نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله ناظر بزرگ نويسنده: نیما - یکشنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٤

گزارش صعود به قله ناظر بزرگ، 4265 متر، از روستای نمار

تاریخ اجرای برنامه: پنجشنبه و جمعه 18 و 19 تیر 1394

موقعیت جغرافیایی: استان مازندران، شهر لاریجان، روستای نمار
ارتفاع قله: 4265 متر
ارتفاع مبدا صعود: حسینیه روستای نمار، 2130 متر
مسافت پیموده شده تا قله: 14.5 کیلومتر
مدت زمان صعود: 3.5+4.5=8 ساعت (مجموع دو روز)
کل زمان برنامه: 28 ساعت (از ساعت 16 روز پنجشنبه تا 20 روز جمعه)
نفرات شرکت کننده: 4 نفر
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی، مجتبی داشخانه و علی رضایی

 

مسیر صعود به قله ناظر بزرگ در گوگل ارث:

(برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ بر روی آن کلیک نمایید)

 

مسیر صعود به قله ناظر بزرگ در گوگل ارث: (با 90 درجه چرخش به راست)

(برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ بر روی آن کلیک نمایید)

+ دانلود فایل جی پی اس قله ناظر بزرگ (wikiloc)

--------------------------------------------------------------

نکته: هفت موردی که در ذیل آورده شده، طوری با دقت و وسواس نوشته شده که یقین دارم اگر به دقت خوانده و پرینت گرفته و در روز برنامه همراه خود داشته باشید، حتی بدون جی پی اس هم بتوانید با موفقیت قله را صعود کنید. مشاهده مسیر صعود در گوگل ارث و همراه داشتن تصویر آن نیز اکیدا توصیه می شود.

 راهنمای صعود به قله ناظر بزرگ:

1-       پیاده روی خود را می توانید از حسینیه روستا یا از پارکینگ دشت دریوک شروع کنید. از روستا تا نزدیک دشت دریوک 2.5 کیلومتر جاده خاکی است که با خودروی سواری می شود آنرا طی کرد. از پارکینگ تا دشت حدود 20 دقیقه پیاده روی دارد.

2-       مسیر قله ناظر از دره سمت راست دشت دریوک (2350 متر) است. وارد دشت که شدید باید تا نیمه های دشت رفته و از رودخانه عبور کنید تا وارد مسیر دره سمت راست شوید (به سمت دره پنیری). اگر تا وسط دشت رفته و از رودخانه عبور کنید؛ وارد پاکوبی می شوید که این پاکوب شما را مستقیم تا دشت پنیری می برد.

نکته مهم: از داخل دشت دریوک به مسیر دشت پنیری که نگاه می کنید، دو قله مرتفع در دوردست دیده می شود که یک هفت بین آندو تشکیل شده است. قله ناظر در واقع سمت چپ این دو قله و به فاصله خیلی دورتر قرار گرفته که دیده نمی شود. با دانستن محدوده نقریبی قله قطعا بهتر می توانید مسیر قله ناظر را در پیش بگیرید.

3-       با ادامه مسیر پاکوب با شیب ملایم، حدود 1.5 ساعت بعد وارد دشت بزرگی می شوید که به آن دشت گجنا (gagena) می گویند. یک بار اواسط دشت و بار دیگر در انتهای دشت یک بار دیگر از عرض رودخانه عبور می کنید. پس از عبور از رودخانه شیب پاکوب زیاد می شود. چند دقیقه بعد یک دره و رودخانه کوچک در سمت چپتان می بینید. اگر وارد مسیر دره سمت چپی شوید حدود نیم ساعت بعد به چشمه خیلی خوبی در ارتفاع 2800 متر می رسید که در واقع قبل از دشت انبار سنگ است. (محل شب مانی ما) اما اگر وارد این دره نشده و پاکوب اصلی را ادامه دهید، حدود نیم ساعت بعد به بلند ترین نقطه پاکوب می رسید. در اینجا دشت انبار سنگ (3000 متر) در سمت چپتان و دشت پنیری (2900 متر) در ادمه پاکوب و حدود 10-15 دقیقه پایین تر قرار دارد.

4-       برای صعود به قله ناظر بزرگ نیازی به کم کردن ارتفاع و ورود به دشت پنیری نیست. از پاکوب جدا شده و از سمت چپ وارد دشت انبار سنگ شوید. در منتهی الیه شمال دشت انبار سنگ یک رودخانه فرعی جاری است که به سمت دشت پنیری سرازیر شده و به رودخانه اصلی می پیوندد. از اواسط انبار سنگ ارتفاع کم کرده و از عرض رودخانه عبور کنید. (رودخانه خیلی عمیق و عریض نیست) آنسوی رودخانه دو یال و دو صخره سنگی نسبتا بزرگ دیده می شود. بهتر است از روی یال سمت راستی ارتفاع گرفته و از سمت راست سنگها عبور کنید. هر چند که از وسط دو صخره نیز می شود صعود کرد (مسیر ما). از انبار سنگ تا قله چند یال پر شیب و نفس گیرررر را پیش رو دارید.

5-       با قرار گرفتن روی این یال و ادامه یال های بعدی که مایل به سمت چپ هستند خود به خود در مسیر قله ناظر قرار می گیرید. و البته پاکوب مشخصی هم در مسیر وجود ندارد. فقط باید با استفاده از جی پی اس و یا ذهنی، موقعیت تقریبی قله را دانسته و مسیر بعدی را پیش بینی کنید. روی یال های بعدی به چند صخره سنگی می رسید که باید از سمت چپ همه آنها عبور کنید.

6-       حدود 1.5 ساعت مانده به قله، به بالای دره ای می رسید (حدود 3800 متر) که تا این فصل از سال (اواسط تیر ماه) هنوز بالای آن کمی برف داشت. در اینجا برای اولین بار قله ناظر بزرگ در امتداد مسیر حرکت شما در معرض دید قرار می گیرد و پس از آن کمی که ارتفاع می گیرید قله ناظر کوچک (4180 متر) نیز در سمت راست قله اصلی رخ می نماید.

7-       از اینجا تا روی قله کمتر از 1.5 ساعت دیگر راه پیش رو دارید. صعود به قله ناظر بزرگ گوارای وجودتان باد.

-------------------------------------------------------

نکته مهم:

خطری که ار بیخ گوشمان گذشت:

برای این برنامه دو فایل جی پی اس از گوگل ارث دانلود کرده بودم. یکی از آقای امیرحسین جابرانصاری و دیگری فایلی که آقای بهرام نصیری در گوگل ارث (ویکی لاک) آپلود کرده اند. چون مسیر اقای جابرانصاری از روی یال بوده و مطمئن تر بود بنابراین ما هم در مسیر همین فایل حرکت کرده و بدون مشکل خاصی قله را صعود نمودیم. البته در دشت دریوک از یکی از راهنمایان محلی (آقای علی کوهی) هم راهنمایی های لازم را گرفته بودیم که منطبق با همین فایل جی پی اس بود.

برای فرود اما گفتیم که از مسیر آقای نصیری استفاده کنیم که سریع تر هم به آب برسیم. مسیر ایشان از روی یال سمت چپ قله بود. ما هم از همان مسیر به سمت پایین سرازیر شدیم. در مسیر فرود با دو سه مشکل و خطر مواجه شدیم که خدا را شکر به خیر گذشت و ما در عجب بودیم که اینها چطور این مسیر را صعود کرده اند!! گزینه ای که به ذهنمان رسید این بود که شاید فایل مشکل (خطا) دارد.

پس از عزیمت به تهران و بررسی مجدد مسیر در گوگل ارث با توجه به اینکه دیگر به مسیر آشنایی داشتم، مطمئن شدم که این فایل مشکل دارد و اصلا مسیر را در برخی نقاط از جایی نشان می دهد که محال است راه بدهد! برای ما به خیر گذشت اما به همین سادگی ممکن بود حادثه ای رخ بدهد که جبران ناپذیر باشد!

من برای آقای نصیری در ویکی لاک پیام گذاشتم. امیدوارم که پیام را خوانده و فایل را حذف کنند تا دیگر کوهنوردان با این فایل دچار مشکل نشوند. به نظر می رسد که جی پی اس ایشان در مسیر مورد نظر خطا داشته و با خطای زیاد مسیر را ثبت نموده است!

البته این دوست ما هم مقصر نیستند چرا که وقتی شما فایل را در ویکی لاک آپلود می کنید، چک کردن صحت مسیر در ویکی لاک به آسانی میسر نیست. می شود کلیات را دید اما برای جزئیات حتما باید به گوگل ارث مراجعه کرد. چاره کار این است که قبل از آپلود در ویکی لاک، ابتدا فایل را در گوگل ارث انداخته و مسیر را به دقت بررسی کنید که مبادا مشکلی یا خطایی داشته باشد.

من خودم برای هر فایل جی پی اس همین کار را انجام می دهم. از دوستان و کوهنوردان عزیز هم که زحمت آپلود فایل در ویکی لاک را می شکند تقاضا دارم که حتما پیس از آپلود فایل در ویکی لاک، آنرا را در گوگل ارث انداخته و از صحت فایل اطمینان حاصل نمایند.

در هر حال این مشکل تاکیدی شد بر اینکه برای هر برنامه حتما بیش از یک فایل جی پی اس تهیه کرده و از قبل نیز مسیر را در گوگل ارث بررسی نماییم تا شاید مشکلات احتمالی را خودمان قبل از مواجه شدن با آن متوجه شویم.

با تشکر از دوستان خوبم آقای جابرانصاری و اقای نصیری گرانقدر که زحمت آپلود این فایل ها را در ویکی لاک کشیده اند.

صفحه مربوط به فایل اقای نصیری در ویکی لاک (فایل مشکل دار)

صفحه مربوط به فایل اقای جابرانصاری در ویکی لاک (فایل صحیح)

توضح: برای آن دسته از دوستان که با ویکی لاک و گوگل ارث آشنایی چندانی ندارند عرض کنم که ویکی لاک (wikilock.com) با نرم افزار گوگل ارث از طریق سرور گوگل لینک هستند. شما هر فایلی را که در ویکی لاک آپلود می کنید پس از یک بازه زمانی بصورت اتوماتیک در گوگل ارث نمایش داده می شود. یعنی مثلا شما برای دانلود جی پی اس قله ناظر کافی است که به گوگل ارث رفته و در محدوده قله ناظر زوم کنید. فایل هایی که در ویکی لاک آپلود شده اند ایکونشان در اینجا مشاهده شده و قابل دانلود هستند. که البته دانلود نیاز به عضویت در ویکی لاک دارد.

-----------------------------------------------------------

چشمه های مسیر:

1- شیر آب جنب حسینیه روستای نمار
2- چشمه بزرگ انتهای دشت گجنا، پس از حدود 3 ساعت پیاده روی از روستا
3- چشمه قبل از انبار سنگ در مسیر دره فرعی (نام این چشمه شاید سه تخته باشد)
پس از حدود 3.5 ساعت پیاده روی

نکته مهم: به دلیل وجود گوسفند سراهای متعدد در ارتفاعات بالای انبار سنگ، رودخانه جاری در پایین انبار سنگ که به دشت پنیری می رسد، قابل اطمینان برای شرب نمی باشد.

-----------------------------------------

نکات برنامه:

1- آنتن همراه اول در جاده منتهی به منار هر جا که چک کردیم قطع بود. در خود روستا آنتن داشت اما قطع و وصل می شد و در طول مسیر تا قله هم چند جا که چک کردیم آنتن نداشت.

2- از آنجاییکه برنامه کمی سنگین است، برای روز اول حتما چند ساعت از مسیر را طی کنید تا در روز دوم فشار وارد نشود.

3- برای شب مانی، انتهای دشت گجنا (حدود 2600 متر) پیشنهاد می شود که چشمه پر ابی نیز از بالادست به دشت می ریزد. گزینه بهتر اما چشمه قبل از انبار سنگ در ارتفاع 2800 متر است که هم دسترسی به آب آن بهتر است و هم به قله نزدیکتر. دشت گجنا اما فضای بیشتری برای برپایی چند چادر دارد.

------------------------------------------------------

دسترسی:

ورودی روستای نمار (منطقه نمارستاق) در جاده هراز به فاصله حدود 110 کیلومتر از تهران (انتهای اتوبان بابایی) و 50 کیلومتر مانده به شهرستان آمل قرار دارد. با ورود به این جاده فرعی پس از طی 25 کیلومتر جاده پیچ در پیچ کوهستانی در نهایت به روستای نمار می رسید. در کل از تهران، حدود 2.5 ساعت تا ورودی و یک ساعت هم تا روستای نمار، بدون ترافیک و توقف، راه در پیش دارید.

نشانی ورودی روستای نمار: در جاده هراز، بعد از شهر لاریجان، حدود 10-15 کیلومتر بعد از تونل شماره 7، به یک فرعی نسبتا عریض در سمت چپتان می رسید که تابلوی بزرگی از شهدای بخش نمارستاق در ورودی آن نصب شده است. حدود 50 متر بعد از ورودی نیز یک پل قرار دارد که تابلوی امامزاده عبدالمناف در گوشه آن نصب شده است. ورودی عریض تر از همه ورودی ها بوده و مشخص است اما متاسفانه تابلو تابلو ندارد بجز تابلوی شهدا که زیرش نوشته شده: "منطقه نمارستاق لاریجان" که آنهم رو به سمت آمل است و از این سمت دیده نمی شود.

در گوگل مپ هم این ورودی را با نام "پنجاب" که نزدیک ترین محل به ورودی است می توانید پیدا کنید.

-------------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=============================


دشت دریوک:

 

مسیر صعود بعد از دشت دریوک:

(برای مشاهده تصویر در سایز بزرگ بر روی آن کلیک نمایید)

 

دوست عزیزم آقای "رضا رحیم خانلی" که پس از دو یا سه سال آشنایی دورادور و مجازی، به صورت خیلی اتفاقی و جالب در مسیر قله ناظر به هم رسیدیم.

آقای رحیم خانلی نیز به همراه سه تن از دوستانشان در همین روز در مسیر قله ناظر بوده و چادرهایشان را در انتهای دشت گجنا برپا کرده بودند. گروه چهار نفره ایشان، صبح روز فردا حدود دو ساعت بعد از ما به قله رسیدند.

 

محل شب مانی، چشمه پایین دشت انبار سنگ:

 

قله ناظر بزرگ:

 

--------------------------------------------------------

مسیر فرود:

دشت گجنا به سمت دشت دریوک:


دشت دریوک:

 

دشت دریوک:

 

آقای علی رضایی، مهمان عزیز ما در این برنامه:

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)