نیما
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ نیما
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (و ایران))
روستای سرچشمه و عطاکوه لاهیجان نويسنده: نیما - چهارشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩٥

گیلان، لاهیجان، روستای سرچشمه

مسیر کوهپیمایی عطاکوه

تاریخ اجرای برنامه: 4 فروردین 1395

ارتفاع مبدا صعود: 240 متر از سطح دریا (ورودی عطاکوه) *
ورودی آقا سید خلیل: 500 متر، 3.5 کیلومتر، 1 ساعت
ورودی آقا سید جلیل: 535 متر، 4.5 کیلومتر، 1 ساعت 15 دقیقه
قله (دکل مخابراتی): 670 متر، 6 کیلومتر، 1.5 ساعت
کل زمان صعود: 1.5 ساعت با گام نسبتا تند

* ارتفاع سنجی با جی پی اس

 روستای سرچشمه:

 

مسیر کوهپیمایی عطاکوه از سرچشمه:

 

شرح برنامه:

از آنجایی که در ایام نوروز کم و بیش هوا بارانی بود و بعلت گِل شدن مسیرها، کوهپیمایی در کوههای شمال سخت می شود در نتیجه به دنبال مسیری مناسب برای روز چهارشنبه 4 فروردین بودم که جاده عطاکوه از سرچشمه لاهیجان به ذهنم رسید چون قبلا این مسیر را چند بار از بالا به پایین پیمایش کرده بوم. (در برنامه های لیلاکوه و یا دیوشل به عطاکوه و فرود به سمت لاهیجان). بنابراین صبح چهارشنبه با ماشین شخصی از لنگرود به راه افتاده و از خیابان کنار استخر خود را به میدان کاشف السلطنه رسانده و از آنجا مسیر جاده سرچشمه را در پیش گرفتم. هوا دلپذیر و مناظر عالی بود بنابراین در چند نقطه توقف کرده و مشغول عکاسی شدم. پس از طی حدود 10 کیلومتر، کمی قبل از سرچشمه به ورودی جاده عطاکوه رسیدم که چند ساختمان و تابلو "امامزاده 4 کیلومتر" نشانه آن است. ماشین را همین ابتدای جاده پارک کرده و ساعت 10:20 صبح پس از بستن کفش و کوله مسیر جاده را در پیش گرفتم.

بخاطر بارندگی شب گذشته که تا صبح ادامه داشته لطافت و طراوت خاصی بر فضا حاکم بود. خصوصا قطرات شبنم بر روی شکوفه های هلو که جان می داد برای عکاسی از نمای نزدیک. هر چند که دوربینم را همراهم نبرده بودم اما با همان دوربین گوشی شروع به عکاسی از مناظر و سوژه ها کردم. همان ابتدای مسیر نمای زیبایی از روستای سرچشمه در معرض دید قرار داشت که منظره چشم نوازی از یک آبادی سرسبز همراه با نوای گوش نواز بلبلان و هر از گاهی بانگ خروس های بی محل! در فصل بهار را به نمایش می گذاشت.

سکوت حاکم بر فضا و ارتفاعات پوشیده از مه در بالادست، جلوه زیبایی به کوهستان بخشیده بود که چشم ها از تماشای آنهمه زیبایی و شکوه سیر نمی شد. یعنی واقعا چشم ظاهربین که نه، بلکه چشم دل می خواست تا ساعتها این تابلوی زیبای طبیعت را به نظاره بنشینی و شکر خدا را بجای آوری که در این نقطه و این لحظه از زمان اینجایی و اینهمه زیبایی را به تماشا نشسته ای... .

در ادامه مسیر پس از یک ساعت و طی 3.5 کیلومتر به ورودی آقا سید خلیل رسیدم که اهالی سرچشمه این امامزاده و آستانش را خیلی دوست  داشته و برای آن احترام زیادی قائل هستند. جالب اینکه روز قبل از مسیر دیوشل به سمت عطاکوه کوهپیمایی کرده و دقایقی را نیز داخل امامزاده به استراحت پرداخته بودم. فاصله امامزاده از سر جاده 500 متر بوده و ماشین رو است. حدود 10 دقیقه بعداز جلوی ورودی آقا سید جلیل گذشتم که تابلوی آبی رنگ کوچکی مسیر مالرو آنرا به داخب جنگل نشان می داد. در اینجا فضا باز بوده و نمای زیبایی از شهر لنگرود مزارع برنج و جلگ ههای وسیع و دریای خزر در دور دست دیده می شود که معمولا گردشگران در این نقطه توقف کرده و دقایقی را به تماشای مناظر مشغول می شوند.

از اینجا به بعد رفته رفته مه زیبایی جاده و جنگل دو سمت آنرا می پوشاند. با پشت سر گذاشتن پیچ های قشنگ جاده یکی پس از دیگری در نهایت پس از پشت سر گذاردن 6 کیلومتر و 1.5 ساعت پیاده روی به انتهای جاده و دکل های مخابراتی رسیدم که در چند نقطه در دل کوه قد علم کرده اند.

استراحت کوتاهی کرده و مسیر برگشت را در پیش گرفتم. در مسیر برگشت در جایی که گفتم ورودی آقا سید جلیل است، کنار ساختمان خرابه توقف کرده و آتشی برپا کرده و با نوشیدنی داغ از خودم پذیرایی کردم که جای همه دوستان نازنینم خصوصا دوستان کوهنوردم در تهران در این روز و در این نقطه خاص و زیبا واقعا خالی بود. در این روز مسیر عطاکوه نسبتا خلوت بود و فقط از گاهی گردشگران با ماشین در جاده تردد می کردند.

پس از حدود یک ساعت توقف مجددا مسیر فرود را در پیش گرفته و در نهایت ساعت 15:30 به محل پارک خودرو رسیدم و پایان برنامه.

برای برگشت دیگر به سمت لاهیجان برنگشتم بلکه وارد سرچشمه شده و از آنجا مسیر اطاقور را در پیش گرفتم که زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد. کیلومتر سنجی که کردم دسترسی به سرچشمه از لنگرود از طریق اطاقور و از طریق جاده لاهیجان هر دو تقریبا برابر و حدود 25 کیلومتر است.

نکات برنامه:

1- نکته قابل ذکر در مورد این مسیر، یعنی صعود به عطاکوه از سرچشمه، این است که به علت وجود جاده خاکی (شوسه) در کل مسیر، حتی روزهای بارانی هم -که همه کوههای شمال گل و شُل است- می شود در این مسیر بدون مشکل خاصی کوهپیمایی کرد. علت انتخاب این مسیر برای کوهپیمایی 4 فروردین هم هیمن امر بود.

2- شیب مسیر بسیار ملایم است طوری که امکان کوهپیمایی برای همه وجود دارد.

3- کل مسیر آنتن موبایل برقرار است.

4- ظاهرا چشمه هایی در این مسیر وجود دارد اما به علت وجود نهرهای سطحی زیاد در طول مسیر، من متوجه چشمه یا منابع آب آشامیدنی در مسیر نشدم.

5- با ماشین هم می شود این مسیر را پیمایش کرد. انتهای جاده همان دکل مخابراتی است.

 

آدرس روستای سرچشمه:

لاهیجان، میدان کاشف السلطنه، جاده سرچشمه. فاصله روستای سرچشمه از لاهیجان 11 کیلومتر است.

نکته: ادامه جاده سرچشمه به روستاهای "کابیجار"، ... و "اطاقور" لنگرود می رسد. فاصله سرچشمه تا اطاقور: 8 کیلومتر

ورودی مسیر کوهپیمایی عطاکوه:

حدود 500 متر مانده به سرچشمه به سه راهی می رسید که سمت چپ آن جاده خاکی و ورودی عطاکوه است. چند ساختمان و تابلو "امامزاده 4 کیلومتر" نشانه ورودی عطاکوه است.

 -------------------------------------------------

+ گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

روستای سرچشمه لاهیجان ، تیر ماه 1391
--------------------------------------------------

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

========================================


 جاده دسترسی به سرچشمه:

 

روستای سرچشمه، زیارتگاههای "مرحومه سیده زهرا میر روشندل" و "سیده معصومه رنجبر":

 

 

 

 

 

 --------------------------------------------------------

مسیر کوهپیمایی عطاکوه از سرچشمه:

 روستای سرچشمه، ابتدای مسیر:

 

مسیر کوهپیمایی عطاکوه:

 

مسیر کوهپیمایی عطاکوه، نمایی از روستای سرچشمه:

 

مسیر کوهپیمایی عطاکوه، ورودی آقا سید جلیل:

 

مسیر کوهپیمایی عطاکوه:

 

مسیر کوهپیمایی عطاکوه:

 

مسیر کوهپیمایی عطاکوه، آبشاری کوچک پس از طی حدود 3/4 از مسیر:

 

مسیر کوهپیمایی عطاکوه:

 

مسیر کوهپیمایی عطاکوه، انتهای مسیر، دکل مخابراتی:

 

 پایان

  نظرات ()
آرشيو موضوعي گزارشهاي من در روزنامه ايران گزارشهاي من در ماهنامه پيام بهمن گزارشهاي من در مجله جهان‌گردان برنامه هاي آتي مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير حصارک به امامزاده داود قله قبله از مسیر جنوبی کیسه آب Climax کفش کوه بستارد قله یونزا قله منار توریستگاه، تجربه سفر هوشمندانه قله سیادر جنگل الیمستان - پاییزه قله ارفع کوه
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا ایرانی - هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com تبدیل و ویرایش فایلهای GPS
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا) گروه آریامهر (سعید نیری) كوهنوردي - علي حيدري (تيرداد) راهنمای سفر توریستگاه پرتال زيگور طراح قالب