نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
سفرنامه یزد و کرمان نويسنده: نیما - شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۳

تاریخ سفر: از جمعه 8 فروردین تا پنجشنبه 14 فرودین 1393 (7 روز و 6 شب)

تعداد نفرات: 3 نفر (خانوادگی)

وسیله نقلیه: خودروی شخصی

 

اول این نکته رو بگم که: چند سالی بود که تعطیلات نوروز به علت شلوغی، یا مسافرت نمی رفتیم و یا اگر می رفتیم جاهایی می رفتیم که کمتر ازدحام مسافر باشه. مثل غرب کشور و ...

امسال برنامه سفر به یزد و کرمان رو در برنامه سفرهای نورزوی گنجاندیم. قبل از سفر کمی از بابت شلوغی و مشکلاتش نگران بودیم. اما به خیر و خوشی سفر رو به پایان رساندیم و مشکل و یا اذیت خاصی از این بابت نبود. حتی در شهری مثل یزد که جزء شهرهای نسبتا شلوغ در تعطیلات نوروز محسوب میشه.

از یزد و کرمان زیاد گفتند و سایتها و وبلاگهای بسیاری هم جاذبه های گردشگری این دو استان را ذکر کرده و نام برده اند. پس در اینجا از تکرار مکررات خودداری کرده و فقط به تجارب این سفر می پردازم:

1- در این سفر تصمیم گرفتیم که از یک سری هزینه های غیر ضروری مثل غذا و اقامت کاسته و به جاش سوغات و چیزهای ماندگار تهیه کنیم که همین کار را هم کردیم.

+ هزینه سفر به استان های یزد و کرمان حدود 900 هزار تومان شد که از این مبلغ، حدود 300 هزار تومان خرج خورد و خوراک و بنزین و مخلفات شد و حدود 600 هزار تومان هزینه خرید سوغات اعم از شیرینی، ظروف سفالی میبد، ترمه یزد و پته کرمان.

2- برای اقامت و شب مانی در شهرهای میبد، یزد و کرمان از گزینه های: چادر، حسینیه و مدرسه استفاده کردیم.

 3- میبد رو  میشه "یزد کوچک" گفت. آثار تاریخی، کوچه پس کوچه های کاهگلی و تو در تو، سفالینه های زیبا و بسیاری دیدنی های دیگر در این شهر انتظار شما رو میکشند. ضمن اینکه نسبت به یزد خلوت تر هم هست. نه فقط تعارف! بلکه واقعا مردمان بسیار خونگرم و مهمان نازی هستند. پیشنهاد میکنم که در برنامه سفرتون، قبل از یزد حتما برنامه بازدید از میبد رو هم بزارید.

 

توضیحات:

- برای کاهش هزینه سفرهای نوروزی، بنزین 400 تومانی به اندازه کافی در طول سال ذخیره کرده بودم.

- برای شب مانی در میبد از تکیه حضرت ابوالفضل محمود آباد میبد، جنب میدان آزادی (ورودی شهر) استفاده کردیم که رایگان بود. در اینجا جا دارد از هیأت امنای محترم تکیه خصوصا ریاست هیأت امنا آقای مُجرک برای پذیرایی و مهمان نوازی صمیمانه شان تشکر و قدر دانی نمایم.

- نرخ اسکان در مدارس میبد برای غیر فرهنگی ها از شبی 40 هزار تومان تا 27 هزار تومان (درجه 1 تا درجه 3) بود که ظاهرا درجه یک حمام مشترک و تلوزیون و یخچال داشت و درجه سه فاقد این امکانات بود. این نرخ برای فرهنگی ها تقریبا نیم بها بود. این نرخ اسکان فکر کنم سراسری برای استان یزد بود.

- برای شب مانی در یزد، شب اول پارک غدیر بودیم (وردی یزد از سمت کرمان) و شب دوم پارک هفت تیر بودیم (خروجی یزد به سمت کرمان). پارک غدیر از امکاناتی از قبیل ایستگاه پلیس، سکوی شارژ موبایل، ایستگاه فرهنگی کودکان به اضافه یک شهربازی کوچک، پرژکتور و صندلی جهت تماشای سریالهای نوروزی، آبجوش صلواتی و ... برخوردار بود. از امکانات پارک هفت تیر اطلاعی بدست نیاوردم اما از محاسنش این بود که به مراکز خرید و خیابانهای اصلی شهر نزدیکتر بود و به امکاناتی از قبیل بقالی و نانوایی دسترسی بهتری داشت نسبت به پارک غدیر.

+ یک شب در کرمان بودیم که آنهم در یکی از مدارس جا گرفتیم. نرخ اسکان مدارس در کرمان برای غیر فرهنگی ها بدین شرح بود: درجه یک: 40 ه.ت، درجه دو: 25 ه.ت و درجه سه: 18 ه.ت . اگر قصد استفاده از حمام را دارید پیشنهاد میکنم که حتما در مدارس درجه یک اسکان بگیرید.

 

برنامه سفر:

روز اول:

- حرکت از تهران: 05:00 صبح

- شهر عقدا، ساعت 11:30، بازدید از زیارتگاه زرتشتی ها "پارس بانو"، 15 کیلومتر بیرون از عقدا  }*

- ابتدای اردکان، ساعت 13:00، ناهار، در یک بوستان

- 50 کیلومتر بیرون از اردکان، ساعت: 16:00، بازدید از زیارتگاه زرتشتی ها "چک چک" }***

- شهر میبد، ساعت: 19:00، بازدید از "قله مهرجرد" }**

- میبد، شب مانی در تکیه ابولفضلی

روز دوم:

- بازدید از "نارین قلعه" میبد، ساعت 9 صبح }**

- پیاده روی در کوچه های بافت قدیم میبد، از نارین قلعه به سمت کاروانسرای شاه عباسی }***

- بازدید از "کاروانسرای شاه عباسی و موزه زیلو" }**

- بازدید از "یخچال میبد" }*

- بازدید از کارگاهها و فروشگاههای سفال و سرامیک میبد و خرید تا ساعت 1:30 عصر }**

- بعد از ناهار کمی در شهر چرخ زدیم و به علت خستگی زیاد به سمت خوابگاه یعنی تکیه ابولفضلی حرکت کردیم.

روز سوم:

- ساعت 7 صبح حرکت به سمت یزد

- بازدید از مجموعه "امیر چخماق یزد" }*

- بازدید از "موزه آب" یزد (خانه تاریخی کلاهدوزها) }***

- بازدید از "مسجد جامع یزد" }**

 عصر:

- بازدید از "خانه لاری ها" }*

- بازدید از "زندان اسکندر" }*

- پیاده روی در کوچه های بافت قدیم یزد، از زندان اسکندر تا مسجد جامع }***

- بازدید از "باغ دولت آباد" }***

- شب مانی در پارک غدیر که امکانات خوبی هم داشت. (چادر)

 

 

 

 گزارش در حال تکمیل

===============================================

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)