نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله قبله از مسیر جنوبی نويسنده: نیما - شنبه ٢۱ اسفند ۱۳٩٥

گزارش صعود به قله قبله 2900، از مسیر جنوبی

موقعیت جغرافیایی: استان البرز، جاده چالوس
تاریخ اجرای برنامه: 20 اسفند 1395
--------------------------------------

ارتفاع قله: 2880 متر
ارتفاع مبدا صعود: 1600 متر (جاده کندر)
مدت زمان صعود: 5 ساعت و 15 دقیقه (6.45 تا 12)
کل زمان برنامه: حدود 10 ساعت (6.45 تا 16.45)
مسافت طی شده تا قله: 5 کیلومتر
کل مسافت طی شده در صعود و فرود: 11 کیلومتر
نفرات شرکت کننده (7 نفر) ، (تیم قله: 5 نفر):
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی، یاور معروفی، حمید محسنی، علی محمد مهدیون، آرش عباسی، علیرضا رضایی
----------------------------------------------------------------

آدرس: کیلومتر 8 جاده چالوس (از میدان امیرکبیر)، بعد از پورکان، در سمت راست جاده به ورودی جاده قدیم کندر می رسید. جاده آسفالت است و ورودی هیچ تابلویی ندارد!

نکته: جاده اصلی کندر (جاده جدید)، کیلومتر 1 جاده چالوس واقع است. با جاده قدیم اشتباه نگیرید.

آدرس نقطه استارت:

حدود یک کیلومتر که وارد جاده کندر شدید، سر یک پیچ تند به سمت راست (حدود 200 متر مانده به دیوار بتونی) می توانید ماشین را کنار جاده پارک کرده و از ابتدای یال (دقیقن سرپیچ) صعود خود را آغاز کنید.

نکته: مسیر نرمال و عمومی صعود به قله های قبله و پورا از یال جنوبی، معمولا حدود 3 کیلومتر بالاتر از اینجا و از پای آبشار کندر می باشد (حدود 3.5 کیلومتر پس از ورودی). هر دوی این مسیرها حدود یک ساعت بعد در بالای یال به هم رسیده و به سمت خط الراس ادامه پیدا می کنند.

----------------------------------------

+ دانلود فایل GPS قله قبله از مسیر جنوبی (جاده قدیم کندر)

+ دانلود فایل GPS جاده قدیم کندر

--------------------------------------------

گزارش برنامه:

قرار ما ساعت 5.30 صبح، میدان آزادی بود. ساعت 6.45 پیاده روی خود را از جاده قدیم کندر و از ابتدای یکی از یال ها که در بالا ذکر شد، آغاز نمودیم. خوشبختانه مسیر پاکوب داشت. طبق مسیری که در گوگل ارث پیش بینی و ترسیم نموده بودم حرکت کرده تا به نقطه مشترک با مسیر آبشار پورا در بالای یال اول رسیدیم که ترک مسیر را در اختیار داشتم. مسیر تا خط الراس پاکوب داشته و تقریبا مشخص و بدون مشکل و بدون برف بود. ساعت 10 به بالای یال (خط الراس) رسیدیم. از روی خط الراس در جهت شرق دو قله دیده می شود که اولی قله قبله و دومی (سمت راستی) قله پورا است. ارتفاع هر دوی این قله ها تقریبا یکی بوده و حدود 2900 متر است.

مسیر را از روی خط الراس ادامه دادیم. در طول مسیر کم و بیش برفکوبی داشتیم. ساعت 10.30 به اولین چالش مسیر رسیدیم که باید از سنگ های پوشیده از برف عبور می کردیم. یک گروه دو یا سه نفره جلوی ما حرکت می کردند که از اینجا برگشتند و به ما هم اخطار دادند که ادامه ندیم.

(این توضیحات رو به این خاطر میدم که سختی و کیفیت مسیر دست خواننده محترم بیاد و با آگاهی کامل گام در مسیر گذاشته بشه. خواهشن درک کنید، نیاید کامنت بزارید: "بابا کوهنورد... ، کار درست...!!!" نه ما هیچ ادعایی نداریم. هدف فقط ارائه اطلاعات کامل از مسیر هست و بس.)

یک گروه از کوهنوردان کرج هم با فاصله کم پشت سر ما حرکت می کردند که از همین جا برگشتند. آقا آرش و علیرضا (مهمانان عزیز ما از گروه فراز) هم از همینجا مسیر برگشت را پیش گرفتند و 5 نفری مسیر را ادامه دادیم. بیشتر مسیر از بالای خط الراس حرکت کرده، فراز و نشیب، کم و بیش برفکوبی و گاهی هم دست به سنگ داشتیم تا ساعت 12 به قله قبله رسیدیم.

فرود:

در ابتدا قصد صعود به قله پورا را نیز داشتیم که به فاصله حدود 1 تا 1.5 ساعت از قله قبله در جهت شرق قرار دارد و از نظر ارتفاع تقریبا هم ارتفاع قله قبله است. اما با توجه به برف زیادی که در زیر قله دیده می شد و خستگی نسبی بچه ها، از صعود به پورا منصرف شده و ساعت  13.00 مسیر برگشت را در پیش گرفتیم.

حدود نیم ساعت از روی خط الراس حرکت کردیم (همان مسیر صعود) سپس مسیر را عوض کرده و در یک نقطه مناسب، از سمت چپ، مسیر دره را در پیش گرفتیم به این قصد که میانبر زده و زودتر به جاده (کنار آبشار کندر) برسیم. جاده به خوبی از بالا دیده می شد. بخش هایی از مسیر خاک نرم و برف و شن اسکی بود که خیلی خوب حدود 500-600 متر ارتفاع کم کردیم. در نقطه ای به بن بست خوردیم که خوشبختانه توانستیم از سمت راست راهی پیدا کنیم. حدود نیم ساعتی، کمی ارتفاع گرفته و سپس مجددا سرازیر شدیم. قسمت سنگی و صخره ای و استرس زا تمام شد و باقی مسیر هموار و بدون مشکل به سمت پایین ادامه داشت.

این مسیر برای فرود ریسک دارد و توصیه نمیکنم. مگر اینکه به مسیر آشنا باشید. برای همین فایل جی پی اس را ادیت کرده و مسیر فرود را از آن حذف کردم.

کمی پایین تر، کنار یک سنگ بزرگ، حدود 45 دقیقه برای صرف ناهار توقف کردیم. با ادامه مسیر به سنگ شکل دار نسبتا بزرگ رسیدیم که به طرز عجیبی ابزارگذاری شده و شکسته و خورد شده بود. (شاید کار جستجوگران گنج بوده باشد، شاید هم نه). در ادامه وارد پاکوب کف دره شده و ساعت 16.05 به آبشار کندر رسیدیم که در این فصل آب باریکه بود. ارتفاع تقریبی این آبشار حدود 40-50 متر به نظر می رسید. عجیب اینکه عکس هایی از این آبشار مربوط به اردیبهشت ماه 93 دیدم که اون موقع هم آب نداشت! در حالی که آبشارهای اطراف تهران در اردیبهشت ماه پرآب هستن. ساعت 16.10 به جاده آسفالت رسیدیم و با پیاده روی در جاده کم شیب کندر، ساعت 16.30 به محل پارک ماشین ها رسیدیم و پایان برنامه.

نکات قابل ذکر:

1- علی رغم اینکه فکر می کردیم برنامه نسبتا سبکی باشه، اما بخاطر وجود برف بر روی خط الراس و فراز و نشیب و بعضا دست به سنگ هایی که داشت، در کل برنامه کمی سنگین و دلچسبی شد.

2- در زمستان های پر برف قطعا عبور از خط الراس مشکل خواهد بود.

3- صعود به قله های قبله و پورا در تابستان از این مسیر مشکل خاص یا کار فنی ندارد. در کمتر از 5 ساعت می شود قله قبله و کمتر از 6 ساعت پورا را صعود کرد.

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)