نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله پرسون از برگ جهان نويسنده: نیما - شنبه ٥ مهر ۱۳٩۳

گزارش صعود به قله پرسون از روستای برگ جهان

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 4 مهر 1393
موقعیت جغرافیایی: تهران، لواسان، روستای برگ جهان (2020 متر)
ارتفاع قله: 3150 متر
مدت زمان صعود: 4 ساعت و 20 دقیقه (با احتساب 20 دقیقه تایم صبحانه)
مدت زمان فرود: 3 ساعت و 30 دقیقه (با احتساب 30 دقیقه تایم ناهار)
کل زمان برنامه: 8 ساعت (7 صبح تا 3 عصر)
مسیر صعود: حدود 7.5 کیلومتر
مسیر فرود: حدود 6.5 کیلومتر
کل مسیر طی شده: حدود 14 کیلومتر
تعداد نفرات: 1 نفر (خودم)

 

مسیر صعود و فرود به قله پرسون در گوگل ارث (زرد: مسیر صعود، آبی: مسیر فرود):

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی تصویر کلیک نمایید)

  دانلود فایل kmz مسیر صعود به قله پرسون در نرم افزار گوگل ارث (از مسیر صحیح و پاکوب)

نکته:

1- قرار بود آخر هفته برنامه گل گشت خانوادگی داشته باشیم که دوستان یک به یک عدم آمادگیشون رو برای شرکت در برنامه اعلام فرمودند! این شد که ما هم که تنهایی کوه خونمون کم شده بود تصمیم گرفتیم تنها برویم کوه.

2- قله پرسون از اون قله هایی بود که همیشه در لیست انتظار بوده اما از آنجایی که ما زیاد با دشت هویج حال نمی نماییم (بجز زمستانش) ، پرسون عزیز هنوز نرفته باقی مانده بود. صعود به پرسون از برگ جهان مدتی بود که در ذهنم بود. این شد که تصمیم گرفتم این قله رو از مسیر غیر متعارف یعنی برگ جهان صعود کنم که هم فال باشد و هم تماشاااااااا.

3- توو همه این سالها که ماشین زیر پامه همیشه یک دست لنت جلو کارکرده صندوق عقب ماشینم داشتم برای روز مبادااااا. که بالاخره دیروز در مسیر برگ جهان به کار آمد. بلوار لواسان بودم که دیدم صدای لنت جلو سمت راننده در آمده آن هم چه در آمدنی! معمولا قبل از تمام شدن صدای سوت از لنت ها شنیده میشه اما ظاهرا چون از یک سمت بیشتر خورده شده بود از سوت اخطار هم خبری نبود. ساعت 6 صبح جمعه است و همه جا و همه کس تعطیل. سریع دست به کار شده و لنت همان یک چرخ رو عوض کردم. تعویض لنت 25 دقیقه زمان برد. بنظر می رسه که اگر این آینده نگری نبود، باید قید برنامه اون روز می زدم. یا اینکه با آژانس و تاخیر و کلی هزینه و این داستانها برنامه رو انجام می دادم. که در هر حال ضدحال بود. (با سپاس از خودم! :) )

 (گزارش صعود و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

===================================


مسیر صعود به قله پرسون از برگ جهان:

صعود به پرسون از برگ جهان کار سختی نیست. داخل محل برگ جهان به جای اینکه از روی پل رد شده و مسیر آبشار (سمت راست) را در پیش بگیرید باید مسیر را مستقیم ادامه دهید. انتهای جاده یک پاکوب (راه مالرو) از سمت راست شما را مستقیم به روی گردنه سُل می رساند. مسیر پاکوب در ادامه به سمت دره اِندار سرازیر می شود. اما شما باید در اینجا از مسیر پاکوب جدا شده و از سمت چپ مسیر یال را به سمت خط الراس ادامه دهید. از گردنه به بعد پاکوب مشخصی ندارد اما مشکل خاصی هم برای حرکت نیست. از خط الراس (2940 متر) به سمت راست پیچیده و تا قله پرسون را خط الراسی طی می کنید. قبل از قله اصلی پرسون -که روی آن خط الراس از همه بلند تر است- ابتدا باید دو قله فرعی سنگ چین شده را پشت سر بگذارید تا پس از چند فراز و نشیب در نهایت به قله پرسون به ارتفاع 3150 متر برسید. نشانه قله پرسون دیواره سنگ چین شده نسبتا بزرگی در سمت راست قله است.

شرح صعود من و نکات آن:

چهارشنبه قبل از برنامه اینرتنت را برای صعود به قله پرسون از مسیر برگ جهان جستجو کردم اما هیچ نیافتم! انگار که اصلا تا به امروز کسی از برگ جهان پرسون را صعود نکرده باشد! که خب البته مسلمه که صععود کرده و می کنند احتمالا به ندرت. در هر حال مسیر را در گوگل ارث به خوبی دیده و بررسی کردم. صبح جمعه ساعت 06:50 صبح ماشین خود را در سه راهی ابتدای برگ جهان پارک کرده و مسیر کوچه مقابل را در پیش گرفتم. انتهای کوچه به سمت چپ پیچیده و از کنار شیرهای آب مسجد عبور کرده (شیرها آب داشتند) و همانطور که تشخیص داده بودم بدون اینکه وارد مسیر آبشار شوم مسیر جاده را مستقیم ادامه دادم. اما بعدش اشتباه من این بود که به جای اینکه همچنان مسیر جاده را ادامه دهم، از اولین کوچه به سمت راست پیچیدم. انتهای کوچه به جاده ای رسیدم که از سمت آبشار به برگ جهان می رسد. در اینجا به سمت چپ پیچیده و از یک باغ عبور کرده و به خیال اینکه پاکوب اصلی در یال سمت راستم قرار دارد وارد دره سمت راست شدم. مسیر را از کف دره ادامه دادم که پاکوب هم داشت. حدود نیم ساعت بعد از کف دره جدا شده و از سمت راست کم کم ارتفاع گرفتم و خود را به روی یال رساندم. از آنجا به سمت چپ پیچیده و از روی یال خود را به گردنه سُل رساندم. یعنی اینجا تازه رسیده بودم به پاکوب! مشکل خاصی تا اینجای کار نبود اما خب اگر از همان ابتدا مسیر پاکوب را در پیش گرفته بودم قطعا آسان تر و ایمن تر بود.

در هر حال همان یالی را که روی آن بودم به سمت بالا و خط الراس ادامه دادم. تا اینجای کار خودم بودم و خودم و سکوت و زیبایی های پایان ناپذیر کوهستان و قله های دور و نزدیک و پس از این هم خبری نبود جز صدای گاه و بیگاه سگ ها که از دور به گوش می رسید. ساعت 09:30 بر روی خط الراس به ارتفاع 2940 متر بودم. پس از استراحتی کوتاه در جهت شرق به سمت قله پرسون حرکت کردم. حدود ساعت 10:15 بر روی اولین قله فرعی سنگ چین شده، به دوستان خوبم از "گروه کوهنوردی فراز تهران" رسیدم که از مسیر افجه به خط الراس صعود کرده و قبل از من به اینجا رسیده بودند.

به اتفاق آقای فرشید جلیل پور (مدیر گروه فراز) و سایر دوستان، مسیر قله بعدی را در پیش گرفتیم. فکر کنم حدود 10 دقیقه بعد روی قله فرعی بعدی بودیم و در ادامه ساعت 10:40 دقیقه بر فراز قله پرسون بودیم.

پس از استراحت و گرفتن عکس یادگاری، بچه های گروه فراز مسیر خط الراس را به سمت قله سرسیاه غار 1 در پیش گرفته و من هم از همانجا به سمت دره اندار در جهت جنوب سرازیر شدم. حدود 10-20 دقیقه مانده به کف دره، به سمت راست کشیده و خود را به چشمه ای رساندم که از ارتفاعات بالا به سمت دره در جریان بود. از آب گوارای چشمه نوشیده و در مسیر رودخانه کوچک خود را به کف دره رساندم.

داخل دره، گوسفند سرا و چوپان های عزیزی بودند که از آنها در مورد مسیر برگشت و دره اندار که به مسیر آبشار می رسد پرسیدم که آیا راه می دهد یا نه؟ یعنی به جای اینکه کلی ارتفاع زیاد کرده و به روی گردنه بروم، از همین مسیر دره حرکت کنم. پاسخشان این بود که نرو، دره به هیچ وجه راه نمی دهد. البته این را خود من هم قبل از برنامه وقتی که در گوگل ارث دیدم که پاکوب از برگ جهان به روی گردنه رفته و بعد به سمت دره اندار سرازیر می شود، حدس زده بودم. چون اگر دره راه می داد لزومی نداشت که یک همچین پاکوب درست و حسابی اینجا درست شود تا اهالی به دره اندار دسترسی داشته باشند وگرنه تصمیم اول من برای صعود، در ابتدا حرکت از دره بود که بعد به این نتیجه و منصرف شدم و تصمیم گرفتم که از روی یال و گردنه سُل صعود کنم.

در هر حال با اینکه حدود 300 متر ارتفاع گرفتن تا گردنه و مجدد سرازیر شدن به سمت برگ جهان کار شاقی به نظر می آمد اما به گفته چوپانان و همچنین حس خودم اعتماد کرده و مسیر گردنه را در پیش گرفتم. پس از صرف ناهار در کف دره، مسیر را ادامه دادم. از باغ های انتهای دره در طول مسیر کمی گردو از گوشه کنار جمع کرده و پاکوب را به سمت گردنه ادامه دادم. باید اعتراف کنم که صعود تا گردنه (که مجدد هم باید ارتفاع کم میکردی)، واقعا زور داشت و خسته کننده بود! از روی گردنه سرازیر شده و مسیر پاکوب را تا روستا ادامه دادم. ساعت 15:20 محل پارک ماشین بودم و پایان یک برنامه زیبای دیگر.

امیدوارم که گزارش مفید واقع شده باشد. پیروز باشید

نکته: در گوگل ارث، اختلاف ارتفاع دره اندار و گردنه حدود 100 متر نشان داده می شود اما اختلاف ارتفاع آن بیش از اینها یعنی حداقل 250-300 متر است.

-------------------------------------------------------

آدرس روستای برگ جهان:

لواسان، انتهای بلوار (قبل از زیر گذر)، میدان بسیج، جاده افجه، روستای برگ جهان
کیلومترها (دقیییییق!):
از میدان لشگرک (سه راهی لواسان-فشم) تا میدان بسیج: 8 کیلومتر
از میدان بسیج تا افجه (سه راهی برگ جهان): 6 کیلومتر
و از افجه تا برگ جهان: 7 کیلومتر
در مجموع از میدان لشگرک تا برگ جهان 21 کیلومتر راه است.
-----------------------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

روستای برگ جهان، فروردین 1391

قله سرسیاه غار از برگ جهان، اردیبهشت 1393

----------------------------------------------------------

 قله های ریزان، آتشکوه و ساکا از روی خط الراس پرسون:

 

مسیر پیش رو از روی خط الراس تا قله پرسون:

 

قله های آتشکوه و ساکا:

 

عکس یادگاری بر روی قله پرسون همراه با دوستان خوب "گروه کوهنوردی فراز تهران"

 

مسیر فرود

دره اِندار و پاکوب منتهی به گردنه سُل:

 

چشمه در مسیر دره اندار:

 

گوسفند سرا، دره اندار:

 

نمایی از قله سر سیاه غار از روی گردنه سُل:

 

 

نمایی از قله سر سیاه غار در مسیر گردنه سُل:

 

خط الراس پرسون به سرسیاه غار 1 و یال منتهی به دره اِندار از قله پرسون (مسیر فرود):

 

روستای برگ جهان از مسیر گردنه سل:

 

 کوچه باغ‌های برگ جهان:

 

 کوچه باغ‌های برگ جهان:

 پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)