کوهنوردی... نشاط زندگی

مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران)

روستای لیارجدمه - لنگرود

 تصویر شماره 1: نمایی از  روستای لیارجدمه

روزهای زیبای بارانی آخر هفته رو شمال هستم و شهر زیبای لنگرود.
امروز (جمعه 6 آبان) در یک هوای دل انگیز بارانی پیاده روی کوتاهی داشتم به روستای "لیارجدمه" از توابع بخش کومله لنگرود. دسترسی به این روستای زیبا از طریق جاده اطاقور هست.
با جستجوی نام این روستا در گوگل چیزی بیشتر از "یادواره شهدای لیار جدمه" دستگیرم نشد! یاد اوایل امسال افتادم که برای عطاکوه در گوگل سرچ کردم و چیزی بیشتر از "صعود 600 نفره برادران بسیجی به ارتفاعات عطاکوه" بدست نیاورده بودم.  طبق پرس و جویی که از اهالی روستا کردم، لیارجدمه به لیلاکوه و عطاکوه (دکل) هم راه داره و این مسیر رو در لیست برنامه های آتی خودم قرار دادم.

عکسهای بیشتر از روستای کوهستانی لیارجدمه را در ادامه مطلب ببینید

---------------------------------------------------

بعد نوشت: (4 فروردین 1392)

گزارش پیمایش مسیر لیار جدمه به دکل را اینجا بخوانید:
لنگرود - لیلار جدمه به عطا کوه

***********************************************

* دریغ است ایران که ویران شود .. کنام پلنگان و شیران شود.


«به راستی چه میماند از آدمی جز چراغی روشن به راه آیندگان؟ پس بدانید که راستی بر دروغ ، نیکی بر بدی ، پاکی بر پلیدی ، بخشایش بر انتقام ، آشتی بر جنگ ، خرد بر جنون چیره خواهد شد و آیندگان بر ما قضاوت خواهند کرد و شما نیز چون من روزی تن اندر این خاک خسته خواهید کشید».
"کورش هخامنش. منشور پاسارگاد"


 29 اکتبر روز جهانی کوروش کبیر است و این روز فقط در تقویم ایران نیست!!

این روز به مناسبت تکمیل تصرف امپراتوری بابل به دست ارتش ایران (اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد) و پایان دوران ستمگری در دنیای باستان برقرار شده است . ۲۵۴۴ سال پیش در همین ماه اعلامیه تاریخی کوروش بزرگ در زمینه حقوق افراد و ملل انتشاریافته بود که نخستین سنگ بنای یک دولت مشترک المنافع جهانی و هر سازمان بین المللی بشمار می آید.

کوروش دوم معروف به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر (۵۷۶-۵۲۹ پیش از میلاد) شاه پارسی، به خاطر بخشندگی، بنیان گذاشتن حقوق بشر، پایه گذاری نخستین امپراطوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده ها و اسرا، احترام به عقاید و مذاهب مختلف، گسترش تمدن و... شناخته شده است. کوروش نخستین شاه ایران و بنیانگذار دورهی شاهنشاهی ایرانیان می باشد.
واژه کوروش یعنی "خورشیدوار". کور یعنی "خورشید" و وش یعنی "مانند".

«شهریاری که نداند شب مردمانش چگونه به صبح میرسد
گورکن گمنامی است که دل به دفن دانایی بسته است.
مردمان من امانت آسمانند بر این خاک تلخ
مردمان من خان و مان من اند.»
"کوروش بزرگ"

در سال 529 قبل از میلاد در چنین روزی کوروش بزرگ بابل را فتح کرد اما این مهمترین اتفاق این روز نیست مهمتر از فتح بابل فتح قلبهای انسانهای آن روزگار بود که کوروش بزرگ با رفتار انسان دوستانه اش موفق به انجام آن شد. در آن روزگار (و شاید هنوز هم) فتح یک سرزمین به دست یک حاکم معنایی جز قتل و نابودی، و اسارت نداشت (و ندارد) اما کوروش رفتار و منشی را به دیگر انسانها یاد داد که امروزه ما از آن به عنوان مبانی حقوق بشر یاد می کنیم.

 پ.ن: 29 اکتبر (7 آبان) روز جهانی کوروش بزرگ "پدر ایران زمین" بر ایرانیان فرخنده باد.

***

+ پی نوشت 2: 29 اکتبر امسال (8 آبان 1391) طی تحقیقی که در اینترنت کردم، کاشف به عمل آمد که این روز یعنی روز جهانی کوروش و ثبت آن در تقویم سازمان ملل، یک داستان ساختگی و جعلی است و چنین روزی در تقویم سازمان ملل ثبت نشده است! هر چند که این موضوع چیزی از ارزش های این بزرگ مرد ایران زمین کم نکرده و نخواهد کرد.

=================================


  تصویر شماره 2: مسیر روستا

 

   تصویر شماره 3: مسیر روستا

 

   تصویر شماره 4: آبشار کوچکی در مسیر روستا که شاید در اثر بارندگی زیاد جاری شده

 

   تصویر شماره 5: نمایی از کوهها و مناظر اطراف روستا

 

  تصویر شماره 6: تابلویی در مسیر روستا ، یادمان زنده یاد شهید محمود بازبند

 

   تصویر شماره 7: خانه های کاه گلی داخل روستا

  
نویسنده : نیما ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٦ آبان ۱۳٩٠