کوهنوردی... نشاط زندگی

مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران)

قله توچال، اولین صعود زمستانه

در میان مردمی که می‌دوند برای زنده ماندن، آرام قدم بردار برای زندگی کردن.

* این پیام زیبا کاغذ نوشته ای بود که این هفته جلوی قرارگاه امداد و نجات شادروان داودی در مسیر دربند - شیرپلا قرار داشت.

بقول دوست خوبم آقا عطا: "قله توچال که دیگه گزارش نوشتن نداره"
اما به هر حال من مینویسم که هم برای خودم بعنوان اولین صعود زمستانه ام ثبت بشه و هم اینکه شاید برای علاقمندانی که از شرایط صعود به قله توچال در این فصل و هفته های اخیر اطلاع ندارند، مفید واقع بشه.

تصویر شماره 1: مسیر قله توچال، بین پناهگاه شیرپلا و پناهگاه امیری


 
سلام به همه خوبان؛
دیروز جمعه، اولین صعود زمستانه ام رو به قله توچال دوست داشتنی تجربه کردم. علی رغم اینکه پرس و جو کرده بودم و گفته بودند که این هفته قله رو بدون تجهیزات زمستانی نمیشود صعود کرد.

ساعت 06:30 صبح از میدان سربند استارت زدم و مسیر پناهگاه شیرپلا را در پیش گرفتم. تا پناهگاه بیشتر مسیر بدون برف بود و برای صعود مشکل خاصی وجود نداشت اما از پناهگاه به بعد کاملن سفید پوش بود. پس از صرف صبحانه در پناهگاه، دل به دریا زدم و راه قله را در پیش گرفتم. البته با کفشهایی که زمستانی نبود و عینک آفتابی که فراموش شده بود! و جالب بود که دیروز کسانی را میدیدم که شرایط و لوازمشان بدتر از من بود! تمام مسیر قبلن برفکوبی شده بود و کوهنوردان زیادی هم در مسیر صعود به قله بودند. برای صعود بستن کرامپون مفید بود اما ضروری نه. و بجز کفش مناسب که نفوذ آب نداشته باشه، داشتن دو چیز دیگر هم ضروری بود: لباس بادگیر و گتر.
یک تجربه دیگر هم کسب کردم در این برنامه آن هم اینکه بدون عینک آفتابی هم میشه در برف صعود کرد و کور نشد! لبخند وقتی که دیدم چند نفر دیگر هم مثل من عینک ندارند کمی از ترسم برای نداشتن عینک ریخته شد.
به هر حال به راه افتادیم. تا پناهگاه امیری هوا خوب بود. وقتی که بالای پناهگاه امیری باد شدیدی شروع به وزیدن کرد و هوا نامساعد شد برای اولین بار ترس را با تمام وجودم در کوه حس کردم. ترس از اینکه در هنگام بازگشت از قله در طوفان گیر کنم و اذیت شوم (شما بخوانید بمیرم لبخند ). وجود تله کابین ایستگاه هفت برای همه صعود کنندگان به توچال دلگرمی بزرگی هست که در صورت اضطرار میتوان از آن برای فرود استفاده کرد اما من چون خرید پیش بینی نشده در فروشگاه کوهنوردی میدان سربند داشتم، پول کمی همراهم بود و از تله نمیتوانستم استفاده کنم و بناچار باید همان مسیر را با پای پیاده برمیگشتم. هر چند که به تنهایی گام برمیداشتم اما مسیر کم و بیش شلوغ بود و همین حضور دیگر کوهنوردان مایه دلگرمی بود که به هر حال تنها نیستم ...
ساعت 12:00 ظهر و در یک هوای نسبتن طوفانی و نامساعد پا بر روی قله توچال گذاشتم. پس از استراحت کوتاه در پناهگاه قله مسیر فرود را در پیش گرفتم. در هنگام فرود ابتدا هوا نامساعد و نگران کننده بود و جز من کس دیگری هم در مسیر فرود نبود. انگار با شرایط جوی موجود همه صعود کنندگان ترجیح داده بودند که با تله فرود بیایند. اما خوشبختانه هنوز کوهنوردانی بودند که در حال صعود به قله و در مسیر بودند. گامهایم را با شتاب برداشتم تا به پناهگاه امیری رسیدم. بعد از پناهگاه امیری هوا خیلی بهتر شده بود و فرصت خوبی بود برای تماشای مناظر زیبای کوههای اطراف. خصوصن مناظر چشم نواز گردنه زین اسبی و قله کلکچال و مسیر دره پیاز چال که کاملن پوشیده از برف و سفید پوش بود. ایستگاه 5 ، دره دربند و شهر تهران هم که در زیر انبوهی از ابر و مه پنهان شده بود. مسیر فرود را در یک هوای عالی به سمت پناهگاه شیرپلا ادامه دادم. پس از استراحت کوتاه و صرف نهار در پناهگاه مجدد به سمت پائین براه افتادم و ساعت 16:30 میدان سربند بودم و پایان یک برنامه عالی.

زمان بندی مسیر:
از میدان سربند تا پناهگاه شیر پلا: 2 ساعت
از پناهگاه شیرپلا تا پناهگاه امیری: 1 ساعت و 30 دقیقه
از پناهگاه امیری تا قله: 1 ساعت و 30 دقیقه
جمع زمان صعود: 5 ساعت

× با ذکر این نکته که بسته به گام شما زمان نرمال صعود به قله بین 5 تا 7 ساعت خواهد بود. من گامم تند هست و از مبدا تا مقصد فقط نیم ساعت برای صبحانه توقف داشتم.

 

گزارشهای مرتبط  در همین وبلاگ:

گزارش صعود به قله توچال از کولکچال ، 13 مرداد 1390

گزارش صعود به قله توچال از دربند و پناهگاه شیرپلا ، 18 شهریور 1390

 

تصاویر مسیر در ادامه مطلب
----------------------------------------


تصویر شماره 2: مسیر قله توچال، حوالی دو راهی اوسون

 

تصویر شماره 3: مسیر قله توچال، قبل از پناهگاه شیرپلا

 

تصویر شماره 4: مسیر قله توچال، پناهگاه شیرپلا از بالا

 

تصویر شماره 5: مسیر قله توچال، بین پناهگاه شیرپلا و پناهگاه امیری

 

تصویر شماره 6: مسیر قله توچال، بین پناهگاه شیرپلا و پناهگاه امیری

 

تصویر شماره 7: مسیر قله توچال، پناهگاه امیری (سیاه سنگ)

 

تصویر شماره 8: مسیر قله توچال، و شکلهای قشنگ برف و یخ روی میله های راهنما

 

تصویر شماره 9: مسیر قله توچال، پناهگاههای دوگانه بر روی قله

 

تصویر شماره 10: مسیر قله توچال، و پناهگاه اصلی

 

تصویر شماره 11: مسیر قله توچال، مناظر زیبا و دره مه گرفته دربند

 

تصویر شماره 12: مسیر قله توچال، گردنه زین اسبی و قله کلکچال

پایان

  
نویسنده : نیما ; ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٠