نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
ارفه کوه 2750 نويسنده: نیما - دوشنبه ٤ مهر ۱۳٩٠

زمان در خواب و دریا قصه پرداز،
خیالم در بلندی های پرواز،
ز تلخی های پایان، می رسیدم
به شیرین شگفتی های آغاز
"فریدون  مشیری"

------------------------------------------

گزارش صعود به قله ارفه کوه
و پیمایش خط الراس قله ارفه تا گردنه قله اوریم

تاریخ اجرا: پنج شنبه 90.06.31 تا شنبه 90.07.02
تعداد نفرات: 10 نفر (با راهنمای محلی)
سرپرست گروه: آقای عطا میرمعینی
زمان صعود از روستا تا قله: کمتر از 4 ساعت
مسیر فرود: گردنه قله یوریم – چهل چشمه – روستای گرزین خیل

هزینه برنامه:
راهنما: 100 هزار تومان برای دو روز
مینی بوس: 200 هزار تومان برای رفت و برگشت
هر نفر: 34 هزار تومان

تصویر شماره 1: پیاده روی در جنگل مه آلود و زیبای ارفه کوه

ارفه کوه


معرفی ارفه کوه:
ارفه کوه در منطقه البرز شرقی با ارتفاع 2750 متر یکی از قلل مرتفع و مهم و محبوب منطقه سواد کوه به شمار میرود. بر روی قله جانپناه کوچکی قرار دارد که ظرفیت حداکثر 10 نفر را برای شب مانی دارا میباشد. این جانپناه به همت دوستداران طبیعت سوادکوه و کوهنوردان بومی منطقه در سال 82 ساخته شد. جانپناه دارای یک بخاری هیزمی هست که میشود هیزم و چوب لازم را در صورت نیاز حدود 20 دقیقه مانده به قله در مسیر جمع کرد. به توصیه راهنما، قبل از ورود به جانپناه حتمن داخل آنرا جهت وجود عقرب بازدید نمائید.

مسیر های صعود:
- جبهه غربی که از ارفه ده صعود می‌گردد.
کوتاهترین مسیر و با شیب نسبتن زیاد بوده و بیشتر راه جنگلی میباشد، با زمان حدود 4 ساعت.
- جبهه شمالی از دو آب صعود می‌گردد و طولانی ترین مسیر است و بیشتر راه جنگلی است.
- جبهه جنوبی از ویه سر صعود می‌گردد و مسیرش یک ساعت از غربی طولانی‌تر است.

معرفی روستای ارفه ده (ارفع ده):
ارفه ده در منطقه کوهستانی، در 170 کیلومتری شمال شرق تهران و در شهرستان سواد کوه واقع شده. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1530 متر می‌باشد.

آدرس روستای ارفه ده:
جاده فیروزکوه، 35 کیلومتر بعد از فیروزکوه و حدود 7 کیلومتر بعد از ورسک، در سمت چپ بعد از ساختمان هلال احمر تابلوی روستای ارفه ده مشاهده میشود. جاده خاکی بطول 7 کیلومتر با شیب نسبتن زیاد به روستا میرسد که با انواع خودرو قابل تردد میباشد.

وضعیت اسکان روستا : (به نقل از: منبع)
در ورودی روستا یک امامزاده وجود دارد که با دو اتاق تقریبا" ظرفیت 25 الی 30 نفر را دارد و چشمه جوشانی در حیاط این امامزاده در تمام فصول سال جاری است. در داخل روستا نیز یک حسینیه که مراتب بزرگتر از امامزاده می باشد، تقریبا" ظرفیت 60 الی 70 نفر را دارد که باهمناهنگی با مسئولین روستا امکان استفاده از آنها وجود دارد. شماره هماهنگی: 0123-3230926 آقای علیرضا خادمی

گزارش برنامه و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب

--------------------------------------------------


گزارش برنامه:
صعود:
حدود ساعت 11:00 صبح روز پنج شنبه به اتفاق 9 نفر از دوستان از تهران، میدان آزادی به سمت جاده فیروز کوه براه افتادیم. جاده فیروزکوه را در یک هوای بارانی که گاهی شدید و نگران کننده هم میشد طی کردیم. از حوالی روستای ورسک باران قطع شده بود و ما پس از حدود 4 ساعت به جاده خاکی روستای ارفه ده رسیدیم که در سمت راست قرار داشت. در طول جاده خاکی از چشمه جوشان حیاط امامزاده که کمی قبل از روستا قرار داشت، آب به اندازه کافی برای طول مسیر تا قله برداشتیم. پس از آن به روستا و محوطه بازی رسیدیم که انتهای مسیر ماشین رو بود.
در یک هوای مه آلود شدید و زیبا کوله هایمان را بسته و ساعت 16:15 از مسیر پاکوب جلوی محوطه به سمت قله ارتفاع گرفتیم. کم کم وارد مسیر زیبای جنگلی شده و جاده پاکوب را که شیب نسبتن تندی هم داشت، به سمت قله ادامه دادیم. بخاطر وجود مه غلیظ مناظر دور دست و دره مشخص نبود اما به هر حال پیاده روی در جنگل آنهم در مه و هوای خنک و دل انگیز پائیزی لطف بسیار داشت. پس از حدود 3 ساعت (نزدیک غروب) از جنگل خارج شده و به نقطه ای رسیدیم که منظره ای بی نظیر و چشم نواز زیر پایمان بود. دره‌ای پوشیده از لایه مه و ابر! با چرخش به سمت راست مسیر قله را در پیش گرفتیم که از آنجا قابل رویت هم نبود. یک ساعت آخر مسیر تا قله را در شب و با هد لامپ طی کردیم. حدود 20 دقیقه مانده به قله در طول مسیر چوب و هیزم جمع کردیم. ساعت 8 شب به قله رسیدیم. باد نسبتن شدیدی میوزید اما هوا عالی بود و آسمان پرستاره. خوشبختانه جانپناه خالی بود و گروه 10 نفره ما براحتی شب را در جانپناه به صبح رسانید.

فرود:
ساعت 8 صبح پس از صرف صبحانه و تمیز کردن جانپناه به سمت قله یوریم حرکت کردیم (جهتی که نوک قله دماوند دیده میشد و قله یوریم در سمت چپ آن و در امتداد خط الراس قرار داشت). از دامنه سمت چپ خط الراس حرکت کردیم و پس از حدود نیم ساعت با کمی تغییر مسیر به سمت راست به گوسفند سرایی رسیدیم که چند کلبه هم در آن قرار داشت. از چشمه پائین آن حدود 2 تا 3 لیتر آب برای بقیه مسیر برداشتیم. (تا چشمه بعدی حدود 4-5 ساعت فاصله بود). مسیر را در فراز و فرودهای خط الراس قله ارفه تا قله یوریم ادامه دادیم. مسیری که پوشیده از بوته های سرسبز، گلهای زرد کوچک در میان سبزه ها و مناظر زیبا و چشم نواز کوهها و دره های اطراف بود. انگار هنوز بهار رخت بر نبسته بود از آنجا. ساعت 11:30 به دکلهای برق و یک جاده خاکی عریض رسیدیم. مسیر را در امتداد جاده ادامه دادیم تا ساعت 13:00 به انتهای جاده رسیدیم که گوسفند سرا و چشمه دیگری آنجا قرار داشت. به گفته راهنما به زبان محلی به آن "چوپون مِنزل" میگفتند. پس از استراحت و صرف نهار، ساعت 15:00 به سمت گردنه ای که در بالادست قرار داشت حرکت کردیم. نیم ساعت بعد بالای گردنه بودیم. به گفته راهنما از آنجا حدود یک ساعت تا گردنه اوریم و یک ساعت هم تا قله راه مانده بود. به علت کمبود وقت از صعود به قله صرف نظر کرده و به سمت دره مقابل و چهل چشمه سرازیر شدیم. در سمت چپ و در امتداد دره کلبه ای با سقف آبی بود که نشانه چهل چشمه بود. ساعت 16:00 به چهل چشمه که چند کلبه در آن قرار داشت رسیدیم. در صورتی که بومیها و یا کوهنوردان دیگر قبل از شما کلبه ها را اشغال نکرده باشند میشود شب را در کلبه گذراند. کلبه خالی وجود داشت اما به هر حال ما تصمیم گرفتیم که شب را در چادر بسر ببریم. بنابراین در محوطه باز کمی پائین تر از چشمه چادر زدیم. ساعت 07:30 صبح جاده خاکی ماشین رو را که از چهل چشمه به سمت پائین امتداد داشت در پیش گرفتیم. ساعت 09:00 به روستای گرزین خیل رسیدیم که مینی بوس منتظرمان بود و انتهای برنامه.
ابتدای روستا نگهبانی وجود داشت که از عبور ماشینهای غیر بومی به سمت بالا جلوگیری میکرد. و یک مسجد هم نزدیک نگهبانی بود که دسشویی آن  آب نداشت!
جاده آسفالت بطول 8 کیلومتر روستای گرزین خیل را به جاده فیروزکوه متصل میکند. این جاده شما را به جایی در جاده فیروز کوه میرساند که مابین ورسک و ورودی ارفه ده میباشد.


نکات قابل توجه:
- صعود به قله ارفه کوه بدون راهنما کمی مشکل خواهد بود. استفاده از راهنما برای اولین صعود توصیه میشود.
- از روستای ارفه ده تا قله چشمه آب وجود ندارد. بنابراین آب به اندازه کافی از امامزاده قبل از روستا بردارید.
- آنتن همراه اول در بیشتر مسیر و حتی قله کم و بیش برقرار میباشد.
- راهنمای گروه: آقای نوذری
از دیگر راهنمایان زبده منطقه:
آقای علی اصغری ، همراه: 09119541026 ، وبلاگ: http://achoo.blogfa.com

لینکهای مرتبط و مفید:
http://gmsaipa.blogfa.com/post-151.aspx
http://www.koohnavardan.ir/post-198.aspx
http://www.aradclub.ir/Dox/gozaresh/8825.pdf

 تصویر شماره 2: جنگل مه آلود و زیبای ارفه کوه

 برای دانلود عکس در سایز 1024x728 (مخصوص بک گراند) بر روی آن کلیک نمائید.

 

تصویر شماره 3: جنگل مه آلود و زیبای ارفه کوه

 

تصویر شماره 4: قله ارفه کوه (عکس از سمت قله یوریم)

 

تصویر شماره 5: نوک قله دماوند سمت راست و قله یوریم سمت چپ (عکس از روی قله ارفه)

 

تصویر شماره 6: گوسفند سرا و چشمه اول در مسیر قله یوریم

 

تصویر شماره 7: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 8: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 9: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 10: عنکبوتی زیبا

 

تصویر شماره 11: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 12: خط الراس ارفه کوه تا قله یوریم

 

تصویر شماره 13: چهل چشمه

 

تصویر شماره 14: کمپ شب دوم، چهل چشمه

 

تصویر شماره 15: عکس دسته جمعی بر روی گردنه قبل از چهل چشمه

 

تصویر شماره 16: مسیر صعود و فرود در گوگل ارث

برای مشاهده عکس در سایز بزرگتر و واقعی آنرا بر روی رایانه خود ذخیره نمائید.

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)