نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
شهرستانک نويسنده: نیما - یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳

تاریخ بازدید: جمعه 12 اردیبهشت 1393

موقعیت جغرافیایی: استان البرز، جاده چالوس

مدت زمان پیاده روی: حدود 1.5 ساعت از روستا تا کاخ ناصری

دسترسی: حدود 50 کیلومتر که در جاده کرج-چالوس برانید، تابلوی روستای شهرستانک را سمت راست جاده می بینید. از سر جاده تا شهرستانک 9 کیلومتر دیگر جاده آسفالته در پیش دارید.

 

روستای شهرستانک:

روستای شهرستانک

 

شهرستانک، مسیر کاخ ناصری:

 * دریافت عکس در سایز 1600x1200 ، 950k

 

 

نکات و توصیه ها:
در مورد شهرستانک زیاد گفته و نوشته اند. با یک سرچ مختصر در گوگل انبوهی از اطلاعات در مورد شهرستانک زیبا در اختیار شما قرار خواهد گرفت. پس سخن کوتاه نموده و فقط به نکات مهم و یا نکاتی که کمتر به آن پرداخته شده می پردازم:

1- مسیر پیاده روی شهرستانک به کاخ ناصری از یک جاده خاکی نسبتا عریض، ایمن، هموار و بسیار کم شیب هست که برای یک گل گشت سبک و خانوادگی عالی هست. طول مسیر تقریبا 3 کیلومتر است که می شود با حدود 1.5 ساعت پباده روی به کاخ رسید.

2- صبح زود حرکت کنید که ابتدای جاده چالوس به ترافیک ک ک ک نخورید. یعنی حداکثر ساعت 7 صبح جاده چالوس باشید.

3- بهترین فصل بازدید از شهرستانک:
1) اردیبهشت، فصل شکوفه های گیلاس
2) خرداد، اوج سرسبزی
3) پاییز هزار رنگ

4- در جاده شهرستانک جا برای نشستن و اتراق کنار رودخانه زیاد پیدا می شود که می توانید صبحانه را نزدیک ماشین و کنار رودخانه صرف نمایید.

5- برای اینکه از مسیر نهایت لذت را ببرید، پیشنهاد می کنم که خودروی خود را داخل روستا پارک کرده و از کوچه های روستا مسیر کاخ ناصری را در پیش بگیرید. مسیر اصلی و نزدیکتر به کاخ ناصری در واقع بالاتر از روستا است (ادامه جاده) که تابلوی راهنما نیز شما را به همان سمت هدایت می کند.

6- سرویس بهداشتی: از مسجد های داخل روستا اگر باز باشند می توانید استفاده نمایید.

7- چشمه آب: در مورد آبآشامیدنی زیاد جستجو نکردیم (داخل  روستا یا در طول مسیر) اما بالای کاخ ناصری (ضلع شمالی)  چشمه آب خوب و گوارایی وجود داشت.

8- از کاخ ناصری (1294 ه.ق) چیزی باقی نمانده که ارزش دیدن داشته باشد. تقریبا تمام کاخ دوره ناصری تخریب شده و فقط یک ساختمان که در دوره پهلوی دوم مرمت شده بود. سرپا است. که آنهم امروز به حال خود رها شده و در و دیوار ساختمان به شکلی درآمده که در عکس ضمیمه می بینید! اما طبیعت اطراف کاخ زیباست و ارزش دیدن دارد. فضا هم برای اتراق و نشستن اطراف کاخ زیاد پیدا می شود.

9- در طول مسیر اگر به سمت چپتون نگاه کنید، بالای کوه، جاده نسبتا عریضی رو می بینید که در جهت شمال به جنوب کشیده شده و به شهرستانک ختم می شود. این جاده در واقع همان جاده معروف ناصری است که از اوشان، روستای آهار به شهرستانک کشیده شده. ظاهرا ناصر الدین شاه قاجار جهت رسیدگی به سایر امور خیلی مهم! به اینجا تشریف فرما می شدند. :) برنامه پیاده روی آهار به شهرستانک نیز از این جاده اجرا می شود.

 ----------------------------------------------------------------------

مطالب مرتبط از دیگر سایتها:

سفر یک روزه به شهرستانک (سایت تبیان)

پیاده روی در جعبه مداد رنگی (سایت راسخون)

------------------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر همراه با توضیحات مربوطه، در ادامه مطلب)

=========================================


 کلبه باغی زیبا در طول مسیر:

 

از روستا که به سمت کاخ ناصری حرکت کردیم (خلاف جهت رودخانه) ، داخل کوچه های روستا و کمی بعد از روستا تابلو نداشت. اما جلوتر و در طول مسیر، هر جا که دوراهی بود تابلوی کوچکی مسیر کاخ ناصری را نشان می داد:

 

 مسیر پیاده روی شهرستانک به کاخ ناصری.

 هر چه به پیش می رفتیم، جاده و مسیر زیباتر و زیباتر می شد:

 

 مسیر پیاده روی شهرستانک به کاخ ناصری:

 

  مسیر پیاده روی شهرستانک به کاخ ناصری:

 

  مسیر پیاده روی شهرستانک به کاخ ناصری:

 

  مسیر پیاده روی شهرستانک به کاخ ناصری:

 

محوطه کاخ ناصری:

(عکس از ارتفاع، بعد از کاخ ناصری گرفته شده)

 

همانطور که در بالا گفتم، بنای قدیمی و اصلی کاخ ناصری تخریب و نابود شده. سالیان اخیر، ساختمان جدیدی ظاهرا به همان طرح و نقشه اصلی در محل کاخ بنا شده که آنهم، همانطور که مشاهده می فرمایید به حال خود رها شده و به وضع فجیعی در و دیوار آن توسط انسان های فاقد شعور!! دیوار نویسی شده است.

 

ساختمان کناری کاخ ناصری که شامل حمام، سرویس بهداشتی و یک اتاق هست. که البته سرویس غیر بهداشتی! آن مرخص و غیر قابل استفاده بود.

 

سنگ ها و صخره های اطراف قصر ناصری که چند آلاچیق هم پای آن دیده می شود:

 

رجبعلی علی احمدی، پیرمرد با صفا و مهمان نواز شهرستانکی که دقایقی را میهمان کلام شیرینش بودیم...

(برای دریافت این عکس در سایز واقعی، بر روی آن کلیک نمایید)

رجبعلی علی احمدی  - شهرستانک

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)