کوهنوردی... نشاط زندگی

مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران)

روستای سرچشمه لاهیجان

گزارش کوهپیمایی دیوشل (لنگرود) به عطاکوه و روستای سرچشمه لاهیجان

سه شنبه 30 خرداد 1391

روستای سرچشمه:

 روستای سرچشمه در فاصله 10 کیلومتری لاهیجان و در دامنه های عطا کوه واقع شده است. این روستا ۴۷۵ نفر جمعیت و ۱۴۷خانوار دارد. شغل اصلی مردم در این روستا چای کاریست. سرچشمه از امکانات برق و تلفن برخوردار بوده و آب آشامیدنی آن از چشمه تامین میشود.

غار شاه خانی یا غار خفاش:

غار شاه خانی یا همان غار خفاش در مجاورت روستای سرچشمه و بالای چشمه شاه خانی قرار دارد. به زبان محلی به این غار، غار شاخُنی و یا غار شوپر میگویند. شاخنی همان شاه خانی به لهجه گیلکی بوده و شوپر هم به زبان گیلکی یعنی خفاش.

به گفته محلیها در زمانهای قدیم این غار توسط پدرانشان پیموده میشده و یک روایت هم از قول پدرانشان گفته میشود که: زمانی یک گربه رو در غار رها کردند و گربه در روستای دیوشل (حدود 10 کیلومتر آنطرف تر) بیرون آمده! یعنی این غار آنقدر طولانیه که کیلومترها در دل کوه ادامه داره. البته این روایت خیلی واقعی بنظر نمیرسه و بنظر من غیر منطقی و ساختگیه.

به گفته محلیها پس از زلزله شدید سال 1369 رودبار و منجیل، غار ریزش کرده و مسیر آن مسدود شده و اکنون بیش از حدود 40-50 متر باز نیست. از اهالی هم که پرسیدم کسی اطلاع دقیق نداشت که میشه با ابزار و لوازم مسیر غار رو بعد از منطقه ریزش پیمایش کرد یا نه؟

 

مسیر رفت:

لنگرود - روستای دیوشل - بقعه آقا سید جلیل - ایستگاه مخابراتی (قله عطا کوه)

مسیر برگشت:

قله - امامزاده آقا سید خلیل - روستای سرچشمه - لاهیجان - لنگرود - دیوشل

 

* برای کوهپیمایی در مسیر دیوشل به غار خفاش حدود 3 ساعت و 30 دقیقه زمان در نظر بگیرید (از مسیرهای میانبر). 1.5 ساعت تا آقا سید خلیل، 1.5 ساعت تا سرچشمه و نیم ساعت تا پای غار. (اگر خواستید تمام مسیر را از جاده بروید، حدود 1 تا 2 ساعت به این زمان اضافه کنید)

* برای پیمایش این مسیر، اگر از جاده اصلی (جاده دیوشل به سرچشمه) بروید مشکل خاصی برای پیدا کردن مسیر نخواهید داشت. بعد از آقا سید خلیل به یک سه راهی می‌رسید که سمت راست به سرچشمه و سمت چپ به دکل مخابراتی و قله عطاکوه می‌رسد. از نقشه گوگل ارث در گزارشهای قبلی (لینک در همین گزارش) میتوانید برای درک مسیر کمک بگیرید.

اما اگر خواستید از مسیرهای فرعی و میانبر بروید (مثل مسیری که من رفتم) نیاز به راهنما و راه بلد دارید. مگر اینکه آشنایی قبلی با مسیر و منطقه داشته باشید.

 

در بین مسیرهای کوهنوردی لیلا کوه و عطا کوه من مسیر کوهنوردی دیوشل به عطا کوه رو خیلی دوست دارم. چون هم خلوته و هم مسیرش یک مسیر مال رو زیبا از میان باغهای چای هست. البته دیوشل دو مسیر دیگه هم به عطا کوه داره. اولی یک جاده خاکی ماشین رو که چند سال پیش احداث کردن و به امامزاده آقا سید خلیل میرسه. امتداد این جاده به ایستگاه مخابراتی عطا کوه ختم میشه. جاده دیگر که سال 1390 احداث کردن باز هم دیوشل رو از یک مسیر دیگر به آقا سید خلیل میرسونه که البته هنوز در دست احداث بوده و تمام نشده. جاده مال رو در سمت چپ این دو جاده قرار داشته که از میان باغهای چای عبور کرده و ابتدا به بقعه متبرکه آقا سید جلیل رسیده و سپس با ادامه مسیر در دل جنگل به خط الراس لیلا کوه - عطا کوه و سپس به ایستگاه مخابراتی عطا کوه میرسه.

توضیح اینکه امامزاده آقا سید خلیل و بقعه آقا سید جلیل هر دو در دل کوههای عطا کوه قرار دارند. امامزاده آقا سید خلیل دارای بنای جدید بوده و در کنار جاده دیوشل - عطا کوه قرار داشته و آقا سید جلیل یک بقعه کوچک که در دل جنگل قرار دارد.

در مورد روستای دیوشل و مسیرهای کوهپیمایی عطاکوه در گزارشهای قبلی بطور دقیق توضیح داده ام. در صورت نیاز به لینکهای انتهای گزارش رجوع فرمائید.

 

ادامه گزارش در ادامه مطلب


 مسیر دیوشل به عطا کوه (آقا سید جلیل)

 

بفرمائید تمشک:

 

ایستگاه مخابراتی عطاکوه

 

مسیر جنگلی عطا کوه به آقا سید خلیل

 

آقا سید خلیل عطا کوه

 

مسیر آقا سید خلیل عطاکوه به سرچشمه

مسیر اصلی آقا سید خلیل به سرچشمه یک جاده خاکی ماشین رو میباشد. اما یک مسیر مال رو هم در کنار آقا سید خلیل هست که از میان باغهای چای عبور کرده و به سرچشمه میرسد. (به سه راهی عطا کوه، سرچشمه، سطل سر). مسیر انتخابی من همین راه مال رو بود. یک راه بسیار زیبا با مناظر بی بدیع از میان باغهای سرسبز چای.

 

مسیر آقا سید خلیل عطاکوه به سرچشمه

 

مسیر آقا سید خلیل عطاکوه به سرچشمه

 

نمایی از روستای سرچشمه

 

خانه روستایی قدیمی در روستای سرچشمه

 

زیارتگاههای سیده معصومه و سیده زهرا در روستای سرچشمه

 

خانه روستایی در روستای سرچشمه

 

مسیر منتهی به چشمه شاه خانی (شاخُنی) و غار شاه خانی

برای رسیدن به چشمه و غار باید حدود یک کیلومتر بعد از روستا جاده آسفالت را به سمت پائین ادامه دهید. ابتدا به کارخانه چایسازی با تابلوی سرچشمه ، سپس به یک خانه کاه گلی متروکه و بعد از آن به یک خانه آجری میرسید. مسیر منتهی به چشمه دقیقا در جلوی این خانه آجری قرار دارد. از سر جاده تا چشمه حدود 50 متر سرپائینی میباشد. برای رسیدن به غار هم باید از مسیر پاکوب سمت راست چشمه که از جلوی یک ساختمان و انباری میباشد عبور کرده و حدود 100-150 متر به سمت بالا و چپ ارتفاع بگیرید. دهانه غار بسیار بزرگ بوده اما تا جلوی آن نرسید دیده نمیشود.

 

چشمه پرآب شاه خانی که اخیرا پوشانده و محفوظ شده است.

 

غار شاه خانی

در دهانه غار خفاشها پر میزدند و ورودی غار به علت بارندگی شب قبل لغزنده بود. من هم چون تنها بودم صلاح ندیدم که وارد غار بشم. باشه برای دفعه بعد :)

 

گزارشهای مرتبط در همین وبلاگ:

لیلا کوه - عطا کوه (گیلان) -1 :: خرداد ۱۳٩٠

عطا کوه (گیلان) - 2 :: خرداد ۱۳٩٠

 

پایان

  
نویسنده : نیما ; ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ تیر ۱۳٩۱