نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله سیاه سنگ از سنگان نويسنده: نیما - شنبه ۱ اسفند ۱۳٩٤

گزارش صعود به قله سیاه سنگ، 3560 متر، از روستای سنگان

تاریخ اجرا: پنجشنبه 94.11.29

موقعیت جغرافیایی: تهران، جاده امامزاده داود، روستای سنگان
ارتفاع مبدا صعود: امامزاده قاسم، 2070 متر
ارتفاع قله: 3560 متر
مسافت طی شده تا قله: 9.6 کیلومتر*
مدت زمان صعود: 7 ساعت*
کل زمان برنامه: 11 ساعت*
سختی و سطح برنامه: متوسط
گام حرکت: متوسط رو به تند
نفرات شرکت کننده: 2 نفر
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی

* تایم صبحانه: 30 دقیقه در مسیر رفت و تایم ناهار 30 دقیقه در مسیر برگشت.

 

 

 

+ دانلود فایل جی پی اس قله سیاه سنگ از سنگان (wikiloc)

 -------------------------------------------------------------

راهنمای صعود:

1-       به جاده امامزاده داود رفته و کیلومتر 12، وارد فرعی سنگان شدیم. حدود 7 کیلومتر دیگر راندیم تا به سنگان بالا رسیدم. معولا ماشین را همان ابتدای سنگان بالا (2060 متر) پارک می کردیم اما اینبار حدود یک کیلومتر جلوتر رفته و ماشین را کنار امامزاده قاسم (ارتفاع 2070 متر) پارک کردیم. ساعت 7:35 پیاده روی را از کنار امامزاده و در مسیر جاده آغاز نمودیم.

2-       ساعت 8 صبح به اولین و تنها چشمه واقع در کنار جاده رسیدیم. کمی بالاتر بدون اینکه وارد مسیر آبشار سنگان شویم، ورودی آنرا رد کرده و مسیر جاده را ادامه دادیم. کمی بالاتر، برای صبحانه حدود نیم ساعت توقف کرده و مجددا به راه افتادیم.

3-       ساعت 9:20 پس از عبور از یک پل، به جایی رسیدیم که محل تلاقی دو رودخانه است و یک کلبه هم در آنجا وجود دارد. تا اینجا 3.8 کیلومتر در مسیر جاده پیاده روی کرده و جی پی اس ارتفاع 2300 متر را نشان می داد.

4-       از جاده جدا شده و مسیر یالی را در پیش گرفتیم که از سمت راستمان (بالای کلبه) و در جهت شمال شرق ارتفاع می گرفت.

5-       با قرار گرفتن بر روی این یال که شیب نسبتا تندی هم دارد، پس از فراز و نشیب بسیار و پشت سر گذاشتن چندین قله فرعی در نهایت ساعت 14:30 به قله سیاه سنگ در ارتفاع 3560 متر رسیدیم.

نکات قابل ملاحظه:

1- مهر ماه سال 92 خط الراس تالون به سیاه سنگ را پیموده و شناخت نسبی به منطقه و موقعیت قله وجود داشت. همچنین هفته قبل نیز با دوست عزیزم علی آقا، همین مسیر را تا قله فرعی اول (ارتفاع 3100 متر) صعود کرده و یال مورد نظر را از حیث قابل عبور بودن تا حدودی بررسی نموده بودیم.

2- پس از خط الراس توچال و قلل مرتفع آن، قله های سیاه سنگ و منار با ارتفاع بیش از 3500 متر (بر روی یک خط الراس)، بلندترین قله‌های منطقه محسوب می شوند(نزدیک به تهران). پس از این دو، قله پهنه سار با ارتفاع 3360 متر در رتبه بعدی قرار دارد.

3- حرکت بر روی یال مشکل خاصی نداشت. فقط در چند نقطه نقاب برفی تشکیل شده بود که باید حرکت با دقت و با حفظ فاصله ایمن از نقاب انجام می شد.

یک نکته: در این برنامه فهمیدیم که یکی از دلایل رفتن به روی نقاب و بروز حادثه می تواند صحبت کردن باشد. یعنی کوهنورد می داند که در نزدیکی نقاب است اما چنان سرگرم صحبت و گفتگو است که نقاب را به کل فراموش می کند!

----------------------------------------------------------------------

 (تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=================================


 نمایی از جاده و مسیری که پیمودیم، از پشت سر:

 

آبشار سنگان و یال صعود به قله پهنه سار:

 

آبشار سنگان و قندیل یخی زیر آبشار که از راه دور و از روی جاده تا حدودی دیده می شد: (عکس با زوم 5x)

 

ادامه مسیر از روی یال:

 

قله فرعی اول در ارتفاع 3100 متر:

 

یال منتهی به قله که دکل های برق و جاده مربوط به آن تا نزدیک قله امتداد دارد:

 

 

برفراز قله سیاه سنگ:

 

 

 ----------------------------------------------------

فرود:

نمایی زیبا از خط الراس سیاه سنگ به تالون:

 

 

برگشت به جاده:

 

در مسیر رفت بجز ما دو کوهنورد دیگر هم در مسیر بودند که پشت سر ما تا قله فرعی دوم (3270 متر) صعود کرده و قبل از ما برگشتند. موقع غروب و در مسیر برگشت با این دو  کوهنورد خوب باز هم برخورد کردیم که پس از معرفی، بنده رو از روی گزارش های وبلاگ شناختند و باب آشنایی باز شد و باقی مسیر را همراه شدیم.

از آشنایی با این دو عزیز بزرگوار بسیار خوشوقتیم.

از راست به چپ: آقایان یاور معروفی، حبیبی، خودم و امیر حسین موسوی.

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)