نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
آهار به ده تنگه نويسنده: نیما - یکشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٠

 چگونه ماهی خود را به آب می سپرد !
به دست موج خیالت سپرده ام جان را .
فضای یاد تو، در ذهن من، چو دریائی است؛
بر آن شکفته هزاران هزار نیلوفر .
درین بهشت برین، چون نسیم می گذرم،
چه ارمغان برم آن خنده گل افشان را ؟
"فریدون مشیری"
------------------------------------

گزارش راهپیمایی مسیر روستای آهار به ده تنگه


تاریخ اجرا: پنج شنبه 5 و ١٩ خرداد ١٣٩٠
نوع برنامه: پیاده روی سبک و گل گشت
زمان: حدود ٢ ساعت تا روستای ده تنگه
ارتفاع مبدا (روستای آهار): 2100 متر (Google Earth)
ارتفاع مقصد (روستای ده تنگه): 2370 متر (Google Earth)

 ----------------------------------

تصویر شماره ١:

آهار - ده تنگه

معرفی روستا و مسیر:
 آهار روستائی قدیمی، زیبا و خوش آب و هواست که در منطقه رودبار قصران و در جاده اوشان و فشم، در شمال شرق استان تهران واقع است. این روستا با یک جاده باریک مال رو به روستای سرسبز ده تنگه متصل میشود که در شمال غرب آهار واقع است. بیشتر راه از پای کوه و در امتداد دره و رودخانه بوده و در مقاطعی بصورت کوچه باغ و از میان درختان میوه از جمله: گردو، گیلاس، آلبالو و آلوچه میباشد که پیاده روی فرح بخشی را خصوصا در فلهای بهار و پائیز بهمراه دارد. مسیر از شیب کمی برخوردار میباشد بطوری که افراد با آمادگی کم هم میتوانند به راحتی این مسیر را پیمایش نمایند. روستای ده تنگه در سمت چپ رودخانه و در میان انبوه درختان و باغهای میوه واقع شده. این روستا خالی از سکنه بوده اما باغدارها و اهالی روستای آهار بصورت مقطعی و فصلی از این روستا جهت باغداری و کشاورزی استفاده میکنند.

× پیاده روی از روستای آهار تا ده تنگه بطور متوسط حدود 2 تا 2.5 ساعت زمان میبرد.
× مسیر عمومی پیاده روی از روستای آهار به شکر آب میباشد که اکثر گردشگران نیز همین مسیر را انتخاب میکنند. اما اگر خواهان طبیعت پاک، بکر و خلوت تری هستید انتخاب مسیر آهار به ده تنگه میتواند گزینه بهتری برای شما باشد.
× بهترین زمان بازدید و پیمایش این مسیر فصل بهار خصوصا اردیبهشت ماه که زمان رویش شکوفه هاست و همچنین فصل پائیز هزار رنگ برگ ریز میباشد هر چند که هر فصلی زیبایی و جذابیتهای خاص خودش را خواهد داشت.


دسترسی:

اتوبان شهید بابایی – جاده لشگرک (تابلوی لشگرک، لواسان) – جاده فشم – اوشان – روستای آهار.
از ابتدای جاده فشم (میدان قائم) تا دو راهی اوشان (میدان امام علی) 12 کیلومتر و از اوشان تا روستای آهار 10 کیلومتر جاده آسفالته میباشد.
* دسترسی دیگر به میدان قائم (جاده فشم) از جاده تلو-لشگرک میباشد.

 

لینک این گزارش در روزنامه ایران ، 10 تیر 1391:

تجربه یک پیاده‌روی متفاوت در کوچه‌باغ‌های بکر


 شرح مسیر، نقشه راه و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب:

-------------------------------------------------------------


شرح مسیر:

برای شروع پیاده روی ماشین را اطراف و یا قبل از میدان آهار پارک کنید. قبل از میدان در سمت چپ ساختمان دادگستری قرار دارد که سرویس بهداشتی در بیرون آن واقع بوده و همیشه باز میباشد. از سرویس بهداشتی مسجد جامع آهار که داخل محل هست هم میتوان استفاده کرد البته اگر باز باشد. جنب میدان آهار یک پل نسبتا عریض قرار دارد. از پل عبور کنید. مسیر مستقیم بعد از پل به سمت شکرآب و مسیر سمت راست در امتدا رودخانه به سمت ده تنگه می‌رود. پس از چند دقیقه پیاده روی در مسیر کنار رودخانه از یکی از کوچه ها که در سمت چپتان است بالا بروید. در انتهای کوچه به سمت راست تغییر جهت دهید. با ادامه مسیر پس از چند دقیقه از روستا خارج شده و راه مالرویی که در آن قرار گرفته اید در امتدا دره و رودخانه شما را به ده تنگه می رساند. تمام مسیر و راه اصلی تقریبا مشخص بوده و برای رسیدن به ده تنگه مشکل خاصی نخواهید داشت.

نکات مفید و توصیه ها:

* اگر بعد از پل در مسیر شکر آب به داخل روستا بروید پس از چند دقیقه به مسجد جامع آهار می‌رسید. از کنار مسجد یک کوچه هست (به سمت راست) که از اینجا هم میتوانید به سمت ده تنگه بروید. این راه پس از حدود 10 دقیقه به راه اصلی ده تنگه می پیوندد.

* در طول مسیر از آب رودخانه و نهرهای فصلی به هیچ وجه برای آشامیدن مصرف نکنید چون قابل اطمینان نیستند. پس از پیمایش حدود دو سوم راه چشمه آبی در آنطرف رودخانه هست که متاسفانه چندان در معرض دید نیست اما اگر محل چشمه را از محلی ها که در مسیر هستند بپرسید می توانید در صورت نیاز از این چشمه آب بردارید. اگر تا ده تنگه بروید یک چشمه آب گوارا درست در ورودی روستا منتظر شماست. (تصویر شماره ١٣)

* از آهار که به سمت ده تنگه حرکت می کنید تمام راه زیباست و هر چه که به جلو می روید جلوه ای خاص از زیبائیهای طبیعت نمایان می شود اما یک سوم پایانی راه به مراتب زیباتر است.

*در طول مسیر آنتن همراه اول فقط حدود 15-20 دقیقه اول مسیر برقرار بود. اما ایرانسل تا نزدیکیهای ده تنگه که چک کردیم آنتن داشته و تماس برقرار می‌شد.

* به ده تنگه که رسیدید حتما از آبشار زیبای ده تنگه هم بازدید کنید. این آبشار با ارتفاع نسبتا زیاد (شاید بیش از 100 متر) بصورت پله ای از ارتفاعات بالا به داخل دره در جریان است. برای تماشای آبشار باید از داخل ده تنگه عبور کرده و کمی ارتفاع بگیرید. پس از چند دقیقه آبشار آنسوی دره در سمت چپ شما نمایان می‌شود. اما اگر خواستید به پای آبشار بروید از همان ابتدا که به ده تنگه رسیدید باید از سمت چپ و از مسیر دره حرکت کنید تا به پای آبشار برسید. اطلاع دقیق ندارم اما از ظاهر امر و حجم آب این آبشار بنظر میرسد که آبشار فصلی بوده و در ماههای گرم تابستان و همچنین پائیز احتمالا کم آب یا خشک باشد.

نقشه راهنمای مسیر از ویکی مپیا:

نقشه دسترسی به آهار

 

تصویر شماره 2:

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره 3:

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره 4:

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره 5:

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره 6:

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره 7:

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره ٨:

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره ٩:

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره ١٠:

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره ١١:

در این تصویر روستای ده تنگه در سمت چپ و در میان انبوه درختان و باغهای میوه دیده میشود.

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره ١٢:

کوچه باغهای روستای ده تنگه

آهار - ده تنگه

 

تصویر شماره ١٣:

چشمه آب گوارا ، ورودی ده تنگه

آهار - ده تنگه

 

آبشار ده تنگه:

آبشار ده تنگه

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)