ادامه گزارش و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب

=================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٥:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥
comment نظرات ()

قله خلنو از تیغه های ژاندارک

گزارش صعود به قله خلنو 4375، از تیغه های ژاندارک

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 95.05.08

موقعیت جغرافیایی: تهران، فشم، روستای لالون
ارتفاع مبدا صعود: 2530 متر (انتهای روستای لالون)
ارتفاع قله: 4375 متر (خلنو بزرگ)
مسافت پیموده شده تا قله: 10.2 کیلومتر
کل مسافت پیموده شده: 19.2 کیلومتر
مدت زمان صعود: 7.5 ساعت (6:30 تا 14:00)
کل زمان برنامه: 12.5 ساعت (6:30 تا 19:00)

(تایم صبحانه: 1 ساعت ، ناهار: 1 ساعت)

نفرات شرکت کننده: (2 نفر)
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی

 

 

+ دانلود فایل GPS قله خلنو

----------------------------------------------

زمان بندی برنامه:

حرکت از تهران: 4:30 صبح
استارت پیاده روی، 2530 متر: 6:20
چشمه تلخ آب 3050: 7:50 (صبحانه 1 ساعت)
آبشار 3300: 9:15
گردنه ورزاب 3950: 10:50 (استراحت 20 دقیقه)
قله برج 4320: 12:15
خلنو کوچک 4330: 13:30
خلنو بزرگ 4375: 14:00 (توقف روی قله  10 دقیقه)
ناهار و استراحت زیر قله: 14:30 تا 15:30
گردنه ورزاب: 16:00
لالون و پایان برنامه: 18:50

------------------------------------------------------------

توپوگرافی قله:

قله خلنو بزرگ، بلندترین نقطه خط الراس‌های به هم پیوسته ای است که گران‌کوه خلنو را تشکیل میدهند. این گران‌کوه از جنوب به رودخانه جاجرود از شمال به رودخانه نور از غرب به رودخانه کرج و از شرق به رودخانه لار محدود می شود. پس از قله دماوند قله خلنو (همراه با قله آزادکوه) بلندترین کوه بین جاده هراز و جاده چالوس می باشد. (منبع)

کدام بلندتر است خلنو یا آزادکوه؟

منابع و نقشه های مختلف ارتفاع های مختلف و بعضن متناقضی را برای این دو قله ذکر نموده اند. برخی منابع خلنو را بلندتر و برخی نیز آزاد کوه را مرتفع ترین قله البرز مرکزی! گفته اند. نقشه توپوگرافی من ارتفاع 4390 متر برای آزاد کوه و ارتفاع 4381 متر را برای خلنو بزرگ نشان میدهد.

البته این "بلندترین قله البرز مرکزی" که برخی عنوان می کنند به نظر می رسد که طبق تقسیم بندی علمی رشته کوه البرز، صحت نداشته باشد چرا که معتبرترین تقسیم بندی، از فیروزکوه در سمت شرق تا منطقه الموت در غرب را جزو البرز مرکزی می داند که این رشته کوه ها از شمال به جنوب در حدفاصل کرانه دریای خزر تا قزوین و تهران را محصور شده اند. طبق این تقسیم بندی، قله های دماوند 5670، علم کوه 4850 و تمام قله های بالای 4 هزار متر منطقه تخت سلیمان شامل البرز مرکزی می شوند که به عبارتی دماوند بلندترین قله البرز مرکزی خواهد بود.

البته تقسیم بندی های غیر رسمی دیگری نیز برای البرز وجود دارد که شاید طبق آن تقسیم بندی ها خلنو و ازادکوه را بلندترین ها در البرز مرکزی نام برده اند!

-----------------------------------------------------

راهنمای صعود به قله خلنو:

1-       پیاده روی را از بالای روستای لالون (2500 متر) شروع کرده، از تنگه لالون، چشمه تلخ آب، آبشار لالون (ارتفاع 3300 متر) رد شده تا به گردنه ورزاب در ارتفاع 3950 متر برسید. از شروع حرکت تا روی گردنه، مسیر مشخص بوده و پاکوب دارد که حدود 4 ساعت طول می کشد.

2-       از گردنه ورزاب برای صعود به قله خلنو دو راه پیش رو دارید: (تصویر ش1 ضمیمه)

الف) از طریق پاکوب کاسه. یعنی پاکوبی که در جهت شمال به سمت پایین رفته و سپس ارتفاع گرفته و به قله خلنو می رسد. این مسیر هموار، بدون خطر و کوتاه تر می باشد.

ب) از طریق قله برج و تیغه های ژاندارک. برای این مسیر باید از روی گردنه در جهت غرب ارتفاع گرفته و خود را به پای قله برج (4320 متر) برسانید. از آنجا در جهت شمال و از مسیر تیغه های ژاندارک ابتدا قله خلنو کوچک (4330 متر) را صعود نموده تا در نهایت به خلنو بزرگ برسید.

 3-       از روی گردنه ورزاب در جهت غرب قله برج را صعود نموده و در جهت شمال مسیر تیغه های ژاندارک را در پیش می گیرید. (از گردنه تا قله برج حدود یک ساعت). از قله برج تا قله خلنو بزرگ حدود 2 ساعت راه است که کمتر از یک ساعت آن از تیغه های ژاندارک می گذرد.

4-       مسیر عبور، از روی تیغه ها تقریبا مشخص است و مشکل خاصی ندارد تا جایی که به انتهای تیغه ها یعنی بلندترین نقطه آن می رسید که سخت ترین قسمت آن است. در اینجا دو راه پیش رو دارید: (تصویر ش2 ضمیمه)

الف) عبور از بالای تیغه ها، که در این قسمت شاید مجبور شوید بخشی از مسیر را به اصطلاح با خرسواری یا شترسواری (حالت نشسته) عبور کنید. مسیر نرمال و آسان تر همین مسیر است.

ب) عبور از پایین و سمت راست تیغه ها، که در این مسیر باید از سمت راست کمی ارتفاع کم کرده و تیغه ها را دور زده و خود را به پشت آن برسانید. جمعا حدود 50 متر که حدود 15 دقیقه زمان می برد. پیدا کردن جای پا و گیره روی سنگ ها در این مسیر دشوار بوده و خطر آن از مسیر بالا بیشتر است. البته سختی آن بستگی به نحوه عبور و راه گرفتن شما روی سنگ ها دارد. در هر حال پیشنهاد میکنم که از مسیر بالا حرکت کنید.

من هر دو باری که از تیغه ها رد شدم از این مسیر پایین بوده اما دفعه دوم دیدیم که پشت سر ما یک گروه (در ظاهر آماتورتر از ما) به راحتی و خیلی سریع تر از بالای تیغه ها عبور کردند!

 5-       پس از پشت سر گذاشتن تیغه ها، مسیر تا خلنو بزرگ هموار است فقط کمی فراز و نشیب دارد. حدود یک ربع بعد به بالای خلنو کوچک می رسید و از خلنو کوچک تا خلنو بزرگ حدود نیم ساعت راه در پیش دارید.

در مجموع صعود تابستانی به قله خلنو از روستای لالون 7 تا 8 ساعت با گام متوسط زمان می برد.

 

فرود:

برای فرود سه مسیر پاکوب پیش رو دارید که هر سه آنها در پایین (کاسه) به هم ملحق شده و در نهایت شما را به گردنه ورزاب می رسانند. دو پاکوب که مستقیما از قله سرازیر می شوند شن اسکی داشته و برای فرود مناسب تر هستند (البته به شرط داشتن زانوهای سالم!)

 

نکته مهم: تیغه های ژاندارک یکی از مسیرهای فنی و پرخطر است که عبور از آن نیاز به مهارت و تسلط بر روی سنگ دارد. البته در عین حال بنظرم هر کوهنوردی که مدتی کوهنوردی کرده و تسلط نسبی در مسیرهای ناهموار و روی سنگ داشته باشد قادر به عبور از تیغه ها خواهد بود. اما توصیه می شود که کوهنوردان مبتدی و کسانی که روی سنگ ضعف دارند خلنو را از پاکوب پایین (مسیر کاسه) صعود نمایند.

 نکته2: قله خلنو، هم به صورت یک روزه و هم به صورت دو روزه (1.5 روزه) قابل صعود است. پیشنهاد می شود که قله دو روزه صعود شده و در محل آبشار یا روی گردنه ورزاب شب مانی داشته باشید.

 

چشمه های مسیر:

1-       چشمه کوچک بین راه (حدود یک ساعت از شروع حرکت)
2-       چشمه محل تلخ آب (جلوی چشمه تلخ آب)
3-       چشمه بالای آبشار (به فاصله حدود 50 متر بالاتر از آبشار)
4-       چشمه پایین گردنه (حدود 1 ساعت مانده به گردنه)

نکته: از شروع حرکت تا آخرین چشمه مسیر، به دلیل نزدیک بودن چشمه ها، اگر یک بطری نیم لیتری آب همراه داشته باشید کافی است اما برای باقی مسیر آب به اندازه کافی بردارید چون چشمه ای در مسیر وجود ندارد مگر آب برفچال ها در صورت جوشاندن در مواقع ضروری.

 

آنتن دهی مسیر:

؟

 

آدرس روستای لالون و دسترسی به نقطه استارت:

از طریق جاده فشم خود را به میدان فشم رسانده و در میدان فشم به راست بپیچید. پس از طی حدود 10 کیلومتر (بعد از پل زایگان) به تابلوی روستای لالان در سمت چپ جاده می رسید. از اینجا تا روستا 3 کیلومتر و تا نقطه شروع 1.5 کیلومتر دیگر جاده خاکی در پیش دارید.

به روستا که رسیدید از جلوی مسجد فاطمه زهرا به چپ پیچیده و جاده آسفالت را از سمت راست رودخانه ادامه دهید. مسیر اصلی را ادامه دهید تا به جاده خاکی برسید. جاده خاکی را نیز ادامه دهید تا به پل برسید. با چرخش به چپ از روی پل عبور کنید. حدود 200 متر بالاتر، در سمت راست، به اولین کوچه می رسید (کوچه ای که دو طرف آن دیوار سنگی دارد). این کوچه به تنگه لالون راه داشته و نقطه شروع مسیر است.

محل پارک خودرو: اطراف کوچه جا برای پارک ماشین دارد اما روزهای جمعه در مسیر برگشت با شلوغی و ترافیک گردشگران مواجه می شوید. بهترین مکان برای پارک ماشین، در جاده خاکی، حدود 200 متر مانده به پل، جنب یک مغازه متروکه است که در سمت راست جاده قرار دارد.

--------------------------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

قله برج - قله خلنو کوچک، مهرماه 1390

قله برج، 25 تیر 1394

--------------------------------------------------------------

 تصاویر بیشتر در ادامه مطلب

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٥
comment نظرات ()

کلون بستک به سرکچال

گزارش پیمایش خط الراس کلون بستک به سرکچال

(دومین پیش برنامه علم کوه و دماوند)

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 95.05.01
موقعیت جغرافیایی: تهران، محور شمشک-دیزین

ارتفاع نقاط:
قله کلون بستک: 4150 متر
قله سرکچال 1: 4100 متر
سرکچال 2: 4150 متر
سرکچال 3: 4200 متر
ارتفاع نقطه استارت: ایستگاه مخابراتی گردنه دیزین، 3400 متر
ارتفاع نقطه پایان: پارکینگ شمشک بالا (سفیدستان)، 2650 متر
------------

مدت زمان صعود و فرود:
ایستگاه مخابراتی تا قله کلون بستک: 2.5 ساعت
از قله کلون بستک تا قله سرکچال 1: 4 ساعت
از سرکچال 1 تا سرکچال 3: 1 ساعت
جمع تایم صعود: 7.5 ساعت (به ازای هر یک ساعت 10 دقیقه استراحت - بدون تایم صبحانه و ناهار)
تایم فرود: 3 ساعت (از سرکچال 3 تا پارکینگ سفیدستان)
کل زمان برنامه (کوهنوردی): 13 ساعت (از 6:45 تا 19:30)
--------------

زمان بندی برنامه:
حرکت از گردنه قوچک، 5:10 صبح
پارک یک ماشین در پارکینک سفیدستان، 6:00 صبح
ایستگاه مخابراتی دیزین، 06:30 صبح
استارت: ایستگاه مخابراتی، 3400 متر، 6:45 صبح
صبحانه: 7:45 تا 8:30
قله کلون بستک: 4150 متر، 9:45 صبح
حرکت از قله: 10:15
سرکچال 1: 14:00
سرکچال 2: 14:45
سرکچال 3: 4200 متر ، 15:15
توقف و ناهار - حرکت از قله: 16:20
جانپناه لجنی: 3500 متر، 17:30
پارکینگ سفیدستان: 2650 متر، 19:30
ایستگاه مخابراتی دیزین (جهت برداشتن ماشین ها): 20:30
تهران: 22:30

--------------------------------------------

نفرات شرکت کننده: (9 نفر)

آقایان: نیما اسماعیلی (سرپرست)، رضا حبیبی، مسعود کریمخانی، رضا نورکامی، مجتبی داشخانه، محمد شکوفکی، امیر زینعلی، حمید محسنی و خانم نسترن سعادتی

--------------------------------------------------

قله سرکچال 3:

 

مسیر طی شده در گوگل ارث (رنگ قرمز):

(برای مشاهده تصویر در سایز اصلی بر روی آن کلیک نمایید)

 

منابع آب در مسیر:

تنها چشمه مسیر، در مسیر فرود، پایین تر از پناهگاه لجنی، حدود یک ساعت مانده به روستا قرار دارد. (گوسفند سرا)

نکته: دو چشمه دیگر نیز پایین تر از چشمه اصلی در مسیر دیده می شود که از لوله جریان داشته و شاید فصلی یا موقت باشند.

------------------------------------------

مکان های مناسب کمپینگ:

1- ایستگاه مخابراتی

2- در مسیر کلون بستک، حدود نیم ساعت از ابتدای حرکت، ارتفاع حدود 3700. کاملا هموار و مسطح. این نقطه بهترین مکان برای کمپینک در این ارتفاع است. با گنجایش حداقل 20 چادر.

3- در چند نقطه دیگر قبل از قله کلون بستک از جمله حدود 30، 20 و 10 دقیقه مانده به قله که دوتای اولی ظرفیت 2-3 چادر و سومی در ارتفاع 4100 متر ظرفیت حدود 5 چادر را دارد. کف زمین پوشیده از سنگ های کوچک است اما اگر روی قله جا برای چادر نبود، این نقطه بهترین مکان برای کمپینگ است.

4- روی قله در ضلع شمالی ظرفیت حدود 10 چادر ، سمت راست قله روی خط الراس 4 چادر و سمت چپ به فاصله حدود 5 دقیقه از قله جای 2 چادر وجود دارد.

5- روی خط الراس به سمت سرکچال جا برای کمپینگ در چند نقطه وجود دارد.

6- پناهگاه لجنی در مسیر فرود

------------------------------------------------

آنتن دهی مسیر:

تقریبا در تمام مسیر صعود و فرود آنتن همراه اول برقرار است.

-------------------------------------------------

+ دانلود فایل جی پی اس مسیر (کلون بستک به سرکچال)


-------------------------------------------------

آدرس شمشک بالا-سفیدستان و گردنه دیزین:

جاده فشم، میگون، محور شمشک-دیزین، بعد از دربندسر، شمشک، تابلو "شمشک بالا - سفیدستان" (Sefidestan) در سمت راست جاده کاملا مشخص است.

- از گردنه قوچک تا ورودی سفیدستان 33 کیلومتر راه است که با سواری حدود 45 دقیقه طول می کشد.

- برای پارک خودرو، حدود 500 متر که داخل ورودی سفیدستان شدید به پارکینگ شمشک بالا می رسید. داخل پارکینک و اطراف آن جا برای پارک خودرو وجود دارد.

- از ورودی سفیدستان تا گردنه دیزین (3200 متر) 13 کیلومتر و تا ایستگاه مخابراتی حدود 1 کیلومتر جاده خاکی است که جمعا حدود نیم ساعت زمان می برد. جاده ایستگاه مخابراتی حدود 100 متر مانده به گردنه در سمت راست قرار دارد.

-----------------------------------------------------
گزارش مختصر و نکات برنامه:

1- صبح، یک ماشین را در پارکینگ شمشک بالا پارک کرده و با دو ماشین به سمت گردنه دیزین حرکت کردیم.
2- در این روز، مسیر قله کلون بستک بسیار شلوغ بود! و مسیر خط الراس سرکچال ها بسیار خلوت، فقط ما و یک گروه دیگر در مسیر بودیم.
3- مسیر صعود از ایستگاه مخابراتی تا قله کلون بستک پاکوب داشته و کاملا مشخص است. روی خط الراس نیز تمام مسیر تا سرکچال 3 پاکوب دارد و سختی و یا نکته فنی خاصی ندارد. فقط در برخی نقاط پاکوب دو راهه و یا محو می شود که باید بهترین مسیر را انتخاب کنید. از جمله کمی پایین تر از قله کلون بستک که ما از سمت راست در شیب تند و در مسیر سنگ ریزه ها به سختی ارتفاع کم کردیم که بنظر می رسید اگر از روی سنگهای یال حرکت می کردیم بهتر بود.
4- آب در مسیر صعود نیست. فقط در مسیر فرود، حدود 1 ساعت مانده به سفیدستان
5- از قله کلون بستک به سمت سرکچال ها، 330 متر فرود داشته و مجدد ارتفاع می گیرید!. نقطه مینیمم: 3820 متر
6- از روی قله کلون بستک، قله های سرکچال 1 و 3 در انتهای خط الراس دیده می شوند. سرکچال 2 مابین این دو دیده نمی شود. یال جنوبی سرکچال 1 به پناهگاه لجنی متصل است.
7- مسیر برگشت از سرکچال 3 تا جانپناه لجنی و سپس تا روستا، شیب تندی دارد که فقط حدود 200 متر از آن (حدود 10 دقیقه) شن اسکی دارد. ضمنا مسیر فرود نیز تمامن پاکوب دارد.

8- جانپناه لجنی، دارای یک اتاق به ابعاد تقریبی 4 در 5 متر است که گنجایش حدود 15-20 نفر را دارد. ساختمان نوساز بوده و درب و پنجره ها محفوظ است.
9- برای فرار از ترافیک سنگین جاده فشم، از جاده امامه-راحت آباد برگشتیم. از ورودی جاده امامه تا میدان لشگرک (میدان قائم) 30 کیلومتر راه است که بدون کمترین ترافیکی حدود یک ساعت زمان برد.
نکته1: حد فاصل ورودی امامه تا میدان لشگرک از طریق جاده فشم، 15 کیلومتر است که در حالت نرمال و بدون ترافیک حدود 20 دقیقه زمان می برد.
نکته2: جمعه هفته گذشته، دوستان به مدت 5 ساعت در ترافیک جاده فشم گیر کرده بودند!! (9 تا 2 نیمه شب)

 ----------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

====================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٥
comment نظرات ()

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله پیله (لیوک)
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)