نیما
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ نیما
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (و ایران))
لنگرود - امامزاده پونسی نويسنده: نیما - شنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٢

پونسی، امامزاده‌ای بر فراز کوهها

گیلان، لنگرود، اطاقور، جاده خرما، روستای تیکسر

پنجشنبه 1 فروردین 1392

مسافت‌ها:

از لنگرود به اطاقور: 16 کیلومتر

از اطاقور تا سر ورودی تیکسر (واقع در جاده خرما): 9 کیلومتر

از سر جاده تا روستای تیکسر: 5 کیلومتر (جاده آسفالت کوهستانی)

مدت زمان کوهپیمایی: 2 ساعت از روستای تیکسر تا پونسی

شرح مسیر:

از لنگرود به سمت اطاقور حرکت کرده و از اطاقور وارد جاده منطقه تورسیتی خرما شوید. (از املش هم به این جاده دسترسی خواهید داشت). حدود 8 کیلومتر که در این جاده رانندگی کردید تابلوی روستای تیکسر را در سمت چپ جاده می‌بینید. جاده تیسکر یک جاده آسفالته کوهستانی به طول حدود 5 کیلومتر است. وارد روستای تیکسر که شدید، حدود 500 متر بالاتر به یک سه راهی میرسید. در اینجا جاده اصلی به سمت چپ پیچیده و راه دیگر یک جاده خاکی است که از سمت راست به پایین سرازیر میشود. این جاده خاکی، نقطه آغازین پیاده روی به سمت پونسی است. از همین سه راهی، بقعه امازاده پونسی اگر دقت کنید، در میان انبوه درختان، به سختی دیده میشود (عکس ذیل گزارش). جاده خاکی مزبور بعد از گذر از کنار چند خانه به راه مالرو تبدیل شده و از روی یال به سمت بالا ارتفاع میگیرد. حدود 20 دقیقه که در این مسیر حرکت کردید به یک راه پاکوب میرسید که از سمت چپ به دره منتهی میشود. وارد راه پاکوب شده و از رودخانه گذر کنید. پس از رودخانه دو راه پاکوب پیش روی شماست: یکی به سمت بالا ارتفاع گرفته و شما را مستقیم به روی یال و خط الراس می رساند و دیگری از سمت چپ از داخل جنگل میانبر زده و در نهایت پس از حدود یک ساعت می توانید بر روی خط الراس قرار بگیرید. مسیر دوم (مسیر رفت ما) دارای پاکوب مشخص نبوده و کمی صعب العبور و بعضا گمراه کننده است. اما مسیر اول، مسیر اصلی دسترسی به پونسی بوده و پیشنهاد میشود که اگر بلد راه نیستید، بعد از گذر از رودخانه، حتما از این مسیر عبور نمایید. با ادامه این مسیر پس از حدود 15 دقیقه بر روی خط الراس قرار گرفته و یک راه پاکوب مشخص و هموار، شما را مستقیم به امامزاده پونسی میرساند.

امامراده دارای چاه آبی هست که اهالی به متبرک بودن آب آن اعتقاد زیادی داشته و از خاصیت شفا بخشی این چاه و آب آن قصه ها میگویند. آب چاه کمی رنگ دارد یعنی شفاف نیست، اما طعم و مزه طبیعی دارد. امامزاده در مکانی زیبا، بر روی بلند ترین نقطه‌ی خط الراس (قله) قرار داشته و طبیعت بسیار زیبا و مسحور کننده ای دارد. در محوطه امامزاده دو بقعه، یک انباری (آشپزخانه) و چند سرویس بهداشتی قرار دارد. برای کنجکاوی داخل انباری شدیم و از مشاهده آنهمه ظرف و ظروف و لوازم آشپزی در حیرت ماندیم. با توجه به صعب العبور بودن و دسترسی نه چندان آسان به این امامزاده، امکانات و تعداد زیاد ظروف آشپزی در این مکان در نوع خود جالب بود! این مهم نشان دهنده اعتقاد و علاقه وافر اهالی منطقه به این امامزاده و حجم زیاد هیئت های عزاداری هست که در ایام مختلف به این مکان مقدس و مذهبی مراجعه میکنند.

در داخلبقعه اصلی، سنگ نبشته ای قرار دارد (تصویر ذیل گزارش) که بر روی آن نوشته شده: آرامگاه سید نور الدین و فرزندانش که در سنه 635 ه.ق ، پس از شهادت در این مکان به خاک سپرده شده اند. سید نورالدین از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده است.

به روایتی از یک از اهالی شنیدیم که علت نامگذاری این مکان بنام "پونسی" در واقع "پنج سید" است که به اختصار و در گویش محلی به "پونسی" شهرت یافته است. یعنی محل دفن پنج سید. بقعه اصلی آرامگاه سید نورالدین بوده در بقعه دیگر 4 مقبره وجود دارد که متعلق به خواهر و فرزندان آن بزرگوار میباشند. در مورد وجه تسمیه پونسی (پنج سید) چندان اطمینان ندارم چونکه سنگ نوشته به این موضوع اشاره ای نداشته و یا آنرا تایید نمیکند.

تابلوی راهنمای سر جاده (ورودی تیسکر) نام این محل را اینگونه نوشته: "امامزاده پاُنسی"

در مورد وجه تسمیه این امامزاده و همچنین اطلاعات آورده شده در این گزارش، اگر کسی اطلاعاتی دقیق تری داشت ممنون میشوم که در اختیار بنده قرار دهد.

لازم به ذکر است که ما این مسیر را بدون راهنما طی کردیم. با توجه به توضیحات گزارش و کمی هم پس و جو از اهالی قطعا میتوانید این مسیر زیبا را طی کرده و از آن لذت ببرید. نقطه قوت مسیر این است که مکان امامزاده بر روی خط الراس از همان ابتدای حرکت مشخص بوده و در نتیجه مسیر حرکت حداقل بصورت تقریبی مشخص است، حتی اگر راه پاکوب را گم کرده باشید.

(تصاویر بیشتر در ادامه مطلب)

=====================================


 جاده خرما، ورودی روستای تیکسر

 

روستای تیکسر، بقعه امامزاده پونسی و خط الراس منتهی به آن

 

روستای تیکسر، ابتدای مسیر کوهپیمایی

 

ادامه مسیر از میان جنگل

 

ادامه مسیر از میان جنگل

 

مسیر پاکوب بر روی خط الراس

 

مسیر پاکوب بر روی خط الراس

 

گل زیبای پامچال

 

بخش پایانی مسیر منتهی به امامزاده

 

بخش پایانی مسیر منتهی به امامزاده

 

امامزاده پونسی

 

امامزاده پونسی

 

انباری (آشپزخانه) و چاه آب در محوطه امامزاده

 

سنگ نوشته داخل بقعه

 

تعداد زیاد ظروف و وسایل آشپزی در انباری امامزاده واقعا جالب توجه بود که این فقط بخشی از ظرفهاست بجز دیگها و کتریها و ... که در اتاقکهای دیگر انباری قرار داشتند.

 

پایان

  نظرات ()
آرشيو موضوعي گزارشهاي من در روزنامه ايران گزارشهاي من در ماهنامه پيام بهمن گزارشهاي من در مجله جهان‌گردان برنامه هاي آتي مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير حصارک به امامزاده داود قله قبله از مسیر جنوبی کیسه آب Climax کفش کوه بستارد قله یونزا قله منار توریستگاه، تجربه سفر هوشمندانه قله سیادر جنگل الیمستان - پاییزه قله ارفع کوه
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا ایرانی - هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com تبدیل و ویرایش فایلهای GPS
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا) گروه آریامهر (سعید نیری) كوهنوردي - علي حيدري (تيرداد) راهنمای سفر توریستگاه پرتال زيگور طراح قالب