نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله سیاه سنگ از تالون نويسنده: نیما - دوشنبه ۸ مهر ۱۳٩٢

ای در خور اوج! آوازه تو در کوه سحر، و گیاهی به نماز
غم ها را گل کردم، پل زدم از خود تا صخره ی دوست.
من هستم، و سفالینه ی تاریکی، و تراویدن راز ازلی
سر بر سنگ، و هوایی که خنک و چناری که به فکر و روانی که پر از ریزش دوست.
...
"سهراب سپهری"
--------------------------------------------

قبل از اینکه به گزارش برنامه بپردازم یک نکته رو اینجا ذکر کنم و آن هم اینکه:

غروب هنگام بازگشت در ترافیک جاده امامزاده داوود رسما بیچااااااااره شدیم! میدونستیم که جاده امامزاده داوود جمعه ها در مسیر برگشت ترافیک داره اما فکرش رو هم نمی کردیم که تا این حد!! ساعت 7 غروب توی جاده بودیم و ساعت 10.5 از بلوار کوهسار خارج شدیم! یعنی یک مسیر حدود 10 کیلومتری رو به جای نیم ساعت، 3.5 ساعت توی ترافیک بودیم!

گفتم که حواستون باشه. اگر جمعه‌ها به امامزاده داوود رفتید، چه برای کوهنوردی و چه برای زیارت، یا خیلی زود برگردید و یا خیلی دیر، ساعت 10-11 شب به بعد. جالبه که وقتی از یکی از رستوران‌ها در مورد ترافیک پرسیدیم گفتند که تازه الان (پاییز) بهتره، هفته‌های قبل در ایام تابستان تا ساعت 12، 1 شب اینجا ترافیک داشت!

یکی از عواملی که ترافیک رو شدت می‌بخشید این بود که وقتی لاین موافق متوقف می‌شد، ملت به اصطلاح زرنگ! می انداختن توی لاین مخالف و مشخصه که جاده قفل می‌شد و باقی ماجرا... من نمیدونم کی و چه وقت مردم ما به اون درجه از آگاهی (بخوانید: فهم و شعور!) می‌رسند که در اینگونه موارد به حقوق دیگران احترام بگذارند!!؟؟ آنچه که مشخصه قطعا به عمر ما کفاف نمیده!

به هر حال تجربه‌ای بود... برسیم به گزارش برنامه:

گزارش صعود به قله سیاه سنگ، 3550 متر، از روستای تالون

موقعیت قله: تهران، جاده امامزاده داوود، روستای تالون

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 5 مهرماه 1392
تعداد نفرات: 3 نفر
مدت زمان صعود: 6 ساعت (با احتساب نیم ساعت صبحانه)
مدت زمان فرود: 4 ساعت و 45 دقیقه


ارتفاع و زمان بندی مسیر صعود و فرود:
محل پارک خودرو: 1350 متر، ساعت 07:00 صبح
آبشار تالون: 2500 متر، ساعت 07:15
بالای یال اول: 2570 متر، 07:30
صبحانه: 07:30 تا 08:00
بالای یال دوم: 3000 متر، 09:00
قله تالون: 3300 متر، 09:50
قله سیاه سنگ: 3550 متر، ساعت 01:10 عصر
ناهار: ساعت 01:10 تا 02:15
فرود:
حرکت از قله:  02:15 عصر
جدا شدن از مسیر جاده: 2800 متر، 16:30
روستای تالون: 2150 متر، ساعت 05:30
محل پارک خودرو: 2350 متر، 06:00

* ارتفاع سنجی با گوگل ارث

 قلل مهم و مرتفع همجوار:
از شمال: قله منار 3520 ، جنوب غرب: قله پهنه سار 3400 ،شرق: قله لوارک 3560

قله سیاه سنگ با قله منار (3520 متر) روی یک خط الراس قرار دارند که معمولا کوهنوردان قله منار را از روستای مورود از مسیر جاده چالوس، بعد از سد کرج، صعود می کنند.

بر فراز قله سیاه سنگ به همراه همنوردان عزیزم، علیرضا و رضا

 

مسیر صعود به قله سیاه سنگ از تالون + مسیر فرود در نرم افزار گوگل ارث

(جهت مشاهده تصویر در سایز بزرگتر بر روی آن کلیک نمایید)

قرمز: مسیر صعود، سبز: مسیر فرود

اختلاف ارتفاع و طول مسیر صعود: 1200 متر، 9 کیلومتر

اختلاف ارتفاع و طول مسیر فرود: 1350 متر، 11 کیلومتر

دانلود مسیر صعود (و فرود) به قله سیاه سنگ، فایل kmz، برای نرم افزار گوگل ارث

آدرس روستای تالون:
تهران، کیلومتر 18 جاده امامزاده داوود، فرعی روستای رندان در سمت چپ، 6 کیلومتر بعد از روستای رندان، روستای تالون
* از سر جاده امامزاده داوود تا روستای رندان 5.5 کیلومتر و تا روستای تالون جمعا 11.5 کیلومتر راه است.
----------------------------------------------
گزارش‌های مرتبط در همین وبلاگ:

آبشار تالون - قله تالون: جمعه 10 خرداد 1392
---------------------------------------------

(گزارش برنامه و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

==================================


گزارش برنامه:

از آنجا که خرداد ماه امسال قله تالون را صعود کرده و آشنایی نسبی به منطقه داشتیم، با توجه به فصل پاییز و شرایط منطقه، موقعیت را برای اجرای یک برنامه خط الراسی مناسب دیده و برنامه صعود به قله سیاه سنگ را تدارک دیدیم. از آنجا که در اینترنت گزارش برنامه ای برای این مسیر نیافتیم،از چند روز قبل با گوگل ارث به دقت منطقه و مسیر صعود و فرود را مورد بررسی قرار دادیم. تصمیم بر این شد که قله تالون را صعود کرده، از روی خط الراس تالون سیاه سنگ را صعود کنیم و برای مسیر فرود جاده ای را که در گوگل ارث بنظر می رسید از سنگان به سمت قله سیاه سنگ کشیده شده، انتخاب کردیم که مسیر صعود و فرودمان متفاوت باشد. جاده مورد نظر از بالای تالون می گذشت و بنظر می رسید که می شود از یکی از یالها به سمت روستای تالون سرازیر شد...
به هر حال با این برنامه ریزی، صبح جمعه عازم جاده امامزاده داوود شدیم. قرار ما ساعت 6 صبح ابتدای بلوار کوهسار بود. من و علیرضا سر ساعت به بلوار کوهسار رسیده و آقا رضا را که قبل از ما به سر قرار رسیده بود سوار کرده و مسیر جاده امامزاده داوود را در پیش گرفتیم. کیلومتر 18 جاده امامزاده داوود با دیدن تابلوی "روستای رندان" سر یک پیچ تند، در سمت چپ، وارد فرعی رندان شدیم. با عبور از کنار روستای رندان و پشت سر گذارن یک جاده پیچ در پیچ در نهایت به بالای روستای تالون رسیدیم. بالای روستای تالون به یک دو راهی می رسید: مسیر سمت چپ به سمت پایین و روستای تالون می رود و مسیر مستقیم به سمت درب نگهبانی پروژه اتوبان تهران – شمال. ما مسیر مستقیم را در پیش گرفتیم تا حدود 200-300 متر جلوتر به انتهای راه و جلوی درب نگهبا نی رسیدیم. خودرور خود را کنار جاده پارک کرده و پس از کفش و کلاه کردن، مسیر آبشار تالون را از جلوی کانکس نگهبانی در پیش گرفتیم. کمی جلوتر از جاده جدا شده و به سمت آبشار ارتفاع گرفتیم. به بالای آبشار که رسیدیم، از رودخلانه گذشته و وارد باغی شدیم که درست بالا و سمت چپ آبشار واقع است. مسیر پاکوب را از داخل باغ به سمت بالا و سر یال ادامه دادیم. بعد از چند دقیقه از باغ خارج شده و به سر یال اول رسیدیم. صبحانه را همانجا صرف کرده و با یک گردش به راست، مسیر یال پر شیبی را که به سمت قله تالون امتداد داشت در پیش گرفتیم. روی این یال پاکوب زیاد بود اما پاکوب گوسفند و گله بود و زیاد به کار می نمی آمد. به هر حال بصورت زیگزاگ و گاهی هم مستقیم راهمان را به سمت بالای یال ادامه دادیم. با عبور از یک شکاف سنگی به بالای یال دوم رسیده و با یک تغییر جهت به سمت چپ، مسیر یال سوم را در پیش گرفتیم. البته همه این یالها پشت سر هم بوده و برای یافتن مسیر مشکل خاصی وجود ندارد. یال سوم را نیز تا انتها رفته تا به سنگ چین قله تالون رسیدیم که تا لحظات آخر نیز نمایان نیست. چند عکس یادگاری بر روی قله تالون انداخته و مسیر قله سیاه سنگ را از روی خط الراس به سمت غرب در پیش گرفتیم. خط الراس را به همه فراز و نشب هایش پشت سر گذاشته و در نهایت بر فراز قله سیاه سنگ ایستادیم. عبور از خط الراس مشکل و یا نکته فنی خاصی نداشت و به راحتی مسیر را طی کردیم. جالب اینکه در تمام مسیر تا خود قله سیاه سنگ پاکوب نیز وجود داشت. در مقام مقایسه، سختی و یا فنی بودن خط الراس دارآباد اینجا دیده نمی شد اما در کل جالب بود و تازگی مسیر برایمان جذابیت داشت.
همزمان با ما 3 نفر دیگر نیز از کوهنوردان با سابقه کرج، از گروه تیرگان، نیز به قله سیاه سنگ رسیدند. مسیر صعود این دوستان از جبهه جنوب غربی و روستای سیجان بود که به گفته ایشان صعود آنها نیز مثل ما حدود 6 ساعت به طول انجامیده بود.
بعد از صرف ناهار و استراحت یک ساعته روی قله، به سمت جاده سنگان – سیاه سنگ که تا پای قله امتداد داشت سرازیر شدیم. حدود 15 دقیقه ای در جاده حرکت می کردیم که به خودروی جیپ پاژن دوستان جدیدمان (اقا کامبیز و دوستشان که در همین پست کامنت گذاشته اند) برخوردیم. با ادامه مسیر جاده در امتداد دکل های برق، بعد از 2 ساعت و 15 دقیقه به یالی رسیدیم که به سمت تالون سرازیر می شد. در اینجا از جاده جدا شده و با گردش به چپ مسیر یال را در پیش گرفتیم. به حرکت از روی یال در واقع دره تالون در سمت چپمان قرار داشت. بعد از حدود یک ساعت ارتفاع کم کردن، کمی قبل از انتهای یال، به یک شن اسکی عااااالی برخوردیم که با استفاده از این شن اسکی به آسانی حدود 200 متری ارتفاع کم کرده و به کف دره تالون رسیدیم. از داخل باغ‌ها عبور کرده و خود را به جاده تالون رسانیدم. روستا نسبت به محل پارک خودروی ما حدود 150 متری پایین تر قرار داشت. حدود 20 دقیقه این جاده را بالا رفتیم تا به محل پارک خودرویمان رسیدیم... و پایان یک برنامه عالی و بیاد ماندنی در منطقه تالون.
البته بعدش در ترافیک کشنده جاده امامزاده هر چه که کیفیده بودیم از چند جای دیگرمان درآمد! اما خب... تجربه ای بود به هر حال.
در پناه حق.

* بعد از آبشار، تمام مسیر بدون آب و چشمه است. البته یک چشمه بالای آبشار و پایین باغی که از آن عبور کردیم قرار داشت که ما خرداد ماه از آن آب برداشته بودیم، اما اینبار سراغش نرفتیم که ببینیم آیا هنوز آب دارد یا نه؟ به هر حال آب آشامیدنی به اندازه کافی همراه خود داشته باشید.

  نقشه توپوگرافی قله سیاه سنگ

(جهت مشاهده تصویر در سایز بزرگتر بر روی آن کلیک نمایید)

 

 جاده منتهی به آبشار تالون. البته آبشار حدود 50 متر بالاتر از جاده قرار دارد و برای رسیدن به آن باید از جاده جدا شد.

 

 آبشار تالون در فصل پاییز، مهر ماه:

 

 باغ‌های زیبای سیب در بالای آبشار تالون:

 

 

 

 علیرضای عزیز:

 

 آقا رضا ی عزیز:

 

انتهای یال دوم:

 

 قله تالون:

 

 خط الراس قله تالون تا قله سیاه سنگ، نمایی از روی قله تالون:

 

 خط الراس قله تالون تا قله سیاه سنگ:

 

  خط الراس قله تالون تا قله سیاه سنگ:

 

  خط الراس قله تالون تا قله سیاه سنگ:

 

 بر فراز قله سیاه سنگ:

 

جاده سنگان به سیاه سنگ در مسیر فرود. دوستانی که نزدیک قله سیاه سنگ زیارتشون کردیم. آقا کامبیز و دوستشون که با جیپ پاژن از روستای سنگان به سمت قله سیاه سنگ در حرکت بودند و ظاهرا از سیاه سنگ سرازیر شده، آنطرف سر از جاده چالوس درآوردند.

 

 در مسیر فرود، جاده سنگان به سیاه سنگ. این جاده رو ظاهرا دو سه سال اخیر بخاطر نصب دکل های برق احداث کرده‌اند.

 

 نمایی از روستای تالون و یال منتهی به قله تالون. عکس از روی یال انتهایی در مسیر فرود، قبل از شن اسکی

 

 جاده تالون به سمت بالا (محل پارک خودرو، جلوی نگهبانی اتوبان تهران-شمال)

 

 پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)