کوهنوردی... نشاط زندگی

مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران)

کلکچال - قله توچال - 3962

گرچه دیوار افکند سایه‌ دراز  /  بازگردد سوی او آن سایه باز

این جهان کوه ‌است و فعل ما ندا  /  سوی ما آید نداها را صدا

"حضرت مولانا"

--------------------------

گزارش صعود به قله توچال از مسیر کلکچال (کولکچال):

تاریخ اجرای برنامه: 13 مرداد 1390
سطح برنامه: کوهنوردی متوسط
تعداد نفرات شرکت کننده: 2 نفر
مسیر: پارک جمشیدیه ، اردوگاه کلکچال ، پیازچال ، قله توچال
زمان مفید صعود: 5 ساعت و 15 دقیقه

ارتفاع پارک جمشیدیه:  1850 متر بطور متوسط
ارتفاع اردوگاه (پناهگاه) کلکچال: 2600 متر
ارتفاع قله توچال: 3962 متر


سلام و روز و روزگار به کام

قله توچال که معرف حضور همه عزیزان هست. بلندترین قله کوههای شمال تهران به ارتفاع 3962 متر. رفتن به توچال هم که دیگه گزارش نمیخواد! لبخند حالا ما یه کم ثبت خاطره میکنیم شاید این وسط به درد کسی هم خورد لبخند

از مسیرهای مختلفی توچال رو صعود میکنن که عمومی ترین و کوتاه ترین مسیر صعود از دربند و پناهگاه شیرپلا هستش. اما از مسیرهای دیگری هم میشود به قله توچال رسید از جمله مسیر کلکچال.
پنج شنبه گذشته در راستای تحقق و حفظ ارزشهای والای کوهنوردی بیخیال ماه رمضان و روزه شده (فتوای جدید لبخند) و برای فتح قله کلکچال راهی منظریه و پارک جمشیدیه شدم. 6 صبح از پارک جمشیدیه راه افتادم. 07:30 اردوگاه کلکچال بودم و در مسیر و بعد از اردوگاه با بزرگواری آشنا شدم که آشنایی و همراه شدن با ایشان باعث مباهات بنده شد. آقای ابوافضل عظیمی از اساتید و پیشکسوتان کوهنوردی و رئیس کمیته پیشکسوتان فدراسیون کوهنوردی کشور. این افتخار نصیب بنده شد که با ایشان همراه شده و به اتفاق مسیر صعود به قله توچال رو در پیش بگیریم. صعود بسیار خوبی داشتیم و من از محضر استاد بسیار بهره بردم. در مسیر صعود اونقدر گرم صحبت بودیم که من متوجه نشدم مسیر چند ساعته تا قله چطور طی شد!
مسیر برگشت رو هم به اتفاق یکی از دوستان آقای عظیمی که در قله ایشون رو ملاقات کرده بودیم، سه نفری در پیش گرفته و پس از صرف نهار در اردوگاه کلکچال به سمت پارک جمشیدیه سرازیر شدیم. ساعت 6 عصر پارک جمشدیه بودیم و پایان یک روز و یک برنامه عالی.
البته ناگفته نماند که در مسیر برگشت استاد با اینکه 75 سالشون هست با آمادگی بدنی خوبی که داشتن ، آنچنان فرود سریع و تندی داشتن که من به شخصه گاهی پشت سرشون میدویدم تا بهشون برسم! گرمای شدید هوا، کاهش سریع ارتفاع به همراه خستگی ناشی از فرود شاید همگی با هم عاملی شد که وقتی به اردوگاه رسیدیم من برای اولین بار حال بدی بهم دست داد مثل گرمازدگی (قرار گرفتن در آستانه گرما زدگی) و حدود نیم ساعتی طول کشید تا دوباره روبراه شدم.

تصویر شماره 1: عکس یادگاری با استاد ابوالفضل عظیمی در قله توچال

کولکچال - توچال

کمی راهنمایی در مورد مسیر صعود:

از اتوبان صدر و یا میدان نوبنیاد و یا از میدان تجریش میتونید به خ شهید باهنر و خ فیضیه و سپس پارک جمشیدیه دسترسی پیدا کنید. ماشینتون رو جلوی یکی از دربهای ورودی پارک جمشیدیه پارک کرده و از داخل پارک در جهت غرب حرکت میکنید تا به ورودی مسیر کلکچال برسید که جنب ایستگاه پلیس پارک هستش. از اینجا تا اردوگاه کلکچال حدود 1.5 تا 2.5 ساعت بسته به گام شما مسیر با شیب متوسط و یا نسبتن تند در پیش دارید که مشخص بوده و نکته خاصی ندارد. یک چشمه پر آب و همیشگی هم در همان اوایل مسیر خاکی در سمت راست هست که آب مورد نیاز رو میتونید از اونجا بردارید. در طول مسیر چند چشمه و یا آبخوری دیگه هم هست. از جمله در ایستگاه 3 (کافه سوم) و آبخوری تپه نورالشهدا.

متاسفانه از اردوگاه تابلوی راهنما برای قله نداره! بنابراین وقتی وارد اردوگاه شدید باید ابتدا از مسیر سمت راست به سمت بالا حرکت کنید و پس از حدود 100 متر، مسیر پاکوب سمت چپ رو در پیش بگیرید. پس از حدود یک ساعت و نیم به گردنه ای میرسید (گردنه زین اسبی) که از آنجا مسیر پاکوب شما رو به سمت دره و چشمه پیازچال و پس از آن قله پیاز چال و قله توچال هدایت میکنه. اگر قصد صعود به قله کلکچال رو دارید باید پس از رسیدن به گردنه از سمت راست و در امتداد خط الراس حرکت کنید تا پس از حدود یک ساعت به قله کلکچال برسید. اگر درست یادم مونده باشه روی اون خط الراس سه قله وجود داره که دو تا فرعی بوده و وسطی که بلند تر از همه هست قله کلکچال هست با ارتفاع 3300 متر. البته اگر بخواهید در مسیر از چشمه هم بهره مند بشید میتونید از گردنه مسیر توچال رو در پیش بگیرید تا پس از حدود نیم ساعت به همان چشمه پیازچال برسید. قله کلکچال در سمت راست چشمه دیده میشه که میتونید از اونجا هم به قله برسید.

بعد از سرازیر شدن از گردنه کم کم به دره ای نسبتن سر سبز پیازچال میرسید که رودخانه کوچکی هم وسطش جاریه. چشمه آب هم در این مسیر لابلای بوته ها هست و راحت در رویت نیست. بنابراین اگر محل چشمه رو نمی‌دونید باید دقت کنید که چشمه رو رد نکنید. یک چشمه دیگر هم در نزدیکی همین چشمه و در دره سمت چپ هست که اون چشمه در مسیر فرود از توچال بعد از شن اسکیها میتونه سر راهتون قرار بگیره. از از پناهگاه کلکچال تا توچال این تنها چشمه مسیر خواهد بود پس آب به اندازه کافی بردارید.

برای فرود از قله توچال چند گزینه دیگر هم پیش رو خواهید داشت:

- میتونید به ایستگاه 7 تله کابین توچال که زیاد هم دور نیست رفته و از اونجا با تله مستقیم تا ولنجک برید. (پنج شنبه در ماه رمضان تله کار نمیکرد)

- از ایستگاه 7 تا ایستگاه 5 رو با تله رفته و از دره اوسون برید دربند

- مسیر پناهگاه شیرپلا رو در پیش بگیرید و از اونجا برید به دربند (کوتاه ترین مسیر)

- و ...


زمان بندی مسیر صعود:

چشمه اول: اوایل مسیر خاکی (بالای پارک جمشیدیه)
چشمه دوم: 1 ساعت و 15 دقیقه (پائین تپه نورالشهدا)
اردوگاه کلکچال: 1 ساعت و 30 دقیه
گردنه زین اسبی: حدود 3 ساعت
چشمه پیازچال: حدود 3 ساعت و 30 دقیقه
قله توچال: 5 ساعت و 15 دقیقه (مجموع زمان مفید صعود)

------------------------------------

ماجرای نجات معجزه آسای استاد عظیمی در توچال را اینجا بخوانید. (لینک دوم)

 ---------------------------------
تصاویر بیشتر در ادامه مطلب
=========================================


تصویر شماره 2: بخشی از مسیر قبل از اردوگاه کلکچال

کولکچال - توچال

 

تصویر شماره 3: آبخوری تپه نورالشهدا

کولکچال - توچال


تصویر شماره 4: برج کلکچال در محوطه اردوگاه

کولکچال - توچال

 

تصویر شماره 5: قله توچال

بر روی قله دو پناهگاه وجود داره که یکی ساختمان گنبدی شکل بوده و رووش پلاک مرکز زلزله سنجی و کالیبراسیون قله توچال خورده و دیگری هم پناهگاه سنگی در سمت چپ تصویر. پناهگاه گنبدی از محدوده قله پیاز چال قابل رویت هست.

کولکچال - توچال

 

  
نویسنده : نیما ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ امرداد ۱۳٩٠