نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
قله پهنه سار 3375 ، از روستای واریش نويسنده: نیما - یکشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٠

آن شب که تو در کنار مایی روزست
و آن روز که با تو می‌رود نوروزست
دی رفت و به انتظار فردا منشین
دریاب که حاصل حیات امروزست
"سعدی"

---------------------------------------------

گزارش صعود به قله پهنه سار از روستای واریش

تاریخ اجرا: جمعه 90.07.08
تعداد نفرات: 5 نفر
زمان صعود : کمتر از 5 ساعت (مفید)
زمان فرود: 3 ساعت (مفید)

قله پهنه سار:

قله پهنه سار به ارتفاع 3375 متر در منطقه البرز مرکزی و در شمال غرب تهران واقع میباشد. به این قله "پهنه حصار" ، "پهن حصار" و "پشته بند" هم گفته میشود و نام رسمی آن در برخی منابع و سایتها "گندم چال" میباشد. پهنه سار از شرق به دره و روستای سنگان ، از غرب به روستای خور و از جنوب به روستای واریش منتهی میشود.


* در مورد قله پهنه سار، برخی از نقشه ها و همچنین برخی از کوهنوردان با سابقه قله چشمه شاهی را بعنوان پهنه سار شناخته و معرفی میکنند. طبق تحقیقی که بنده بعمل آوردم موقعیت قله پهنه سار همین هست که اینجا ذکر شده. قله پهنه سار بلندترین قله مشرف به دشت باید باشد که جی پی اس ما نیز قله شمالی (پهنه سار) را 100 متر بلندتر نشان داد. (توضیحات بیشتر در این مورد را اینجا بخوانید)


مهمترین مسیر های صعود:
- از جبهه جنوبی، وردآورد و روستای واریش
- از جبهه شرقی، جاده امام زاده داود و روستای سنگان
- از جبهه جنوب غربی، جاده چالوس و روستای کندر
- از جبهه غربی، جاده چالوس و روستای چاران
- از جبهه شمال غربی، جاده چالوس و روستای خور

تصویر شماره 1: نمایی از منطقه باز بعد از چشمه های اول

پهنه سار

روستای واریش:
در غربی ترین نقطه شهر تهران و شمال وردآورد (اتوبان تهران-کرج)، جاده‌ای کوهستانی و پر پیچ و خم در کنار دره و رودخانه به روستای وَردیج و پس از آن به روستای واریش منتهی می‌شود. جاده ای آسفالته به سبک و سیاق جاده امام زاده داود که با شیب نسبتن زیاد در مجاورت دره ارتفاع گرفته و شما را به طبیعت زیبای کوههای البرز مرکزی رهنمون میسازد. شاید باورتان نشود که در سمت غرب به دور از شلوغی و آلودگی تهران بزرگ و درست چسبیده به آن منطقه ای خوش آب و هوا و بکر و روستاهایی به این زیبایی وجود داشته باشند! خصوصن در فصل بهار که باغهای منطقه پوشیده از شکوفه های زیبای گیلاس میشود. جمعیت روستای واریش حدود 30 خانوار و ارتفاع آن از سطح دریا 2250 متر میباشد.
 
دسترسی:
کیلومتر 16 اتوبان تهران-کرج ، بعد از ایران خودرو و قبل از پمپ بنزین وردآورد با دیدن تابلوی شهرک دانشگاه صنعتی شریف و ایستگاه متروی وردآورد وارد مسیر شهرک شده و مستقیم به سمت بالا حرکت کنید تا در انتهای بلوار (خیابان شهید اردستانی) تابلوی روستاهای "وردیج و واریش" را مشاهده کنید.
از اینجا جاده آسفالته پس از حدود 12 کیلومتر ابتدا به روستای وردیج و پس از 4 کیلومتر دیگر در انتها به روستای واریش ختم میشود.

- از سمت کرج میتوانید پس از رسیدن به پمپ بنزین وردآورد از طریق زیرگذر به سمت مخالف اتوبان رفته و از جاده کنار پمپ بنزین خود را به شهرک و خیابان شهید اردستانی برسانید.

-  از متروی وردآورد سواری برای روستای وردیج و واریش موجود میباشد.
- دسترسی دیگر از انتهای بزرگراه شهید همت، بلوار پژوهش، شهرک دانشگاه شریف، خیابان شهید اردستانی میباشد.

-----------------------------------------------

گزارشهای مرتبط در همین وبلاگ:

راهپیمایی منطقه پهنه سار ، اردیبهشت 90

صعود به قله پهنه سار از روستای خور ، خرداد 90

قله پهنه سار از سنگان، مهر ماه 1390

قله چشمه شاهی از واریش، دی ماه 1391

 

-----------------------------------------------
گزارش برنامه، نقشه دسترسی به روستای واریش، مسیر کوهپیمایی در گوگل ارث و تصاویر برنامه در ادامه مطلب

-----------------------------------------------

پی نوشت دی ماه 1391:

برای این صعود، مطالعه گزارش "صعود به قله چشمه شاهی از واریش" (دی ماه 1391) را نیز به شما دوستان توصیه میکنم: اینجا

==================================


گزارش برنامه:

ساعت 07:20 صبح پس از پارک خودروهایمان در بیرون روستا، از داخل روستا عبور کرده و کمی بالاتر با گردش به راست در جاده عریضی قرار گرفتیم که در امتداد دره به سمت پهنه سار ادامه دارد. این جاده خاکی عریض و ماشین رو از پائین روستا نیز به خوبی مشخص میباشد. (روستای واریش دارای مسجد و سرویس بهداشتی است (بیرون و روبروی مسجد) که همیشه باز و قابل استفاده میباشد). پس از حدود یک کیلومتر پیاده روی جاده به مسیر مال رو تبدیل شد و ما پس از حدود 45 دقیقه پیاده روی از روستا به چشمه اول رسیدیم که از یک لوله در سمت راست جاری بود. صبحانه را همانجا صرف کرده و مجددن براه افتادیم. کمی بالاتر دره ای در سمت راست قرار داشت که چشمه بعدی هم در پائین آن و درست سر راه پاکوب قرار داشت. حدود 15 دقیقه بعد به یک منطقه باز رسیدیم (تصویر شماره 1). در روبرو و در جهت شمال کوهی قرار داشت که قله های چشمه شاهی و پهنه سار در پشت آن و خارج از دید قرار داشتند. در جهت شمال غربی هم دره سر سبزی دیده میشد که قله لیچه به ارتفاع 2880 متر بالا دست آن قرار دارد. در بخشی از این منطقه آنتن همراه اول کامل برقرار بود. مسیر پاکوب را مستقیم و کمی متمایل به چپ به سمت سنگهای سیاه و تنگه ادامه دادیم. بعد از عبور از تنگه مسیر پاکوب را به سمت بالا و متمایل به راست ادامه داده تا به گردنه اول پائین قله چشمه شاهی رسیدیم. از اینجا دیگر کم کم مسیر پاکوب تمام و محو میشد. از گردنه به سمت چپ متمایل شده و به سمت قله بالادست ارتفاع گرفتیم. ساعت 11:20صبح بر روی قله چشمه شاهی به ارتفاع 3300 متر بودیم. از بالای قله چشمه شاهی در سمت مقابل و جهت شمال منطقه سرسبز پهنه سار – امام زاده بی بی زرین قمر و قله پهنه سار قابل مشاهده بود. (تصویر شماره: 5) به سمت پهنه سار و امام زاده ارتفاع کم کردیم. امام زاده دارای یک اتاق مقبره و یک اتاق دیگر با گنجایش حدود 15 تا 20 نفر برای شب مانی بود. دستشویی هم بیرون از امام زاده قرار داشت که قابل استفاده بود. پس از برداشتن آب از چشمه پای امام زاده مجددن به سمت قله پهنه سار ارتفاع گرفتیم. ساعت 12:40 بر روی قله بودیم. نشانه قله پهنه سار سنگ چین و بادپناه چهارگوش با طول و عرض حدود 2 متر و ارتفاع تقریبی 1 متر میباشد که فقط وقتی به بالای آن رسیدید دیده میشود. طبق معمول باد شدیدی بر روی قله در حال وزیدن بود که همین جان پناه سنگی بسیار کارآمد بوده و پناه خوبی در مقابل بادهای شدید قله پهنه سار بود. پس از استراحت کوتاه و گرفتن عکس یادگاری مجددن به سمت دشت پهنه سار سرازیر شدیم. پس از صرف نهار در دشت مسیر بازگشت به روستای واریش را در پیش گرفتیم. ساعت 18:10 به روستا رسیدیم و پایان برنامه.
مسیرقله پهنه سار طبق معمول، بسیار خلوت بوده و بجز ما فقط سه یا چهار گروه چند نفره دیگر در منطقه حضور داشتند که از قضا هیچ کدام از گروهها برنامه صعود به قله نداشتند. این خلوت و سکوت به همراه طبیعت بکر منطقه پهنه سار، برنامه و صعود خوبی را در یک جمعه فرح بخش پائیزی برایمان رقم زد. جای تک تک دوستان و عاشقان طبیعت خالی و سبز بود.

تصویر شماره 2: مسیر صعود به قله پهنه سار در Google Earth

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی آنرا در رایانه خود ذخیره نمائید.تصویر شماره 3: روستای واریش

روستای واریش

 

تصویر شماره 4: نمایی از مسیر بعد از چشمه های اول

پهنه سار

 

تصویر شماره 5: نمایی از دشت و قله پهنه سار از روی قله چشمه شاهی

پ


تصویر شماره 6: قله پهنه سار

پهنه سار

 

تصویر شماره 7: نمایی از دشت پهنه سار در مسیر برگشت از قله

پهنه سار

 

تصویر شماره 8: صرف نهار در دشت

پهنه سار

 

تصویر شماره 9: نمایی از مسیر

پهنه سار

 

تصویر شماره 10: صرف عصرانه پای چشمه

پهنه سار

 

تصویر شماره 11: نقشه دسترسی به روستای واریش

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمائید.)

 

تصویر شماره 12: نقشه توپوگرافی قله پهنه سار (پهنه حصار)

(برای مشاهده تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک نمائید.)

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)