نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
دربند - بند یخچال - پناهگاه شیرپلا نويسنده: نیما - یکشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩٠

ای سبزی هر درخت و هر باغ و گیا
ای دولت و اقبال من و کار و کیا
ای خلوت و ای سماع و اخلاص و ریا
بی‌حضرت تو این همه سوداست بیا
"مولانا"
------------------------

گزارش کوه پیمایی دربند - بند یخچال - پناهگاه شیرپلا

تاریخ اجرای برنامه: پنج شنبه 26 خرداد 1390
نفرات شرکت کننده: 1 نفر (خودم)
سطح برنامه: کوهپیمایی متوسط
مسیر صعود: دربند - بند یخچال - جانپناه شروین - پناهگاه شیرپلا
مسیر فرود: مسیر عمومی پناهگاه شیرپلا - دربند
مبدا حرکت: میدان سربند، 1800 متر
مقصد: جانپناه شروین (حدود 2750 متر) و پناهگاه شیرپلا (2750 متر)
زمان: صعود: 3.5 ساعت ، فرود: بیش از 2 ساعت


* ارتفاع جانپناه شروین (پناهگاه شروین) را بعضی از سایتها 2450 متر گفته اند که اشتباه میباشد. این دو پناهگاه تقریبا با هم، هم ارتفاع میباشند. ارتفاع سنجی با گوگل ارث هم همین را نشان میدهد. (به تصویر شماره 8 هم دقت کنید)

موقعیت جغرافیایی و معرفی دربند:
دربند محله ای قدیمی در شمال تهران و در دامنه رشته کوههای البرز مرکزی میباشد. ارتفاع متوسط دربند از سطح دریا 1700 متر (1800 متر در میدان سربند) میباشد. دربند همچنین یکی از مسیرهای اصلی صعود به قله توچال و ارتفاعات البرز مرکزی میباشد. از میدان سربند که به داخل کوه پیاده روی را آغاز میکنید تا حدود 1 ساعت در دو طرف مسیر کافه و رستورانهای رنگارنگ و شیک آماده پذیرایی از خیل عظیم مهمانان و گردشگرانی میباشند که روزهای تعطیل و آخر هفته این مسیر را طبیعت گردی انتخاب نموده اند. اگر به چشم طبیعت گردی و کوهنوردی به مسیر دربند نگاه کنید تعداد زیاد کافه ها و مغازه ها در طول مسیر که چند سال اخیر بشدت هم افزایش یافته، برای شما چندان خوشایند نخواهد بود.
مسیر عمومی پیاده روی این مسیر از دربند به پناهگاه شیرپلا میباشد که حدود 3-4 ساعت بطول می انجامد. اگر این مسیر را به دو نیمه قسمت کنیم نیمه دوم کمی سخت تر و فنی تر میشود که راهپیمایی در آن از عهده کسانی که از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار نبوده و یا اهل کوه و کوهپیمایی نیستند، بر نخواهد آمد.
اگر بخواهیم مسیر دربند را با درکه مقایسه کنیم، دربند برا ی راهپیمایی به مراتب سخت تر و فنی تر خواهد بود. پس اگر خواهان پیاده روی آسان تر، خانوادگی و همچنین طبیعت بکرتر و کافه های کمتر در طول مسیر هستید درکه برای شما انتخاب بهتری خواهد بود.
برای پیاده روی و تفرج در مسیر دربند اگر خواهان مسیرهای خلوت تر و بکر تری هستید، مسیر بند یخچال و یا مسیر دره اوسون پیشنهاد میشود که در بخشی از راه ، از مسیر اصلی جدا میشوند. حدود 1 ساعت که از مسیر اصلی به سمت بالا حرکت میکنید به دوراهی بند یخچال میرسید که سمت راست به بند یخچال و سمت چپ به پناهگاه شیر پلا و اوسون میرود. (آدرس دقیق دوراهی و مسیر را از کافه دارها بپرسید. تصویر شماره: ١۴)

تصویر شماره 1: تصویر ماهواره ای مسیر از Google Earth

نقشه ماهواره ای دربند - پناهگاه شیرپلا


مسیر بندیخچال:

از میدان سربند که شروع مسیر پیاده روی میباشد دو راه پیش رو دارید. یکی مسیر مستقیم که مسیر اصلی و عمومی پیاده روی دربند میباشد و دیگری راه پله ای که از کنار تله سی یژ شروع شده و شما را به ایستگاه بالای تله و در نهایت به دوراهی بند یخچال میرساند. من مسیر تله را که دارای شیب بیشتری میباشد اما خلوت تر بوده و کافه های کمتری دارد را برای حرکت انتخاب نمودم. با حرکت در این مسیر پس از حدود نیم ساعت پیاده روی به ایستگاه بالای تله سی یژ خواهید رسید. بعد از ایستگاه ارتفاع کم شده و از کنار رودخانه عبور خواهید کرد که برای استراحت و صرف صبحانه هم مناسب میباشد. پس از حدود 15 دقیقه از ایستگاه به دوراهی بند یخچال میرسید که روبرویتان کافه، سمت چپ پناهگاه شیرپلا و سمت راست مسیر بند یخچال میباشد. با عبور از پل در سمت راست مسیر بند یخچال را در پیش بگیرید. (تصویر شماره: 14) پس از کمی راهپیمایی در این مسیر از داخل کافه ای بنام باغچه کمپینگ عبور کرده و حدود 10 دقیقه بعد از کافه نیز به چشمه آبی میرسید که میتوانید از آب آن بیاشامید. آب به اندازه کافی از چشمه بردارید چون بقیه راه تا جانپناه شروین و آبشارهای پائین پناهگاه شیرپلا از آب خبری نخواهد بود. بعد از چشمه همچنان به سمت بالا ارتفاع بگیرید تا به منطقه وسیعی برسید که پوشیده از سنگهای بزرگ میباشد. به این منطقه بند یخچال میگویند. سنگهای متعددی در بند یخچال وجود دارند که بعضیهاشان هم نامهای مختص به خود را دارند. گاهن سنگنوردانی را میبینید که در حال صعود و تمرین بر روی این سنگها میباشند. در روبرو و دور دست نیز دیواره 200 متری بند یخچال را میبینید که جانپناه شروین در مجاور و سمت چپ ْآن قرار دارد. این دیواره مقصد نهایی سنگ نوردان حرفه ای میباشد که برای صعود از دیواره به این منطقه می آیند. از بین سنگها به سمت دیواره حرکت کنید تا به پای دیواره ای برسید که جانپناه بر روی آن قرار دارد. مسیر عمومی برای صعود و رسیدن به جانپناه از یال پشتی میباشد که ابتدا به منطقه باز و سیعی میرسد که به آن زمین فوتبال میگویند. اما من برای صعود و رسیدن به جانپناه مسیر مستقیم و کوتاه تر از بین سنگها را انتخاب کردم که مستقیم به جانپناه میرسید. البته صعود نفس گیر و گاهن خطرناکی بود. تمام مسیر پوشیده از سنگهای ریز و درشت بود و گاهی هم باید دست به سنگ میشدی که خب لحظه ای غفلت ممکن بود حادثه ساز شود. به جانپناه که رسیدم دو گروه شامل 5 نفر نیز آنجا بودند که پس از کمی استراحت و گفتگو، همگی با هم راه آبشار پائین دست پناهگاه شیر پلا را در پیش گرفتیم. وقتی رو به دیواره ایستاده باشید پناهگاه سمت چپتان و در امتداد مسیر اصلی دربند قرار دارد. برای رسیدن به پناهگاه ابتدا باید از مسیر شن اسکی و سنگریزه ای پائین رفته تا به پای آبشار برسید. از آنجا مسیری را که بعضا پله ای میباشد، به سمت بالا طی کنید تا به پناهگاه برسید. پناهگاه مجهز شیر پلا در سر راه صعود به قله توچال قرار دارد که میتوانید از امکانات رفاهی آن مثل سرویس بهداشتی، رستوران و فروشگاه، سالن استراحت، شارژ موبایل و غیره استفاده کنید. کوهنوردانی که قصد صعود به قله توچال و یا قلل مجاور را دارند از خوابگاه آن برای شب مانی استفاده میکنند.
راه برگشت، همان مسیر عمومی شیرپلا به دربند میباشد. از پناهگاه که به سمت پائین حرکت میکنید بخشهایی از مسیر بخاطر صعب العبور بودن دو طرف آنرا طناب کشی کرده اند که باید دست به طناب شوید. حدود یک ساعتی از مسیر کم و بیش به همین صورت میباشد که خب طبعا عبور از آن دقت و زحمت خاص خود را میطلبد.
در مسیر برگشت جایی کنار رودخانه برای استراحت و صرف نهار اطراق کردم که البته من و بقیه کسانی که آنجا بودند از دست پشه های مزاحم آسایش نداشتیم!

مجموع زمان بندی مسیر:
میدان سربند: 0
ایستگاه بالای تله سی یژ: 30 دقیقه
دو راهی بند یخچال: 45 دقیقه
چشمه پائین بند یخچال: 1 ساعت و 15 دقیقه
جانپناه شروین: 3 ساعت
پناهگاه شیرپلا: 3.5 ساعت
مسیر برگشت از پناهگاه تا میدان سربند: 2 ساعت و 15 دقیقه

----------------

لینکهای مرتبط:

گزارش برنامه بندیخچال - جانپناه شروین از گروه کوهنوردی شهید ورکش

درباره شروین جزایری از گروه کوهنوردی پرستو

-------------------

تصاویر مسیر و توضیحات مربوطه در ادامه مطلب

-----------------


تصویر شماره 2: میدان سربند که تله سی یژ در سمت چپ آن و راه پله های مسیر پیاده روی تله سی یژ نیز از کنار ساختمان شیشه ای میباشد.

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 3: ایستگاه بالای تله سی یژ و صندلیهای زرد رنگ خالی که بین دو ایستگاه در حرکت میباشند.

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 4: مسیر بند یخچال و دیواره که در دور دست و پشت آن سنگی که دو نفر نشسته اند معلوم میباشد.

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 5: نمایی از دیواره که از جانپناه شروین گرفته شده

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 6: جانپناه شروین

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 7: سنگ نوشته جانپناه شروین. یادبود شروین جزایری که در اثر حادثه سقوط از دیواره جان باخت. روحش شاد.

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 8: نمایی از پناهگاه شیرپلا که از جانپناه شروین انداخته شده. این نما نشان میدهد که شروین از شیرپلا پائین تر نیست.

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 9: پناهگاه شیر پلا و آبشار دوقلو

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 10: نمایی از مسیر برگشت که به دلیل صعب العبور بودن در بخشهایی از مسیر، از پله های فلزی و طناب در دو طرف استفاده شده.

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 11: کوچه باغهای دربند در مسیر برگشت

 

تصویر شماره 12: نمایی زیبا از رودخانه دربند که در اینجا بصورت پله ای جاری میباشد.

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 13: نمایی از کوچه پس کوچه های دربند با کافه ها و روستورانهای رنگارنگ و زیبا در طول مسیر که آخر هفته ها و روزهای تعطیل همیشه شلوغ و مملو از جمعیت میباشد.

دربند - بند یخچال

 

تصویر شماره 14: دوراهی بند یخچال (منبع عکس)

دربند - دو راهی بند یخچال

 

تصویر شماره 15 و 16: یک تناقض عجیب در ثبت ارتفاع پناهگاه شیرپلا در تابلوهای اطراف پناهگاه!!

یکی از تابلو ها ارتفاع 2369 متر و دیگری 2750 متر را نشان میدهند! تابلوی پای آبشار دوقلو هم که کمی پائین تر از پناهگاه قرار دارد عدد 2662 متر را نشان میداد. البته 2750 متر درست است چون ارتفاع سنجی با گوگل ارت هم ارتفاع حدود 2700 متر را برای پناهگاه نشان میدهد. (ظاهرا تابلوی اول قدیمی تر میباشد)

دربند - پناهگاه شیرپلا

دربند - پناهگاه شیرپلا

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)