نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
آهار به شکرآب نويسنده: نیما - چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٠

گزارش پیاده روی آهار به شکرآب

تاریخ اجرا: پنج شنبه 12 آبان 1390

مبدا: روستای آهار، ارتفاع: 2100 متر (Google Earth)

مقصد: ده شکرآب، ارتفاع: 2400 متر (Google Earth)

مدت زمان پیاده روی: حدود 2 ساعت

 

تصویر شماره 1:مسیر آهار به شکرآب

 

شکرآب باغستانی است ییلاقی و با صفا در شمال شرق تهران و در مسیر جاده اوشان و فشم. شکرآب در غرب روستای آهار واقع است که چند قنات و چشمه آب از جمله چشمه برفی شکرآب بر زیبایی‌های آن افزوده است. مسیر آهار به شکرآب یکی از مسیرهای دیدنی و جذاب اطراف تهران است که با داشتن طبیعتی زیبا پذیرای میهمانان و گردشگران فراوانی است. وجود رودخانه زلال، کوه های مرتفع، درختان سبز و راه نسبتا هموار آن، این نقطه را به منطقه‌ای پر بازدید مبدل کرده است.

از روستای آهار تا شکرآب باغ‌های فراوان گیلاس و آلبالو وجود دارد که در ماه‌های اواخر خرداد تا اوایل مرداد درختان پر از میوه می‌شوند. در فصل پائیز هزار رنگ نیز درختان و باغهای مسیر جلوه زیبایی دارد که پیاده روی در این مسیر بسیار فرح بخش خواهد بود. این روستا و مسیرهای غربی آن محلی برای سیاحت و شکار شاهان قاجار نیز بوده است. آبشار پرآب شکرآب یکی از زیباترین مناظر طبیعی آن است. رودخانه آهار به طول 15 کیلومتر از دامنه‌های کوه صندوق چال سرچشمه گرفته و در مسیر خود از دره‌های کوه تاربیشه گذشته و پس از مشروب کردن روستاهای مسیر به جاجرود می‌ریزد.

از محل روستای آهار تا آبشار حدود ۲ ساعت پیاده روی در پیش دارید. کمی قبل از آبشار، بقاع متبرکه امام زادگان سید زاهد و سید طاهر قرار دارد. امامزاده دارای سرویس بهداشتی بوده و برای چادر زدن و شب مانی نیز مناسب میباشد. حدود دو سوم اول مسیر دارای شیب بسیار کمی بوده و در بخش پایانی شیب رفته رفته بیشتر میشود..

دسترسی به آهار و شکرآب از تهران از طریق: اتوبان بابایی - جاده لشگرک و سپس جاده فشم میباشد. در جاده فشم در کیلومتر 12 وارد بخش اوشان شده و از داخل اوشان حدود 10 کیلومتر جاده آسفالت را تا انتها میروید تا به روستای آهار برسید. خودروی خود را میتوانید اطراف یا قبل از میدان آهار پارک کرده و به سمت شکرآب پیاده روی خود  را آغاز نمائید.

[منبع: همشهری آنلاین با ویرایش]

 

مطالب مرتبط در همین وبلاگ:

آهار به ده تنگه :: خرداد ۱۳٩٠


ادامه گزارش و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب

-----------------------------------


راهنمای مسیر:

پس از پارک خودرو در اطراف میدان آهار در همان ابتدای مسیر باید از یک پل عبور کرده و مسیر مستقیم از داخل روستا را به سمت شکرآب در پیش بگیرید. (تصویر شماره 2). مسیر سمت راست از کنار رودخانه به ده تنگه میرسد. در صورت نیاز سرویس بهداشتی قبل از میدان آهار و در کنار ساختمان دادگستری آهار قرار دارد که همیشه باز است. مسیر آهار به شکرآب راه مالرویی میباشد که از کنار رودخانه عبور میکند. هر جا که به دوراهی رسیدید باید همان مسیر مستقیم و در امتداد رودخانه را ادامه دهید. پس از حدود 1 تا 1.5 ساعت پیاده روی، به یک پل میرسید که پس از آن مسیر دو راهی میشود. در اینجا یک رودخانه و آبشار کوچک در سمت راستتان قرار داشته و چند کلبه هم در بالا دست دیده میشود. (تصویر شماره 8). اینجا باید از مسیر رودخانه اصلی جدا شده و در مسیر پاکوب به سمت بالا و سپس راست تغییر مسیر دهید. کمی بالاتر ابتدا به چند چشمه آب میرسید که از لوله جاری میباشند. حدود 20 دقیقه بعد به امام زاده میرسید. بعد از امام زاده مسیر دو راهی میشود. مسیر آبشار از سمت راست و از کنار امام زاده بوده و سمت چپ هم مسیر صعود به قله توچال میباشد. از امام زاده تا آبشار حدود 10 دقیقه راه در پیش دارید.

چشمه های مسیر:
- اولین چشمه پس از حدود 45 دقیقه جایی که کانال کشی آب را بالای سرتان دیدید کمی جلوتر قرار دارد. چشمه در سمت چپ جاده قرار داشته و خیلی در معرض دید نمیباشد.
- حدود 30 دقیقه بعد پس از عبور از پل و دوراهی و جایی که ارتفاع میگیرید چند چشمه قرار دارد که از لوله جاری میباشند.
- داخل امام زاده هم به گمانم چشمه وجود داشت. اما مطمئن نیستم.

 

تصویر شماره 2: روستای آهار

 

تصویر شماره 3: نمایی از روستای آهار و کوههای اطراف آن

 

تصویر شماره 4: مسیر آهار به شکرآب

 

تصویر شماره 5: مسیر آهار به شکرآب

 

تصویر شماره 6: مسیر آهار به شکرآب

 

تصویر شماره 7: مسیر آهار به شکرآب

 

تصویر شماره 8: مسیر آهار به شکرآب

 

تصویر شماره 9: بخشی از مسیر قبل از امامزاده

 

تصویر شماره 10: امام زاده سید زاهد و سید طاهر شکرآب

 

تصویر شماره 11: آبشار شکرآب

 

تصویر شماره 12: آبشار شکرآب

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)