نیما
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ نیما
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (و ایران))
قله درفک نويسنده: نیما - دوشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۱

برف نگرانم نمی‌کند
حصار یخ رنجم نمی‌دهد
زیرا پایداری می‌کنم
گاهی با شعر و
گاهی با عشق
که برای گرم شدن
وسیله‌ی دیگری نیست
جز آنکه
"دوستت بدارم"

"نزار قبانی"

--------------------------------------------

قله درفک، به همراه دوستان خوبم "گروه کوهنوردی اهورا ی تهران"


گزارش صعود به قله درفک از روستای شاه شهیدان (گیلان - دیلمان)

صعود به قله درفک به ارتفاع 2730 متر به همراه گروه کوهنوردی اهورا تهران

زمان اجرا: جمعه و شنبه 12و13 آبان 1291
-----------------------------------------------------------

اطلاعات و زمان‌بندی برنامه:

تاریخ اجرای برنامه: جمعه و شنبه 12و 13 آبان 1391

ارتفاع قله: 2730 متر

ارتفاع مبدأ صعود (شاه شهیدان): 1800 متر

مسافت طی شده تا قله: 9 کیلومتر

مدت‌زمان صعود: 4.5 ساعت

کل زمان برنامه: دو روز (از 11 صبح روز جمعه تا 13:30 روز شنبه)

تعداد نفرات شرکت‌کننده: 15 نفر (تیم قله: 9 نفر)

نیما اسماعیلی، مریم شعبانی + گروه کوهنوردی اهورا تهران (13 نفر)

سرپرست گروه محترم اهورا: آقای محمدرضا آفرین زاد

 -----------------------------------------------

شرح کلی مسیر، از شاه شهیدان به قله درفک:

برای صعود به درفک از شاه شهیدان، دو مسیر پیش رو دارید که هر دوی آنها در ییلاق چیچال به هم رسیده و در ادامه مشترک می‌شوند: (رجوع شود به عکس‌های ماهواره‌ای در ذیل)
1- مسیر کوه
2- مسیر دره و جنگل
شرح مسیر اول (مسیر صعود ما): 30 دقیقه عبور از مراتع، 1 ساعت مسیر از میان کوه تا ییلاق چیچال، 30 دقیقه از میان جنگل (جاده)، 1 ساعت و 30 دقیقه ادامه جاده خاکی از میان کوه، 1 ساعت حرکت از روی یال به سمت قله
شرح مسیر دوم (مسیر فرود ما): 45 دقیقه عبور از مراتع، 45 دقیقه عبور از دره و جنگل تا ییلاق چیچال، (بقیه راه تا قله مشترک با مسیر اول)

 

نقشه ماهواره‌ای قله درفک به همراه موقعیت روستاهای شاه شهیدان (دیلمان) و شیرکوه (رستم آباد)

(برای دریافت تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک کنید)

 

مسیرهای صعود به قله درفک از شاه شهیدان به همراه اطلاعات مسیر

(برای دریافت تصویر در سایز واقعی بر روی آن کلیک کنید)

 

نکات قابل ملاحظه:

+ از سیاهکل تا شاه شهیدان 68 کیلومتر جاده کوهستانی در پیش دارید که حدود 1.5 ساعت زمان می‌برد. 7 کیلومتر آخر جاده خاکی است.

+ در این مسیر پس از پشت سر گذاشتن محل‌هایی از جمله: لونک، اسپیلی، دیلمان و آسیابر در نهایت به شاه شهیدان می‌رسید.

+ فاصله سیاهکل تا آبشار لونک: 24 کیلومتر ، اسپیلی: 40 ، دیلمان: 42 ، آسیابر: 60 و شاه شهیدان: 68 کیلومتر

+ اگر از تهران عازم منطقه هستید، می‌توانید از رستم آباد به شاه شهیدان بروید. طول جاده حدود 50 کیلومتر است که 5 کیلومتر آن خاکی است. دوستانمان با سواری این مسیر را رفتند و پشیمان شدند! با وجود چند گردنه و جاده خاکی بسیار ناجور و سنگی که داشت، همین 50 کیلومتر، بیش از 2 ساعت زمان برد! توصیه می‌شود که اگر وسیله‌ نقلیه‌تان شاسی بلند و یا مینی بوس است، از این مسیر بروید.

+ قبل از رشت و از جاده سنگر، یک میانبر به سیاهکل دارد (بدون تابلو!). می‌توانید از این جاده راهتان را کوتاه‌تر کنید.

+ راهنما و اجاره کلبه برای شب مانی در شاه شهیدان:
آقای نظری زاده: 09118155494 - 09118338982

اجاره سوئیت در شاه شهیدان: 4034 ؟؟؟ 0911

 -----------------------------------------------------

پی نوشت (94.08.02):

شماره ای که با عنوان اجاره سوییت نوشتم، اخیرا دوستی با من تماس گرفته و گفتند که ایشان ساکن شاه شهیدان نبوده و دلال سوییت هستند و در برنامه ای که دوستان داشتند، خودشون رو بعنوان راهنما به ایشان تحمیل کرده، بدون اینکه بگن که من بعنوان راهنما همراه شما هستم و از قبل طی نکردند و موقع حساب و کتاب خواستند که هزینه راهنما را هم به حساب روزی 150 هزار تومان ازشون بگیرن و بالاخره مبلغی هم گرفتند و ...!

در هر حال این رو اینجا ذکر کردم که دوستان حواسشون باشه و هر جا رفتند از قبل هزینه ها رو شفاف سازی کنند و موضوع رو باز نگذارند که بعدا موجب سواستفاده شود.

----------------------------------------------------------

+ دانلود فایل GPS قله درفک از شاه شهیدان

(برگرفته از صفحه ویکی لاک آقای احسان موسوی)

مسیر صعود: شاه شهیدان، مسیر جنگلی، چیچال، اربناب، کاسه، قله شمالی، قله جنوبی

----------------------------------------

دانلود مسیر صعود ما، ترسیم شده در گوگل ارث (kmz)

دانلود مسیر فرود ما (برگشت از چیچال)، ترسیم شده در گوگل ارث (kmz)

----------------------------------------

+ دانلود فایل GPS قله درفک از شیرکوه رستم آباد

(برگرفته از صفحه ویکی لاک آقای احسان امین جواهری)

-------------------------------------------

گزارش برنامه و تصاویر بیشتر در ادامه مطلب

 

گزارش ارسالی برای مجله پیام بهمن،شماره 76، آبان ماه 95

 (استفاده از مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است)

============================================


راهنمای صعود به قله‌ها

قله درفک از شاه شهیدان

ما فاتحان خام فتح‌های بی‌فایده نیستیم! حکایت ما، حکایت بازجستن روزگار وصل است. در این دیرگاهِ دو رماندن از اصل خویش، در این هجوم تکنولوژی دردسرساز و جنگ‌طلب، کوهنوردی عشق به طبیعت است. عشقی به پاکی چشمه‌سار، به سبزی جنگل، به نیلگونی دریا، به صلابت سنگ، به لطافت گل، به فروتنی خاک، به سپیدی برف، به توفندگی طوفان، به سبکی نسیم و به سنگینی کوه. کوهنوردی ورزش ما نیست، باور ماست، زندگی ماست... 1)

 

شاه شهیدان... بر بلندای دیلمان

شاه شهیدان روستایی از توابع بخش خورگام شهرستان رودبار در استان گیلان است. این روستا با ارتفاع 1800 متر از سطح دریا از مرتفع‌ترین روستاهای منطقه دیلمان است. (ارتفاع شهرستان سیاهکل در ابتدای جاده دیلمان حدود 50 متر است). شاه شهیدان از شمال و شرق به بخش دیلمان، از جنوب به مراتع سرسبز و از غرب به صخره بلند و زیبای اسپهبدان محدود می‌شود. گویش مردمان روستا گیلکی گالشی است و بر اساس آخرین داده‌های آماری دارای 30 خانوار و جمعیتی در حدود 117 نفر است که این جمعیت در بهار و تابستان افزایش قابل‌توجهی دارد. آب‌وهوای شاه شهیدان کوهستانی است به‌نحوی‌که دارای زمستان‌های سرد و برفی بوده و در بهار و تابستان از هوای خنک و معتدل برخوردار است. اکثر مردم روستا به دامداری مشغول هستند. دسترسی به شاه شهیدان از طریق شهرستان سیاهکل و جاده دیلمان امکان پذیر است که در این مسیر پس از طی 70 کیلومتر و زمان حدود 1.5 ساعت به شاه شهیدان می‌رسید. شاه شهیدان همچنین توسط یک جاده کوهستانی پر پیچ‌وخم به رستم‌آباد رودبار متصل است، اما به خاطر دست‌انداز زیاد و خرابی این جاده، عبور از آن با ماشین‌های سواری به‌سختی ممکن است.

 

جاذبه‌های طبیعی:

با توجه به ارتفاع نسبتاً زیاد شاه شهیدان، با ورود به این روستا مناظر زیبا و چشم‌نوازی از دیلمان و جلگه گیلان در معرض دید قرار می‌گیرد. صخره بلند اسپهبدان با چشم‌انداز زیبا و منحصربه‌فرد در ضلع غربی روستا قرار دارد. با صعود به بالای این صخره تمام مناطق جلگه‌ای گیلان مشاهده می‌شود. شاه شهیدان به‌عنوان کوتاه‌ترین مسیر دسترسی به قله درفک با ترکیبی از کوه و دشت و جنگل یکی از گزینه‌های جذاب برای کوهنوردان جهت صعود به قله درفک محسوب می‌شود که هرساله کوهنوردان و طبیعت دوستان بسیاری را به این منطقه می‌کشاند.

 

جاذبه‌های مذهبی:

بقعه متبرکه "شاه شهیدان"، مزار مطهر امام زادگان محمد و هادی (ع) در این روستای زیبای کوهستانی واقع است. بر اساس باورها و اعتقادات مذهبی، هرساله در نیمه تابستان مراسم سنتی و مذهبی "علم واچینی" با حضور بی‌شمار علاقه‌مندان و زوار در پیرامون امامزاده، باشکوه خاصی برگزار می‌گردد. بر اساس روایات و تحقیقات مردم‌شناسی، مراسم علم واچینی از قدیم‌الایام و زمانی که مردمان روستا به‌صورت ییلاق از محل استفاده می‌نمودند انجام می‌شده است. بدین‌صورت که در زمان عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی در ماه محرم -در فصول سرد سال که امکان حضور در جوار امامزاده و عزاداری جهت سرور و سالار شهیدان امکان‌پذیر نبوده- مردمان روستا به‌صورت آیینی در زمان حضورشان در روستا در فصل گرما، مراسم علم بندی و عزاداری و علم واچینی را برگزار می‌کردند. این مراسم مذهبی تا به امروز ادامه داشته و هم‌اکنون نیز هرساله در همان ایام باشکوه خاصی برگزار می‌گردد.

 

صنایع دستی:

صنایع دستی همواره جزء جدایی‌ناپذیر شاه شهیدان بوده به‌نحوی‌که هم‌اکنون نیز در روستا شولا بافی و نمدمالی کاملاً رونق داشته و استادکاران زبردست در روستا در کنار سایر کارهای روزمره به تولید صنایع دستی مشغول هستند.

 

بهترین فصل بازدید:

شاه شهیدان همانند همه مناطق مرتفع کوهستانی در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارد اما به خاطر هوای خنکش در تابستان، این روستا یکی از گزینه‌های مناسب برای سفرهای تابستانی محسوب می‌شود. اگر تابستان به گیلان رفته و در هوای گرم و شرجی شمال دنبال یک جای خنک می‌گردید، حتماً سری به دیلمان و شاه شهیدان بزنید.

 

جاده  سیاهکل به دیلمان:

در مسیر سفر به شاه شهیدان، عبور از جاده کوهستانی دیلمان به‌خودی‌خود یکی از جذابیت‌های این سیر و سیاحت به‌حساب می‌آید. در مسیر این جاده‌ی جنگلی و زیبا، جادوی سحرانگیز جنگل‌های انبوه، آبشار لونک، رودخانه همراهِ مسیر، مناظر مه‌گرفته و قامت بلند و زیبای درختان راش و توسکا تا عمق جان هر مسافری نفوذ می‌کند و این جاذبه‌های بهشتی گویی انسان را تا همیشه برای دیدن شگفتی‌های طبیعی و به‌یادماندنی این جنگل‌های انبوه فرامی‌خواند .

 

***

قله درفک

 

توپوگرافی قله:

درفک نام آتش‌فشانی خاموش در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز غربی است. درفک رشته‌کوهی 8 کیلومتری دارد که از جنوب شرقی به شمال غربی کشیده شده و چندین قله بلند در آن به چشم می‌خورد. معروف‌ترین و پرترددترین قله این رشته‌کوه، درفک است که با ارتفاع 2730 متر در محدوده جنگلی بین شهرستان رودبار و بخش دیلمانِ سیاهکل قرار دارد. آتش‌فشانی که سال‌ها از آخرین جوش‌وخروش آن می‌گذرد و شاید بتوان گفت که بکرترین طبیعت و آب‌وهوا را در میان قله‌های دیگر دارد. بر روی قله کاسه‌ای از فعالیت آتش‌فشان آن شکل‌گرفته که به کاسه درفک معروف است و در سمت شمال آن دیواره‌ای با بیش از ۵۰۰ متر ارتفاع قرار دارد. همچنین وجود چنددهانه غار در کاسه قله از دیگر ویژگی‌های منحصربه‌فرد درفک است.

نام قله درفک دارای روایت‌های مختلفی است که معتبرترین آن چنین می‌گوید: درفک از دال فَک آمده ‌است که در زبان تاتی، دال نام پرنده‌ای است از خانوادهٔ عقاب و فَک به معنی آشیانه است؛ بنابراین دال فک، یعنی آشیانه عقاب.

از جاذبه‌های مهم این کوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دو قله جنوبی و شمالی این کوه که هرکدام نمای جالب و چشم‌اندازی منحصر‌به‌فرد را به ارمغان می‌آورند. از فراز قله شمالی می‌توان عظمت و شکوه دیواره شمالی این کوه را نظاره‌ کرد و از قله جنوبی نیز مناظر منطقه جنگلی رستم‌آباد قابل‌مشاهده است.
  • وجود دهانه بزرگ آتش‌فشانی و منحصربه‌فرد این کوه که به دلیل وسعت زیاد و شرایط مناسب، محل نگهداری احشام در فصل تابستان است.
  • وجود غار یخی (برفی) قله که منبع آب‌رسانی احشام و آشامیدن ییلاق‌نشینان و خوش‌نشینان منطقه است.
  • دیواره‌ها و جنگل‌های انبوه و کم تردد شمالی این کوه که یکی از جاذبه‌های صعود فنی از مسیر شمالی است.
  • مناظر زیبای جنگلی و چمن‌زارهای اطراف این کوه -که حتی در فصل پاییز نیز سرسبزی و طراوت خود را از دست نمی‌دهند- یکی از جاذبه‌های درفک محسوب می‌شود.

 

مهم‌ترین مسیرهای صعود:

1-       جبهه شرقی: سیاهکل =< دیلمان =< شاه شهیدان (استارت، ارتفاع 1800 متر) =< ییلاق اربناب =< قله درفک

2-       جبهه غربی که با توجه به روستای پای صعود به دو مسیر زیر تقسیم می‌شود:

الف) رستم‌آباد =< توتکابن =< روستای شیرکوه (استارت، ارتفاع 400 متر) =< لارنه =< جیرونی =< قله درفک

ب) رستم‌آباد =< توتکابن =< روستای راجعون (استارت، ارتفاع 500 متر) =< جیرونی =< قله درفک

 

راهنمای صعود به قله از مسیر شاه شهیدان:

1-       با قرار گرفتن در راه مالرو از شاه شهیدان خارج شده و در جهت شمال غربی ارتفاع می‌گیرید.

2-       به روی یال و ابتدای مرتع که رسیدید دو راه پیش رو دارید:

الف) حرکت از داخل مرتع به سمت راست و صعود از دامنه‌های بدون پوشش جنگلی.

ب) حرکت از داخل مرتع به سمت چپ و صعود از دامنه‌های با پوشش جنگلی.

هر دو این مسیرها پس از حدود 1 تا 1.5 ساعت شما را به ییلاق چیچال می‌رساند. مسیر صعود گروه ما از گزینه الف و مسیر فرودمان از گزینه ب بود.

3-       از چیچال، مسیر جاده خاکی (ماشین‌رو) را از سمت راست و به سمت کلبه‌های اربناب در پیش گرفته و به سمت قله حرکت می‌کنید.

4-       پس از حدود 1 تا 1.5 ساعت، از جاده جدا شده و با حرکت از روی یال خود را روی خط الراس می‌رسانید.

5-       از روی خط الراس در جهت شمال (به سمت راست) حرکت می‌کنید تا درنهایت به قله درفک برسید.

 

گزارش برنامه

 

روز اول:

صعود ما (بنده و همسرم) به قله درفک در پاییز سال 1391 درواقع خیلی اتفاقی و بدون برنامه‌ریزی قبلی انجام شد! ما که به مناسبت تعطیلات تاسوعا و عاشورا در شهرستان لنگرود (منزل پدری) به سر می‌بردیم، تصمیم گرفتیم که صبح جمعه به روستای شاه شهیدان رفته و به‌صورت گل گشتی بخش‌هایی از مسیر درفک را صعود نماییم. این بود که صبح جمعه به سمت سیاهکل و دیلمان حرکت کردیم. جاده کوهستانی و پرپیچ‌وخم دیلمان همیشه زیباست و این زیبایی در فصل پاییز جلوه بیشتری دارد که ما هم این زیبایی را از نزدیک با تمام وجود دیده و لمس کردیم. پس از پشت سر گذاشتن محل‌هایی به نام‌های: لونک، اِسپیلی، دیلمان و آسیابر و طی 7 کیلومتر جاده خاکی در انتهای مسیر، نهایتاً به روستای شاه شهیدان رسیدیم. هوا عالی و آفتابی بود، نمای زیبایی از جلگه وسیع گیلان در دوردست‌ها دیده می‌شد و چمن‌زارهای اطراف روستا در این روز درخشش خاصی داشت.

صعود:

پس از کمی عکاسی و گشت‌وگذار در اطراف بقعه زیبای شاه شهیدان، از اهالی محل در مورد مسیرِ صعود پرس‌وجو کرده و ساعت 10:45 صبح، مسیر قله درفک را در پیش گرفتیم. ابتدای مسیر یک جاده نسبتاً عریض مالرو بود که از سمت راست (در جهت شمال غرب) ارتفاع می‌گرفت. قله درفک در موقعیت شمال غرب نسبت به شاه شهیدان قرار دارد. وقتی از شاه شهیدان ارتفاع می‌گیرید، موقعیت قله درواقع در سمت راستتان است. پس از حدود نیم ساعت، در بالای بلندی، به دشت سرسبز و مرتع بزرگی رسیدیم که در گوشه‌ای از آن گله گوسفندان به چرا مشغول بودند. در اینجا دوراهی وجود ندارد اما برای رسیدن به چیچال دو راه پیش رو دارید: 1- مسیر سمت راست بدون پوشش جنگلی 2- مسیر سمت چپ با پوشش نسبی جنگل.

مسیر انتخابی ما گزینه اول بود. وارد محدوده دشت که شدیم، با استقبال نه‌چندان گرم سگ‌های گله که جثه های بزرگ و ترسناکی هم داشتند، مواجه شدیم. سگ‌ها ما را دوره کرده و خرناس می‌کشیدند، بنابراین توقف کرده و سعی کردیم خونسردی خود را حفظ کنیم. خوشبختانه با پادرمیانی به‌موقع چوپان‌ها خطر سگ‌ها رفع شد.

از داخل دشت، یک گروه چند نفره از کوهنوردان دیده می‌شدند که جلوتر از ما در مسیر بودند. در ادامه،‌ مسیر خود را از داخل دشت به سمت راست (بدون پاکوب)  ادامه دادیم تا وارد پاکوبی شدیم که از دور دیده می‌شد. این پاکوب از دامنه کوه در جهت چپ ارتفاع می‌گرفت. در اینجا به گروهی که اشاره شد رسیدیم. پس از معرفی مشخص شد که گروه کوهنوردی "اهورا" از تهران هستند که برای صعود دو روزه‌ی قله درفک به شاه شهیدان آمده‌اند. از سرپرست گروه اجازه گرفته و باقی مسیر را با ایشان همراه شدیم. پس از حدود یک ساعت حرکت در مسیر پاکوب و پشت سر گذاشتن چند یال، ساعت 12:30 به ییلاق چیچال رسیدیم که منظره بسیار زیبا و چشم‌نوازی از مرتع و جنگل داشت. چیچال، ییلاقی سرسبز و زیبا به فاصله حدود دو ساعت از شاه شهیدان است که چند کلبه برای استفاده فصلی روستاییان و گله‌دارها در آن قرار دارد. در سال های اخیر از روستاهای سمت رستم‌آباد جاده‌ای احداث شده که تا پای قله درفک می‌رسد! این جاده از مسیر چیچال و اربناب عبور می‌کند.

ماه دوم از پاییز بود و بااینکه درختان رفته‌رفته لباس پاییزی به تن می‌کردند اما ییلاق چیچال تماماً پوشیده از سبزه و گل‌های زرد و بنفش کوهی بود چنان‌که گویی فصل بهار است و اینجا نیز تکه‌ای از بهشت!

 

مسیری که طی کرده بودیم از شاه شهیدان تا چیچال تقریباً بدون پوشش جنگلی بود اما از اینجا به سمت قله پوشش جنگلی می‌شد. نمی‌دانم شاید در آن سال به خاطر بارش‌های خوب در پاییز، زمین این‌چنین سبز و با طراوت بود اما هر چه بود زمین و زمان به کام ما بود و این صعود هنوز هم به‌عنوان یکی از صعودهای زیبا و  خاطره‌انگیز در ذهنمان نقش بسته است.

ازآنجایی‌که چادر و امکانات شبمانی نداشتیم، قصد بازگشت از چیچال را داشتیم که پس از مشورت با سرپرست گروه اهورا برای صعود به قله وسوسه شدیم. در یکی از کلبه‌ها جوان روستایی حضور داشت که با وی صحبت کرده و برای شب، قول کلبه را برای دو نفرمان گرفتیم. بقیه دوستان در گروه اهورا هم که چادر همراه داشته و برای شبمانی مشکل نداشتند. پس از صرف ناهار و استراحت، ساعت 14:30 مسیر قله درفک را از سمت راست و از مسیر جاده در پیش گرفتیم. پس از چند دقیقه از کنار چند کلبه رد شدیم که ییلاق اربناب نام دارد. با ورود به اربناب درواقع وارد مسیر جنگلی شدیم. جنگلی پوشیده از درختان بلند با رنگ‌های زیبای پاییزی.

زمین زیر پایمان با انبوهی از برگ ها فرش شده بود و جنگل با نقشی از درختان سبز و زرد و طلایی و قرمز هر لحظه به رنگی در می‌آمد. رقص برگ‌ها در آسمان، نسیم خنک پاییزی و صدای خش‌خش برگ‌ها در زیر پا، همه و همه تنها جلوه کوچکی از زیبایی‌های پاییز در درفک بودند.

 

در اربناب تعدادی از اعضای گروه اهورا از ادامه صعود منصرف شده و قرار بر این شد که همان جا توقف کرده و ضمن برپا کردن چادرها، منتظر بازگشت گروه از قله بمانند. بعد از اربناب حدود یک ربع در امتداد جاده از داخل جنگل عبور کردیم سپس از جنگل خارج شدیم که از آن جا به بعد، درختان به‌صورت پراکنده در دامنه‌ها دیده می‌شدند. در بخش‌هایی از مسیر، از جاده خارج شده و در شیب تند دامنه‌ها میانبر زدیم تا درنهایت مجدداً وارد جاده شدیم. ادامه جاده به سمت کاسه و قله‌ی شمالی می‌رود. ما به دلیل ضیق وقت قصد بازدید از کاسه را نداشتیم، در یک موقعیت مناسب از جاده جدا شده و از سمت چپ مسیر یال را بدون پاکوب به سمت بالا و قله جنوبی (قله اصلی) در پیش گرفتیم. ساعت 16:00 به بالای یال (خط الراس) رسیدیم. در اینجا با منظره باشکوهی در ضلع جنوبی درفک مواجه شدیم که تمام خستگی راهی را که آمده بودیم به‌یک‌باره از یاد بردیم. اقیانوسی از ابر و مه در زیر پایمان! تمام جلگه جنوبی (سمت رستم‌آباد) در زیر لایه‌ای از ابر و مه قرار داشت. دریایی از ابر که موج‌های ابری آن به‌آرامی رو هم لغزیده و شکل عوض می‌کردند.

پس از تماشای آن مناظر بی‌بدیل و کمی استراحت، مسیر خط الراس را به سمت راست ادامه دادیم. پس از چند فراز و نشیب درنهایت همه اعضای گروه بر فراز قله درفک ایستادیم درحالی‌که ساعت 04:40 عصر را نشان می‌داد. روی قله یک سنگ‌چین نه‌چندان بزرگ و یک تابلو یادبود وجود داشت که این عبارت روی آن درج شده بود:

"یاد و خاطره دو زوج همنورد... بهروز بُرزو  و کبری اسرافیلیان ، هادی نیک اندام و فرخنده سپهری، معلمین ایثار و تلاش، گرامی باد. جامعه کوهنوردی 78"

فرود:

پس از استراحت و عکاسی روی قله، مسیر فرود را از یکی از یال‌های شرقی-شمالی در پیش گرفتیم که با شیب بیشتری به سمت جاده سرازیر می‌شد. به جاده که رسیدیم بر شدت ابرهای بالای سرمان افزوده شده و در اندک زمانی باران شدیدی شروع به باریدن کرد طوری که ما کاملاً خیس به اربناب رسیدیم. با وضع موجود و بارانی که می‌بارید دیگر چادرها قابل‌استفاده نبودند بنابراین سریع چادرها را جمع کرده و به سمت کلبه‌ها حرکت کردیم. از بخت خوب، یکی از روستاییان در اربناب حضور داشت و یک کلبه بزرگ برای شبمانی در اختیار گروه قرار داد. من و همسرم هم به سمت چیچال و کلبه‌ای که قولش را گرفته بودیم حرکت کردیم و با مهمان‌نوازی صمیمانه جوان روستایی شب را در آن کلبه جنگلی و با گرمای مطبوع بخاری هیزمی به صبح رساندیم.

 

روز دوم:

ساعت 8 صبح شنبه بیدار شده و صبحانه را به‌صرف سیب‌زمینی آتشی و پنیر محلی مهمان صاحب‌خانه مهربانمان بودیم.

ساعت 9.30، با قدردانی فراوان و با دادن مبلغی به اصرار، از جوان روستایی خداحافظی کرده و به سمت کلبه‌های گروه حرکت کردیم. به دوستان ملحق شده و همگی مسیر برگشت به شاه شهیدان را در پیش گرفتیم. از چیچال دو راه برای فرود پیش رو داشتیم: 1- مسیری که روز قبل آمده بودیم (سمت چپ) 2- مسیر جدید از داخل جنگل (سمت راست)

گروه اهورا از همان مسیر روز قبل (شماره 1) برگشتند و ما برای اینکه تنوع ایجاد شده و مسیر جدیدی را نیز ببینیم، مسیر دوم را انتخاب کردیم. از یکی از روستاییان که در چیچال حضور داشت کمی راهنمایی گرفته و به سمت شاه شهیدان به راه افتادیم. دقایقی را در جاده حرکت کرده و سپس از سمت چپ از یک پاکوب به بالای تپه که پوشش جنگلی داشت ارتفاع گرفتیم. از بخش جنگلی که پوشیده از درختان ازگیل بود عبور کرده و وارد مرتع و سبزه‌زار شدیم و با حرکت به سمت چپ، پس از حدود 1 ساعت و ربع پیاده‌روی به نقطه‌ای رسیدیم که با مسیر صعودمان یکی می‌شد و مجدداً به گروه اهورا ملحق شدیم. از اینجا و از بالای بلندی، شاه شهیدان و دامنه‌های اطراف آن به‌خوبی دیده می‌شد.

در جهت شمال کوه درفک و جلگه گیلان و در جهت شرق در دوردست‌ها نمای زیبایی از کوه سماموس با قله‌های سفیدپوش دیده می‌شد. بالای سر آسمان نیلگون بود و دورتادور پوشیده از ابرهای سفید... ترکیبی چشم‌نواز از آبی آسمان و سفیدی ابرهای پراکنده و تا چشم کار می‌کرد کوه بود و سبزی درخشنده زمین...

 

ساعت 13:30 روز شنبه 13 آبان ماه همگی به‌سلامت به روستای شاه شهیدان رسیدیم و پایان یکی از برنامه‌های به‌یادماندنی و هیجان‌انگیز در این فصل از سال برایمان رقم خورد. خصوصاً برای ما دو نفر که اصلاً به‌قصد صعود به قله درفک به شاه شهیدان نیامده بودیم! در پایان از سرپرست گران‌قدر گروه کوهنوردی اهورا جناب آقای محمدرضا آفرین زاد و تک‌تک اعضای گروه که با روی باز و با مهربانی پذیرای ما شده و موجبات این صعود خاطره‌انگیز را برای ما فراهم آوردند نهایت تشکر و قدردانی را دارم.

 

 نکات برنامه:

1-       صعود به قله درفک از شاه شهیدان به‌طور متوسط 4 تا 5 ساعت زمان می‌برد. 1.5 ساعت تا ییلاق چیچال و 2.5 ساعت تا قله.

2-       برای صعود به قله شمالی و مشاهده کاسه می‌توانید از پایین به سمت کاسه و قله شمالی حرکت کرده و سپس از روی خط الراس به عقب برگشته و قله جنوبی را صعود نمایید و یا اینکه ابتدا قله جنوبی را صعود نموده و سپس خط الراس را به سمت قله شمالی و کاسه ادامه دهید.

3-       لینک گزارش برنامه در وبلاگ "کوهنوردی... نشاط زندگی": http://koohestan-n.persianblog.ir/post/74/

4-       اجاره کلبه و منزل برای اقامت در شاه شهیدان و راهنمای صعود به قله:

آقای نظری زاده: 09118155494 - 09118338982

 

منابع آب در مسیر:

  • شیر آب جنب امامزاده در شاه شهیدان
  • چشمه آب چیچال و اربناب در نیمه‌راه

 

محل‌های مناسب کمپینگ:

  • روستای شاه شهیدان (کلبه و چادر)
  • ییلاق چیچال و اربناب (کلبه و چادر)

 

پاورقی:

1)      منسوب به ادموند هیلاری، نخستین فاتح اورست

 

نیما اسماعیلی

95.07.12

 

 جاده سیاهکل به دیلمان

 

امامزادگان محمد و هادی، معروف به شاه شهیدان

 

ابتدای مسیر، قبل از گردنه بالای شاه شهیدان

 

روستای شاه شهیدان

 

شاه شهیدان به چیچال، از مسیر کوه

 

ییلاق چیچال (اربناب و مسیر صعود به درفک از سمت راست می‌باشد)

 

ییلاق چیچال

 

ییلاق چیچال

 

جنگل بلوط در اربناب

 

راهپیمایی در جنگل بلوط

 

راهپیمایی در جنگل بلوط

 

ادامه مسیر به سمت قله بعد از جنگل (مسیر میانبر از کنار جاده)

 

حرکت بر روی یال به سمت گردنه قبل از قله

 

گردنه قبل از قله

 

سورپراااااااااااایز روی گردنه (دره جنوبی درفک -سمت رستم آباد و شیرکوه- زیر پوشش ابر و مه)

 

بازی نور و ابر در لاجوردی آسمان

 

بر فراز قله درفک

 

بر فراز قله درفک (اولین قله مریم خانم)

 

در مسیر برگشت از قله، جاده چیچال به درفک

 

آقای آفرین زاد عزیز و دوست داشتنی، سرپرست و مدیر گروه کوهنوردی اهورا

 

صبح دل انگیز پاییزی در آنسوی پنچره

 

ییلاق چیچال، کلبه آقا سهیل کاظمی، من و مریم شب رو مهمان آقا سهیل بودیم در این کلبه. شرشر بارون و بخاری هیزمی و پارس سگها تا پاسی از شب... واقعا خاطره‌ای شد برای ما :)

 

اربناب، کلبه‌ای که ناجی دوستان ما شد در آن شب بارانی! یکی از اهالی مهربان اربناب دوستان رو به این کلبه که خالی بود راهنمایی کرد.

 

اربناب

 

ییلاق چیچال

 

ییلاق چیچال

 

تابلوی راهنما بین ییلاق چیچال و روستای چیچال در مسیر برگشت

 

روستای چیچال در مسیر برگشت به شاه شهیدان (برگشت از مسیر جنگل و دره)

 

جاده چیچال به شاه شهیدان در مسیر برگشت

 

جنگل، در مسیر برگشت به شاه شهیدان

 

نمایی زیبا از مراتع بین چیچال و شاه شهیدان، عجیب اینکه در این فصل هنوز مراتع در این منطقه سرسبز بودند!

 

هارمونی رنگها در طبیعت زیبای پاییزی

 

دره سرسبز قبل از شاه شهیدان

 

مراتع سرسبز قبل از گردنه شاه شهیدان در مسیر برگشت

 

جلوه‌‌ای از زیباییهای طبیعت -از نوع متفاوت- در لابلای بوته ها و خارها

 

گردنه بالای شاه شهیدان، چشم اندازهای زیبا از ارتفاعات دیلمان و کوه سماموس در دور دست

 

همراه با دوستان خوبم در گروه کوهنوردی اهورا

 

نمایی دیگر از شاه شهیدان

 

جاده خاکی بین شاه شهیدان و آسیابر در مسیر برگشت

 

پایان

  نظرات ()
آرشيو موضوعي گزارشهاي من در روزنامه ايران گزارشهاي من در ماهنامه پيام بهمن گزارشهاي من در مجله جهان‌گردان برنامه هاي آتي مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير حصارک به امامزاده داود قله قبله از مسیر جنوبی کیسه آب Climax کفش کوه بستارد قله یونزا قله منار توریستگاه، تجربه سفر هوشمندانه قله سیادر جنگل الیمستان - پاییزه قله ارفع کوه
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا ایرانی - هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com تبدیل و ویرایش فایلهای GPS
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا) گروه آریامهر (سعید نیری) كوهنوردي - علي حيدري (تيرداد) راهنمای سفر توریستگاه پرتال زيگور طراح قالب