کوهنوردی... نشاط زندگی

مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران)

قله ساکا - 3300

آن یار که عهد دوستاری بشکست
می‌رفت و منش گرفته دامان در دست
می‌گفت دگرباره به خوابم بینی
پنداشت که بعد از آن مرا خوابی هست
"سعدی"
----------------------------

گزارش صعود به قله ساکا از روستای افجه و دشت هویج:

زمان اجرای برنامه: جمعه 6 خرداد 1390

سطح برنامه: کوهنوردی متوسط

تعداد نفرات: 2 نفر

مبدا حرکت: روستای افجه حدود 2100 متر

مقصد: قله ساکا 3300 متر

زمان: صعود: 5.5 ساعت ، فرود: 2.5 ساعت

----------
* برای روستای افجه و دشت هویج (دشت گرچال) سایتهای مختلف ارتفاعهای مختلف و متناقضی را درج کرده اند. گوگل ارت ارتفاعهای زیر را برای آنها نشان میدهد:
روستای افجه به ارتفاع حدود 2100 متر و دشت هویج به ارتفاع 2570 متر

 

افجه و دشت هویج:

روستای افجه از توابع شهر لواسان و به فاصله 8 کیلومتری این شهر، در شمال شرق تهران واقع میباشد. روستای افجه بوسیله یک جاده عریض با شیب نسبتا تند که پوشیده از سنگ میباشد به دشتی منتهی میشود که به آن دشت گرچال یا دشت هویج میگویند. از این جاده با ماشینهای شاسی بلند و دو دیفرانسیل میتوان به دشت دسترسی داشت. علت نامگذاری این دشت به نام دشت هویج ظاهرا به این خاطر بوده که در گذشته هویج در آن بعمل می آمده اما امروزه از هویج در آن خبری نیست و محصولات دیگر کشاورزی در آن کشت میشود.

از قله‌های مجاور دشت می‌توان به قلهٔ های آتشکوه (٣٧٠٠ متر)، ریزان (٣۵٧٠ متر)، ساکا (٣٣٠٠ متر) و پرسون (٣١۵٠ متر) اشاره کرد. در بین این چهار قله، ریزان و آتشکوه از لحاظ سنگین و فنی بودن صعود، در سطح بالاتری نسبت به دو قله دیگر قرار دارند.

برای کوهنوردان کم تجربه که از راهنما نیز برخوردا نمیباشند، برای صعود اول در این منطقه قله های پرسون یا ساکا پیشنهاد میشود.

دسترسی به منطقه:

اتوبان شهید بابایی ، بزرگراه لشگرک ، لواسان ، روستای افجه

از سه راهی لواسان – فشم (میدان قائم) که وارد جاده لواسان میشوید تا روستای افجه 14 کیلومتر راه میباشد.

از سمت شرق تهران و محدوده چهار راه تهرانپارس، از جاده تلو – لشگرک هم میتوان به لواسان دسترسی داشت.

وارد بلوار اصلی شهر لواسان که میشوید در انتها به یک میدان بنام میدان بسیج میرسید که پس از آن پل و زیر گذر قرار دارد. از میدان به سمت بالا-چپ تغییر مسیر داده تا وارد جاده روستای افجه شوید. پس از حدود 8 کیلومتر به روستای افجه میرسید. جاده آسفالت را ادامه دهید تا به یک دو راهی برسید که سمت راست ادامه جاده آسفالت بوده و از پل عبور میکند و سمت چپ بوسیله جاده خاکی شما را به پای کوه رهنمون میسازد. جاده خاکی را که حدود 500 متر میباشد طی کرده تا به مجاور رودخانه برسید. از اینجا ماشین را پارک کرده و پیاده روی را آغاز نمائید.

تصویر شماره 1: نمایی از قله ریزان و مسیر منتهی به دشت هویج

افجه ، قله ساکا

 

مسیر صعود:

پس از پارک خودرو، در ابتدای مسیر یک دو راهی پیش رو دارید که جاده منتهی به دشت هویج از سمت راست و در جهت شمال میباشد. برای ورود به این مسیر باید از عرض رودخانه عبور کنید. قله بلند ریزان در امتداد این مسیر خودنمایی میکند. پس از حدود 1 ساعت راهپیمایی و عبور از میان باغهای زیبای گیلاس به دشت هویج میرسید. جلوی دشت که بایستید آبشار سوستون در سمت چپ و در جهت شمال غرب مشاهده میشود. (تصویر شماره 6) برای صعود به قله ساکا وارد دشت شده و حدود 40-50 جلوتر از سمت چپ از گودال دره ای شکل گذشته و به سمت آبشار حرکت کنید. پس از خارج شدن از دشت، از دره و عرض رودخانه گذشته و از مسیر پاکوب به سمت بالا ارتفاع بگیرید. پس از کمی پیاده روی و حرکت به سمت آبشار به دشت سوستون میرسید که بخاطر وجود درختان گردو به آن دشت گردو هم میگویند. مسیر را به سمت آبشار همچنان ادامه داده تا به دره ی جلوی آبشار برسید. از اینجا یک مسیر پاکوب از سمت چپ و در مجاورت دامنه شن اسکی شما را به بالا و خط الراس هدایت میکند. پس از حدود نیم ساعت حرکت به سمت بالا به یک منطقه هموار و نسبتا وسیع میرسید که به آن گوسفند سرا میگویند. از سمت چپ آن و در امتداد پاکوب به سمت خط الراس حرکت کنید. پس از رسیدن به خط الراس قله ساکا در سمت چپ بوضوح نمایان میباشد. (تصویر شماره 8). از اینجا به بعد دیگر مسیر صعود مشخص بوده و میتوانید راه قله را در پیش بگیرید. ادامه خط الراس به گردنه ای میرسد که مسیر مستقیم آن به قله آتشکوه منتهی شده و مسیر سمت چپ آن به قله ساکا. قبل از رسیدن به بالای خط الراس، جهت کوتاه تر شدن مسیر صعود میتوانید به سمت قله ساکا تراورس بگیرید. مسیر فرود از قله همان مسیر صعود میباشد. ما در مسیر برگشت از قله تراورس خوبی گرفتیم که به کوتاه تر شدن مسیرمان کمک کرد. همچنین در مسیر فرود از قسمتی که شن اسکی بود (بالای دشت سوستون) با احتیاط جهت سر خوردن بهره گرفتیم.

عکسهای بیشتر و نکات مفید در مورد مسیر در ادامه مطلب

----------------------------


نکات مفید و توصیه ها:

1. در دشت هویج چشمه آبی وجود دارد که با یک لوله از دل کوه به پائین کشیده شده. اما زمانی که ما آنجا بودیم آب این چشمه را آبی گوارا در حد آب کوهستان نیافتیم! در دشت سوستون اما آبی که از نهرها جاری بود آب خوش طعم و گوارایی بود. ما دبه هایمان را خالی کرده و مجددا از آن آب پر کردیم.

2. به دلیل وجود گوسفند سراهای متعدد در ارتفاعات این منطقه باید نسبت به برداشت آب از چشمه ها در فصلهای مختلف توجه خاص به این مسئله داشته باشید که آب آلوده نباشد.

٣. در طول مسیر و در میانه راه قبل از دشت هویج، تنها کافه مسیر قرار دارد که ظاهرا فقط روزهای آخر هفته و ایام تعطیل باز میباشد.

۴. آنتن همراه اول در بخشهایی از مسیر برقرار بود. خصوصا بر روی خط الراس و نزدیک قله ساکا نیز آنتن میداد.

تصویر شماره 2: نقشه قله های ساکا ، آتشکوه و ... (منبع)

قله ساکا ، قله آتشکوه

 

تصویر شماره 3: مسیر صعود به قله ساکا از دشت هویج

قله ساکا ، قله آتشکوه

 

تصویر شماره 4: موقعیت قله ها ی مشرف به دشت هویج

قله ساکا ، قله آتشکوه

 

تصویر شماره 5: نمایی از دشت هویج که وردی آن با یک پرده سفید مشخص میباشد. بر روی پرده نوشته شده: "برای جلوگیری از آسیب رسیدن به مزارع از ورود به دشت خود داری شود". برای ورود به دشت و رسیدن به چشمه موجود در آن باشد از سمت راست و از کنار فنس، دشت را دور زده و از بالا به داخل آن وارد شد. چشمه پای درختان سمت چپ دشت میباشد.

دشت هویج

 

تصویر شماره 6: آبشار سوستون

آبشار سوستون

 

تصویر شماره 7: نمایی از دشت هویج (وسط تصویر) و دشت سوستون (پائین تصویر)

دشت هویج

 

تصویر شماره 8: نمایی از قله ساکا از روی خط الراس (قبل از گردنه)

قله ساکا

 

تصویر شماره 9: دیواره برفی در خط الراس (شمال به جنوب) منتهی به قله ساکا

قله ساکا

 

تصویر شماره 10: نمایی از قله توچال از روی قله ساکا (در جهت غرب ساکا)

قله توچال

 

تصویر شماره 11: نمایی از قله مهرچال از روی قله ساکا (در جهت شمال غرب ساکا)

قله مهرچال

 

تصویر شماره 12: نمایی از قله دماوند در دور دست که قله آن در ابر پنهان شده. قله های پرسون و سیاه چال هم در سمت راست قله دماوند دیده میشوند. (در جهت شرق قله ساکا)

قله ساکا ، قله دماوند

 

تصویر شماره 13: عکس یادگاری بر روی قله ساکا. قله ریزان در پشت سر دیده میشود.

قله ساکا

در طول مسیر از خط الراس به بعد با گروه کوهنوردی بانک صادرات همگام و همراه شدیم که جا دارد از سرپرست این گروه آقای شهلایی بخاطر راهنمائیهای مفیدشان در مورد منطقه و معرفی قله های اطراف تشکر نمایم.

پایان

 

  
نویسنده : نیما ; ساعت ٩:٠٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ خرداد ۱۳٩٠