نیما
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ نیما
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (و ایران))
قله توچال از دربند و شیرپلا نويسنده: نیما - یکشنبه ۳ مهر ۱۳٩٠

گزارش صعود انفرادی به قله توچال، 3962 متر:

تاریخ اجرا: جمعه 18 شهریور 1390
-------------------------------------------------------
پی نوشت:
با توجه به استقبال بازدید کنندگان وبلاگ از این مطلب و با توجه به قرار گرفتن این پست در لینک دوم گوگل پس از ویکی پدیا! (با جستجوی عبارت "قله توچال") بر آن شدم که این پست را تکمیل کرده و اطلاعات کامل تری را در اختیار کوهنوردان عزیزی که قصد صعود به قله توچال برای بار نخست را دارند، قرار دهم. امید که مفید واقع شود.
نیما اسماعیلی، 20 خرداد 1395
-----------------------------------------------------

 سلام و درود بر همه خوبان
عمومی ترین و نزدیک ترین مسیر صعود به قله توچال از دربند و پناهگاه شیرپلا هست. حدود دو هفته پیش صعود انفرادی به قله توچال داشتم که زمان بندی و اطلاعات مفید مسیر رو اینجا قرار میدم. شاید برای کسانی که برای اولین بار قصد صعود به توچال رو دارند مفید واقع بشود.

زمان بندی صعود (با گام نسبتا تند):

استارت، میدان سربند (1700 متر): 6 صبح
پناهگاه شیرپلا (2750 متر): 7.30 صبح
تایم صبحانه: 45 دقیقه (حرکت 8.15 صبح)
جانپناه امیری (3450 متر): 9.40 صبح
20 دقیقه استراحت در امیری (حرکت 10 صبح)
قله توچال (3962 متر): 11:15 صبح
جمع زمان صعود: 5 ساعت و 15 دقیقه
(با احتساب حدود 1 ساعت تایم صبحانه و استراحت)
-------------------------------------
تایم صعود بدون در نظر گرفتن تایم صبحانه و استراحت در شیرپلا و امیری:
میدان سربند تا شیرپلا: 1.5 ساعت
شیرپلا تا امیری: 1.5 ساعت
امیری تا قله: 1 ساعت و 15 دقیقه
------------------------------------------
زمان فرود از قله تا ایستگاه 7 تله کابین: 15 دقیقه
--------------------------------------------------------

آبشار دوقلو ، پناهگاه شیرپلا:

 

مسیر صعود به قله توچال از دربند (نقشه شماتیک).

 

(راهنمای صعود همراه با تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

==================================================


معرفی قله توچال:

منبع: وبسایت باشگاه کوهنوردی کاویان (با ویرایش)

کوه توچال (Tochal mount) در شمال تهران و به ارتفاع 3962 متر واقع شده است و بخشی از دامنه رشته کوه البرز می باشد. دامنهٔ جنوبی توچال مجاور با شهر تهران و بلندترین نقطه شهر محسوب میشود که به بام تهران شهرت دارد.
توچال به معنی چال آبگیر و دریاچه‌ی کوچک است. چون قله‌ی توچال در کنار دریاچه از یخ طبیعی قرار دارد آن را بدین نام خوانده‌اند.
مشهورترین پناهگاه‌ها و جان‌پناه‌های توچال به ترتیب از شرق به غرب عبارتند از: دارآباد، کلک‌چال، شروین، شیرپلا، جان پناه قله توچال، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، اسپیدکمر و پلنگ‌چال، که همگی آن‌ها مشرف به تهران می باشند. این کوه از جنوب، به شهر تهران و از شمال به آهار، شکراب و شهرستانک مشرف است.
قله توچال در شمال شهر تهران و کوهستان پیرامون آن به صورت یک خط الراس شرقی- غربی در جناح جنوبی رشته کوه‌های البرز مرکزی قراردارد. این کوه از شمال به دره رودخانه‌های جاجرود و شهرستانک و از غرب توسط خط الراس کم ارتفاع‌تری به قلل شمالی کوه‌های استان البرز (کرج) متصل می‌شود.
در بیشتر روزهای سال بروی این قله باد شدید وجود دارد. قله توچال، به دلیل نزدیکی به تهران، همواره شمار زیادی صعودکننده دارد. صعود به توچال از مسیرهای مختلفی امکان‌پذیر است.
بهترین ماه های صعود به توچال اردیبهشت، خرداد، مهر و آبان است و همچنین صعود زمستانه توچال در بین کوهنوردان همیشه از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است.
مختصات قله توچال: ۳۵°۵۳′۰۴″ شمالی ۵۱°۲۵′۰۹″ شرقی

مهم‌ترین مسیرهای صعود:
1-  دربند، پناهگاه شیرپلا، جانپاه امیری(سیاه سنگ)، قله توچال (رایج‌ترین مسیر)
2-  پارک جمشیدیه، پناهگاه کلک چال، دره پیازچال، قله پیازچال، قله توچال
3-  ولنجک (بام تهران)، ایستگاه 5 تله‌کابین، ایستگاه 7 تله کابین، قله توچال
4-  درکه، پناهگاه پلنگ چال، ایستگاه 5 تله‌کابین، ایستگاه 7 تله‌کابین، قله توچال
5-  دارآباد، قله دارآباد، قله پیازچال، قله توچال
6-  دربند، دوراهی اوسون، دره اوسون، جان پناه اسپیدکمر، ایستگاه 7 تله کابین، قله توچال (قدیمی ترین مسیر)
7-  دامنهٔ شمالی، اوشان، روستای آهار، شکرآب، قله توچال
8-  دامنهٔ شمالی، اوشان، روستای ایگل، قله توچال
9- دامنهٔ شمالی، روستای شهرستانک، قله توچال
--------------------------------------------------------------

راهنمای صعود به قله توچال:

صعود به قله توچال از مسیر نرمال دربند و شیرپلا به شرح ذیل است:
* میدان مجسمه (سربند) - پناهگاه شیرپلا - جانپناه امیری - قله توچال
* زمان نرمال صعود به قله توچال از این مسیر، بین 5 تا 7 ساعت است (با احتساب تایم های صبحانه و  استراحت)

1- از طریق میدان تجریش، با تاکسی یا خودروی شخصی خود را به میدان سربند یا همان مجسمه (انتهای خ دربند) می رسانید. ارتفاع میدان سربند 1700 متر است.

2- از میدان مجسمه در مسیر عمومی کوهپیمایی دربند (همراه با جمعیت) حرکت کنید تا به پناهگاه شیرپلا در ارتفاع 2750 متر برسید. این بخش از مسیر بین 1.5 تا 2.5 ساعت زمان می برد. صبحانه را معمولا در کافه های بین راه مثل کافه رجب و یا اکثریت در پناهگاه صرف می کنند.

3- در سمت چپ پناهگاه مسیر پاکوبی وجود دارد که به سمت بالا ارتفاع گرفته و به خوبی نمایان است. این پاکوب حدود 10 دقیقه بعد به دوراهی می رسد که مسیر مستقیم به سمت اوسون و ایستگاه 5 سرازیر شده و مسیر سمت راست به سمت جانپناه امیری (سیاه سنگ) می رود. شما از سمت راست مسیر امیری را در پیش بگیرید. این پاکوب کاملا مشخص بوده و پس از حدود 1.5 تا 2 ساعت شما را به جانپناه امیری در ارتفاع 3450 متر می رساند.

4- از امیری تا قله شیب تند بوده و در واقع سخت ترین بخش مسیر است که باید با گامهای پیوسته و مصمم طی کنید تا به قله برسید. این بخش از مسیر نیز پاکوب مشخصی دارد و قطعا کوهنوردان دیگری بجز شما در مسیر هستند. در طول مسیر به میله های زرد و قرمز رنگی می رسید که قبل از امیری نیز این میله ها را در بخشی از مسیر دیده بودید. این میله های رنگی تا نزدیکی های قله ادامه دارند و در واقع راهنمای کوهنوردان برای رسیدن به قله در زمستان و در شرایط نامناسب جوی هستند.

5- قله توچال دارای دو جانپناه هست که یکی سنگی و دیگری فلزی مدور است که این جانپناه سالهای اخیر (فکر کنم سال 92 یا 93) با رنگ قرمز، رنگ آمیزی شده است. وقتی که به روی یال اصلی (خط الراس) می رسید جانپناه توچال در معرض دید قرار می گیرد و دقایقی بعد به قله می رسید. صعود به قله توچال گوارای وجودتان باد.

برای مسیر برگشت دو راه پیش رو دارید:

الف) مسیری را که آمده اید، برگردید.

ب) به ایستگاه 7 تله کابین توچال رفته (ارتفاع حدود 3700 متر) و از آنجا با تله به ولنجک بروید. مسیر ایستگاه 7 از روی قله به سمت چپ (غرب) بوده و از روی قله حدود 20 دقیقه راه است. از ولنجک تاکسی برای میدان تجریش وجود دارد.

نکته مهم 1: ساعت کار تله کابین محدود است. باید به موقع خود را به تله کابین برسانید. ضمن اینکه برخی ایام بنا به دلایل مختلف از جمله تعمیرات یا شرایط جوی تعطیل است که بهتر است از قبل اطلاع گرفته و یا آمادگی جهت عدم وجود تله کابین در مسیر برگشت را داشته باشید.

نکته مهم 2: ساعت کار رسمی تله کابین که روی بلیط درج شده از 8 صبح تا 12 ظهر هست (برای ایستگاه 7: حدود 2 عصر) اما با توجه به شلوغی و حجم مسافر، معمولا تا حدود 3 - 3.5 عصر از ایستگاه 7 به سمت پائین فعال هستند.

نکته مهم 3 : برای رسیدن به ولنجک شما باید اجبارا در ایستگاه 5، ایستگاه عوض کنید و ایستگاه 5 در روزهای جمعه در مسیر برگشت بسیار بسیار شلوغ است. اگر روزهای جمعه قصد استفاده از تله کابین در ایستگاه 5  را دارید (ساعت حدود 3 به بعد) باید خود را آماده یک صف طولانی یک تا دو ساعته در این ایستگاه نمایید! که من به شخصه بخاطر همین مساله حاضرم قید تله کابین و یا حتی قید قله توجال را کلا بزنم!

نکته مهم 3: زمان بندی و جزئیات ذکر شده برای صعود در شرایط نرمال و غیر زمستان بوده است. بدیهی است که صعود در زمستان شرایط کاملا متفاوتی داشته و با توجه به شرایط جوی و حجم برف، آمادگی و تجهیزات خاص خودش را طلبیده و با آگاهی و دقت بیشتری باید گام در مسیر بگذارید.

به عنوان مثال شما ممکن است در زمستان از مسیر برفکوبی شده قله را صعود کنید ولی دیر به قله برسید. احتمالا تله کابین تعطیل شده و شما مسیر برگشت از امیری را در پیش می گیرید. شرایط جوی به سرعت ناپایدار شده و کولاک و مه تمام مسیر را فرا می گیرد. به جز شما هیچ کوهنوردی در مسیر نیست. ترس و اضطراب تمام وجود شما را در بر گرفته و ضمن تحلیل قوای جسمانی قدرت تفکر شما نیز تقلیل می یابد. پاکوب مشخص نیست و شما به تصور اینکه در مسیر امیری هستید ارتفاع کم کرده و هر چه می روید مسیر سخت تر شده و از امیری خبری نیست ... !! به همین سادگی گم می شوید و همین قصه کوتاه پایان زندگی خیلی از کوهنوردان در توچال و سایر مسیرهای کوهنوردی بوده است. که انشاا... با رعایت نکات ایمنی سالیان سال کوهنوردی کرده و هیچ گاه دچار حادثه نمی شوید.

-----------------------------------------------------------------------

چشمه های مسیر:
1.    پس از نیم ساعت حرکت در مسیر، بعد از تابلوی دوراهی اوسون، شیرآب جلوی یکی از کافه ها
2.    پناهگاه شیرپلا
3.    جانپناه امیری (چشمه امیری فصلی بوده و ممکن از در تابستان و یا زمستان آب نداشته باشد)

آنتن دهی همراه اول:
پناهگاه شیرپلا آنتن دارد و روی قله توچال هم کم و بیش آنتن دارد.

------------------------------------------------------

معرفی پیست اسکی و تله‌کابین توچال:

این پیست اسکی بین‌المللی، مرتفع‌ترین پیست اسکی دنیا است که با امکاناتی از قبیل تله‌اسکی و تله سی یژ و تله‌کابین و رستوران‌های متعدد و همچنین هتل بزرگ توچال مجموعه بی‌نظیر را تشکیل داده است. این پیست از اوایل آذر تا اواسط تیر پذیرای علاقه‌مندان به اسکی می‌باشد.

ارتفاع بلندترین نقطه: 3850 متر ، ارتفاع پایین‌ترین نقطه: 3550 متر
تعرفه بلیت تله‌کابین توچال (زمستان 94):
ایستگاه 1 به 2 (رفت و برگشت): 15 هزار تومان (تک مسیر: 10 هزار تومان)
ایستگاه 1 به 5 (رفت و برگشت): 25 هزار تومان (تک مسیر: 13 هزار تومان)
ایستگاه 1 به 7 (رفت و برگشت): 35 هزار تومان
اسکی (ایستگاه هفتم): 50 هزار تومان
تله سی‌یژ چشمه (رفت و برگشت): 7 هزار تومان (تک مسیر: 4 هزار تومان)

- تله‌کابین توچال تخفیف‌هایی برای بازنشستگان، جانبازان و ایثارگران، دانشجویان و دانش‌آموزان دارد که می‌توان با ارائه کارت از تخفیف‌های مربوطه بهره‌مند شد.

- هتل توچال در پیست اسکی ایستگاه هفتم و در ارتفاع 3545 متری از سطح دریا واقع شده است که از این لحاظ مرتفع‌ترین هتل کوهستانی دنیا می‌باشد. تلفن رزرو هتل توچال: 22418000-021

- استفاده از تله سی‌یژ ایستگاه 7 و سالن سلف‌سرویس هتل (جهت صرف غذا) برای عموم آزاد و رایگان است.

- توصیه مهم: جمعه‌ها و ایام تعطیل، ایستگاه 5 در ساعت پایانی بسیار شلوغ شده و ازدحام جمعیت باعث تشکیل صف طولانی چندساعته! در مسیر برگشت می‌شود. پس سعی کنید برگشت خود را به آخر وقت موکول نکنید.

آدرس: ولنجک - مجموعه تفریحی توچال - ایستگاه 7 تله‌کابین توچال

تلفن: 24875000-021 ، سایت: www.tochal.org

---------------------------------------------------------------

گزارش های مرتبط در همین وبلاگ:

قله توچال از مسیر کلکچال :: مرداد ۱۳٩٠

قله توچال، اولین صعود زمستانه :: آبان ۱۳٩٠

قله توچال :: آبان 93

معرفی مسیرهای کوه‌پیمایی شمال تهران - 1 :: شهریور ۱۳٩۱

================================================

تصاویر مسیر، مربوط به صعود های سال 90 تا 94 :

 

جانپناه امیری، شهریور 1390:

 

جانپناه توچال، شهریور 1390:

 

************************************************

عکس های مسیر توچال، صعود های سال 91 تا 94 :

 

قله توچال به همراه مهندس ابولفضل عظیمی، 13 مرداد 1390:

 

 مسیر شیرپلا، 27 آذر 1390:

 

مسیر شیرپلا، 5 مرداد 1391:

 

مسیر شیرپلا، 2 آذر 1393:

 

مسیر شیرپلا، 2 آذر 1393:

 

قله توچال، 2 آذر 1393:

 

 مسیر شیرپلا، 7 اسفند 94:

 

پناهگاه شیرپلا، 7 اسفند 94:

 

پناهگاه شیرپلا، 7 اسفند 94:

  نظرات ()
آرشيو موضوعي گزارشهاي من در روزنامه ايران گزارشهاي من در ماهنامه پيام بهمن گزارشهاي من در مجله جهان‌گردان برنامه هاي آتي مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير حصارک به امامزاده داود قله قبله از مسیر جنوبی کیسه آب Climax کفش کوه بستارد قله یونزا قله منار توریستگاه، تجربه سفر هوشمندانه قله سیادر جنگل الیمستان - پاییزه قله ارفع کوه
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا ایرانی - هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com تبدیل و ویرایش فایلهای GPS
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا) گروه آریامهر (سعید نیری) كوهنوردي - علي حيدري (تيرداد) راهنمای سفر توریستگاه پرتال زيگور طراح قالب