نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
لاله های واژگون گلستانکوه نويسنده: نیما - شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٥

گزارش بازدید از دشت لاله های واژگون، گلستانکوه خوانسار

تاریخ بازدید: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 (خانوادگی)

 

ساعت 4 صبح پنجشنبه 16 اردیبهشت، تهران را به مقصد دشت لاله های واژگون گلستانکوه واقع در شهرستان خوانسار، استان اصفهان ترک کردیم.

در این سفر دو روزه ما از جاذبه های ذیل بازدید بعمل آوردیم:

روز اول: 1- لالاه های واژگون، گلستانگوه خوانسار  2- قلعه گوگد (Googad)، گلپایگان

روز دوم: 1- مراسم گلاب گیری، نیاسر کاشان 2- شهر زیرزمینی، نوش آباد کاشان

 

تفرجگاه ملی گلستانکوه خوانسار:

 

قلعه تاریخی گوگد (گلپایگان):

 

 دشت لاله‌های واژگون گلستان کوه خوانسار:

دامنه‌های گلستان کوه خوانسار صاحب یکی از دشت‌های زیبا و منحصر بفرد پوشیده از لاله‌های واژگون است.
این منطقه طبیعی حدود ده کیلومتر مربع وسعت دارد و در فصل بهار مملو از گلهای طبیعی به ویژه لاله سرخگون است که به رنگ سرخ مایل به بنفش بوده و از روز چهلم تا شصتم بعد از عید شکفته می‌شوند و در موقع وزش باد سیر و روشن می‌شوند.
طبیعت بکر و وجود چشمه‌های پرآب، این دشت زیبا را به نقطه ای بی نظیر در استان اصفهان بدل کرده است.
لاله واژگون اسامی دیگری مانند گل اشک و اشک مریم هم دارد . دلیل این نامگذاری این است که مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع میشود و سپس از گل به پایین می‌چکد .عمر این گیاه بسیار کوتاه است و گل دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز و تا اواخر همین ماه پایان می‌پذیرد . می‌گویند این گل در آن زمان که گلوی سیاوش با تیغ تیز گرسیوز آشنا میشد ‘ شاهد ماجرا بود
منبع: سایت تیشینه


مسیر دسترسی گلستانکوه:
تهران (اتوبان قم یا ساوه) - سه راه سلفچگان، به سمت اصفهان - گلپایگان - خوانسار - گلستانکوه ، (فاصله از تهران: 400 کیلومتر (حدود 5 ساعت) )

-----------------------------------------------

نکته مهم: دشت لاله های واژگون گلستانکوه، با نام روستای دره بید واقع در 15 کیلومتری خوانسار معروف است. یعنی در فضای مجازی با این روستا معرفی شده است. ما هم به قصد روستای دره بید عازم خوانسار شدیم اما حدود 10 کیلومتر بعد از خوانسار به سمت اصفهان و در جاده داران، قبل از دره بید، خیلی اتفاقی با سردر "تفرجگاه ملی گلستانکوه خوانسار" مواجه شدیم. وقتی توقف کردیم از مسافرانی که از سمت اصفهان برای تماشای لاله های واژگون به این مکان آمده بودند شنیدیم که قبل از اینجا به دره بید رفته و لاله واژونی را در آنجا مشاهده نکرده اند! ظاهرا به علت سرمای هوای امسال و بالاتر بودن ارتفاع آن منطقه لاله های واژگون هنوز در نیامده اند ضمن اینکه گفته می شود به علت عدم محافظت، نسل لاله های واژگون در منطقه دره بید در حال انقراض و نابودی است!

در هر حال ما با پرداخت 5 هزار تومان ورودی، وارد تفرجگاه شدیم و از تماشای این گل های زیبا و منحصر به فرد لذت بردیم. هر چند که در اینجا نیز به علت برفِ اواخر فرودرین ماه، لاله ها کمی پژمرده شده بودند و در بیشتر نقاط آن زیبایی که باید را نداشتند اما در کل آنچه که به دنبالش بودیم را یافتیم و دست خالی برنگشتیم. در این منطقه نیز متاسفانه لاله ها از تخریب انسانی در امان نمانده اند و تعدا آنها سال به سال کمتر می شود.

(گزارش در حال تکمیل)

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)