نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))

قله الله بند کوچک

گزارش صعود به قله الله بند کوچک 3365 متر از روستای آهار

موقعیت جغرافیایی: استان تهران، اوشان، روستای آهار

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 95.07.16

-------------------------------------------------

اطلاعات برنامه:
ارتفاع نقطه شروع: بلوار روستای آهار، 2070 متر
ارتفاع قله: 3365 متر
مدت زمان صعود: 6 ساعت
کل زمان برنامه: 11 ساعت (از 06.30 صبح تا 17:45 عصر)
طول مسیر تا قله: 10 کیلومتر
طول کل مسیر (رفت و برگشت): 21 کیلومتر
گام گروه: متوسط رو به تند
سطح برنامه: کوهنوردی متوسط
نکات فنی و چالش: ندارد
توقف ها: 1 ساعت صبحانه در مسیر رفت، 1 ساعت توقف روی قله و 1 ساعت ناهار در مسیر برگشت
---------------------------------------
نفرات شرکت کننده: (5 نفر)
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی، مسعود کریمخانی، رضا شریعتی و نیما نظری
------------------------------------
نقاط قوت برنامه:
1-پیاده روی در مسیر جاده با شیب کم و باغ و رودخانه در مسیر رفت و برگشت. 6 کیلومتر در مسیر رفت و 8 کیلومتر در مسیر برگشت.

2- وجود چشمه در ده تنگه

3- متفاوت بودن یال صعود با یال فرود
--------------------------------------

ارتفاع سنجی مسیر:

بلوار روستای آهار، 0 کیلومتر، 2070 متر

ده تنگه: 5.7 کیلومتر، 2350 متر

گردنه زرگاه: 8.4 کیلومتر، 2815 متر

قله: 10 کیلومتر، 3365 متر

ارتفاع جاده در نقطه فرود: 2500 متر، فاصله تا آهار: 8 کیلومتر

--------------------------------------------

 

 

مسیر طی شده در گوگل ارث:

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

 

+ دانلود فایل GPS قله الله بند کوچک

-----------------------------------------------

آدرس روستای آهار:

کیلومتر 12 جاده فشم، شهر اوشان، روستای آهار (از اوشان تا آهار 10 کیلومتر جاده آسفالته است)

-----------------------------------------------

چشمه های مسیر:

1- چشمه پرآب ده تنگه (در مسیر صعود و فرود)

2- چشمه زیر گردنه زرگاه (حدود نیم ساعت مانده به گردنه در مسیر صعود)

---------------------------------------------

آنتن دهی مسیر:

روستای آهار آنتن دارد تا حدود 10 دقیقه به سمت ده تنگه. ده تنگه آنتن ندارد. روی قله الله بند آنتن پر بود که مکالمه هم داشتیم اما در مسیر فرود از گردنه که رد شدیم آنتن رفت.

-------------------------------------------------

گزارش برنامه:

ساعت 5.30 صبح گردنه قوچک گرد هم آمده و با دو ماشین به سمت آهار به راه افتادیم. ساعت 6.30 از آهار پیاده روی را در هوای خنک پاییزی آغاز کردیم. بعد از میدان، از پل گذشته، از سمت چپ ِ رودخانه و از خیابان "گلستان شمالی" مسیر ده تنگه را در پیش گرفتیم. دقایقی بعد، کوچه های روستا را پشت سر گذاشته و وارد جاده خاکی آهار-ده تنگه شدیم. ساعت 8 به ده تنگه رسیدیم، صبحانه را صرف کرده و ساعت 9 مسیر قلعه دختر را در پیش گرفتیم. ساعت 10.15 به گردنه زرگاه، 2800 متر رسیدیم. از روی گردنه سه مسیر پیش رو است:

1- مسیر قله قلعه دختر، از سمت چپ (یال جنوبی)

2- مسیر قله الله بند، از سمت راست (یال شمالی)

3- مسیر شهرستانک، به سمت پایین (غرب)

ما مسیر یال شمالی را به سمت الله بند در پیش گرفتیم. تمام مسیر تا قله نرمال بوده و دست به سنگ یا چالش خاصی نداشت. قله الله بند یک قله تقریبا نوک تیز است که جبهه جنوبی آن سنگی و صخره ای است و از سمت چپ (یال غربی) قابل صعود است. ساعت 12.40 همگی به سلامت به قله رسیدیم.

از روی قله نمای زیبایی از قلل اطراف داشتیم:

در جهت شمال قله الله بند بزرگ، در جهت جنوب قلعه دختر و خط الراس توچال، در جهت شرق قله های استرچال و آهنگرک و در جهت غرب روستای شهرستانک

در این روز گروههای زیادی در مسیر ده تنگه و قلعه دختر بودند که یک گروه نیز قبل از ما روی گردنه زرگاه بودند. سه نفر از اعضای این گروه پشت سر ما به قله الله بند رسیدند و بقیه گروه از آخرین قله فرعی، حدود نیم ساعت مانده به قله الله بند، برگشتند.

فرود:

ساعت 13.40 مسیر فرود را از همان یال ِ صعود در پیش گرفتیم. حدود 10 دقیقه بعد به گردنه پایین ِ قله رسیدیم. در اینجا از مسیر صعود جدا شده و از سمت چپ (جهت جنوب شرقی) به سمت پایین سرازیر شدیم. چند دقیقه در جهت جنوب و به صورت مایل ارتفاع کم کردیم تا سوار یال ِ مقابل شدیم. این یال مستقیم به جاده منتهی می شود. حدود نیم ساعت مانده به جاده، من از سمت راست ِ یال که شیب تند و شن اسکی داشت ارتفاع کم کردم و از پاکوب داخل باغ ها خود را به جاده رساندم. اما دوستان که با فاصله پشت سر من حرکت می کردند، ظاهرا متوجه مسیر حرکت من نشده و مسیر یال را مستقیم ادامه دادند تا به جاده رسیدند. مسیر دوستان شن اسکی نداشت اما مسیر سر راست تر و ایمن تری بود. نقطه ای که من به جاده رسیدم حدود 500 متر پایین تر از دوستان بود. (در حد چند دقیقه پیاده روی). در نتیجه فایل جی پی اس، مسیر حرکت بنده را از مسیر شن اسکی و از داخل باغ ها نشان می دهد.

نکته مهم: با توجه به توصیه یکی از دوستان که هفته بعد این مسیر را طی کردند، مسیر شن اسکی که بنده از آن فرود آمدم ایمن نبوده و برای افراد کم تجربه توصیه نمی شود.

ساعت 15 مسیر جاده را به سمت ده تنگه در پیش گرفتیم. ساعت 15.30 به ده تنگه رسیدیم. ناهار را در ده تنگه و نزدیک چشمه صرف کرده و ساعت 16.30 مجددا به راه افتادیم. در آفتاب ملایم و هوای دلپذیر پاییزی و از کنار باغ ها و درختان پربار گردو، پیاده روی دلچسبی را تجربه کردیم تا در نهایت ساعت 17.45 به آهار رسیدیم.

 

نکات قابل ذکر:

- روستای آهار سرویس بهداشتی عمومی دارد. بلوار ورودی روستا، حدود 100 متر مانده به میدان، سمت چپ.

- در مسیر برگشت در ترافیک سنگین جاده فشم (قبل از پل کلوگان) گیر کردیم که فکر کنم حدود 30 دقیقه طول کشید و اتوبان بابایی هم تا ورودی امام علی کمی ترافیک داشت.

- قله الله بند بزرگ 3600 متر، از روی الله بند کوچک به خوبی نمایان است که در جهت شمال قرار دارد. نشانه این قله دو شاخک سنگی است. فاصله آن از الله بند کوچک حدود 1 ساعت یا کمی بیشتر است. قله سیچال پشت الله بند بزرگ قرار دارد که دیده نمی شود.

- این برنامه، اولین حضور دوست عزیزمان جناب آقای نیما نظری در گروه نشاط زندگی بود که از این بابت خوشحالیم و به فال نیک می گیریم. آشنایی ما با ایشان بر می‌گردد به برنامه قله خاتون بارگاه در زمستان 94 که به همراه گروه برنامه قله شیوَرکِش داشتند.

پایان

-----------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

قله الله بند بزرگ 3600 متر ، 3 آبان 92

قله قلعه دختر 3230 متر ، 20 تیر 92

----------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

============================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۸ مهر ۱۳٩٥
comment نظرات ()

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله پیله (لیوک)
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)