نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
عطا کوه (گیلان) - 2 نويسنده: نیما - چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٠

من در تو نگاه می‌کنم در تو نفس می‌کشم
و زندگی مرا تکرار می‌کند
به‌سان ِ بهار
که آسمان را و علف را
و پاکی‌ ِ آسمان
در رگ ِ من ادامه می‌یابد

...

"شاملو"
----------------------------

گزارش صعود به عطا کوه - از لنگرود، روستای دیوشل

تاریخ اجرای برنامه: ١٢،١۴،١۵ خرداد ماه ١٣٩٠
سطح برنامه: کوهپیمایی سبک
مدت زمان صعود از روستا: 1.5 تا 2 ساعت بسته به مسیر انتخابی
ارتفاع روستای دیوشل از سطح دریا: -20 متر
ارتفاع قله عطاکوه: در حدود 700 متر (ارتفاع سنجی با Goole Earth)

معرفی روستای دیوشل:
روستای دیوشل حدود کیلومتر ٢ جاده لنگرود به لاهیجان در سمت چپ جاده و در پای کوه قرار دارد. کشاورزی اهالی روستا بیشتر بر پایه باغات چای میباشد که چند سال اخیر به دلیل قیمت پائین برگ سبز چای، از رونق چندانی برخوردار نمیباشد. این عامل در کنار سختی و مشقت نگهداری و عمل آوری چای که غالبا در ارتفاعات کوهها میباشد سبب شده که در چند سال اخیر برخی از باغهای چای به حال خود رها شده و محصولی از آن برداشت نشود. به گفته یکی از اهالی چون این زمینها دارای سند معتبر نمیباشند، رها کردن زمین توسط مالک سبب میشود که آن زمین پس از چند سال خود بخود از مالکیت شخص خارج شده و تحت مالکیت سازمان اراضی قرار گیرد!
این روستا در قسمتهایی هنوز بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ کرده و هنوز خانه های دو طبقه چوبی به سبک سنتی گیلان در آن مشاهده میشود. باغ معروف و قدیمی منجم باشی هم از دیدنیهای این روستا میباشد که البته من خودم آنرا ندیده و فقط شنیده ام.
از مهمان نوازی و خونگرمی اهالی روستا این را بگویم که برای بار اول که قصد صعود از روستا را داشتم یکی از اهالی روستا بنام آقای "راسخ پور" مرا با موتور به اول جاده جدید رسانده، با من قسمتی از راه را آمده، در مورد مسیرهای منتهی به عطا کوه راهنمایی کرده و سپس برگشتند. (دستشان درد نکند)

تصویر شماره 1: نمایی از قله و دکلهای مخابراتی عطا کوه در یک صبح دل انگیز بهاری

عطاکوه

معرفی مسیرها:
روستای دیوشل از چند مسیر به عطا کوه و قله (دکل) متصل میباشد. دو مسیر اصلی و عمومی آن عبارتند از:
١. جاده قدیمی و مال رو منتهی به آقا سید جلیل (مسیر شماره ۴ در تصویر شماره ٢)
٢. جاده خاکی جدید و ماشین رو امام زاده خلیل که به جاده شوسه عطا کوه - لاهیجان متصل میباشد. (مسیر شماره ٣)
*در صورتی که به مسیر آشنایی دارید، به دلیل شیب بیشتر مسیر مال رو، صعود از این مسیر و فرود از جاده جدید و یا مسیر لیلاکوه پیشنهاد میشود.
اما اگر برای بار اول این مسیر را طی میکنید بهتر است که از مسیر جاده جدید صعود کرده و از مسیر مال رو آقا سید جلیل فرود آئید. چون مسیر آقا سید جلیل دو راهیهایی دارد که در هنگام صعود گمراه کننده خواهد بود.

راهنمای مسیر:
صعود از جاده جدید امام زاده خلیل و فرود از مسیر مال رو آقا سید جلیل:

بعد از ورود به روستا باید با عبور از کوچه پس کوچه ها به ابتدای جاده جدید (جاده امام زاده خلیل) رسیده و صعود را آغاز نمائید. پس از حدود 1.5 ساعت پیاده روی در این مسیر نسبتا کم شیب و زیبا که در فصل خرداد درختان گلابی جنگلی و توت هم در آن یافت میشود به امام زاده خلیل میرسید. از امام زاده اگر به سمت راست ادامه مسیر دهید به جاده لاهیجان-عطاکوه میرسید که اگر به سمت بالا حرکت کنید پس از حدود 45 دقیقه به دکل خواهید رسید. اما راه میان بر و زیباتر از میان جنگل میباشد که با یک راه پاکوب از جلوی امام زاده در دسترس میباشد. از مسیر پاکوب به سمت بالا و داخل جنگل ارتفاع بگیرید. پس از 10-20 دقیقه پیاده روی در این مسیر بسیار زیبا به اولین تابلو راهنمای اقا سید جلیل میرسید. اگر خواستید این بقعه زیبا و غریب را در دل جنگل ببینید میتوانید از میانه راه و حرکت به مسیر سمت چپ راه بقعه را در پیش بگیرید. برای رسیدن به دکل باید راه مستقیم جنگل را ادامه دهید تا به خط الراس عطاکوه برسید. از آنجا در امتداد مسیر پاکوب به سمت راست بروید تا به قله و دکل عطا کوه برسید.
برای فرود همان مسیر صعود را در پیش بگیرید تا از میان جنگل به دو راهی آقا سید جلیل برسید. از اینجا راه آقا سید جلیل را در پیش گرفته و پس از رسیدن به بقعه راه جلوی آنرا ادامه داده تا از مسیر مال رو که در مسیر فرود تقریبا سر راست میباشد، راه روستا را در پیش بگیرید. توجه داشته باشید که وقتی جلوی بقعه ایستاده و به مسیر جلوی آن نگاه میکنید روستا در ناحیه جلو-چپ شما قرار خواهد داشت. پس با توجه به این امر دو راهیهای مسیر فرود را درست انتخاب کنید.

زمان بندی پیمایش مسیرها در هنگام صعود:
از روستا تا امام زاده (جاده جدید): 1.5 ساعت
از امام زاده تا قله از راه جنگل: حدود 45 دقیقه
امام زاده تا آقا سید جلیل از راه جنگل: 25 دقیقه
از روستا تا آقا سید جلیل از مسیر مال رو: 1 ساعت
آقا سید جلیل تا قله: 30 دقیقه

راهپیمایی جاده عطا کوه - لاهیجان:
تعطیلاتی که شمال بودم از مسیرهای مختلفی به عطاکوه صعود و فرود داشتم که در آخرین صعود از مسیر آقا سید جلیل به قله صعود کرده و از جاده شوسه و ماشین رو جنب دکل به سمت پائین حرکت کردم. این جاده که حدود ١٧ کیلومتر میباشد قله عطا کوه را به روستاهای سرچشمه، سطلسر، بیجار باغ، علیسرود، کته شال، کوه بیجار و ... و در نهایت به شهر لاهیجان و میدان کاشف السلطنه میرساند. از قله تا لاهیجان حدود ۵ ساعت پیاده روی داشت. شیب این مسیر ملایم و کم بوده و تقریبا دو سوم پایانی راه، از سرچشمه به بعد نیز جاده آسفالت میباشد. ناگفته نماند که پس از حدود 30 دقیقه پیاده روی در این مسیر به یک راه فرعی و تابلوی "امام زاده 500 متر" میرسید که از این راه میتوان به امام زاده خلیل و از آنجا به دیوشل رسید.

پیاده روی در این مسیر طولانی که بیشتر آن نیز راه آسفالته میباشد، ممکن است برای شما خسته کننده باشد. پس اگر از آمادگی جسمانی و انگیزه کافی برخوردارید پا در این مسیر بگذارید. البته در صورت نیاز هر جا که خواستید میتوانید از ماشینهای عبوری و تاکسی برای رسیدن به لاهیجان استفاده کنید.

****

تصاویر زیبای مربوط به مسیر دیوشل-عطا کوه و عطا کوه - لاهیجان در ادامه مطلب

-----------------------------------


تصویر شماره ٢:

موقعیت قله عطا کوه و معرفی مسیرهای منتهی به آن

برای دیدن عکس در سایز بزرگتر آنرا سیو کرده و از روی سیستم خود مشاهده فرمائید.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره ٣:

موقعیت روستای دیوشل و مسیرهای منتهی به قله عطا کوه

برای دیدن عکس در سایز بزرگتر آنرا سیو کرده و از روی سیستم خود مشاهده فرمائید.

عطاکوه - لیلاکوه

 

تصویر شماره ۴:

نمایی از جاده جدید امام زاده در مسیر برگشت که قله و دکل عطا کوه هم در آن مشاهده میشود.

عطاکوه

 

تصویر شماره ۵:

نمایی از جاده در نزدیکی امام زاده خلیل

عطاکوه

 

تصویر شماره ۶:

امام زاده خلیل. درب ورودی این امام زاده به روی زائران باز بود و البته عجیب نبود که قفل صندوق خیرات آن توسط دزدان محترم! شکسته و پولهای آن سرقت شده بود.

مسیر پاکوب به آقا سید جلیل که در عکس نیفتاده، دقیقا جلوی امام زاده و به سمت بالای کوه میباشد (سمت راست تصویر)

عطاکوه

 

تصویر شماره ٧:

نمایی از ابتدای مسیر پاکوب امام زاده به آقا سید جلیل که از داخل جنگل میگذرد.

عطاکوه

 

تصویر شماره ٨:

بقعه متبرکه آقا سید جلیل در دل جنگل که غربت و صفای خاصی دارد.

عطاکوه

 

تصویر شماره ٩:

نمایی از جاده مال رو آقا سید جلیل به روستا در مسیر برگشت

عطاکوه

 

تصویر شماره ١٠:

نمایی از جاده مال رو آقا سید جلیل به روستا در مسیر برگشت

عطاکوه

 

تصویر شماره ١١:

نمایی از جاده مال رو آقا سید جلیل به روستا در مسیر برگشت

عطاکوه

 

تصویر شماره ١٢:

جاده شوسه و ماشین رو عطا کوه به لاهیجان و تابلو راهنمای امام زاده خلیل در بین راه.

عطاکوه

 

تصویر شماره ١٣:

جاده عطا کوه به لاهیجان ، خانه ای روستایی و نوساز در روستای سطلسر

عطاکوه

 

تصویر شماره ١۴:

جاده عطا کوه به لاهیجان ، مزارع برنج در نزدیکی سطلسر و روستای بیجار باغ

عطاکوه

 

تصویر شماره ١۵:

جاده عطا کوه به لاهیجان ، خانه ای روستایی و نوساز در روستای سطلسر

عطاکوه

 

تصویر شماره ١۶:

جاده عطا کوه به لاهیجان ، نمایی از مسیر بعد از بقعه متبرکه امام زاده ابراهیم در روستای بیجار باغ

عطاکوه

 

تصویر شماره ١٧:

جاده عطا کوه به لاهیجان ، نمایی زیبا از باغهای چای، سمت چپ جاده بعد از روستای کته شال

عطاکوه

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)