نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله سرلت نويسنده: نیما - یکشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩۳

گزارش صعود به قله سرلت 3210 متر، از روستای تالون

تاریخ اجرای برنامه: جمعه، 27 تیر 1393
موقعیت جغرافیایی قله: تهران، جاده امامزاده داوود، روستای تالون
تعداد نفرات: 6 نفر
ارتفاع نقطه استارت: 2350 متر
مسافت پیموده شده: حدود 7 کیلومتر تا قله
مدت زمان صعود: 4.5 ساعت (با گام تقریبا آهسته)
کل زمان برنامه: 10 ساعت (07:45 صبح تا 05:45 عصر)
تعداد دفعات صعود: مرتبه اول

همراهان خوبم در این برنامه:
آقایان: کرمی، روحی و خانمها: محمودزاده، لشگریان و الهه خانم

 

نقشه توپوگرافی قله سرلت:

 

+ گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

آبشار تالون - قله تالون ، خرداد 1392

-------------------------------------------------------------

دسترسی:

تهران، کیلومتر 18 جاده امامزاده داوود، ورودی روستای رندان، از سر جاده تا روستای تالون  11.5 کیلومتر راه در پیش دارید. (5.5 کیلومتر تا رندان و 6 کیلومتر دیگر تا تالون)

-------------------------------------------------------------------------

 (گزارش برنامه و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=========================================


مسیر صعود به قله سرلت در نرم افزار گوگل ارث:
(برای مشاهده تصویر در سایز اصلی بر روی آن کلیک نمایید)

خط زرد رنگ، مسیر صعود و فرود ما به قله سرلت است. سایر خطوط، مسیرهای صعود به قله تالون است که مربوط به این برنامه نیست.

دانلود فایل kmz نرم افزار گوگل ارث مسیر صعود قله سرلت

نکته: این فایل را می توانید با نرم افزارهای مربوطه، به فرمت gpx یا gdb کانورت نموده و در جی پی اس استفاده نمایید.

تبدیل آنلاین فرمت های جی پی اس

 

گزارش برنامه:

قبلا در همین وبلاگ گزارش برنامه قله تالون (لینک بالا) رو نوشتم که تا روی گردنه با این قله مشترک بود. باز هم در این گزارش سعی میکنم طوری بنویسم که نیازی به آن گزارش نباشد.

قرار ما ساعت 6.5 صبح، ابتدای بلوار کوهسار بود. بعد از اینکه همه دوستان سر قرار حاضر شدند، دو تا از ماشین ها رو در همان بلوار کوهسار پارک کرده و با دو ماشین مسیر جاده امامزاده داود رو در پیش گرفتیم. کیلومتر 18 از سمت چپ، وارد فرعی روستای رندان شده و بعد از پشت سرگذاردن روستای رندان جاده پیچ در پیچ روستای تالون رو در پیش گرفتیم که واقعا هم 6 کیلومتر پیچ در پیچه که هر چه میری تمام نمیشه! به بالای روستای تالون که رسیدیم بدون اینکه وارد تالون بشیم مسیر سمت راست رو ادامه دادیم. حدود 200 متر بالاتر جلوی درب پروژه بزرگراه تهران-شمال، ماشین ها رو پارک کرده و از درب فلزی عبور کرده و مسیر جاده خاکی را ادامه دادیم. پشت اولین پیچ، آبشار تالون از فاصله نه چندان دور نمایان شد و ما حدود 20 دقیقه بعد پای آبشار تالون در ارتفاع 2500 متر بودیم. برای رسیدن به آبشار دو راه پیش رو دارید: یکی با عبور از رودخانه و از سمت راست که شیب مسیر نسبتا زیاد بوده و کمی هم دست به سنگ در انتها دارد و مسیر سمت چپ که شیب ملایم تری داشته و در عوض طولانی تر است.

این بار، پای آبشار جای مناسبی برای صرف صبحانه نبود بنابراین مسیر پاکوب را از سمت راست رودخانه ادامه دادیم و در یک مکان مناسب برای صبحانه توقف کردیم. صرف صبحانه حدود نیم ساعت طول کشید. بعد از صبحانه مسیر دره را همچنان در امتداد رودخانه ادامه دادیم. دره تالون در این فصل از سال با اینکه رودخانه اش خیلی پرآب نبود اما هنوز سرسبز و با طراوت بود و صدای گوش نواز آب در بیشتر مسیر همراهمان بود. سرسبزی و طروات دره تالون این موقع از سال واقعا دیدنی و روح نواز بود...

هر چه که مسیر دره را طی می کردیم رودخانه رفته رفته کم آب تر می شد و به محدوده سرسبز سرچشمه که رسیدیم زمین و چمن ها کاملا خیس بود اما اثری از آب نبود. اندک امیدی که به برداشتن آب از اینجا داشتیم به ثمر ننشست و ما مسیر را به سمت گردنه پیش رو ادامه دادیم. ساعت 11:00 بر روی گردنه به ارتفاع 3060 متر بودیم. جالب اینکه تا اینجای کار برنامه ما صعود به قله تالون بود اما با دیدن قله سرلت از روی گردنه وسوسه شدیم که به جای قله تالون، قله سرلت را صعود کنیم. هیچکدام از اعضای گروه سابقه صعود به سرلت را نداشتیم فقط من سال قبل از دره رندان تا گردنه سرلت (پایین لوارک) صعود کرده و شناخت نسبی به منطقه و محدوده قله سرلت داشتم. مسیر صعود تقریبا معلوم بوده و مشخص بود که از اینجا قابل صعود است. به هر حال با تایید اعضای گروه تصمیم بر این شد که قله سرلت را صعود کنیم. از روی گردنه به سمت راست (شمال شرق) تغییر جهت داده و مسیر قله سرلت را در پیش گرفتیم. قله تالون (3300 متر) سمت چپمان و حدود 1.5 ساعت بالاتر بود. البته خود قله از روی گردنه دیده نمی شود و پشت یک قله فرعی افتاده است. با حرکت به سمت قله سرلت، حدود 20 دقیقه بعد به جایی رسیدیم که تعداد زیادی گوسفند به همراه چوبانان محترم اونجا تشریف فرما بودند. از آنجایی که بچه ها با کمبود آب مواجه بودند. بگیم... نگیم... بالاخره آقای کرمی دل به دریا زده و از یکی از چوپانهای محترم درخواست آب کردند. آونها هم با روی باز پذیرا شده و دستشان درد نکند بچه ها بطریهایشان را پر کردند. خوشحال و خرسند از این روز زیبا و این بخت و اقبال خوب، مسیر قله را ادامه داده و ساعت 12:15 همگی بر روی قله سرلت به ارتفاع 3210 متر بودیم. ناهار را روی قله صرف کرده و ساعت 13:30 مسیر فرود را در پیش گرفتیم.

مسیر فرود ما هم همان مسیر صعود بود و نکته خاصی نداشت. از آنجایی که عجله نداشتیم و روز هم بلند بود، دو توقف درست و حسابی و دلچسب، یکی روی گردنه و دیگری پایین آبشار داشتیم و بالاخره ساعت ساعت 17:45 محل پارک خوروهایمان بودیم.

در پایان ممنونم از: آسمانی که ابری شد، ابری که به موقع سایبان شد، نسیمی که صورتهایمان را در آن عصر گرم تابستانی نوازش داد، سبزه هایی که روحمان را تازه کرد، چوپانان دوست داشتنی، آب گوارایی که به ما جانی دوباره بخشید، دوستان خوبی که همراه شدند و بیشتر و بالاتر و مهمتر از همه، خدایی که تمام این نعمت ها و زیبایی ها را مدیون کرم و لطف او هستیم... خدایی که با ما بود، اینقدر دوستمان داشت و خدایی که این عصر زیبای تابستانی را برایمان رقم زد.

نکات:

* آنتن همراه اول تا جایی که ما رصد کردیم، در تمام مسیر قطع بود.

* چشمه های مسیر یکی حدود 30-40 متر بالاتر از آبشار، سمت چپ رودخانه، کنار یک باغ هست و دومی حدود یک ساعت بالاتر بعد از یک آبشار کوچک که البته ما در این فصل موفق نشدیم هیچ کدام از این چشمه ها رو ببینیم و استفاده کنیم. اولی بخاطر فصل برداشت محصول و حضور باغدارهای محترم و دومی بخاطر تغییر مسیر که از سمت چپ و بالای چشمه مورد اشاره حرکت کردیم. در مسیر برگشت، کمی پایین تر از سرچشمه، از رودخانه که در واقع یک آب باریکه بود، آب برداشتیم.

--------------------------------------------------------------------

 استارت برنامه، بالای روستای تالون، درب فلزی پروژه بزرگراه تهران-شمال، 07:45 صبح

 

در مسیر آبشار تالون، 07:50

 

آبشار تالون:

 

عبور از مسیر سنگی و صخره ای، چند قدمی آبشار تالون، 08:00 صبح

 

باغ های زیبای آلبالو، بالای آبشار

 

 

ادامه مسیر دره بعد از صرف صبحانه، 08:45 صبح

 

 

 

 

 

 

انتهای دره و ادامه مسیر به سمت گردنه، 10:40 صبح:

 

قله سرلت از روی گردنه (3060 متر)، 11:00 صبح:

 

 پیش به سوی قله سرلت در جهت شمال شرق (سمت راست):

 

 

بر فراز قله سرلت، 12:15 ظهر:

 *****************************************

در مسیر برگشت، پایین قله:

 

استراحت روی گردنه در مسیر برگشت، 02:30 عصر:

 

ترکیب دل انگیزی از ابر و نور و خورشید و آبی آسمان در یک عصر زیبای تابستانی که علاوه بر زیبایی بی نظیرش سایبان خوبی هم برای استراحت ما زیر سقف آسمان شد، روی گردنه، 02:30 عصر

 

 

 

 

پایین آبشار تالون، 05:00 عصر

 

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)