نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
لیلا کوه - عطا کوه (گیلان) -1 نويسنده: نیما - چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠

انسانم!

ساکت، چون درخت سیب!

گسترده، چون مزرعه یونجه!

و بارور، چون خوشه بلوط!

به جز خداوند،

چه کسی شایسته پرستش من خواهد بود؟!!

/ زنده یاد حسین پناهی/

-------------------------

گزارش صعود به ارتفاعات عطا کوه از لنگرود، روستای لیلا کوه


تاریخ اجرا: جمعه ١٣ خرداد ١٣٩٠
سطح برنامه: کوهپیمایی سبک
هدف: کوه پیمایی تا قله و دکل مخابراتی عطا کوه
ارتفاع مبدا: -20 متر
ارتفاع قله: حدود 700 متر
تعداد نفرات شرکت کننده: ٣ نفر
زمان صعود: از میدان لیلا کوه: ١.۵ ساعت
زمان فرود: از مسیر فرعی: ١.۵ ساعت

شهرستان لنگرود با ارتفاع -20 (منفی) متر از سطح دریا در شرق استان گیلان و در 60 کیلومتری شهر رشت واقع شده است.

لیلا کوه منطقه و محلی‌ست در جنوب غرب لنگرود که یکی از مناطق گردشگری این شهرستان میباشد. بخاطر وجود قهوه خانه و قلیان سراهای متعدد در مسیر و کوهپایه ها، لیلاکوه امروزه تبدیل به قطب قلیان سرای استان گیلان شده است.

از میدان فرمانداری لنگرود تا میدان لیلا کوه حدود 3 کیلومتر جاده آسفالته میباشد که این جاده به سمت روستای پرشکوه و بعد از آن به بخش کومله میرسد.

یک جاده خاکی که از میان باغهای سرسبز چای میگذرد، میدان لیلا کوه را به خط الراس عطا کوه میرساند. در این جاده در فصل برداشت چای ماشینهای مخصوص دو دیفرانسیل میتوانند تردد کنند. با یک ساعت پیاده روی در این جاده میتوان به خط الراس عطاکوه رسید و با نیم ساعت پیاده روی در مسیر پاکوب خط الراس که از میان باغهای چای و جنگل میگذرد، میتوان به قله عطا کوه رسید.

قله عطا کوه به ارتفاع تقریبی 700 متر (ارتفاع سنجی با Goole Earth) از سطح دریا مرتفع ترین قله منطقه لنگرود و لاهیجان میباشد که از شمال شرق به شهرستان لنگرود و از شمال غرب به شهرستان لاهیجان مشرف میباشد.

بر روی این قله دکلهای مخابراتی رادیو تلوزیون و مخابرات قرار دارد که به همین علت اهالی منطقه و بومیها این قله را دکل مینامند. برای صعود به قله مسیرهای متعددی از لنگرود در دسترس میباشد که معروفترین و عمومی ترین آن جاده لیلاکوه و از میدان لیلا کوه میباشد.

تصویر شماره ١:

موقعیت قله عطا کوه و معرفی مسیرهای منتهی به آن

برای دیدن عکس در سایز بزرگتر آنرا سیو کرده و از روی سیستم خود مشاهده فرمائید.

عطاکوه - لیلاکوه

 

گزارش مسیر و عکسهای بیشتر در ادامه مطلب

---------------------


در تصویر شماره ١ ، چهار مسیر منتهی به قله مشخص شده اند که مبدا حرکت از روستاهای لیلا کوه و دیوشل میباشد. بجز اینها مسیرهای فرعی دیگری هم برای صعود وجود دارند که در صورت آشنا بودن به کوه و منطقه میتوان از آنها برای صعود استفاده کرد. مسیرهای منتهی به قله عطا کوه از میان باغهای چای، درختان مرکبات و در انتهای مسیر از میان جنگل میباشد که پیاده روی لذت بخش و خاطره انگیزی را بهمراه دارد. بر روی خط الراس که حرکت میکنید مناظر زیبایی از دره، جلگه و کوههای اطراف و همچنین نمایی چشم نواز از شهر لنگرود را خواهید دید که هر بیننده ای را سر ذوق می آورد. همینطور اگر هوا صاف و آفتابی باشد دریای خزر نیز بصورت یک پهنه آبی بزرگ در دور دست مشاهده میشود.

از زیبایی و نشاط کوهنوردی در این مسیر هر چه بگویم کم گفته ام. خصوصا در فصل بهار و تابستان که سر سبزی و طراوت باغات چای و جنگلهای مسیر به حد اعلای خود میرسند. من چهار روز تعطیلات که لنگرود بودم هر روز از یک مسیر جدیدی به قله صعود کرده و از مسیر دیگر پائین می آمدم.

این را هم متذکر شوم که اگر به این کوهها آشنایی ندارید، تنها مسیری که سر راست بوده و میتوانید با کمی راهنمایی گرفتن از یک آدم بلد (قبل از حرکت) از آنجا به قله برسید همان مسیر عمومی میدان لیلا کوه میباشد. چرا که باقی مسیرها در بین راه به دو راهیهای متعدد میرسند که پیدا کردن راه درست دشوار میباشد. کما اینکه خطر گم شدن در جنگل و یا جاده ای که ابتدا و انتهایش را نمی شناسید هم وجود دارد.

اگر قصد صعود از مسیرهای جدید و فرعی را دارید حتما صبح حرکت کنید که در صورت گم شدن و یا معطلی بین راه به شب نخورید.

برای صعود به قله از مسیر شماره ٢ یعنی مسیر روستای گالش کلام هم میتوان استفاده کرد. حدود 500 متر که از میدان لیلا کوه به سمت بالا حرکت میکنید به یک دو راهی میرسید که راه مستقیم همان مسیر اصلی و عمومی لیلا کوه بوده و راه سمت چپ پس از حدود ۴۵ دقیقه پیاده روی به روستای گالش کلام میرسد. جاده آسفالته بوده و با ماشین هم میتوانید تا روستا بروید. انتهای روستا امام زاده ای قرار دارد که با عبور از کنار آن و سپس ارتفاع گرفتن از مسیر پاکوب به سمت راست باید خود را به خط الراس رسانده و از آنجا به سمت دکل ادامه مسیر دهید.

نکات و توصیه ها:

- بهترین مسیر از لحاظ زیبایی و کیفیت که من تجربه کرده و پیشنهاد میکنم، صعود از مسیر شماره چهار (از روستای دیوشل و جاده مال رو آقا سید جلیل) و فرود از مسیر شماره یک یعنی همان جاده عمومی لیلا کوه میباشد.

- در این مسیرها چشمه و نهر آب زیاد دیده میشود اما بعضیهاشان همیشگی نیستند و نمیشود به وجودشان اطمینان داشت. از مسیر عمومی لیلا کوه که بروید در انتهای مسیر و قبل از خط الراس به چشمه آب گوارایی میرسید که همیشه جاری میباشد. و همینطور از مسیر روستای دیوشل نیز پس از پشت سر گذاشتن روستا میتوانید از آب رودخانه برای نوشیدن و پر کردن بطری استفاده کنید.

- به دلیل وجود دکل مخابراتی قله عطا کوه، در بیشتر طول مسیر بجز نقاط کور آنتن موبایل برقرار میباشد.

 

تصویر شماره 2:

موقعیت روستاهای لیلا کوه، دیوشل و گالش کلام و مسیرهای منتهی به قله عطا کوه

برای دیدن عکس در سایز بزرگتر آنرا سیو کرده و از روی سیستم خود مشاهده فرمائید.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصاویر مسیر و توضیحات مربوطه

تصویر شماره 3:

نمایی از ابتدای مسیر لیلا کوه که مجتمع اقامتی پذیرایی را در سمت چپ میبینید

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 4: نمایی از اواسط مسیر لیلا کوه (آرشیو فروردین 90)

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 5:

نمایی از انتهای مسیر لیلاکوه پائین خط الراس و پای چشمه. به اینجا که رسیدید یک جاده پاکوب در سمت راست و از میان باغ چای شما را به خط الراس میرساند. به خط الراس که رسیدید دکل و قله عطا کوه در سمت راست قابل مشاهده میباشد.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 6:

نمایی دیگر از انتهای مسیر لیلا کوه که شهر لنگرود هم در دور دست پیدا میباشد.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 7:

مسیر پاکوب خط الراس که در این فصل پوشیده از گیاهانی است که حدود یک متر ارتفاع دارند.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 8:

نمایی دیگر از مسیر بسیار زیبای خط الراس تا قله

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 9:

نمایی از مسیر پاکوب خط الراس که از میان جنگل میگذرد.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 10:

و این هم نمایی از دکلهای مخابراتی قله عطا کوه. این محدوده نظامی بوده و با فنس و سیم خاردار محصور شده و دارای پست نگهبانی میباشد. راهی کوچک از میان فنسها به داخل باز میباشد که میتوانید از آنجا به داخل محوطه بروید. برای ورود به جاده منتهی به لاهیجان هم باید ابتدا وارد محوطه دکل شوید.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 11:

نمایی از مسیر فرعی در راه بازگشت که با حدود 20 دقیقه پیاده روی از دکل به سمت پائین به این راه فرعی در سمت چپ میرسید. این راه پاکوب از میان جنگل و باغهای چای گذشته و جایی خیلی پائینتر به مسیر اصلی میرسد.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 12:

نمایی دیگر از مسیر فرعی

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 13:

نمایی از مسیر اصلی که رودخانه ای فرعی از عرض جاده میگذرد.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 14: امام زاده روستای گالش کلام. (آرشیو فروردین 90)

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره 15:

 

و در پایان تصویری از مزارع برنج لنگرود در خرداد ماه

مزرعه برنج - لنگرود

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)