نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله پیرزن کلوم - قله مهرچال از گرمابدر نويسنده: نیما - شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۳

گزارش صعود به قله های پیرزن کلوم (3842) و مهرچال (3912)* از گرمابدر

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 9 خرداد 1393
موقعیت جغرافیایی قله: تهران، فشم، شرق روستای گرمابدر
ارتفاع نقطه استارت: 2400 متر
تعداد نفرات: 9 نفر
سرپرست برنامه: آقای محمد صالحی
مدت زمان صعود:
قله پیرزن کلوم: 5 ساعت (با گام متوسط)
قله مهرچال: 5 ساعت + 45 دقیقه
مسافت پیموده شده:
قله پیرزن کلوم: 6.5 کیلومتر
مهرچال: 8.2 کیلومتر

* منبع ارتفاع قله ها: نقشه توپوگرافی


همراهان خوبم در این برنامه:
آقایان: صالحی، مظفر، فرید، ئاسو، رضا و علیرضا
خانم‌ها: رنجبریان و لشگریان

قله پیرزن کلوم:

 

مسیر صعود به قله پیرزن کلوم و مهرچال در گوگل ارث:

(برای مشاهده عکس در سایز واقعی، بر روی آن کلیک نمایید)

  + دانلود فایل جی پی اس قله پیرزن کلوم و مهرچال از گرمابدر
(منبع: سایت ویکی لاک ، آقای متقی)

 

راهنمای صعود به قله های پیرزن کلوم و مهرچال:

پس از پارک خودرو جنب محیط بانی گرمابدر، دقیقا بعد از ساختمان محیط بانی در سمت راست وارد کوچه ای می شوید که با یک شیب ملایم به سمت پایین سرازیر می شود. شاید این کوچه از طریق دیگه هم به جاده خاکی پایین (داخل گرمابدر) راه پیدا کند اما راهی که ما رفتیم بدین شرح بود:

1-       داخل کوچه که شدید حدود 100 متر پایین تر، کوچه ها و کوچه باغ های بعدی را به ترتیب: چپ ، راست و آخری را هم به راست می پیچید. کوچه باغ آخری را که دیواری سمت راستش کشیده شده تا انتها می روید تا به جاده خاکی برسید.

2-       به جاده خاکی که رسیدید به سمت چپ پیچیده و حدود 500 تا 700 متر بالاتر در سمت راستتان به پلی می رسید که باید از روی پل عبور کرده و خود را به آنطرف رودخانه برسانید.

3-       از روی پل که عبور کردید باید کمی به سمت چپ رفته و از یک راه پاکوب کم کم ارتفاع گرفته و به روی یال صعود کنید.

4-       حدود نیم ساعت بعد باید از زیر سنگ های صخره ای عبور کرده و کمی جلوتر از لای سنگ ها به سمت چپ پیچیده و خود را به بالای سنگ ها برسانید.

5-       از بالای سنگ ها به سمت راست پیچیده و یال پیش رو را تا انتها صعود می کنید.

6-       یال بعدی را هم در ادامه صعود می کنید تا جایی که به صخره های سنگی بعدی می رسید. در اینجا هم از پایین صخره ها عبور کرده و از یک شکاف مناسب که مشخص است، خود را به بالای سنگ ها و سپس آنطرف سنگ ها می رسانید. (ارتفاع کم می کنید)

7-       آنطرف سنگ ها یال آخر (یال پر شیب) پیش روی شماست. بالای این یال قله که نه اما محدوده قله پیرزن در سمت چپ پیداست. یال را صعود می کنید تا به بالای یال و خط الراس برسید.

8-       روی خط الراس که رسیدید، سمت راستتان در امتداد خط الراس قله همهن و سمت چپتان قله های پیرزن کلوم و مهرچال قرار دارند. از اینجا حدود 10 دقیقه تا یک رب تا قله راه است.

9-       قله پیرزن کلوم با یک سنگ چین نسبتا بزرگ به خوبی مشخص است. به قله پیرزن کلوم که رسیدید، قله مهرچال در امتداد و انتهای خط الراس به خوبی نمایان است. اگر قصد صعود به قله مهرچال را داشتید، حدود 45 دقیقه تا یک ساعت راه در پیش دارید. در این فصل با توجه به اینکه برف کوبی هم نداشتیم ما به راحتی توانستیم پس از 45 دقیقه به قله مهرچال برسیم.

 موفق باشید

نکات و توصیه ها:

* در کل این برنامه رو میشه یک برنامه نیمه سنگین ذکر کرد. از همان ابتدای حرکت تمام یالها پر شیب هستند که این شیب رو شما وقتی در مسیر فرود هستی بهتر و بیشتر درک میکنی.

* بجز آب آشامیدنی که با لوله جنب محیط بانی جاری بود، چشمه آب دیگری در کل مسیر تا قله وجود ندارد.

* آنتن همراه اول در بخش هایی از مسیر برقرار بود.

* جهت درک بهتر مسیر و گزارش برنامه، به توضیحات بالای عکس ها هم توجه فرمایید.

(تصاویر برنامه در ادامه مطلب)

===========================================


 کلبه چوبی پشت وانت نیسان.

این اثر خارق العاده رو صبح اول وقت در ابتدای جاده فشم دیدیم. خالق و سازنده این اثر همین مرد شریفی هستند که کنار من ایستاده اند. متاسفانه اسم شریف شان یادم نیست. اما مغازه شان که انگار در همین مقوله صنایع و کارهای دستی بود، آنطرف خیابان روبروی ما دیده می شد. ظاهرا تلوزیون هم گزارشی از این کلبه چوبی متحرک و جالب پخش کرده که من ندیدم البته. ما که مشغول عکاسی از سوژه بودیم ایشان نزدیک آمده با خوشوریی پذیرای ما شده و تمام زیر و بم های کلبه را نشانمان دادند. درود بر همت و ذوق هنری این هنرمند خوش ذوق

 

 

انتهای جاده آسفالت گرمابدر، جنب محیط بانی. محل استارت برنامه. در اینجا از کوچه ای در سمت راست، بعد از محیط بانی حرکت خود را آغاز کردیم. جلوی محیط بانی از یک لوله قطور آب چشمه به پایین آورده شده و در جریانه که میتونید از آب آن برداشته و استفاده کنید:

 

کوچه باغ های زیبا در همان ابتدای مسیر. بعد از حدود 7-8 دقیقه ار ابتدای حرکت در انتهای همین کوچه وارد جاده خاکی شدیم که در واقع از داخل محل گرمابدر می گذشت. به جاده که رسیدیم مسیر سمت چپ را در پیش گرفتیم:

 

 پس از چند دقیقه پیاده روی در جاده، به این پل رسیدیم که در سمت راستمان قرار داشت. از روی پل گذشته و حرکت به روی یال را آغاز کردیم. البته این عکس در مسیر برگشت گرفته شده. یعنی الان جاده پیش روی ما و یال پشت سر ماست.

 

حرکت از روی یال اول:

 

 

ادامه مسیر از پایین سنگ ها. در اینجا سنگ ها رو دور زده (جایی از داخل سنگ ها عبور کرده) و با گردش به سمت چپ ادامه مسیر دادیم:

 

بفرمایید شیر تازه بز:

 

آقای محمد صالحی عزیز و گرانقدررررر:

 

ادامه مسیر از روی یک یال نسبتا پر شیب که اگر اشتباه نکنم فکر کنم یال سوم بود. بالای این یال، یال بعدی شروع می شود که در انتهای آن یال مجددا به صخره های سنگی رسیدیم:

 

آقای صالحی در حال حالگیری از یک مار بی نوا! :

 

دومین صخره های سنگی که اشاره شد. همانطور که در تصویر می بینید از یک محل مناسب خود را به آنطرف سنگ ها رساندیم (ارتفاع کم کردیم). با ورود به آنطرف سنگ ها مسیر آخرین یال را که بسیار هم پرشیب بود در پیش گرفتیم:

 

یال پر شیب به سمت قله. ابتدای یال پر شیب به دو تیم تقسیم شدیم. من، آقا رضا، علیرضا، ئاسو و خ رنجبریان در قالب تیم اول (5 نفر) بر سرعتمان افزوده و مسیر قله را در پیش گرفتیم:

 

بالای یال پر پشیب و کمی قبل از خط الراس:

 

تیم پیشرو بر فراز قله پیرزن کلوم:

 

خودم و آقا ئاسو ی عزیز (سمت چپ) که در واقع اولین برنامه مشترک من و ایشان بود. ئاسو روی قله پیرزن کلوم از ما خداحافظی کرده و مسیر برگشت را به تنهایی در پیش گرفت:

 

پیش به سوی قله مهرچال. حرکت خط الراسی به سمت مهرچال مشکل خاصی نداشت. فقط در یک نقطه حدود 100 متر باید ارتفاع کم می کردیم و مجدد ارتفاع می گرفتیم که آنهم مشکل خاصی نبود.

 

بر فراز قله مهرچال. به ترتیب از چپ به راست: علیرضا، رضا، خودم و خ رنجبریان:

 

در مسیر برگشت از قله مهرچال مجددا به آقای صالحی و بقیه دوستان که در گروه دوم بودند ملحق شدیم که در این فاصله به قله پیرزن رسیده بودند. (بجز ئاسو که اینجا غائب و در مسیر برگشت بود):

به ترتیب از چپ به راست

ایستاده: فرید، علیرضا، رضا، خودم

نشسته: آقا مظفر، صالحی، خ لشگریان و خ رنجبریان

 

10 دقیقه استراحت در سکوت مطلق کوهستان، روی قله پیرزن کلوم:

 ----------------------------------------------------

در مسیر برگشت:

درود بر شما دوستان خوبم:

 

 

بفرمایید خربزه:

 

کوهستان زیباااااا و مناظر روح نواااااااااز:

 

 

 

عبور از کوچه باغ در انتهای مسیر، چند دقیقه مانده به محیط بانی:

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)