نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله شاهدژ (2) نويسنده: نیما - یکشنبه ۳ آبان ۱۳٩٤

(باز نشر شده)

گزارش صعود به قله شاهدژ، 3060 متر

موقعیت جغرافیایی: استان البرز، جاده چالوس، روستای سیجان

تاریخ اجرا: جمعه 94.08.01

ارتفاع قله: 3060 متر
ارتفاع نقطه شروع: 2050 متر (زمین فوتبال سیجان)
ارتفاع نقطه پایان (جاده خور): 2140 متر
طول مسیر:
از نقطه شروع تا قله: 4.3 کیلومتر
طول کل مسیر: 7.3 کیلومتر
زمان برنامه:
صعود: 5.5 ساعت (با احتساب نیم ساعت تایم صبحانه)
فرود: 3 ساعت (با احتساب 40 دقیقه تایم ناهار)
کل زمان برنامه: 9.5 ساعت (7 صبح تا 4:30 عصر)
نفرات شرکت کننده: (4 نفر)
نیما اسماعیلی، علیرضا یاوری، علی محمد مهدیون، مهران حیدرخانی

 

 

+ دانلود فایل جی پی اس قله شاهدژ (wikiloc)

-------------------------------------------------------------------------

گزارش برنامه:

این برنامه به پیشنهاد آقای مهدیون عزیز و گرانقدر اجرا شد. پیش از این بنده دو بار در سال 93 این قله را صعود کرده بودم و این صعود سوم من و صعود اول بقیه دوستان محسوب می شد. به فرموده آقای مهدیون، قله شاهدژ جزو صد قله برتر ایران هست که آقای ذبیح الله حمیدی آنرا تهیه کرده اند. لیستی که آقای مهدیون آنرا دنبال کرده و با این صعود، 29 قله از صد قله را صعود کرده اند.

ساعت 5 صبح با دو خودرو از تهران به راه افتادیم. در کیلومتر 17 جاده چالوس، وارد جاده خور (خوزنکلا) شده، حدود 10 کیلومتر بالاتر سیجان را رد کرده و ساعت 6:30 یکی از ماشین ها را در کنار جاده خور و در محلی که قرار بود فرود بیاییم پارک کرده و با ماشین دیگر مجددا 3 کیلومتر به عقب برگشته و ماشین را جنب زمین فوتبال سیجان و در کنار جاده پارک کرده و ساعت 7 صبح پس از صرف کاپوچینو داغ و کیک که زحمت آنرا علیرضا کشیده بود و بسیار چسبید، پیاده روی خود را آغاز نمودیم.

با توجه به اینکه گزارش این مسیر را قبلا هم نوشته ام فکر کنم نیازی به توضیح بیشتر نیست...

-------------------------------------------------------------

و اما نکات این برنامه:

1- در صعود های قبلی (سال قبل) فقط در برخی نقاط، خیلی کم سنگ چین دیده می شد. اما امسال بخش های زیادی از مسیر، خصوصا بخش نخست تا محل قلعه، سنگ چین شده بود و کمک زیادی در پیدا کردن مسیر صحیح می کرد.

باقی مسیر هم کم و بیش سنگ چین داشت و خیلی از جاهایی هم که نداشت ما خودمان سنگ چین کردیم و الحق و والانصاف سنگ چین های خوبی هم گذاشتیم که فکر کنم دیگه با این سنگ چین ها گروههای بعدی مشکلی در پیدا کردن مسیر نداشته باشند.

2- طبق سه تجربه صعود که داشتم، شاهدژ اگر از مسیر صحیح صعود شود دست به سنگ آنچنانی و فنی ندارد و بنظرم هر کوهنوردی که در کار با سنگ ضعف نداشته باشد می تواند این مسیر را صعود کند. چه آقا و چه خانم. اما اگر از مسیرهای اصلی حرکت نکنید یعنی نتوانید بهترین مسیر را تشخیص دهید آنوقت کمی با مشکل مواجه شده و شاید افراد ضعیف واقعا مشکل ساز شوند. ما در صعود اول از آنجایی که سنگ چین هم خیلی کم بود خودمان مسیریابی کردیم و در چند نقطه واقعا تلاش مضاعفی برای صعود و عبور از سنگ ها انجام دادیم که من یادم هست تا چند روز کل بدنم درد می کرد از بس که کش آمده بودیم! :)

3- توصیه کلی من برای این مسیر این هست که سعی کنید بیشتر از روی خط الراس و یا میل به بالا حرکت کنید. هر چند که در بیشتر مواقع مسیر پایین آسان تر و ایمن تر نشان می دهد اما واقعیت خلاف این است. خیلی جاها مسیر از پایین خط الراس هست اما هر جا که شک کردید، و دیدید که سمت بالا راه می دهد، مسیر بالا را انتخاب کنید.

4- مسیر فرود، دره غربی قله شاهدژ اصلی هست. یعنی دره ای که در سمت چپ قله شاهدژ شرقی قرار دارد. ابتدای مسیر، سنگی و پوشیده از سنگریزه هست که کمی فرود را با مشکل مواجه می کند. اما پس از آن مسیر نرمال شده و مشکل خاصی برای فرود نخواهید داشت.

---------------------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

قله شاهدژ، اردیبهشت ماه 1393

------------------------------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

===============================


 لاشه دو دستگاه خودروی له شده در کنار جاده سیجان. بنظر می رسد از خودروهای غرق شده در سیل امسال جاده چالوس باشد که ظاهرا بعدا به این مکان منتقل شده است:

 

نقطه استارت در بالای زمین فوتبال سیجان و پاکوبی که از یال نسبتا پرشیب به سمت بالا می رود:

 

سنگ ها و صخره ها با اشکال زیبا در طول مسیر:

 

آقای مهدیون عزیز:

 

آقای مهدیون و منظره زیبایی از دریاچه سد کرج. بالای شاهد غربی (محل قلعه شاهدژ):

 

سنگ آسیاب قدیمی که تکه های آن در کنار هم چیده شده است. جنب بقایای قلعه شاهدژ که البته چیزی از این قلعه باستانی بجای نمانده جز چند گودال و آثار اندکی از دیواره هایی با سنگ و ساروج.

 

آقا مهران عزیز، پایین شاهدژ غربی:

 

 

 

 

ادامه مسیر از روی خط الراس. قله شاهدژ مرکزی یا همان شاهدژ اصلی در بلند ترین نقطه خط الراس دیده می شود:

 

 

قله باشکوه شاهدژ (مرکزی یا اصلی) که دیواره مهیب و مرتفع در جبهه شمالی قله مشاهده می شود:

 

قله شاهدژ شرقی که بنظر می رسد ارتفاع آن از قله اصلی حدود 50 متر کمتر باشد. بنظر می رسد صعود آن از قله اصلی حدود یک تا یک و نیم ساعت زمان ببرد:

 

روستاهای خور (سمت چپ) و سیجان (سمت راست) از فراز قله شاهدژ:

 

بر فراز قله شاهدژ:

 -------------------------------------------------------

فرود:

 

 

دره و رودخانه زیبایی که پس از حدود یک ساعت در مسیر فرود به آن رسیدیم:

 

صرف ناهار در کنار رودخانه:

 

ادامه مسیر فرود در مسیر رودخانه و به سمت جاده خور:

 

 

مسیر باغ ها در نزدیکی جاده خور (پایین آبشار):

 

 

و باغ هایی که به زیبایی هر چه تمام تر رنگ پاییز به خود گرفته اند:

 

 

 

 

جاده خور و محل پارک خودروی اول:

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)