نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله توچال از دربند و شیرپلا نويسنده: نیما - یکشنبه ۳ مهر ۱۳٩٠

گزارش صعود انفرادی به قله توچال، 3962 متر

تاریخ اجرا: جمعه 18 شهریور 1390
-------------------------------------------------------
پی نوشت  20 خرداد 1395 :
با توجه به استقبال بازدید کنندگان وبلاگ از این مطلب و با توجه به قرار گرفتن این پست در لینک دوم گوگل پس از ویکی پدیا! (با جستجوی عبارت "قله توچال") بر آن شدم که این پست را تکمیل کرده و اطلاعات کامل تری را در اختیار کوهنوردان عزیزی که قصد صعود به قله توچال برای بار نخست را دارند، قرار دهم. امید که مفید واقع شود.

-----------------------------------------------------

 سلام و درود بر همه خوبان
عمومی ترین و نزدیک ترین مسیر صعود به قله توچال از دربند و پناهگاه شیرپلا هست. حدود دو هفته پیش صعود انفرادی به قله توچال داشتم که زمان بندی و اطلاعات مفید مسیر رو اینجا قرار میدم. شاید برای کسانی که برای اولین بار قصد صعود به توچال رو دارند مفید واقع بشود.

زمان بندی صعود (با گام نسبتا تند):

استارت، میدان سربند (1800 متر): 6 صبح
پناهگاه شیرپلا (2750 متر): 7.30 صبح (+ 45 دقیقه صبحانه)
جانپناه امیری (3450 متر): 9.40 صبح (+ 20 دقیقه استراحت)
قله توچال (3962 متر): 11:15 صبح
جمع زمان صعود: 5 ساعت و 15 دقیقه
(با احتساب حدود 1 ساعت تایم صبحانه و استراحت)
-------------------------------------
تایم صعود بدون در نظر گرفتن تایم صبحانه و استراحت در شیرپلا و امیری:
میدان سربند تا شیرپلا: 1.5 ساعت
شیرپلا تا امیری: 1.5 ساعت
امیری تا قله: 1 ساعت و 15 دقیقه
------------------------------------------
زمان فرود از قله تا ایستگاه 7 تله کابین: 15 دقیقه
--------------------------------------------------------

فاصله و اختلاف ارتفاع از میدان سربند تا قله توچال: 8.5 کیلومتر، 2160 متر

---------------------------------------------------

آبشار دوقلو ، پناهگاه شیرپلا:

 

نقشه شماتیک مسیر صعود به قله توچال از دربند:

 

راهنمای صعود به قله توچال از مسیر دربند:

نقطه شروع در این مسیر میدان سربند (یا میدان مجسمه) به ارتفاع حدود 1800 متر در شمال محله دربند است. برای رسیدن به میدان سربند باید خود را به میدان تجریش رسانده و از آنجا به دربند بروید. ابتدای خ دربند سواری شخصی و تاکسی برای میدان سربند دارد.

از میدان سربند دو مسیر برای صعود پیش رو دارید که هر دوی این مسیرها حدود یک ساعت بالاتر به هم می رسند.

1- مسیر اصلی که مسیر کافه ها و رستوران ها است. معمولا نود درصد کوهنوردان و گردشگران از این مسیر تردد می کنند.

2- مسیر تله سی یژ. این مسیر  حدود 100 متر بالاتر از میدان سربند از مسیر اصلی جدا شده و از سمت چپ وارد کوچه ای می شوید که به ایستگاه تله سی یژ دربند می رسد و در ادامه پس از حدود یک ساعت با مسیر اصلی یکی می شود.

در طول مسیر تابلوهای راهنما کم و بیش وجود دارند. بخش هایی از مسیر سنگی و صخر های هست که با طناب و سیم بکسل ایمن سازی شده است. در مسیر اصلی بدون اینکه وارد فرعی ها شوید پس از حدود 2 ساعت به پناهگاه شیرپلا (2750 متر) می رسید. ادامه مسیر از پاکوب عریضی است که از سمت چپ پناهگاه به خوبی دیده می شود. این پاکوب کمی بالاتر به دوراهی می رسد که سمت چپ به سمت ایستگاه 5 تله کابین توچال رفته و سمت راست (از روی یال) به پناهگاه امیری می رسد. اگر مسیر سمت راست را در پیش بگیرید با گام متوسط حدود 1 ساعت 45 دقیقه بعد به جانپناه امیری (یا سنگ سیاه) در ارتفاع 3450 متر می رسید.

بعد از امیری، پاکوب به سمت راست پیچیده و با یک شیب نسبتا تند شما را به روی یال اصلی توچال (خط الراس) می رساند. از روی خط الراس باید به سمت چپ (شمال) حرکت کنید تا در نهایت به قله توچال برسید. از امیری تا قله نیز حدود 1 ساعت و 45 دقیقه با گام متوسط زمان می برد.

در کل از میدان سربند تا قله با گام متوسط با احتساب تایم های استراحت (45 دقیقه صبحانه شیرپلا و 30 دقیقه استراحت امیری) حدود 6.5 ساعت زمان نیاز دارد.

طول مسیر از میدان سربند تا قله توچال دقیقا 8.5 کیلومتر و اختلاف ارتفاع 2160 متر است. با توجه به مسافت و اختلاف ارتفاع شیب مسیر زیاد بوده و قله توچال یکی از قله های نسبتا سخت محسوب می شود که صعود به آن نیاز به آمادگی دارد.

------------------------------------------------------

 چشمه های مسیر:
1.    پس از نیم ساعت حرکت در مسیر بعد از تابلوی دوراهی اوسون، شیرآب جلوی کافه
2.    پناهگاه شیرپلا
3.    پناهگاه امیری (آب باریکه از لوله که ممکن است نباشد)

آنتن دهی همراه اول:
پناهگاه شیرپلا آنتن دارد و همچنین قله توچال هم آنتن میدهد اما ضعیف.

تله کابین توچال:
در صورت تمایل و یا ضرورت میتونید برای فرود از قله به ایستگاه 7 تله کابین توچال رفته که حدود 15 دقیقه راه بیشتر نیست. یا میتونید تا ایستگاه 5 رو پیاده روی کرده و از اونجا با تله تا ایستگاه 1 برید.
هزینه تله کابین:
از ایستگاه 7 به 5 : 5 هزار تومان و از ایستگاه 5 به 1: 7 هزار تومان میباشد.
ساعت کار تله کابین:
ساعت کار رسمی تله کابین که روی بلیط درج شده از 8 صبح تا 12 ظهر هست اما با توجه به شلوغی و حجم مسافر معمولن تا 02:30 یا 03:00 عصر هم از ایستگاه 7 یا 5 به سمت پائین فعال هست.

مجموعه تله کابین توچال:

www.tochal.org

تلفن: 22404001 الی 5

--------------------------------------------------

+ دانلود جی پی اس قله توچال از دربند (فایل از آقای نادر منتظریانی)

-------------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

قله توچال از شیرپلا :: آبان 1393

کلکچال - قله توچال - 3962 :: مرداد ۱۳٩٠

قله توچال، اولین صعود زمستانه :: آبان ۱۳٩٠

معرفی مسیرهای کوه‌پیمایی شمال تهران - 1 :: شهریور ۱۳٩۱

----------------------------------------------------


تصاویری از مسیر قله توچال (آرشیوی):

 

 

 

 

 

 

 

 

جانپناه امیری:

 

قله توچال:

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)