کوهنوردی... نشاط زندگی

مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران)

قله اشگدر

گزارش صعود به قله اشگدر (3220) از روستای سِنج
تاریخ اجرا: جمعه، 30 آبان 1393

موقعیت جغرافیایی: استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ، برغان
ارتفاع قله: 3220 متر
ارتفاع روستای سنج: 2230 متر
مدت زمان صعود: 5.5 ساعت (با احتساب نیم ساعت تایم صبحانه)
کل زمان برنامه: 10 ساعت (از 7 صبح تا 5 عصر)
مسافت طی شده تا قله: حدود 7.5 کیلومتر
تعداد نفرات: 3 نفر
خودم، آقای فرشید جلیل‌پور و خانم طیبه رنجبریان

 

 

قله اشگدر، مسیر صعود و فرود در گوگل ارث:

(جهت مشاهده تصویر در سایز اصلی بر روی آن ککیک نمایید)

 دانلود فایل جی پی اس قله اشگدر (در wikiloc)

 

نقشه توپوگرافی قله اشگدر:

 

نکات قابل توجه:

1- حدود 5 تا 10 دقیقه از ابتدای پیاده روی در روستا به یک دو راهی می رسید که شما باید مسیر سمت چپ (مسیر روردخانه اصلی) را برگزینید.

2- پیشنهاد می شود که مسیر صعود و فرود خود را از همان مسیری بگیرید که با "فرود" در تصویر ضمیمه (گوگل ارث) مشخص شده. اگر پیوسته و بدون توقف حرکت کنید، پس از حدود دو ساعت از ابتدای حرکت، قبل از انتهای دره، به یک دشت وسیع می رسید که چشمه آبی نیز در ابتدای آن (روی یک بلندی سرسبز) قرار دارد. در اینجا ما از یال قله فرعی که در سمت راست قرار دارد (تصویر ضمیمه ذیل گزارش) حرکت کردیم اما مسیر درست و آسانتر این است که شما مسیر دشت را حدود 200-300 متر دیگر ادامه داده و وارد دره دیگری در سمت راست خود شده و با حرکت به روی یال سمت راستتان خود را به گردنه واقع در پشت همان قله فرعی برسانید. (مسیر فرود ما) سپس در ادامه ، یالی را که روی آن هستید اگر مستقیم به سمت بالا ادامه دهید پس از حدود یک تا یک و نیم ساعت به قله اشگدر می رسید. 

3- آنتن موبایل در حال حاضر در روستای سنج (تلفظ صحیح: senj) وجود ندارد اما به گفته یکی از اهالی دکل آن در حال نصب بوده و به زودی آنتن دهی موبایل در این روستا انجام می پذیرد.

4- در طول مسر چند چشمه آب وجود دارد که در این فصل از سال آب داشتند. اولین چشمه کمی قبل از آبشار اول (آبشار اصلی) و آخرین آن در ابتدای دشتی بود که در بالا ذکر شد.

5- از آنجا که مسیر صعود به قله اشکدر از روستای سنج از یال جنوبی صورت می پذیرد در صورتی که برف تازه نباریده باشد، برف چندانی وجود نداشته و برف کوبی قابل توجه ای در مسیر ندارید.

6- از پل فردیس تا ورودی کردان حدود 20 کیلومتر و از آنجا تا روستای سنج 23 کیلومتر دیگر راه در پیش دارید. در مجموع از تهران (ابتدای اتوبان تهران-کرج) تا روستای سنج 85 کیلومتر راه است که حدود 1.5 ساعت زمان می برد. ورودی روستای سنج کمی قبل از برغان در سمت چپ جاده تابلو دارد.

7- برگشتنی، از اونجایی که غروب جمعه بود، در یک ترافیک وحشتناک گیر افتادیم! از محدوده کمالشهر تا پل فردیس فکر کنم حدود 1.5 ساعت توی ترافیک بودیم. در یک مسیر چند کیلومتری که میشه در کمتر از 10 دقیقه طی کرد.

((برای فرار از ترافیک این مسیر فکر کنم جاده برغان به آتشگاه گزینه خوبی باشه. (رجوع به کامنت احمد آقا در صفحه نظرات))

----------------------------------------------------------------
(تصاویر برنامه در ادامه مطلب)

===========================================


 روستای سنج:

 

 روستای سنج:

 

 

 

 

 

 

 

 

کریستال های زیبای یخ روی شاخه درخت که بر اثر ترکیدگی لوله آب ایجاد شده بود:

 

 

 

 

آبشار اول:

 

آبشار دوم:

 

 

 

آبشار سوم (آبشار دوقلو):

 

دشت و چشمه:

 

دشت و چشمه ،  قله فرعی که ما از روی آن صعود کردیم.

 

با صعود به قله فرعی و سرازیر شدن در آنسو به گردنه ای به ارتفاع حدود 2970 متر رسیدیدم ادامه مسیر از روی یال به سمت قله. قله اشگدر در انتهای یال دیده می شود.

 

 

حدود نیم ساعت مانده به قله در اثر یک اشتباه در تشخیص محل قله ، به پیشنهاد یکی از اعضا که اولِ نام ایشان خانم رنجبریان است ، از سمت چپ یال تراورس و برف کوبی کردیم که نیازی به این کار نبود. پس از حدود نیم ساعت تلاش و برف کوبی جاناااااانه مجددا به روی یال برگشته و مسیر قله را در پیش گرفتیم:

 

و بالاخره قله زیبای اشگدر ، ساعت 1 عصر:

 

بلندترین قله ای که از روی قله اشگدر در جهت شمال شرق دیده می شود قله ناز به ارتفاع 4100 متر است:

 

روستای سنج ، ساعت 5 عصر:

 

پایان

  
نویسنده : نیما ; ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ آذر ۱۳٩۳