نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))

قله سردگاه منجیل

گزارش صعود به قله سردگاه 2400 متر

پیمایش مسیر هرزویل منجیل به بیورزین لوشان

تاریخ اجرای برنامه: 1.5 روزه ، پنجشنبه و جمعه 11 و 12 خرداد 96
موقعیت جغرافیایی: استان گیلان، منجیل و لوشان
------------------------------------

ارتفاع قله: 2400 متر
ارتفاع نقطه شروع: 1000 متر، نیروگاه بادی، روستای هرزویل، منجیل
ارتفاع نقطه پایان: 1060 متر، روستای بیورزین، لوشان
طول مسیر تا قله: 12 کیلومتر
طول کل مسیر: 26 کیلومتر
مدت زمان صعود تا قله: 6 ساعت
کل زمان برنامه: بیش از 12 ساعت (7.15 صبح تا 7.30 عصر)
نفرات شرکت کننده: 4 نفر
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی، حمید محسنی، محسن کرمی

----------------------------------------------------

 

مسیر پیموده شده در گوگل ارث:

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

+ دانلود GPS قله سردگاه منجیل (هرزویل به بیورزین)

----------------------------------------------------------------

گزارش برنامه:

به نام خالق زیبایی ها

اول اینکه بگم چطور شد که به فکر این برنامه افتادیم. سال قبل تعریف قله های آسمانسرا و چرمکش رو شنیده و عکس های زیباش رو دیده بودم و قله چرمکش رو توی ذهنم در لیست برنامه های سال 96 قرار دادم. از آنجایی که برای برنامه های دو روزه و شب مانی کمی محدودیت داریم تصمیم گرفتم که هر دوی این قله ها رو در یک روز صعود کنیم. در واقع خط الراس آسمانسرا به چرمکش. قبل از عزیمت کمی تحقیق کرده و راهنمایی از دوست بزرگوارم جناب آقای یزدان غفاری (که از کوهنوردان خوب منجیل هستند) گرفتم و متوجه شدم که بلندترین قله منطقه و این خط الراس، قله سردگاه به ارتفاع 2400 متر هست که برخی گروهها این قله را به نام آسمانسرا نیز معرفی کرده و جی پس اس زده اند. اما قله آسمانسرا اصلی و معروف به ارتفاع حدود 2 هزار متر در واقع قله دیگری است در شمال غربی قله سردگاه که در مسیر مورد نظر ما قرار ندارد. مبدا صعود به قله های سردگاه و آسمانسرا هر دو از هرزویل (خود روستا و یا نیروگاه بادی) هستند اما در بخش ابتدایی مسیرشان از هم جدا می شود. از نیروگاه که حرکت می کنید پس از حدود نیم ساعت در جاده به یک دوراهی می رسید که سمت چپ مسیر صعود به آسمانسرا و سمت راست مسیر صعود به سردگاه است. صعود به قله سردگاه از نیروگاه بادی حدود 6 ساعت و قله آسمانسرا اگر اشتباه نکنم کمتر از 4 ساعت زمان می برد.

و اما شرح برنامه ما

ساعت 12.45 ظهر پنجشنبه، چهار نفری از تهران با دو ماشین به سمت اتوبان قزوین به راه افتادیم. در محدوده شهرک جهان نما تا گلشهر کمی ترافیک اما سنگین نبود. پس از طی 230 کیلومتر از تهران (ابتدای اتوبان) ساعت 16.30 به خروجی روستای بیورزین در سمت راست اتوبان رسیدیم که با تابلوی: "جیرنده، داماش، ..." مشخص شده بود. 11 کیلومتر بعد به سه راهی امامزاده حنفیه در بیورزین رسیدیم. یکی از ماشین ها را کنار امامزاده پارک کرده و با ماشین دیگر به سمت منجیل و هرزویل به راه افتادیم. حدود 20-30 کیلومتر بعد به ابتدای منجیل رسیدیم. از سمت راست وارد جاده کمربندی شده و 100 متر بالاتر سه راهی بود که از سمت چپ راه اصلی را ادامه دادیم. این جاده حدود 5 کیلومتر بعد ما را به روستای هرزویل رساند. داخل هرزویل و قبل از بافت اصلی روستا، به یک دو راهی رسیدیم که یک سردر قوسی شکل در مسیر مستقیم وجود داشت و ما آدرس امامزاده سید پرنور را پرسیدیم که گفتند از سمت چپ. وارد خ سمت چپی شدیم که چند شیرآب در ابتدای خیابان قرار داشت که اهالی یا منجیلی ها از آن آب چشمه را برداشت می کردند. این خیابان را که پیچ در پیچ هم بود حدود 1 کیلومتر به سمت بالا ادامه دادیم تا در انتهای مسیر ماشین رو به امامزاده سید پرنور رسیدیم. از متولی مهمان نواز امامزاده (خانم چگینی) اجازه و راهنمایی برای شب مانی در محوطه امامزاده را گرفتیم و شب را در حیاط کوچک امامزاده داخل چادر گذراندیم که در کل بیش از 2 چادر جا ندارد. پس از مستقر شدن در امامزاده به هرزویل برگشته و نان بربری و کمی تنقلات از مغازه بقالی داخل هرزویل خریدیم که اولین مغازه به سمت بافت اصلی روستا است. این مغازه خوشبختانه تا پاسی از شب باز است.

نکته مهمممم: تمام عصر تا شب و یک بند تا صبح باد شدیددددد می وزید که با اینکه چادرمان در کنج دیوار از باد در امان بود اما با این حال سر و صدای باد نگذاشت با خیال راحت بخوابیم و حتی نشد جوجه ای را که با خود برده و برای شام تدارک دیده بودیم درست کنیم و برای شام به نان و پنیر و هندوانه بسنده کردیم! یعنی اگر چادرمان در پناه دیوارهای بقعه امامزاده نبود که رسما بیچاره بودیم. جالب اینکه از هر کس در مورد این باد می پرسیدیم حرف هیچکدامشان با دیگری یکی نبود! یکی می گفت نگران نباشید شب بند می آید. دیگری می گفت اینجا همیشه همین است. یکی دیگه می گفت هفته ای دو روز باد به این شدت می وزد و ... خلاصه خواستم تاکید کنم که به هیچ وجه روی شب مانی در چادر در منجیل حساب باز نکنید. مثلا اگر جناب یزدانی و یا متولی محترم امامزاده در مورد وخامت احتمالی باد به ما هشدار می دادند ما شاید از خوابیدن در چادر صرفنظر کرده و به مکانی بر می گشتیم که اقای یزدانی عزیز در منجیل برای ما با دوستشان هماهنگ کرده بودند.

ساعت 5 صبح بیدار باش بود و پس از جمع کردن چادر و وسایل، ساعت 6.15 با ماشین به قصد نیروگاه بادی به راه افتادیم. راهی را که آمده بودیم برگشتیم تا سه راهی جنب نانوایی بربری. در اینجا از سمت راست وارد جاده نیروگاه شدیم و خیلی زود وارد جاده خاکی شدیم. حدود 6-7 کیلومتر جاده خاکی را به سمت بالا طی کردیم تا ساعت 6.50 به محل توربین ها رسیدیم.

ماشین را در بالا و جنب توربین ها پارک کرده و ساعت 7.15 پیاده روی خود را به طرف جنگل از طریق پاکوب آغاز کردیم. چند دقیقه بعد وارد جاده خاکی اصلی آسمانسرا شده و به سمت چپ ادامه مسیر دادیم. دقایقی بعد جناب یزدانی به همراه دوستانشان که قصد قله آسمانسرا را داشتند با پاترول از پشت سر به ما رسیدند و سعادت دیدار با ایشان و اشنایی با دوستانشان نصیب ما شد. پس از چاق سلامتی و خداحافظی، مسیر جاده را ادامه دادیم. پس از 1.5 طی کیلومتر، حدود ساعت 7.30 به دوراهی مهمی رسیدیم که سمت چپ مسیر صعود به قله اسمانسرا و سمت راست مسیر قله سردگاه است. راه سمت راست را ادامه داده و هرچه پیش تر می رفتیم به زیبایی های جنگل افزوده می شد. با اینکه بالای سرمان آفتاب بود اما ابر و مه شدیدی قله آسمانسرا و کل خط الراس را فرا می گرفت که بر شدت آن افزوده می شد. هر چند که کمی نگرانمان می کرد اما با توجه به مطالعه و مشاهده مسیر در گوگل ارث و به همراه داشتن جی پی اس و ترک مسیر، نگرانی چندانی نداشتیم. ساعت 8.50 به اولین چشمه مسیر رسیدیم که در سمت راست جاده قرار دارد و برای رسیدن به آن باید کمی (حدود 50 متر) وارد راه فرعی شوید. صبحانه را صرف کرده و ساعت 9.40 مجددا مسیر جاده را ادامه دادیم.

ساعت 10.30 جاده تمام شده و در مسیر پاکوب ارتفاع گرفتیم و ساعت 11 به انتهای مسیر جنگل رسیدیم که بعد از آن دیگر فقط مرتع بود و چمنزار سبز. با ادامه مسیر پاکوب حدود یک ربع بعد جاده جدیدی را قطع کرده و بدون پاکوب به سمت قله پیش رو ارتفاع گرفتیم. باد فرح بخش بهاری که هر لحظه شدیدتر می شد ابر و مه را از سمت شمال به این سمت می آورد که در حهت شمال (دامنه های کوه درفک) کاملا ابری و مه آلود و در جهت جنوب (منجیل) هوا صاف و باز بود. ساعت 12 به بالای اولین قله فرعی مسیر در ارتفاع 1700 متر رسیدیم. از قله سرازیر شدیم و در مسیر یک جاده جدید دیگر به سمت چپ حرکت کردیم. ساعت 12.15 به اولین برکه مسیر و یک سه راهی رسیدیم. طبق جی پی اس مسیر سمت چپ را ادامه داده و کمی بالاتر از جاده خارج شده (برای میانبر) و ساعت 12.25 به برکه دوم رسیدیم. در اینجا با اعضای گروه محترم تیلار رشت برخورد کردیم که از قله سردگاه بر می گشتند و ضمن خوش و بش عکسی به یادگار گرفتیم. در ادامه مجددا وارد جاده شده و ساعت 13 به قله سردگاه در ارتفاع 2400 متر رسیدیم.

فرود:

روی قله نمای زیبایی از دریاچه سد منجیل در سمت غرب وهمچنین مناظر زیبایی از ارتفاعات و دامنه های پوشیده از مه و ابر در سمت شرق در معرض دیدمان قرار داشت که هراز گاهی مه کم می شد و می شد این مناظر را تماشا کرد. اگر مه و ابر نبود قطعا در سمت شرق قله درفک با دامنه های سرسبز و در دور دست احتمالا سماموس باشکوه باید دیده می شد.

پس از گرفتن عکس یادگاری مسیر جاده آفرود را در جهت جنوب به سمت قله چرمکش و بزدره در پیش گرفتیم. روی خط الراس با شیب ملایم فراز و نشیب ها را طی می کردیم و در طول مسیر مناظر و پوشش گیاهی و نوع درختان بی نظیر و بسیار چشم نواز بودند. غالبا باد به شدت در حال وزیدن بود و ابر و مه را از سمت شمال (دامنه های درفک) به سمت ما می آورد. ترکیب چمن و گل و شقایق و درخت و مه و باد و هوای دل انگیز بهاری یکی از بهترین برنامه های چند سال اخیر را برایمان رقم می زد. پس از پست سر گذاشتن چند قله فرعی ساعت 16 به اخرین قله فرعی مسیر (قبل از گردنه چرمکش) در ارتفاع 2250 متر رسیدیم. جاده آفرود کمی قبل از آخرین قله تمام شده و الان یادم نیست که به چپ سرازیر می شد و یا راست. در هر حال ادامه راه تا بیورزین تمامن پاکوب و مالرو است. از قله سرازیر شدیم (در امتداد خط الراس) تا به بالای گردنه چرمکش رسیدیم که ادامه مسیر صخره و پرتگاه بود. به دلیل وجود مه نه گردنه دیده می شد و نه قله چرمکش اما جی پی اس مشخص می کرد که کجا هستیم و در اینجا باید به سمت راست و به سمت دره بیورزین ارتفاع کم می کردیم.

مهم: در اینجا به دنبال راهی برای فرود بودیم که از مسیر جی پی اس خارج شده و از داخل پوشش جنگلی بدون پاکوب و با شیب زیاد و کمی با زحمت و چک کردن مداوم مسیر با جی پی اس، بالاخره بعد از حدود یک ساعت به کف دره و رودخانه اصلی رسیدیم که پاکوب در سمت راست رودخانه قرار داشت. در اینجا مجددا در مسیر جی پی اس قرار گرفتیم. البته یک نکته ای هم وجود داشت و آن اینکه ترکی که در اختیار داشتیم برعکس مسیر ما بود. یعنی از بیورزین به هرزویل. در هر حال متوجه نشدم که این بخش از مسیر پاکوبی دارد یا خیر؟

دقایقی بعد ساعت حدود 5 عصر در کنار رودخانه برای ناهار حدود نیم ساعت توقف کردیم و مجددا به راه افتادیم. مسیر دره بیورزین در نوع خودش سرسبز و بسیار زیبا بود اما نه به زیبایی آنچه که ما آن بالا دیده بودیم. پس از حدود یک ساعت از دره خارج شده و با چرخش به چپ وارد راه باریکی شدیم که در امتداد نهر سیمانی آب ما را تا خود جاده بیورزین و سه راهی امامزاده حنفیه راهنمایی کرد. ساعت 19.30 به سه راهی امامزاده و جاده اصلی بیورزین رسیدیم و چند دقیقه ای تا امامزاده یعنی محل پارک ماشین مان پیاده روی کردیم.

سوار ماشین شده و به سمت منجیل و هرزویل براه افتادیم. پس از برداشتن ماشین مان در نیروگاه بادی هرزویل پارک بود، به پایین برگشته و شام را در کافه فانوس شب هرزویل صرف کرده و ساعت حدود 23 به سمت تهران حرکت کردیم. ساعت 3 صبح شنبه تهران بودیم.

 

نکات برنامه:

1-       به هیچ وجهههه بدون راهنما و یا همراه داشتن جی پی اس و ترک مسیر، این برنامه را اجرا نکنید. قبل از حرکت حتما جزئیات مسیر را در گوگل ارث به دقت بررسی نمایید.

2-       به دلیل باد های شدید منجیل به هیچ وجه روی شب مانی در چادر حساب باز نکنید.

-----------------------------------------------------------

تصاویر برنامه در ادامه مطلب

====================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱:٢۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٦
comment نظرات ()

قله پیله (لیوک)

گزارش صعود به قله پیله (لیوک Layook)، از روستای آدران
تاریخ اجرای برنامه: جمعه 96.02.29
موقعیت جغرافیایی: کرج، جاده چالوس
------------------------------------

ارتفاع قله: 3010 متر
ارتفاع نقطه شروع: 1600 متر
طول مسیر صعود: 9 کیلومتر
مدت زمان صعود: 6 ساعت
کل زمان برنامه: 13 ساعت (7 صبح تا 8 عصر)
نفرات شرکت کننده: 5 نفر
نیما اسماعیلی، مسعود کریمخانی، ایمان حسینی، حسین شهبازی، علیرضا یاوری

 

مسیر صعود در گوگل ارث (رنگ بنفش):

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

 

 

آدرس روستای آدران:

کیلومتر 15 جاده چالوس (از م امیرکبیر)، کمی قبل از ارنگه، تابلو آدران در سمت راست دیده می شود. ورودی روستای آدران در سمت چپ جاده یک سرازیری نسبتا تند به سمت رودخانه است. حدود 500 متر پایین تر با عبور از یک پل و گردش به چپ به سالن ورزش شهدای آدران می رسید. محل پارک خودرو و استارت برنامه از جلوی سالن ورزش و در امتداد جاده خاکی به سمت شمال است. 

------------------------------------------------------

توپوگرافی قله:

قله پیله یا لیوک (Layook) به ارتفاع 3010 متر در رشته کوههای البرز مرکزی و در نزدیکی شهرستان کرج واقع است. این قله دقیقا در غرب دریاچه سد کرج و در حد فاصل جاده چالوس تا روستای دروان قرار دارد. قله پیله بر روی یک خط الراس نعلی شکل واقع است که تقریبا امتداد جنوبی-شمالی دارد. در شمال قله ی پیله و در فاصله نزدیک به آن قله خونکهار (3380 متر) و در نوک این خط الراس، قله 4 هزار متری ناز واقع است.

مسیرهای صعود:

1- از یال شرقی، جاده چالوس، روستای آدران، حدود 6 ساعت

2- از یال غربی، جاده دُروان، حدود 2 ساعت

---------------------------------------------------

راهنمای صعود:

شروع پیاده روی از جاده خاکی جلوی ورزشگاه به سمت شمال شرقی و سپس شمال است. کمی بالاتر، اولین دوراهی را به سمت چپ بالا می روید تا وارد مسیر پاکوب شوید. دوراهی بعدی به سمت راست و به سمت رودخانه است. حدود یک ساعت بعد به باغ زیبای جهانبین می رسید که ویلای سفیدرنگی وسط باغ قرار دارد. دقیقا 50 متر بعد از ویلا، از سمت راست باید وارد پاکوب جدید شده و رفته رفته از دره و رودخانه فاصله بگیرید. حدود نیم ساعت بعد به دره شاهپور می رسید. باغی که یک کلبه و یک حوضچه آب داخل آن قرار دارد. در اینجا آب چشمه توسط لوله به داخل باغ هدایت می شود. در ادامه باید از پشت کلبه مسیر یال را در جهت شمال در پیش بگیرید. بالای یال، دکل مخابراتی روی قله پیله از دور دیده می شود.

--------------------------------------------

نکته: علی رغم نزدیکی قله پیله به سد کرج، به دلیل قرار گرفتن یک یال مزاحم! ویو از دریاچه زیبای سد کرج در مسیر و یا قله وجود ندارد. فقط گوشه کوچکی از دریاچه به زحمت از روی قله دیده می شود.

----------------------------------------------------

چشمه های مسیر:

دره شاهپور، داخل باغ

-------------------------------------------

آنتن دهی مسیر:

جنب سالن ورزش آدران و روی قله همراه اول آنتن می دهد. در طول مسیر چند نقطه که چک کردیم آنتن نداشت.

------------------------------------------------

+ دانلود GPS قله پیله از آدران

---------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=====================================

ادامه مطلب   
نویسنده : نیما ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٦
comment نظرات ()

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل قله پیله (لیوک)
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)