نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله پرسون از برگ جهان-2 نويسنده: نیما - شنبه ۱۳ دی ۱۳٩۳

صعود به قله پرسون (3150) از برگ جهان

(فرود از دشت هویج، افجه)

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 12 دی ماه 1393
موقعیت جغرافیایی قله: استان تهران، لواسان، روستای برگ جهان
ارتفاع قله: 3150 متر
ارتفاع مبدأ صعود: روستای برگ جهان 2030 متر
ارتفاع نقطه فرود: روستای افجه 2060 متر
مسافت پیموده شده تا قله: 7 کیلومتر
کل مسافت طی شده تا افجه: 13 کیلومتر
زمان صعود: 6 ساعت 45 دقیقه (با احتساب نیم ساعت صبحانه)
کل زمان برنامه: 10 ساعت و 30 دقیقه

اعضای تیم: 5 نفر: آقایان حبیبی، افضلی و خودم ، خانمها: رنجبریان و لشگریان

 

مسیر صعود و فرود در نرم افزار گوگل ارث (آبی پررنگ):

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)


دانلود فایل جی پی اس قله پرسون از برگ جهان (wikiloc)

--------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

قله پرسون از برگ جهان، مهر ماه 1393

-------------------------------------------------

گزارش برنامه:

قرار ما ساعت ساعت 6 صبح گردنه قوچک بود. ساعت 06:15 همه سر قرار حاضر شده، یک ماشین را همانجا پارک کرده و با دو ماشین به سمت میدان لشگرک به راه افتادیم. از میدان لشگرک وارد جاده فشم شدیم تا از نانوایی که نزدیک میدان است، نان سنگک تازه تهیه کنیم. ساعت حدود 06:30 صبح نانوایی بسته بود!! در حالی که همیشه ساعت 6 صبح این نانوایی باز بود. دور زده و مسیر بلوار لواسان را در پیش گرفتیم. اواسط بلوار لواسان نانوایی بربری باز بود. پس از تهیه نان، مجدد براه افتادیم. انتهای بلوار لواسان از سمت چپِ میدان بسیج وارد جاده افجه شدیم. به افجه که رسیدیم، یک ماشین را آنجا پارک کرده و 5 نفری با یک ماشین به سمت برگ جهان حرکت کردیم.

ابتدای برگ جهان، ماشین را در سه راهی پارک کرده، کفش و کوله ها را بسته و ساعت 07:15 از کوچه ای که سر همان سه راهی است به داخل برگ جهان پیاده روی خود را آغاز نمودیم. از شیر آب جنب حسینیه کمی آب برداشته و کوچه اصلی روستا را به سمت غرب ادامه دادیم. کمی جلوتر بدون اینکه وارد مسیر آبشار شویم مستقیم ادام دادیم. کمی بالاتر، کوچه اول نه، وارد کوچه دوم در سمت راستمان شدیم. حدود 200 متر بالاتر، انتهای کوچه به سمت چپ پیچیده و وارد پاکوبی شدیم که کم کم به سمت راست پیچیده و به گردنه و دره اندار منتهی می شود. ساعت 08:15 تا حدود 08:45 برای صبحانه توقف کرده و ساعت 09:15 روی گردنه سُل به ارتفاع 2560 متر بودیم. پاکوبی که در آن بودیم از روی گردنه به سمت پایین سرازیر شده و به دره اندار منتهی می شود. ما از روی گردنه به سمت چپ تغییر مسیر داده و از روی یال به سمت خط الراس حرکت کردیم. ساعت 10:30 روی خط الراس به ارتفاع 2950 متر بودیم. روی یال چون جبهه جنوبی بود، برف چندانی نبود اما روی خط الراس نقاب برفی تشکیل شده و در جبهه شمالی حسابی برف داشت. پس از استراحت، مسیر را از روی خط الراس به سمت شمال شرق ادامه دادیم. حدود کمتر از یک ساعت برف کوبی داشتیم و باقی مسیر تا قله پرسون برف کوبی قابل توجی نداشتیم. پس از پشت سر گذاشتن دو قله فرعی و کمی فراز و نشیب، در نهایت ساعت 14 روی قله پرسون بودیم. در این روز، یک گروه 5-6 نفره دیگر هم از برگ جهان با ما در مسیر بودن که قله فرعی دوم را صعود کرده و برگشتن.

برای فرود قصد داشتیم که به دشت هویج بریم. اما بجای مسیر متعارف یعنی پاکوب و جاده، تصمیم گرفتیم که از مسیر میانبر و نزدیکتر فرود داشته باشیم بنابراین حدود 20 دقیقه ای مسیر خط الراس رو به عقب برگشته و از یک یال مناسب که برف کمتری داشت به سمت دره و دشت هویج سرازیر شدیم. یال پرشیبی بود و برخی جاها برف زیادی داشت که تا بالای زانو و بعضا تا کمر توی برف فرو میرفتیم. اما خب مشکل خاصی نبود که نشه طی کرد. کمی سخت و پرخطر بود اما در عوض فرو رفتن توی برف و گیر کردن و بعضا افتادن ها و البته مزه های آقای افضلی اونقدر باعث خنده و شادی ما شده بود که وقتی رسیدیم پایین، سختی راه از یادمون رفت. جایی که رسیده بودیم کمی بالاتر از دشت هویج (ارتفاع حدود 2600-2700 متر) بود. (ارتفاع دشت هویج: 2560 متر)

قبل از اینکه آفتاب بره پایین، ناهار رو خوردیم و مسیر رو به سمت دشت هویج ادامه دادیم. تا دشت هویج حدود ده دقیقه بیشتر راه پیش رو نداشتیم. حدود ساعت 5 عصر داخل دشت زیبا و سفید پوش هویج بودیم در حالی که غروب طلایی رنگ خورشید منظره چشم نوازی رو مقابل دیدگانمان رقم زده بود. از پاکوب ها و رد پاهای روی برف مشخص بود که دشت هویج آخرِ هفته شلوغی رو پشت سر گذاشته و ما آخرین نفراتی هستیم که اینجا رو به مقصد افجه ترک می کنیم. جاده دشت هوایج تا افجه کم برف یا تقریبا بی برف بود. زمانی که به افجه رسیدیم، ساعت 6 غروب و هوا کاملا تاریک بود. از اونجایی هوا کمی سرد بود همگی سوار ماشین شده و به سمت برگ جهان حرکت کردیم که اون یکی ماشین مون رو هم برداریم و برگردیم... و پایان یک روز زیبا و یک صعود بیادماندنی دیگر در کنار دوستان خوووووب.

از همه دوستان و همنوردان عزیزم که در این صعود بنده رو همراهی و تحمل کردند بی نهایت سپاسگزارم.

نکات:

1- از نقاط قوت این برنامه می توان به انتخاب دو مسیر متفاوت برای صعود و فرود اشاره کرد.

2- مورد دوم، حرکت روی خط الراس به مدت 3.5 ساعت بود که تقریبا نیمی از مسیرش پربرف بود و با یک برف کوبی منطقی و متناسب نهایت لذت را از مسیر و این برنامه بردیم.

3- نکته حائز اهمیت دیگر این بود که برخلاف بیشتر گروهها که از مسیر پاکوب به سمت دشت هویج سرازیر می شوند، ما از روی یال فرود داشتیم که هم مسیر کوتاهتر و آسان تر شد و هم لذت بیشتری از درگیری با برف بردیم.

4- این نکته رو هم بگم که مهرماه امسال من برای اولین بار صعود انفرادی از برگ جهان به پرسون داشتم. در اون برنامه چون جی پی اس نداشتم و کسی هم گزارش مسیر رو ننوشته بود، فقط با اتکا به بررسی گوگل ارث برنامه صعود رو ریختم و عازم منطقه شدم (لینک ضمیمه). همان ابتدای مسیر نتونستم پاکوب اصلی رو پیدا کنم در نتیجه از دره و بیراهه حرکت کرده و خود را به گردنه رساندم (که البته مشکل خاصی هم نبود). اما در این برنامه با توجه به شناخت قبلی، کاملا از پاکوب و مسیر اصلی حرکت کرده و پرسون را صعود کردیم.

------------------------------------------------------------------

(تصاویر برنامه در ادامه مطلب)

=====================================


 روستای برگ جهان، ساعت 07:15:

 

قله های سر سیاه غار 1 (سمت راست) و پرسون از روی گردنه سُل:

 

آقای افضلی عزیز، زیر نقاب برفی خط الراس، ساعت 10:25:

 

زیر نقاب خط الراس:

 

مسیری که طی کردیم از روی خط الراس:

 

مسیری که طی کردیم از روی خط الراس:

 

قله های سرسیاه غار، اندار و وستان در جهت جنوب:

 

 

ادامه مسیر از روی خط الراس:

 

روی قله پرسون، ساعت 13:50:

 

به ترتیب از چپ به راست: آقای حبیبی عزیز، آقای افضلی و خودم

 

خانم رنجبریان و خانم لشگریان:

 ****************************

در مسیر برگشت از قله، سرسره بازی همراه با حرکات آکروباتیک!:

 

 

 

انتهای یال پربرف در مسیر فرود:

 

دشت هویج در یک غروب دل انگیز زمستانی، حدود ساعت 5 عصر:

 

دشت هویج:

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)