نیما
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ نیما
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (و ایران))
قله کلکچال از دارآباد نويسنده: نیما - شنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩٢

گزارش صعود به قله کلکچال (3350 متر) از دارآباد - دره آب زندگانی

 تاریخ اجرای برنامه: جمعه 29 شهریور 1392
تعداد نفرات: 2 نفر
مدت زمان صعود: 5 ساعت (با احتساب 30 دقیقه تایم صبحانه)
مدت زمان فرود (پارک جمشیدیه): 2 ساعت 15 دقیقه (بدون احتساب تایم ناهار و ...)

ارتفاع و زمانبندی مسیر:
ابتدای دره دارآباد: 1750 متر، 07:15 صبح
چشمه جهان: 1970 متر، 08:00
آبشار چال مگس: 2100 متر، 08:15
سر هفت حوض (صبحانه): 08:30 تا 09:00
ابتدای دره آب زندگانی: 2300 متر، 09:15
انتهای دره آب زندگانی: 2600 متر، 09:45
روی یال (دشت اول): 2800 متر، 10:35
قله کلکچال: 3350 متر، 12:15
چشمه پیازچال: 3200 متر، 12:30
ناهار: 12:30 تا 13:50
گردنه زین اسبی: 3050 متر، 14:20
پناهگاه کلکچال: 2600 متر، 14:45
استراحت و ...: 14:45 تا 15:45
پارک جمشیدیه (محل پارک خودرو): 1850 متر، 17:00

* ارتفاع سنجی با گوگل ارث

------------------------------------------------

به نام خالق زیبایی ها
برنامه دارآباد – دره آب زندگانی به قله کلکچال یکی از برنامه هایی بود که همیشه در لیست علاقمندی هام بود اما فرصت اجرای این برنامه پیش نیامده بود. این جمعه بالاخره فرصتی دست داد تا به اتفاق دوست خوبم علیرضا ی عزیز این برنامه رو اجرا کنیم. روز قبل، مسیر رو در گوگل ارث بررسی کرده و از آقای صالحی (مدیر محترم گروه "همه ما") که چند هفته پیش این مسیر رو رفته بودند، تلفنی راهنمایی‌های لازم رو گرفتم و صبح جمعه راهی دره دارآباد شدیم... و برفراز قله کلکچال عکس یادگاری گرفتیم. الحق و الانصاف برنامه خوبی بود و حسابی چسبید خصوصا که هوا هم تقریبا پاییزی و عالی بود. زیبایی های دره دارآباد، بکر بودن مسیر (از دره آب زندگانی به بعد)، دست به سنگ شدن در بخش‌هایی از مسیر، حرکت از روی صخره‌های سنگی، پیدا کردن بهترین و ایمن ترین مسیر صعود و ... از نکات مثبت و حائز اهمیت این برنامه بود.

 
راهنمای صعود:
بعد از حدود 1.5 تا 2 ساعت پیاده روی در دره دارآباد و پشت سر گذاشتن چشمه جهان، آبشار چال مگس و سر هفت حوض به باغچه خلیل می‌رسید. دره آب زندگانی دره‌ای است که قبل از باغچه خلیل به آن می‌رسید (حدود 100 متر مانده به باغچه خلیل، سمت چپ) و یک تابلوی راهنما نیز ابتدای آن نصب شده. البته از تابلوی راهنما چیز زیادی دستگیرتان نمی‌شود چونکه بخش‌هایی از تابلو پاک شده و از بین رفته است. (تصویر ضمیمه). با ورود به دره آب زندگانی، مسیر پاکوب از سمت راست رودخانه شما را به سمت بالای دره هدایت می‌کند. پس از حدود 20 دقیقه باید از عرض رودخانه -که در این فصل خشک و بی آب است- گذشته و پاکوب را از سمت چپ رودخانه ادامه دهید. کمی قبل از انتهای دره، پاکوب تمام شده و از اینجا به بعد باید از مسیر سنگی و صخره ای که در سمت چپتان است بالا رفته تا خود را به انتهای یال برسانید. با عبور از مسیر سنگی و پر شیب در نهایت به بالای یال می‌رسید. آنطرف یال دشت کوچکی قرار دارد که چند سنگ بزرگ نیز داخل آن دیده می‌شود. از روی یال باید با تغییر جهت به سمت راست به روی یال بعدی صعود کنید. قبل از اینکه به بالای یال دوم برسید پاکوب خوبی را می‌بینید که این پاکوب تا بالای یال ادامه دارد. به بالای یال دوم که رسیدید، در جهت شمال، دشت بعدی را می‌بینید و کوه کلکچال را با دو قله، که بالای دشت خود نمایی می‌کند. قله اصلی کلکچال قله سمت راستی است. از اینجا به بعد نیز پاکوب ضعیفی وجود دارد که گاهی محو می‌شود. شما باید از بالای دشت (سمت راست دشت) به روی یال رفته و با یک گردش به چپ قله کلکچال را صعود کنید.

* از انتهای دره آب زندگانی تا روی یال، مسیر سنگی و صخره‌ای و بعضا ریزشی بود که حرکت از روی سنگ‌ها نیاز به کمی دقت و مراقبت داشت که البته مشکل خاصی نبود و  لطف خودش رو داشت و ما لذت بردیم از این بخش از مسیر.

اگر دنبال مسیر آسان‌تری هستید، می توانید همان ابتدای دره آب زندگانی از روی یال سمت چپ صعود کرده و خود را به روی خط الراس و سپس گردنه (دشت) برسانید.

بر فراز قله کلکچال به همراه علیرضا ی عزیز:

 

مسیر صعود به قله کلکچال از دره آب زندگانی در گوگل ارث:

(جهت دریافت فایل در ساز واقعی، بر روی آن کلیک نمایید)

دانلود فایل گوگل ارث (kmz)، مسیر صعود به قله کلکچال از دره آب زندگانی.

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=====================================


مسیر صعود به قله کلکچال از دره آب زندگانی در گوگل ارث،

جهت شمال چرخانه شده (دید واقعی):

(جهت دریافت فایل در ساز واقعی، بر روی آن کلیک نمایید)

 

 کافه رستوران دارآباد (کافه آقا فرامرز):

 

 چشمه جهان:

 

 آبشار چال مگس که در این موقع از سال خشک و بی آب بود!

 

 بخشی از مسیر بعد از آبشار چال مگس که کمی دست به سنگ دارد:

 

 سر هفت حوض، نمایی زیبا از خط الراس دارآباد به پیاز چال:

 

 دوراهی، باغچه خلیل (سمت راست) و دره آب زندگانی (سمت چپ):

 

 تابلوی مثلا راهنما در ابتدای دره آب زندگانی که موجودات دوپای مریض! بخش‌هایی از نوشته‌های این تابلو را پاک کرده‌اند:

مسیر صعود به پیازچال و توچال از دره آب زندگانی است که فلش آن پاک شده:

 

 انتهای دره آب زندگانی پاکوب تمام شده و ادامه مسیر تا روی یال بصورت سنگ و صخره است (در جهت چپ) که گهگاهی باید دست به سنگ هم بشوید:

این بخش از مسیر بنظرم یکی از جذابیت‌های برنامه بود که خیلی هم چسبیدددد:

 

 روی یال بعد از دشت اول:

 

عکس یادگاری با آقای "مهدی خرم دلشاد" از موتور سواران باسابقه که در این روز از شکرآب قله توچال و قله کلکچال را صعود کرده و در مسیر بازگشت به دره درآباد بودند:

 

 روی یال دوم (بین دشت اول و دوم) قله کلکچال رویت می‌شود (قله اصلی قله سمت راستی است):

 

 بر فراز قله کلکچال:

 

 پایین قله کلکچال، دشت و چشمه پیازچال:

 

 پایین دشت پیازچال، گل سنبله که بین آنهمه خشکی و بی آبی واقعا تماشایی بود:

 

 پناهگاه کلکچال:

 

 مسیر کلکچال به پارک جمشیدیه:

 

پایان

  نظرات ()
آرشيو موضوعي گزارشهاي من در روزنامه ايران گزارشهاي من در ماهنامه پيام بهمن گزارشهاي من در مجله جهان‌گردان برنامه هاي آتي مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير حصارک به امامزاده داود قله قبله از مسیر جنوبی کیسه آب Climax کفش کوه بستارد قله یونزا قله منار توریستگاه، تجربه سفر هوشمندانه قله سیادر جنگل الیمستان - پاییزه قله ارفع کوه
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا ایرانی - هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com تبدیل و ویرایش فایلهای GPS
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا) گروه آریامهر (سعید نیری) كوهنوردي - علي حيدري (تيرداد) راهنمای سفر توریستگاه پرتال زيگور طراح قالب