نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
جنگل الیمستان - پاییزه نويسنده: نیما - دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٥

گزارش گل گشت جنگل الیمستان

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 95.08.07

نفرات شرکت کننده: 19+5 نفر

خانواده های محترم اقایان رضا حبیبی، یداله طهوری، نیما اطهر، رضا نورکامی، ایمان حسینی و خودم و اقای محسن کرمی + آقای نیما نظری و همسر و دوستان گرانقدرشان

 

 

 

گزارش ارسالی برای نشریه داخلی "پیام بهمن"، شماره آذرماه 95

 

جاذبه‌های گردشگری استان مازندران

 الیمستان؛

تلفیقی از جنگل و مه و آرامش

 الیمستان روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران است که مناظر بی‌بدیلی را در فصول بهار و پاییز دارا است. این منطقه یکی از زیباترین مناظر را در فصول بهار و پاییز به گردشگران و طبیعت دوستان هدیه می‌دهد. وجود چشمه‌سارهای فراوان، پوشش جنگلی متنوع، دشت‌ها و آب زلال، مه غلیظ و جنگل‌های بکر و مراتع سرسبز از ویژگی‌هایی است که این منطقه را به طلای سبز ایران مشهور کرده است.

الیمستان یکی از مناطق توریستی ایران در نزدیکی شهر آمل است که تورهای زیادی از گردشگران برای تفریح و گردش به دل جنگل‌های آن سفر می‌کنند. اردیبهشت‌ماه، فصل رویش گیاه "الیما" است که ظاهراً نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از آن می‌باشد. الیما نوعی تره کوهی است که محلی‌های الیمستان با آن کوکو سبزی و آش درست می‌کنند. ارتفاع روستای الیمستان از سطح دریا حدود 1500 متر است. ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما، وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع و دشت‌ها و آب زلال و اسب‌های زیبا از شاخصه‌های این جنگل است. آب مردم روستا از چشمه تأمین می‌شود و محصول آن غلات، لبنیات و عسل است. اما از همه این‌ها گذشته، قله الیمستان با ارتفاع 2500 متر از سطح دریا، یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا است که در فصول مختلف سال کوهنوردان زیادی را به خود جذب می‌کند. بر روی قله بقعه متبرکه امامزاده قاسم قرار دارد که محلی‌ها اعتقاد خاصی به آن دارند. اگر اهل کوهنوردی باشید، این قله با تمام جاذبه‌های طبیعی اطرافش بهترین گزینه سفر کوهنوردی شما به شمار خواهد رفت. صعود به این قله حدود 3.5 ساعت زمان می‌برد. در مسیر صعود به قله، دامنه شرقی قله دماوند در پیش چشمان شما بوده و هرلحظه با شما حرکت می‌کند. اما شاید از همه جالب‌تر، منطقه نقش پای رستم است که تعجب همه کوهنوردان را برمی‌انگیزد. نرسیده به قله، جای دو شهاب‌سنگ بزرگ دیده می‌شود که حفره‌هایی به عمق ۱۰ متر ایجاد کرده‌اند. بومیان منطقه افسانه‌ای زیبا برای این چاله‌ها دارند. آن‌ها معتقدند این گودال‌ها جای زانوهای رستم است که در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده است.

قبل از رسیدن به جنگل، در ابتدای ورود به الیمستان روستایی قرار دارد که لهاش نامیده می‌شود. امامزاده حسن لهاش معمولاً توقفگاه گردشگران در مسیر رفت‌وبرگشت جهت اقامه نماز، آشامیدن آب و استفاده از سرویس‌های بهداشتی است. امامزاده لهاش سابقا چند اتاق داشت که به گردشگران اجاره داده می‌شد. در ساختمان جدید این اتاق‌ها حذف شده و به گفته متولی امامزاده، در آینده دو اتاق حدود 10 متری برای اجاره به خانواده‌ها در نظر گرفته می‌شود (فقط به خانواده ها نه گروههای گردشگر). از انتهای روستای لهاش اولین نشانه‌های جنگل دیده می‌شود. فاصله امامزاده لهاش تا ابتدای مسیر پیاده‌روی، حدود 3 کیلومتر جاده آسفالته است.

جنگل الیمستان منطقه‌ای است که با هوای خنک و مه‌آلود خود بهترین محل برای پیاده‌روی و لذت بردن از جاذبه‌های طبیعی است. دورنمای زیبای قله دماوند در طول مسیر، به زیبایی‌های الیمستان افزوده است. الیمستان، تلفیقی از مه و جنگل و آرامش است.

 

گزارش سفر ما به الیمستان:

جمع 19 نفره ما (7 خانواده) ساعت 6 صبح جمعه 7 آبان ماه 1395، با 7 ماشین از تهران، مسیر جاده هراز را از جاده قدیم جاجرود در پیش گرفتیم. بعد از عوارضی پردیس، دوراهی را به سمت چپ و مسیر آبعلی – آمل ادامه دادیم. ساعت حدود 7 صبح، در محل مناسبی کنار جاده هراز برای صبحانه توقف کردیم. ساعت 9.20 به ورودی لهاش-الیمستان رسیدیم که تابلوی سبزرنگ بزرگی در سمت راست جاده دارد. وارد فرعی شده و 6 کیلومتر بالاتر به امامزاده حسن لهاش رسیدیم. برای برداشتن آب و استفاده از سرویس بهداشتی توقف کردیم. امامزاده در حال تعمیرات بوده و فعلاً شیر آب فقط در سرویس های بهداشتی بوده و در محوطه وجود نداشت. خوشبختانه آب به‌اندازه کافی از تهران برداشته بودیم. مجدداً به راه افتادیم و 3 کیلومتر بالاتر، ساعت 10.30 به ورودی مسیر پیاده‌روی رسیدیم که با تابلو مشخص شده بود.

به گردشگران اجازه ورود به روستا داده نمی‌شود و باید پیاده‌روی خود را از اینجا آغاز کنند که حدود 500 متر مانده به روستا است. پس از پارک ماشین‌ها در کنار جاده، ساعت 10.40 پیاده‌روی به داخل جنگل را آغاز کردیم. با توجه به سرمای روزهای قبل، ما خود را برای یک روز سرد در الیمستان آماده کرده بودیم اما خوشبختانه در این روز هوا بهاری و آسمان آبی و آفتابی بود. راه پاکوب و مالرو از داخل جنگل با شیب ملایمی، به سمت بالا ارتفاع می‌گیرد که خسته‌کننده نبوده و مناسب پیاده‌روی خانوادگی است. پوشش جنگل تا حدود نیم ساعت ِ اول شامل درختان کم ارتفاع و درختان میوه اعم از آلوچه جنگلی، ازگیل، ولیک و غیره است که لابه‌لای آن درختان بلندقامت‌تر مثل راش و بلوط هم دیده می‌شود. بخش‌های از مسیر شاخه‌های درختان به هم تنیده شده و راه همچون دالانی به داخل جنگل ادامه دارد.

در این فصل از سال، طبیعت تلفیقی از رنگ‌های سبز و زرد و طلایی است و نقاش چیره‌دست، جنگل الیمستان را به زیبایی هر چه تمام‌تر و با چشم‌نوازترین رنگ‌ها آراسته است. با چشم دل باید دید:

جهانی فراروی من است، نقش در نقش، رنگ در رنگ؛ از کوه و جنگل و سبزه گرفته، تا آبی آسمان و چشمه‌های روان. دل می‌سپارم به زلالی یکدستی که پیش روست؛ به جذبه جلوه بی‌دریغ دوست، به زندگی جاری در شریان هستی. به درخت‌ها سلام می‌کنم و آرام، پای صحبت برگ‌ها می‌نشینم تا معرفت بیاموزم... 1)

 

پس از دقایقی رفته‌رفته پوشش جنگل عوض شده و درختان میوه و کوتاه‌قد جای خود را به درختان قطور و برافراشته دادند که برگ‌های زرد ریخته شده در زیر درختان در طول مسیر، جلوه خاصی به جنگل بخشیده بود. پس از حدود یک ساعت پیاده‌روی با گام آهسته، ساعت 11.50 به دشت رسیدیم. گردشگران به اینجا دشت اول می‌گویند. این دشت یک محوطه باز نسبتاً بزرگ است که دورتادور آن را جنگل احاطه کرده است. گردشگرانی که قصد صعود به قله را ندارند در این دشت اتراق می‌کنند. پس از دشتِ اول، مسیر مجدداً از میان جنگل عبور کرده، به دشت دوم می‌رسد سپس جنگل تمام شده و باقی مسیر از روی خط الراس طی شده و درنهایت به قله منتهی می‌شود. همچنین یکی از برنامه‌های کوهنوردی که در این منطقه اجرا می‌شود، کوه‌پیمایی از روستای فیلبند به قله امامزاده قاسم الیمستان است.

ساعت 13 مشغول درست کردن جوجه و سپس صرف ناهار شدیم. پس از ناهار چای آتشی را برپا کرده و پس‌ازآن با گوشه گوشه دشت و مناظر زیبای پاییزی‌اش عکس یادگاری انداختیم. ساعت 16 مسیر برگشت را در پیش گرفتیم. وقتی داخل دشت بودیم مه غلیظی دامنه‌ها را فراگرفته و به‌آرامی به سمت بالا در حال حرکت بود. حدود ده دقیقه پایانی، وارد مه شده و از پیاده‌روی در مه غلیظ جنگل الیمستان لذت بردیم. خنکی مه بر صورت‌هایمان حس قشنگی بود که در آن دقایق تجربه کردیم. ساعت 16.40 به محل پارک ماشین‌ها رسیدیم و پایان برنامه.

جاده هراز در محدوده خروجی لهاش به سمت تهران در حدود یک ساعت ترافیک داشت. پس از رهایی از بند ترافیک، در حدفاصل گزنک و آبسک، برای خرید ماهی توقف کردیم. بازارچه در سمت چپ جاده (سمت آمل) قرار داشته و تابلوی "بازارچه ماهی آلا" سر در آن نصب شده است. ماهی قزل‌آلای زنده، معمولی کیلویی: 18 ، ویژه: 19 و طلایی: 25 هزار تومان. در گوشه‌ای از مغازه ماهی‌ها را پاک کرده و تحویل می‌دادند. (تلفن: 09117376256 - امینی). پس از خرید ماهی، مجدداً به سمت تهران به راه افتادیم. خوشبختانه تا تهران دیگر ترافیک نداشتیم. حدود ساعت 10 شب به تهران رسیدیم.

 

آدرس روستای الیمستان:

در جاده هراز، بعد از پشت سر گذاشتن آبعلی، امامزاده هاشم و گزنک، حدود 30 کیلومتر مانده به آمل، در سمت راست جاده به یک فرعی با تابلوی سبزرنگ "امامزاده حسن لهاش" می رسید، وارد فرعی شوید. در اوایل مسیر به دوراهی می‌رسید که باید جاده سمت چپ را دنبال کنید. جاده آسفالته باریک با پیچ‌وخم بسیار، حدود 10 کیلومتر است که ابتدا شما را به روستای لهاش و سپس به روستای الیمستان می‌رساند. در کل از تهران (انتهای بزرگراه بابایی) تا روستای الیمستان 140 کیلومتر راه است که بدون ترافیک و توقف، حدود 2.5 ساعت زمان می‌برد. مسیر پیاده‌روی به داخل جنگل، کمی قبل از روستا شروع می‌شود که با تابلو مشخص شده است.

 

مکان‌های مناسب کمپینگ و شبمانی:

امامزاده لهاش، ابتدای جنگل، دشت اول، دشت دوم، قله، کلبه‌های ییلاقی زیر قله

 

توصیه‌هایی برای سفر به الیمستان:

  • به خاطر باریک بودن جاده و پیچ‌های خطرناک، ورود اتوبوس و میدل باس به جاده الیمستان ممنوع است.
  • در جنگل چوب به‌اندازه کافی برای برپا کردن آتش هست اما در مواقعی که احتمال بارندگی می‌دهید، بهتر است زغال و یا نفت همراه خود داشته باشید.
  • آتش را جایی روشن کنید که قبلاً در آنجا آتش روشن شده. در نقاطی که آتش روشن می‌شود دیگر گیاهی نمی‌روید. شما از کسانی نباشید که به تعداد این نقاط اضافه می‌کنند.
  • جنگل الیمستان حیوانات وحشی از جمله خرس و گراز دارد اما اصلاً نترسید. اگر آدم به آن‌ها کاری نداشته باشد، آن‌ها مطمئناً کاری ندارند.
  • در مسیر جنگل و داخل دشت چشمه آب وجود ندارد، آب به اندازه کافی همراه خود ببرید.
  • بخش هایی از مسیر جنگل و داخل دشت آنتن موبایل وجود دارد.
  • راهنمای محلی، کرایه نیسان و اجاره ویلا برای خانواده و گروه در لهاش: آقای حسین زاده 09117472499
  • مراقب محیط زیست باشید. در طبیعت زباله نریزید و ردی از خودتان به‌جا نگذارید.

 

منابع مورد استفاده:

سایت ویکی‌پدیا

 

پاورقی:

1)      متن از خانم خدیجه پنجی

 

نیما اسماعیلی

آبان ماه 95

 --------------------------------------------------

+ در این سفر دوست عزیزم آقای نیما نظری به همراه دوستانشان (5 نفر) نیز همراه ما بودند که پلیس راه جاجرود به هم ملحق شده و در الیمستان، ابتدای مسیر پیاده روی به قصد صعود به قله از ما خداحافظی کردند که در در مسیر برگشت، در امامزاده لهاش مجددا به هم رسیدیم.

***************************************

پی نوشت، آبان 96

گزارش برنامه الیمستان

پنجشنبه 18 آبان 96

قرار ما ساعت 4.30 صبح، بزرگراه بابایی، ورودی حکیمیه-بهشت بود. گروه 19 نفره ما با خودروهای شخصی خودمان با کمی تاخیر ساعت 5 صبح به راه افتادیم. صبحانه را در ورودی لهاش-الیمستان صرف کرده و ساعت 8.45 به ابتدای مسیر پیاده روی قبل از روستای الیمستان رسیدیم. ساعت 9.00 پیاده روی را از مسیر مالرو به سمت داخل جنگل آغاز کردیم. با گام تقریبا آهسته و با عکاسی، ساعت 10 به دشت رسیدیم. دو نفر از دوستان داخل دشت ماندند و بقیه کوله ها را سبک کرده و به سمت قله حرکت کردیم. مه رفته رفته جنگل را فرا گرفته و زیبایی های پاییزی جنگل الیمستان دوچندان شده بود. میشه گفت که در بهترین زمان این برنامه را اجرا کرده و جنگل الیمستان در اوج زیبایی پاییزی خود بود. البته کمی برگها ریخته بود و با توجه به تجربه سال قل، بنظرم یک هفته قبل ایده آل ترین زمان می توانست باشه (و البته قطعا این به بازندگی ها هم میتونه مرتبط باشه). ساعت 11.15 جنگل تمام شد و شیب مسیر کمی بیشتر شد. در طول مسیر به گروههای زیادی برخوردیم که در مسیر قله بودند. گام گروه سریعتر شده و تقریبا از بیشتر گروهها سبقت گرفتیم. پس از پشت سر گذاشتن چال رستم و کلبه های زیر قله (زائرسراها) ساعت 12.30 همگی به بقعه امامزاده قاسم یعنی قله الیمستان در ارتفاع 2500 متر رسیدیم.

خوشبختانه روی قله هوا کاملا باز شده و مناظر زیبای پیرامون به خوبی در معرض دید قرار گرفت. کل منطقه شمال در زیر دریایی از ابر و مه پنهان شده و خصوصا ارتفاعات روستای فیلند بالای این ابرها جلوه زیبایی برای عکاسی داشت که ما هم نهایت استفاده را بردیم. ساعت 13.30 به سمت پایین به راه افتادیم. ساعت 14.45 به دشت رسیدیم. ساعت 16.15 محل پارکینگ بودیم. در مسیر جاده هراز حدود 2 ساعت برای شام در یک کافه توقف کردیم. و در نهایت ساعت 21 به بزرگراه بابایی یعنی به ابتدای تهران رسیدیم و پایان یک روز خاطره انگیز و یک برنامه بیاد ماندنی در کنار دوستان.

نکته: در این روز پیش بینی بارندگی برای آمل و الیمستان از 20 تا 40 درصد در سایتهای مختلف برای منطقه متغیر بود. با توجه به تجربه های قبلی پیش بینی ما برای بارندگی چندان قوی نبود و البته خودمان را برای گل بازی و خیس شدن اماده کرده بودیم که شکر خدا بجز حدود یک ساعت باران ریز، در باقی روز از باران خبری نبود و مشکلی پیش نیامد.

مسافت،‌ زمان و ارتفاع سنجی مسیر:

الیمستان، محل پارکینگ: 0 کیلومتر، 1450 متر، ساعت 9:00

دشت: 1.5 کیلومتر، 1730 متر، ساعت: 10:00

پایان جنگل: 4.2 کیلومتر، 2 هزار متر، ساعت: 11:15

قله: 7.3 کیلومتر، 2500 متر، ساعت 12.30

-----------------------------------------------------------

رنگ آبی: مسیر پیموده شده در گوگل ارث

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید)

+ دانلود GPS قله الیمستان، آبان 96

****************************************

(تصاویر بیشتر در ادامه گزارش)

============================


تصاویر مربوط به برنامه آبان 95

 صبحانه دسته جمعی کنار جاده هراز:

 

ابتدای مسیر، ورود به جنگل:

 

 

میوه جنگلی ولیک:

 

 

 

 

 

آقای طهوری و ریحانه کوچولو:

 

دشت اول (محل اتراق ما):

 

 

 

دوست گرانقدرم، آقای نیما اطهر که اولین برنامه مشترک و اولین دیدارمان بعد از حدود 2-3 سال آشنایی در فضای مجازی بالاخره اتفاق افتاد.

 

 

 

 

 

 

 

ریحانه خانم، کوچکترین عضو گروه:

 

 

 

 

 

 

مه در مسیر برگشت:

 

*****************************************

*****************************************

عکس های ارسالی آقای نیما نظری از مسیر قله:

 

 

 

نقش پای رستم (رستم چال)، نزدیک قله:

 

نقش پای رستم (رستم چال):

 

امامزاده قاسم، قله:

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)