نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله قبله نويسنده: نیما - دوشنبه ۳٠ دی ۱۳٩٢
خُم‌ها همه در جوش و خروشند ز مستی
وان می که در آن‌جاست حقیقت نه مجاز است
بر دوخته‌ام دیده چو باز از همه عالم
تا دیده‌ی من بر رخ زیبای تو باز است
در کعبه‌ی کوی تو هر آن‌کس که بیاید
از قبله‌ی ابروی تو در عین نماز است.
"حضرت حافظ"
-----------------------------------------------------------------

 گزارش صعود به قله قبله از روستای ارنگه، کرج

موقعیت قله: استان البرز، کیلومتر 14 جاده کرج-چالوس، روستای ارنگه

تاریخ اجرای برنامه: یکشنبه 29 دی ماه 1392
ارتفاع قله: 2900 متر
ارتفاع مبدا صعود: روستای ارنگه، 1900 متر
مدت زمان صعود: 4 ساعت (با گام متوسط)
کل زمان برنامه: 7 ساعت (08:00 تا 15:00)
تعداد نفرات: 3 نفر

 همراهان خوبم در این برنامه: آقا و خانم میرمعینی

 

مسیر صعود قله قبله در نرم افزار گوگل ارث

(برای مشاهده تصویر در سایز بزرگتر، بر روی آن کلیک نمایید)

دانلود فایل جی پی اس قله قبله، Garmin-gdb

(گزارش صعود همراه با عکس های بیشتر در ادامه مطلب)

===============================================


گزارش برنامه:

1-       ورودی روستای ارنگه، کیلومتر 14 جاده کرج – چالوس، سمت راست جاده تابلو دارد. (قبل از سد کرج).

2-       ابتدای ورودی، نگهبانی دارد که راه را با زنجیر بسته اند. در واقع از ورود افراد غریبه و غیر ساکن به روستا جلوگیری می کنند! نگهبان اجازه ورود به روستا را به ما نمی داد که با کمی توضیح و چک و چانه! بالاخره توانستیم اجازه ورود را بگیریم.

3-       حدود 4-5 کیلومتر بالاتر، تقریبا ابتدای منازل مسکونی روستا، جنب پایگاه مقاومت بسیج روستای ارنگه خودروی خود را پارک کرده، صبحانه را داخل ماشین صرف کرده و ساعت 08:20 از سمت راست جاده مسیر یال مقابل را در پیش گرفتیم.

4-       بعد از حدود نیم ساعت روی یال بودیم. به سمت چپ تغییر جهت داده و به سمت قله که در دید بود ادامه مسیر دادیم. پس از پشت سر گذاردن چند یال پی در پی که تقریبا پشت سر هم بودند، ساعت 11:00، به ابتدای آخرین یال رسیدیم که با یک شیب تند در جهت شمال به جنوب به قله منتهی می شد.

5-       حدود نیم ساعت روی یال پرشیب ارتفاع گرفتیم تا به ابتدای مسیر سنگلاخی رسیدیم. دو کوهنورد دیگر قبل از ما در مسیر بودند که در اینجا به آنها رسیدیم. بنظر می رسید که با دور زدن سنگها از سمت راست بشود به روی یال و سپس قله رسید. اما به پیشنهاد دوستان، مسیر را از داخل سنگها به سمت قله ادامه دادیم. حرکت از داخل سنگها مشکل خاصی نداشت و به راحتی ارتفاع می گرفتیم. اما اگر سنگها را دور میزدیم قطعا حجم زیاد برف حرکت ما را با مشکل مواجه می کرد.

6-       ساعت 12:20، بر فراز قله قبله بودیم.

 7- مسیر فرودمان از همان مسیر صعود بود که بدون مشکل خاصی صورت گرفت. از آنجایی بخش هایی از مسیر را روی برف سرسره بازی کردیم، دو ساعته به روستا و محل پارک خودرو رسیدیم. ( با احتساب نیم ساعت تایم ناهار). ساعت 15:00 پای ماشین بودیم و پایان برنامه.

 نکات قابل ذکر:

* از روی قله قبله، قله دیگری در ادامه خط الراس، (به فاصله حدود نیم ساعت در جهت شرق) دیده می شد که بنظر می رسید کمی بلندتر از قله ی قبله باشد. اگر اشتباه نکنم آن قله باید قله پورا (یا به روایتی قله کندر) باشد.

* از آنجا که مسیر صعود در جبهه شمالی قرار داشت، تمام مسیر پوشیده از برف بود اما از قبل (ظاهرا از روز جمعه) برفکوبی شده بود که این کار ما را بسیار آسانتر می کرد. زحمت برفکوبی بخش هایی از مسیر که از قبل برفکوبی نشده بود را هم دو کوهنورد عزیز که قبل از ما در مسیر بودند کشیدند و خلاصه ما اینجا فقط خوش بحالمان شد. لبخند

* در این روز هوا آبی و آفتابی و عالی و بدون باد بود که صعود دلنشینی را برایمان رقم زد. جای دوستان نازنینم که قرار بود باشند اما نشد! واقعا خالی بود: علیرضا ی عزیز، آقا رضا، آقا نیما، حسین آقا و آقای صالحی عزیز که افتخار همراهی با این عزیزان در این روز نصیبمان نشد.

* صعود به قله قبله از روستای ارنگه از دو مسیر امکان پذیر است. یکی مسیر طولانی تر با شیب ملایم تر که مسیر ما بود (یال غربی – شرقی) و دیگری از یال پرشیبی که در جهت شمال به جنوب مستقیم به سمت قله می رود. یال مورد نظر کمی بالاتر از نقطه استارت ما قرار دارد. (حدود 500 متر تا یک کیلومتر بالاتر از پایگاه مقاومت).

* جی پی اس ما ارتفاع قله قبله را 2900 متر نشان می داد و نقشه توپوگرافی که بنده در اختیار دارم نیز همین ارتفاع را تایید می کند. گوگل ارث ارتفاع قله را 2830 متر نشان می دهد که البته در حد 70 متر خطا در گوگل ارث امر عجیبی نیست خصوصا برای نقاط و قله های کمی ناشناخته.

پی نوشت، 7 بهمن 1392:

نکته مهم: جمعه همین هفته (4 بهمن) دوستانمان برای صعود به قله قبله عازم ارنگه شدند. با کمال تعجب، نگهبانی اجازه ورود به ارنگه را به آنها نداد!

-----------------------------------------------------------------------------------

تصاویر مسیر:

 روستای ارنگه، جنب پایگاه مقاومت بسیج ارنگه (سمت چپ جاده)

 

روستای ارنگه، استارت برنامه از جنب پایگاه مقاومت بسیج

 

نمایی از قله قبله و مسیر صعود، از روستای ارنگه

 

 

 

مسیر صعود به قله قبله در بخش انتهایی:

 

 

به همراه آقا عطا بر روی قله قبله:

 

خودم، بر فراز قله قبله:

 

نمایی از قله پورا از روی قله قبله:

 

آقا عطا ی عزیز:

 

 

 

----------------------------------------------------------------------

این دو عکس رو هم هفته بعد (4 بهمن) از جاده خور و پیست اسکی خور انداختم:

قله قبله و مسیر منتهی به آن: 

 

نمایی از قله های قبله و پورا از پیست اسکی خور: 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)