نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله شاه کرم نويسنده: نیما - یکشنبه ۱٧ اردیبهشت ۱۳٩٦

دیری ست که از روی دل آرای تو دوریم
محتاج بیان نیست که مشتاق حضوریم
"هوشنگ ابتهاج"
------------------------------------

گزارش صعود به قله شاه کرم (غربی) 3300 متر از روستای ولیان

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 96.02.15
موقعیت جغرافیایی: استان البرز، شهرستان ساوجبلاغ، کوهسار
---------------------------------

ارتفاع قله: 3280 متر
ارتفاع نقطعه شروع: 1880 متر
طول مسیر صعود: 10 کیلومتر
مدت زمان صعود: 7 ساعت
کل زمان برنامه: 12 ساعت (7 صبح تا 7 عصر)
نفرات شرکت کننده: 9 نفر
نیما اسماعیلی، رضا حبیبی، مسعود کریمخانی، رضا نورکامی، ایمان حسینی، حمید محسنی، حسین شهبازی، ابوالفضل کبریایی و علی رضایی
-----------------------------------------------

 

مسیر پیموده شده در گوگل ارث (رنگ قرمز).

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمایید.)

آدرس روستای ولیان: در اتوبان کرج-قزوین وارد ورودی کردان-کوهسار شده، پس از حدود 5 کیلومتر از سمت چپ وارد جاده کوهسار می شویم. این جاده در انتها ما را به ولیان می رساند.

- در میدان ولیان به سمت شمال ادامه مسیر می دهیم تا به سه راهی با تابلو "اسکدر-دربند" برسیم. در محدوده سه راهی جاده عریض بوده و جا برای پارک خودرو وجود دارد. در اینجا می توانیم پیاده روی خود را در مسیر جاده خاکی دربند شروع کنیم.

- از میدان تا ورودی دربند مسیر به سمت شمال بوده و تقریبا قابل تشخیص است. فقط در یک نقطه سه راهی کمی مبهم است که سمت چپ به پایین و سمت راست به بالا می رود. شما باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید.

- فاصله از تهران (ابتدای اتوبان کرج) تا ورودی کردان: 55 کیلومتر و تا ولیان جمعا 75 کیلومتر است که بدون ترافیک حدود 1 ساعت 15 دقیقه زمان می برد.

-----------------------------------------------

نکته: قله (یا قله های) شاه کرم بر روی یک خط الراس غربی-شرقی قرار دارد که در جنوب آن منطقه کردان و برغان و در شمال آن منطقه طالقان واقع است. این خط الراس به سمت شرق در نهایت به قله های اشگدر، ورکش و ناز و کهار ختم می شود.

طبق تحقیقاتی که انجام دادم (گزارشات و فایل های جی پی اس) در محدوده حدود 5 کیلومتر سه قله حدود 3300 متر وجود دارد که گروههای مختلف هر سه این قله ها را با نام شاه کرم صعود نموده اند. قله شرقی از روستای سیرود کوهسار، قله مرکزی از روستای اُرازان طالقان و قله غربی از روستای ولیان کوهسار صعود می شود.

ظاهرا در این بین قله ای که بیشتر با نام شاه کرم شناخته و معرفی می شود همان شاه کرم شرقی است از روستای سیرود (2300 متر) صعود می شود. طول مسیر آن حدود 4 کیلومتر و مدت زمان صعود آن حدود 3 ساعت است.

----------------------------------------------------

+ دانلود جی پی اس قله شاه کرم غربی از ولیان

--------------------------------------------------

گزارش برنامه:

به نام خالق زیبایی ها

قرار ما ساعت 5 صبح م ازادی بود. با کمی تاخیر ساعت 5.30 به راه افتادیم. ساعت6.35  به ولیان و 6.45 به سه راهی اسکدر-دربند رسیدیم. ماشین ها را پارک کرده و ساعت 7 صبح مسیر جاده خاکی دربند را در جهت شمال در پیش گرفتیم. در طول مسیر چند بار از عرض رودخانه خروشاااان با کمی زحمت رد شدیم تا در نهایت پس از طی 4 کیلومتر، ساعت 08:15 به انتهای جاده رسیدیم. جایی که دو رودخانه از دو دره به هم رسیده و یکی می شوند. 45 دقیقه برای صبحانه توقف کرده و ساعت 09:00 از داخل باغی که در سمت راستمان قرار داشت کمی با زحمت سوار یال شدیم. (یالی که در سمت راست دره سمت راستی قرار دارد). البته بعدا فهمیدیم که اگر حدود 200-300 متر مانده به انتهای جاده اقدام می کردیم راحت تر بودیم.

مسیر را از روی یال بدون پاکوب ادامه دادیم. ساعت حدود 10:30 به بالای یال رسیدیم. در اینجا پاکوبی را دیدیم که به سمت بالا ارتفاع می گیرد.به سمت چپ پیچیده  و یال جدید را از مسیر پاکوب ادامه دادیم. در طول مسیر با گروهی از کوهنوردان کرجی برخورد کردیم که در مسیر برگشت بودند. گفتند که حدود یک ساعت بعد به قله اُودل (odal) می رسید که ما صعود کرده ایم. با ادامه مسیر از بالای یال، ساعت 13 به قله اودل به ارتفاع 3100 متر رسیدیم. قله شاه کرم غربی در جهت شمال غربی ما به خوبی در معرض دید قرار داشت. در واقع یالی که ما روی آن قرار داشتیم جنوبی-شمالی و یالی که قله شاه کرم روی آن قرار داشت شرقی-غربی بود. ناگفته نماند که قله شاه کرم غربی زمانی که در محل صبحانه بودیم، در دور دستها دیده می شد.

از روی اودل کمی ارتفاع کم کردیم. (تا حدود 3 هزار متر). در اینجا حدود 40-50 متر پایین تر در سمت چپمان چشمه آب دیده می شد. مجددا ارتفاع گرفته، شیب نسبتا تند را تا روی خط الراس اصلی طی کرده و با گردش به چپ در نهایت ساعت 14 همگی به سلامت به قله شاه کرم غربی رسیدیم.

 فرود:

از قله که سرازیر شدیم کمی باران گرفت. مسیر فرودمان در واقع از همان مسیر صعود بود. در طول مسیر تا جاده کم و بیش باران داشتیم که بعضا مجبور به پوشیدن گورتکس و یا پانچو شدیم. پای جاده برای ناهار توقف کردیم که بلافاصله مجددا باران شروع شد و ناهارمان را با اعمال شاقه زیر باران صرف کردیم. وقتی که مجددا به راه افتادیم باران بند آمده بود و ما یک بار دیگر جاده دربند را در مسیر زیبای دره و رودخانه تا ماشین طی کردیم. ساعت 19:00 به محل پارک ماشین ها رسیدیم و پایان برنامه.

در اتوبان قزوین-کرج از محدوده کمالشهر به ترافیک تقریبا سنگینی برخوردیم که خیلی ضدحال بود. حدود 1 تا 1.5 ساعت در ترافیک بودیم. اما چه کنیم که انگار باید با این ترافیک لعنتی عصرهای جمعه کنار بیاییم! قصه‌ی پرغصه ترافیک ...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)