نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
روستای کلوگان نويسنده: نیما - دوشنبه ۱٩ تیر ۱۳٩۱

باید کتاب را بست.
باید بلند شد
در امتداد وقت قدم زد
گل را نگاه کرد
ابهام را شنید
باید دوید تا ته بودن.
باید به بوی خاک فنا رفت.
باید به ملتقای درخت و خدا رسید.
...

"سهراب سپهری"
----------------------------------------

گزارش کوه‌پیمایی مسیر کلوگان به امامه و بازدید از آبشار کلوگان

ویرایش جدید: گزارش ارسالی به روزنامه همشهری (29 خرداد 1392)

تاریخ: جمعه 17 تیر 1391
تعداد نفرات: 3 نفر (خانوادگی)
مدت زمان: 2 ساعت تا آبشار

روستای کلوگان:

کلوگان، تجربه یک پیاده‌روی به یادماندنی

سفر > دیدنی‌ها > حسن اسماعیلی

بهار با همه سرسبزی و طراوتش رفته‌رفته از تقویم طبیعت رخت بربسته و جای خود را به تابستان پرحرارت می‌دهد. در این روزهای گرم اما بازار سیر و سیاحت و طبیعت‌گردی همچنان پررونق بوده و طبیعت سرسبز در اطراف شهرهای بزرگ بیش از پیش میزبان مردمانی است که از گرمای شهرها به خنکای روستاها پناه می‌برند.

در این بین لواسان و فشم در منطقه شمیرانات، با طبیعت سرسبز و آب و هوای معتدل، بدون‌شک مهم‌ترین و پررونق‌ترین هدف گردشگری تهرانی‌ها در ایام تابستان است. روستای کلوگان در منطقه شمیرانات و در مسیر جاده فشم شاید چندان برای دوستداران طبیعت شناخته شده نباشد یا همانند برخی روستاهای منطقه مثل برگ جهان، افجه و امامه اسم‌و‌رسم در نکرده باشد اما این روستای کوچک و کم‌آوازه، طبیعت منحصر به‌فرد خود را دارد که تماشای آن در فصول مختلف سال ازجمله تابستان، خالی از لطف نیست.

باید یادآور شد که اگر اهل پیاده‌روی نیستید، به کلوگان نروید چون برای نشستن و اتراق در کنار باغ‌ها و رودخانه پرآب کلوگان لااقل باید چنددقیقه‌ای پیاده‌روی کنید. مقدار این پیاده‌روی بستگی به روز و ساعت ورود شما به روستا دارد؛ ترجیحاً پنجشنبه به کلوگان بروید و صبح زود. در این صورت شاید شانس ورود با خودرو به‌روستا را نیز داشته‌ باشید؛ دهداری روستا در مبدأ ورودی روستا زنجیر گذاشته و آخر هفته‌ (خصوصاً جمعه‌ها) از ورود خودروهای غیرساکن به داخل روستا جلوگیری می‌کند. علت را جویا شدیم گفتند: با توجه به محدودیت فضا، با ورود خودروهای گردشگران به داخل روستا دیگر جایی برای پارک خودروهای اهالی نمی‌ماند. همچنین در مبدأ ورودی روستا تابلویی نصب شده که در آن از گردشگران خواسته شده از ورود به روستا خودداری کنند! آنطور که ما دستگیرمان شد این ممنوعیت و محدودیت به‌خاطر مزاحمت‌هایی است که متأسفانه گردشگران (یا به قولی گردشگرنماها) در گذشته برای اهالی روستا به‌وجود آورده‌‌اند. به هر حال اگر جلوی پل ورودی روستا به نگهبان و زنجیر برافراشته برخوردید باید خودروی خود را همانجا کنار جاده فشم پارک کرده و بقیه راه تا روستا را پیاده طی کنید. از سر جاده تا داخل روستا حدود 500متر راه در پیش دارید.

در این روستا، شاید فضا برای اتراق و نشستن کنار باغ و رودخانه کم باشد اما برای آنها که اهل پیاده‌روی در طبیعت بکر هستند، مسیر پیاده‌روی خوبی در امتداد دره و در مجاورت رودخانه کلوگان وجود دارد. برای اتراق کنار رودخانه، پس از چند دقیقه حرکت در خیابان اصلی روستا باید از یکی از کوچه‌ها (جنب مسجد و روبه‌روی یک خانه قدیمی) به سمت راست تغییر جهت داده تا به رودخانه برسید. از پل عبور کرده و آن سوی پل، خلاف جهت رودخانه حرکت کرده تا یک جای مناسب برای اتراق پیدا کنید. بافت مسکونی کلوگان همانند سایر روستاهای اطراف تهران نوسازی شده و ساخت‌وساز در جریان است. اما خوشبختانه ساخت‌وساز بی‌رویه و ویلا‌سازی‌ همانند برخی روستاها، آنچنان به چشم نمی‌خورد. در کوچه‌پسکوچه‌های روستا که قدم می‌زنید انگشت‌شمار خانه‌های قدیمی نیز به چشم می‌خورد که تماشای این بناها و خانه‌های قدیمی که بعضاً متروکه و خالی از سکنه هستند، خالی از لطف نیست.

به گفته یکی از اهالی، کلوگان حدود 500خانوار جمعیت دارد که فقط 15-10خانوار آن سکونت دائم دارند. ارتفاع این روستا از سطح دریا حدود 1850متر است. اقتصاد روستا بر پایه دامداری و بیشتر باغداری بوده و گیلاس و آلبالو عمده محصولات باغ‌های کلوگان هستند.

دره کلوگان در اردیبهشت‌ماه با شکوفه‌های زیبای گیلاس و آلبالو به رنگ سفید مزین شده و در تیرماه شاخه‌های درختان گیلاس و آلبالو -که از کناره باغ‌ها سر به بیرون خم کرده‌اند- چشم‌هایتان را به تماشای هارمونی زیبای قرمز و سبز میوه‌ها و برگ‌ها دعوت می‌کنند.

 

اگر اهل پیاده‌روی یا طبیعت‌گردی هستید

مسیر پیاده‌روی کلوگان به امامه یکی از مسیر‌های دیدنی و تقریباً بکر اطراف تهران است که طبیعت‌دوستان در فصول مختلف سال ازجمله بهار و تابستان اقدام به پیمایش این مسیر می‌کنند. مسیر در امتداد دره و رودخانه کلوگان بوده و از شیب نسبتاً کم و ملایمی برخوردار است. شیب مسیر از امامه به سمت کلوگان است؛ یعنی کلوگان در ارتفاع پایین‌تر و امامه در ارتفاع بالاتر است. البته برنامه پیاده‌روی را از امامه به کلوگان نیز اجرا می‌کنند اما اگر قصد اجرای برنامه رفت و برگشت را دارید، از آنجا که امامه در ارتفاع بالاتری قرارگرفته، پیشنهاد می‌شود که مبدأ حرکت، کلوگان باشد. کل مسیر در امتداد دره به‌صورت مالرو یا پاکوب بوده و برای رسیدن به مقصد مشکل خاصی نخواهید داشت؛ به جز بخشی از مسیر (بعد از آبشار کلوگان) که در فصل پر‌آبی رودخانه شاید مجبور شوید که از مسیر سنگی و ریزشی در سمت چپ و بالای رودخانه عبور کنید.

در این مسیر هر از گاهی باید عرض رودخانه را با پرش از روی سنگ‌ها یا عبور از پل‌های تنه درختی طی کرده و گاهی برای انتخاب و یافتن بهترین مسیر عبور، از فکر و خلاقیت خود کمک بگیرید. ناگفته پیداست که این جست‌وخیزها و این تلاش‌ها، خود یکی از جذابیت‌های مسیر است. هر چه در این مسیر بیشتر پیش می‌روید، دره کلوگان بیشتر زیبایی‌های خود را به رخ شما می‌کشد. باغ‌های سرسبز، رودخانه پرآب، گل‌های کوهی رنگارنگ و آبشار‌های کوچک و بزرگ در طول مسیر، مناظری هستند که در این دره بکر نگاهتان را به انتظار نشسته‌اند. در انتهای مسیر به امامه‌پایین می‌رسید. اگر قصد بازدید از روستای امامه را داشتید می‌توانید از مسیر باغ‌های امامه‌پایین به سمت امامه‌بالا رفته و از آنجا مسیر برگشت را مجددا در پیش بگیرید و یا اینکه از امامه‌بالا با تاکسی یا آژانس خود را به جاده فشم و سپس کلوگان برسانید. پیاده‌روی از کلوگان به امامه حدود 3تا 4ساعت (بسته به سرعت حرکت شما) زمان می‌برد.

 

آبشار کلوگان

آبشار کلوگان در دره کلوگان و در نیمه راه کلوگان به امامه قرار دارد. ارتفاع این آبشار حدود 40متر بوده و به‌صورت پله‌ای جریان دارد. اوج پرآبی و زیبایی این آبشار در فصل بهار بوده و از نیمه تابستان به بعد دیگر به جز آب باریکه‌ای از آن دیده نمی‌شود. ارتفاع آبشار کلوگان از سطح دریا حدود 2050متر است. آبشار در مسیر یک رودخانه فرعی قرار دارد که از سمت چپ به رودخانه اصلی ملحق می‌شود. برای رسیدن به پای آبشار باید حدود 300-200متر در امتداد رودخانه فرعی حرکت کنید. برای رسیدن به این آبشار زیبا حدود یک ساعت‌ونیم پیاده‌روی از روستای کلوگان نیاز است.

 

* چشمه‌های مسیر که ما آنها را رویت کردیم اولی بعد از حدود یک ساعت پیاده‌روی، تقریباً سر راه قرار گرفته و به خوبی دیده می‌شود و چشمه بعدی، در مسیر رودخانه فرعی و قبل از آبشار قرار دارد. این چشمه کوچک حدود 100متر بعد از ورود به دره و در سمت چپ رودخانه قرار دارد که برای یافتن آن باید کمی حواستان جمع باشد.

* کلوگان نسبت به سایر روستاهای منطقه از حجم کمتر گردشگر برخوردار بوده و خوشبختانه به همان نسبت از محیط بکر و پاکیزه‌تری نیز برخوردار است. یادمان باشد اگر به کلوگان رفتیم، در حفظ و نگهداری این طبیعت زیبا کوشا باشیم، از تجاوز به حریم باغ‌ها خودداری کرده و آرامش اهالی محترم روستا را به هم نریزیم.

 

چطور برسیم:

اگر قصد بازدید از روستای کلوگان را دارید باید از طریق بزرگراه شهید بابایی- شرق یا سایر مسیرهای جایگزین، خود را به میدان لشکرک (میدان قائم) رسانده و مسیر جاده فشم را درپیش بگیرید. کیلومتر 7جاده فشم، تابلوی آبی‌رنگ روستای کلوگان در سمت راست جاده به خوبی نمایان است.

---------------------------------------------------------------------

 لینک این گزارش در سایت روزنامه همشهری:

http://www.hamshahrionline.ir/details/219557

-------------------------------------------------------------------

گزارش تصویری مسیر در ادامه مطلب

======================================


 نقشه ماهواره ای کلوگان و مسیر پیاده روی تا آبشار کلوگان
رنگ سفید: مسیر روستای کلوگان تا آبشار
رنگ قرمز: دسترسی به بالای آبشار
رنگ زرد: ادامه مسیر تا روستای امامه

برای مشاهده تصویر در سایز بزرگتر بر روی آن کلیک کنید

 دانلود فایلِ مسیر آبشار کلوگان در گوگل ارث

 

تابلوی روستای کلوگان در ورودی روستا:

 

دو تابلو در جلوی پل ورودی روستا و خوش آمد نگویی! اهالی روستا به گردشگران:

روزی که ما اونجا بودیم از ورود خودروهای غیر مالک و ساکن به داخل روستا جلوگیری میشد که البته بنظرم کار درستی هم بود. از سر جاده تا داخل روستا حدود 500 متر بیشتر نیست که به راحتی میشه پیاده طی کرد.

 

خانه ای قدیمی در داخل روستا و جنب مسجد:

مسیر پیاده روی به سمت امامه از کوچه مقابل این خانه با گردش به سمت راست هست.

 

بعد از گذر از کوچه کنار مسجد به رودخانه و پل میرسید. باید از پل عبور کرده و از سمت راست رودخانه ادامه مسیر دهید.

 

بخشی از مسیر در کنار نهر آب که برای آبیاری باغها درست شده:

 

 ادامه مسیر در کنار نهر آب:

 

عبور از عرض رودخانه از روی یک پل (تنه درخت کاج):

در طول مسیر چند بار باید از عرض رودخانه گذشته و تغییر مسیر دهید. گاهی از روی پلهای چوبی و گاهی هم از روی سنگها.

 

 

 

در نیمه راه آبشار، به یک چشمه آب گوارا میرسید که سرا راه بوده و کاملا مشخصه.

دقایقی پس از پشت سر گذاشتن چشمه یک سنگ در مسیر هست که برای گذر از آن باید کمی دست به سنگ شده و به خودتون زحمت بدید. (نما از پشت سنگ در مسیر برگشت)

مریم خانم در حال مبارزه با سنگ:

 

کوچه باغی زیبا در مسیر:

 

باز هم عبور از عرض رودخانه از روی یک پل چوبی:

 

و بالاخره نمای آبشار کلوگان از راه دور پس از حدود 2 ساعت پیاده روی:

از اینجا به بعد سه راه در پیش دارید:

1. ادامه مسیر از کنار رودخانه اصلی به روستای امامه میرسه. پرسیدیم گفتند که حدود 1.5 تا 2 ساعت دیگر راه به امامه مانده.

2. اگر خواستید به زیر آبشار برید باید مسیر دره سمت چپ را به سمت آبشار ادامه دهید.

3. اگر خواستید به بالای آبشار برید باید از یال سمت راست دره ارتفاع بگیرید. یک راه پاکوب شما را مستقیم به بالای آبشار هدایت میکنه.

در پائین آبشار جای چندان مناسبی برای نشستن و اتراق وجود نداره خصوصا اگر آفتاب هم باشه. اما بالای آبشار کمی آنطرف تر مکان خوبی برای استراحت همراه با چشمه در زیر سایه درختان وجود داره. کوهنوردان علاقمند به اونجا کمی رسیدگی کردن. تعدادی ظرف و ظروف و امکانات اولیه و حتی یک توالت صحرایی در پشت سنگ بزرگ!

 

اگر دنبال ماجراجویی و کمی هیجان هستید میتونید پس از رسیدن به پای آبشار از سنگهای سمت راست اون بالا رفته و خودتون رو به بالای آبشار و مسیر پاکوب برسونید. برای اینکار وقتی که روی سنگها میرید ابتدا باید کمی از آبشار دور شده و بعد با حرکت مجدد به سمت آبشار کم کم ارتفاع گرفته و خودتون رو به سنگهای بالای آبشار برسونید. 

از اونجایی که من همیشه طالب این حرکتهای هیجان انگیز بوده و هستم، از روی سنگها به بالای آبشار رفته و یک ساعتی مسیر بالای آبشار رو برای شناسایی ادامه دادم. اما اگر کسی تجربه و یا مهارت لازم رو نداره به هیچ وجه این کار رو توصیه نمیکنم که بسیار خطرناک هست.

 

 نمایی نزدیکتر از آبشار کلوگان:

 

مهسای نازنیم که دیگه یواش یواش داره یه کوهنورد کوچک و زیبا میشه.

اسقامت و کنترلش در کوه پیمایی به نسبت قبل خیلی بهتر شده و برنامه های مداوم اثر خودش رو نشان داده. هر چند که با فرا رسیدن فصل گرما شرایط کمی سخت تر شده و ... گاهی خستگی و مسیر طولانی سختش میشه و غر میزنه. یه وقتهایی دلم براش میسوزه. خصوصا وقتی که توی مسیر بازیگوشی میکنه و من عصبانی میشم! :)

اما خب بنظرم الان این سختیها رو تحمل کنه و با طبیعت آشنا بشه بهتره. خصوصا برای آینده اش. ضمن اینکه در کنارش ورزش هم میکنه و براس سلامتیش خوبه.

ببینم کی میشه ببرمش قله :)

 

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)