نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله استرچال نويسنده: نیما - شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩۳

گزارش صعود به قله استرچال 3140، از میگون

تاریخ اجرای برنامه: جمعه، 20 تیر 93
تعدا نفرات: 2 نفر
مدت زمان صعود: 2 ساعت و 45 دقیقه
ارتفاع نقطه استارت: 2400 متر
تعداد دفعات صعود: مرتبه اول من و مرتبه دوم آقای صالحی
* فرود از دره هملون
 -----------------------------------------------------------

قله استرچال، به همراه آقای صالحی عزیز:

 

مکالمه من و آقای صالحی، روز قبل از برنامه، پنجشنبه ساعت 12:53 :

من: الو، سلام آقای صالحی، چه حال چه خبر؟
صالحی: سلام، من (به همراه گروه) 10 دقیقه دیگه روی قله آهنگرکم.
من: قله آهنگرک! موفق باشید. میخواستم بگم فردا یه برنامه با هم بریم. پس نمیاین دیگه؟
صالحی: چرا نمیام!؟ کجا بریم؟
من: هر جا شما گفتین
صالحی: مهرچال خوبه؟
من: مهرچال! 4 هزااااار متر!!؟؟ نه آقای صالحی، قربونت برم، چند هفته اس دور بودم. بیا روی 3 هزار به پایین.
صالحی: آهان گرفتم. ببین نیما، یه تپه هست اینجا، بالای میگون، بهش میگن استرچال. میخوای فردا همینو صعود کنیم؟
من: ارتفاع؟
صالحی: زیاد نیست، نترس!
من: باشه آقای صالحی.
صالحی: قرار ما 7 صبح، گردنه قوچک. خوبه؟
...

و اینطوری بود که برنامه صعود به قله استرچال شکل گرفت. :)
---------------------------------------------------------------------------

(گزارش برنامه در ادامه مطلب)

============================================


شرح گزارش:

بعد از اینکه من سر راه آقای صالحی رو سوار کردم. ما ساعت حدود 07:40 میگون بودیم و از داخل میگون از طریق خ پاسداران به سمت منطقه آهنگرک ادامه مسیر دادیم. این جاده ترکیبی از جاده آسفالت و خاکی بوده و طول آن حدود 4 کیلومتر است. در انتهای این جاده به یک سه راهی رسیدیم که چشمه آب پرآبی هم در سمت راست از لوله جاری بود. ماشین رو پارک کرده و ساعت 8 صبح مسیر قله استرچال رو از سمت چپ سه راهی در پیش گرفتیم. چند دقیقه اول مسیر، جاده بود و بعد از طریق یک پاکوب کمرنگ خودمون رو به گردنه بالا رساندیم. روی گردنه ویوی خوبی از قله های قزقانچال و توچال و در کل خط الراس توچال داشتیم و هینطور روستای آهار در سمت راست و ده تنگه در سمت چپ و قله قلعه دختر و قله الله بند کوچک هم در سمت راست ده تنگه دیده می شد و ... . از روی گردنه با گردش به راست مسیر یال دوم را در پیش گرفتیم. تقریبا در بالای یال دوم، ساعت 09:00 تا 09:30 صبحانه را صرف کرده و مجددا براه افتادیم. بعد از پشت سر گذاشتن یال دوم به راست پیچیده و خود را به یال سوم رسانده و با گردش به چپ مسیر آخرین یال را به سمت قله در پیش گرفتیم. تا اینجا قله دیده نمی شد اما کمی جلوتر سنگ چین قله نمایان شد. ساعت 10:40 روی قله استرچال بودیم.

برای اینکه از طبیعت زیبای منطقه بیشتر بهره ببریم تصمیم گرفتیم که از دره هملون فرود کنیم. از آنجایی که آقای صالحی روز قبل (برنامه قله آهنگرک از هملون) عینکش رو اون پایین جا گذاشته بود این هم انگیره ای بود که از دره هملون برگردیم تا شاید سرراه عینک رو هم پیدا کنیم.

از روی قله به سمت گردنه ای که بین قله آهنگرک و قله استرچال هست سرازیر شدیم. محلی ها به این گردنه، گردنه "سرچاهون" میگن. به پایین که رسیدیم، به دنبال عینک کمی مسیرمان را کج کرده... جُستیمممممم اما نیافتیم!

به سمت مسیر دره هملون برگشته و از آب گوارای چشمه "سید گاهره" نوشیدیم. کمی پایین تر، ساعت 12:45 کنار یکی از باغ ها برای ناهار توقف کردیم. پس از صرف ناهار و استراحت ساعت 13:45 مجددا به سمت پایین حرکت کردیم. دره هملون سرسبز و طول مسیر پوسیده از باغ های زیبای آلبالو بود. آفتاب داغ تابستان کمی آزار دهنده بود اما باغ های سرسبز و شاخه های قرمززززز پوش درختان آلبالو که به داخل راه سرک کشیده بودند، همراه با نسیم خنکی که هر از گاهی می وزید، آنقدر زیبا و با طراوت بودند که برای مدتی خستگی و گرما را از یادمان می برد.

ساعت 02:40 ابتدای دره هملون و کنار جاده بودیم. پس از چند دقیقه تلاش، بالاخره با فریادهای آقای صالحی که: "ما میگون پیاده می شیم، تو رو خدا ما رو سوار کنین!" بالاخره یک بنده خدایی نگه داشت و ما رو سوار کرد. میگون پیاده شدیم و یک آژانس، دور همان میدان میگون گرفتیم با کرایه 7 هزار تومان و خودمان رو به محل پارک خودرو رساندیم... و پایان برنامه.

* آقای صالحی قبلا این مسیر رو زمستانه صعود کرده و نظرشون این بود که بعنوان یک برنامه سبک زمستانه برنامه خوبی هست.

-------------------------------------------------------------------------

مسیر صعود به قله استرچال و فرود از دره هملون در گوگل ارث:

(برای مشاهده عکس در سایز واقعی، بر روی آن کلیک نمایید)

 

از منطقه آهنگرک (سه راهی) که خودرویمان را پارک کردیم، چند دقیقه اول مسیر، جاده بود. بعد وارد یک پاکوب کمرنگ شده و مسیر گردنه بالا را در پیش گرفتیم:

 

ادامه مسیر به سمت راست از روی یال دوم، بعد از گردنه. از روی گردنه روبرویمان (در جهت غرب) یال قلعه دختر و خط الراس توچال به خوبی در معرض دید بود. همچنین بخش هایی از جاده آهار به ده تنگه.

 

 

قله استرچال:

 

آقای صالحی عزیز:

 

به سمت دره هملون در مسیر فرود:

 

دره هملون:

 

دره هملون، چشمه پرآب و گوارای سید گاهره:

 

باغ های زیبای دره هملون:

 

 

دره هملون بعد از پشت سر گذاشتن باغ ها:

 

دره هملون، دهانه غار اول:

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)