نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
گنبدهای نمکی گرمسار نويسنده: نیما - شنبه ۱ آذر ۱۳٩۳

گزارش بازدید از گنبدهای نمکی گرمسار

پنجشنبه، 29 آبان 1393

سرپرست برنامه: آقای محمد صالحی
راهنما و هماهنگ کننده: آقای رضا شریعنی
فاصله از سه راه افسریه تا ورودی معدن (معدن متروکه): 85 کیلومتر
---------------------------------------------------------

معدن اول:

معدن نمک "کوهدشت کهن گرمسار":
فاصله ورودی معدن از تهران (سه راه افسریه): 88 کیلومتر
فاصله از جاده اصلی: 10.5 کیلومتر
(این معدن نیاز به هماهنگی دارد)

دانلود فایل جی پی اس مسیر (در wikiloc)

 

معدن دوم:

معدن نمک متروکه (واقع در مسیر معدن نمک قائم):
فاصله ورودی معدن از تهران (سه راه افسریه): 85 کیلومتر
فاصله از جاده اصلی: 3.3 کیلومتر

دانلود فایل جی پی اس مسیر (در wikiloc)

 

--------------------------------------------------------

لینک های مرتبط:

1- نمکستان (گزارش همین برنامه در وبلاگ "همه ما")

2- گنبدهای نمکی (وبلاگ "ایران را بگردیم" ، محمد گائینی)

3- گنبدهای نمکی (وبلاگ "ایران سرزمین من" ، پرویز شجاعی پارسا)

4- سفر نمک (وبلاگ "نشاط کوهستان" ، زنده یاد پرویز ستوده شایق)

5- غار نمکی گرمسار (شبکه اطلاع رسانی راه دانا)

 

(گزارش برنامه و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=========================================


گزارش سفر:

معدن کوهدشت کهن گرمسار:

ما برای بازدید از گنبدهای نمکی گرمسار ابتدا به یکی از معادن فعال نمک گرمسار به نام "کوهدشت کهن" رفتیم که ورودی آن از سمت تهران، چند کیلومتر بالاتر از ورودی معادن متروکه و قبل از گرمسار است (88 کیلومتر از سه راه افسریه). در منطقه گرمسار ۲۷ معدن نمک وجود دارد که درجه خلوص نمک از این معادن بالای ۹۸درصد بوده و یکی از زیباترین این معادن، معدن نمک "کوهدشت کهن" است که از اوایل دهه 70 تاکنون فعال است. این معدن که در نوع خود در بین معادن نمک منطقه بی‌نظیر است، از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار است. این معدن به‌صورت تونل پیچ‌درپیچ به طول ۱٫۵ کیلومتر در دل زمین امتداد دارد. داخل معدن ۶ ستون بزرگ به ارتفاع ۱۲ متر و به شعاع تقریبی 10متر، برای جلوگیری از ریزش تونل پیش‌بینی‌شده است که با ورود به داخل آن توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. ورودی معدن که عرض جاده آن بیش از یک کامیون می‌باشد، لغزنده است! نه به خاطر آب و یا برف و یخ بلکه به خاطر صیقلی شدن سطح نمک. داخل معدن آن‌قدر وسیع و سقف آن به‌قدری مرتفع است که با ورود به آن حس یک غار عظیم با دالان‌های تودرتو به بیننده دست می‌دهد! داخل معدن بااینکه در طول مسیر کم‌وبیش چراغ روشنایی دارد اما نور آن کافی نیست. همراه داشتن هدلامپ و یا چراغ‌قوه قوی برای مسائل ایمنی و احیاناً مشاهده زیبایی‌های پنهان معدن و دالان‌ها بسیار مفید خواهد بود. یکی از نکات قابل‌توجه داخل معدن وجود ذرات ریز و غبار نمک است که زیر نور چراغ‌ها به‌خوبی نمایان می‌شوند. حجم این ذرات به‌قدری است که پس از دقایقی احساس شوری در اطراف لب‌ها و دهان دست می‌دهد. جالب اینکه این ذرات نمکی نه‌تنها مضر نیستند بلکه برای ریه و بدن انسان مفید نیز هستند.

در معدن کوهدشت کهن، از سنگ‌های نمک رنگی و زیبا به آن صورت که در غارهای نمکی و یا  معادن متروکه مشاهده می‌شود، خبری نیست اما با ورود به این معدن اطلاعات خوبی از روند استخراج نمک به دست می‌آید که در نوع خود جالب و ارزشمند است.

هماهنگی و گرفتن مجوز برای ورود به این معدن، برای گروه ما، توسط آقای رضا شریعتی عزیز انجام گرفت که اصالتاً اهل گرمسار بوده و با کارکنان و مسئولین معدن آشنایی داشتند. متأسفانه از روند هماهنگی رسمی و گرفتن مجوز برای این معدن اطلاعی ندارم اما اطلاع دارم که این امر امکان‌پذیر بوده و بعضاً گروه‌هایی با مجوز برای بازدید معدن اقدام نموده‌اند.

***

معادن متروکه:

بخش دوم برنامه ما مربوط به بازدید از یکی از معادن متروکه گرمسار بود که از قبل در اینترنت گزارش‌های مربوط به آن را مطالعه نموده و خبر داشتیم که برای مشاهده سنگ‌های نمک زیبا و رنگی باید سراغ این معادن برویم. ورودی این معدن متروکه حدود 85 کیلومتر پس از تهران (از سه‌راه افسریه) و قبل از گرمسار قرار دارد. حدود 2-3 کیلومتر که از تابلوی "گرمسار 15 کیلومتر" گذشتید، تابلوهای معادن نمک "مروارید" و "قائم" در ابتدای یک جاده فرعی، مشاهده می‌شود که باید وارد آن شوید. پس از ورود به این جاده، حدود 2.5 کیلومتر بالاتر (تقریباً انتهای آسفالت) به سه‌راهی می‌رسید که یک ساختمان نگهبانی در سمت راستتان قرار دارد. در اینجا مسیر چند راهه می‌شود. مسیر مستقیم به سمت معدن نمک مروارید و قائم می‌رود. مسیر سمت راست به سمت معادن دیگر و یک جاده باریک خاکی هم هست که از پشت ساختمان نگهبانی به سمت جنوب امتداد دارد. شما باید وارد این جاده باریک شوید. کمتر از یک کیلومتر آن‌طرف‌تر در انتهای جاده خاکی به محدوده معدن متروکه می‌رسید که سنگ‌های کوچک و بزرگ نمک به زیبایی هرچه‌تمام‌تر در اطراف آن خودنمایی می‌کنند. این سنگ‌ها که عمدتاً به رنگ‌های سفید، طلایی و یا قرمز کالباسی هستند با اشکال بدیع و چشم‌نواز به‌قدری زیبا هستند که در بدو ورود مسحور تماشای آن خواهید شد و در عجب از اینکه این‌همه زیبایی و درخشندگی در دل این بیابان برهوت چه‌کار...!؟

در این محدوده، ظاهراً چند دهانه معدن متروکه قرار دارد که ما به دلیل ضیق وقت فقط از یک معدن که در معرض دید بود بازدید کردیم. ارتفاع دهانه معدن تقریباً 10 متر و عمق آن حدود 30-40 متر بود. داخل معدن خبر خاصی نبود و همه زیبایی آن مربوط می‌شد به سنگ‌های نمکی که بیرون و اطراف آن پراکنده بودند.

***

در پایان از آقای رضا شریعتی بزرگوار و خانم شریعتی که همراه و میزبان ما در گرمسار بودند قدردانی کرده و از پذیرایی گرم و صمیمانه ایشان نهایت تشکر را دارم.

--------------------------------------------------------

تصاویر برنامه:

معدن نمک کوهدشت کهن گرمسار:

 

خانم رنجبریان و مهسای نازنینم بر فراز سنگ‌های نمک:

 

ورودی معدن:

 

داخل معدن، مریم خانم (همسرم)، مهسا و خانم رنجبریان:

 

 سنگ نمک بیرون معدن:

 ×××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

معدن دوم:

معدن متروکه:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)