نیما
تماس با من nima_m406@yahoo.com
درباره من: نيما (حسن اسماعيلي)
متولد: 9 اسفند 1354
محل سکونت: تهران
وضعيت تاهل: متاهل

پروفايل من
آرشيو وبلاگ
      کوهنوردی... نشاط زندگی (مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران))
آبشار خور ، قله پهنه سار - 3400 نويسنده: نیما - یکشنبه ۱ خرداد ۱۳٩٠

شبها گذرد که دیده نتوانم بست
مردم همه از خواب و من از فکر تو مست
باشد که به دست خویش خونم ریزی
تا جان بدهم دامن مقصود به دست
"سعدی"
---------------------------

گزارش صعود به قله پهنه سار (گندم چال) از روستای خور

تاریخ اجرای برنامه: جمعه 30 اردیبهشت 1390

سطح برنامه: کوهنوردی متوسط

تعداد نفرات شرکت کننده: ٢ نفر

هدف: صعود به قله پهنه سار از روستای خور

زمان: صعود: ۵ ساعت ، فرود: ٣ ساعت (مفید)

-----------------------------

معرفی روستا و آبشار خور:

روستای خور با ارتفاع تقریبی 2400 متر (Google Earth) از سطح دریا در دامنه غربی قله پهنه سار (گندم چال) به ارتفاع 3400 متر واقع شده و از نقاط دیدنی استان تهران میباشد. آبشار خور نیز به فاصله حدود 1 ساعت پباده روی از روستا و با ارتفاع حدود 60 متر از جاذبه های دیدنی این منطقه میباشد. این آبشار در فصل زمستان یخ میبندد که جلوه و زیبایی خاص خود را دارد.

* ارتفاع قله پهنه سار را در سایتها و گزارشها 3600 متر و 3400 متر آورده اند که بنظرم 3400 متر صحیح میباشد. نقشه توپوگرافی من نیز ارتفاع قله را 3375 نشان میدهد. ارتفاع روستای خور را نیز در سایتها 2800 متر گفته اند اما گوگل ارت ارتفاع کمتر از 2400 متر را برای این روستا نشان میدهد که بنظرم قابل قبول میباشد.

دسترسی به این روستا از جاده کرج – چالوس میباشد. حدود کیلومتر 20 جاده کرج - چالوس و قبل از تاسیسات سد کرج (امیرکبیر)، تابلو خوزنکلا در سمت راست دیده میشود که پس از ورود به این جاده آسفالته پیچ در پیچ کوهستانی با دنبال کردن تابلو "پیست اسکی خور" حدود 10 کیلومتر بالاتر به روستای خور خواهید رسید.

آبشار خور ، وبسایت برای این تصویر

برای رسیدن پای آبشار نیاز به ورود به روستا ندارید. خودروی خود را قبل از روستا و در مجاورت دفتر مدیریت پیست اسکی پارک کرده و پس از عبور از جلوی ساختمان دفتر، جاده پاکوب باریک مجاور آنرا که از کنار نهر آب میگذرد در پیش بگیرید. در جلوی دفتر مدیریت یک جاده نسبتا عریض خاکی و ماشین رو هم وجود دارد که از پای کوه به سمت بالا میرود. این جاده برای دسترسی به ایستگاه بالای تله کابین و پیست اسکی میباشد. و همچنین برای صعود به قله گندم چال از ضلع شمالی نیز میتوان از این مسیر استفاده کرد.

برای رسیدن به آبشار حدود یک ساعت باید در جاده پاکوب که گفته شد، پیاده روی کنید. بیشتر مسیر تا پای دره و نزدیک آبشار، بدون شیب و هموار میباشد. در طول مسیر جا برای نشستن و اطراق خانوادگی هم پیدا میشود. اگر قصد روشن کردن آتش را دارید باید در طول مسیر و قبل از آبشار اطراق کنید و یا اینکه چوب با خود بردارید. در انتها دو آبشار با فاصله از هم قرار دارند که آبشار اصلی پرآب تر بوده و در سمت راست قرار دارد. این دو آبشار با یک تپه از هم جدا شده اند که پای هرکدامشان بایستید آن یکی قابل مشاهده نخواهد بود. جاده پاکوب روستا تا آبشار بسیار سرسبز و پوشیده از درختان آلوچه و آلبالو میباشد که خصوصا در فصل بهار هر رهگذری را به وجد می آورد. بازدید از این مسیر و آبشار حتما خاطره ای شیرین و بیاد ماندنی برای شما خواهد بود. خصوصا برای خانواده ها و آنها که زیاد توان پیمودن مسیرهای شیب دار را ندارند نیز مناسب میباشد.


گزارش صعود به قله پهنه سار و مشاهده عکسهای بیشتر در ادامه مطلب

-------------------------


موقعیت جغرافیایی:

قله پهنه سار که به آن گندم چال یا پهنه حصار یا پشته بند هم گفته میشود با 3400 متر ارتفاع از سطح دریا در شمال غرب تهران واقع شده و یکی از مناطق مرتفع البرز مرکزی می‌باشد.

عکس ماهواره ای قله گندم چال از سایت گوگل مپ :

در این تصویر جاده چالوس با رنگ زرد در سمت چپ تصویر و قله گندم چال در وسط با حرف B مشخص شده است. روستای خور در غرب قله و روستای سنگان که مسیر دیگر صعود به قله میباشد در جنوب شرقی قله واقع است.

دسترسی:

حدودا کیلومتر 20 جاده کرج – چالوس (قبل از سد کرج) ، روستای خوزنکلا در سمت راست جاده، روستا و پیست اسکی خور (از جاده چالوس تا روستای خور حدود 10 کیلومتر جاده کوهستانی میباشد)

مسیرشناسی قله:

برای صعود به قله پهنه سار از روستای خور دو راه پیش رو دارید:

١. صعود از مسیر آبشار خور که پس از عبور از جاده پاکوب از سمت چپ آبشار به یال غربی و دره منتهی به قله دسترسی خواهید داشت

٢. صعود از جاده عریض پیست اسکی که از آنجا به یال شمالی و قله دسترسی خواهید داشت

شرح برنامه:

شب قبل از حرکت سری به سایت "هواشناسی قله ها" زدم تا از وضعیت جوی قله توچال برای فردا آگاه شوم که وضعیت هوا را آفتابیو نیمه ابری نشان میداد. همینطور برای بررسی موقعیت قله گندم چال و روستایخور سری به سایتگوگل مپ زدم.

مسیر و موقعیت قله:

قرمز: مسیر صعود ، زرد: مسیر فرود

قله گندم چال

صعود:

ماساعت ٠٨:۴۵ صبح پس از پارک خودروی شخصی خود مجاور دفتر پیست که قبل از وردی روستا قرار دارد، حرکت به سمت قله را از مسیر شماره ٢ یعنی جاده پیست اسکی (جاده عریض ماشین رو) آغاز کرده پس از حدود ۴۵ دقیقه به جایی رسیدیم که آبشار با فاصله ای دور از ما آنسوی دره دیده میشد. مسیر خودمان را به سمت ایستگاه آخر تله کابین ادامه دادیم. صبحانه را در بین راه صرف کردیم. در طول مسیر دو جا از مسیر میانبر که پاکوب بود استفاده کردیم. پاکوب آخر از پائین دکلهای تله کابین رد میشد . ساعت ١١:۴۵ به منطقه سرسبز و زیبایی رسیدیم که رودخانه از وسط آن رد میشد. (عکس شماره 4). این منطقه در واقع، پائین یال شمالی محسوب میشد. پس از استراحت و بهره بردن از طبیعت زیبای آنجا ساعت ١٢:١۵ مسیر صعود به قله را از یال شمالی در پیش گرفتیم. (شماره ٢ در تصویر زیر). ساعت ١۴:٠٠ به بالای قله فرعی منتهی به یال رسیدیم (شماره ٣). از آنجا به سمت خط الراس مقابل ارتفاع گرفتیم. از خط الراس کمی به سمت راست حرکت کردیم تا به قله پهنه سار رسیدیم که یک بادپناه سنگچین هم روی قله وجود داشت. ١۴:۴۵ دقیقه روی قله بودیم. باد نسبتا شدیدی می وزید و بادپناه سنگ چین برای استراحت بسیار به دردمان خورد. حدود دو ساعت نهار و استراحتمان طول کشید.

فرود:

ساعت ١٧:١۵ به سمت پائین و قله فرعی سرازیر شدیم. از اینجا به بعد مسیر فرود را از مسیر صعود جداکردیم. از یال و دره غربی که سمت چپ قله قرار داشت و پوشیده از سنگ بود به سمت دره و آبشار سرازیر شدیم. (عکس شماره ٨). پس از حدود ٢ ساعت راهپیمایی سخت در شیب دره به بالای آبشار رسیدیم. از سمت راست کمی ارتفاع گرفتیم تا به بالای یال رسیدیم و از آنجا از راه پاکوب به پائین آبشار رسیدیم. از آبشار نیز راه دره را در پیش گرفتیم و پس از رسیدن به دره از عرض رودخانه گذشته و از جاده پاکوب که از سمت راست ارتفاع میگرفت ادامه مسیر دادیم. حدود 1 ساعت بعد، ساعت ٢٠:٣٠ به جلوی دفتر پیست و محل پارک خودرو رسیدیم.

عکس شماه 1:

1: منطقه سر سبز پائین یال شمالی ، 2: یال شمالی، 3: قله فرعی 4: مسیر و دره غربی ، 5: قله پهنه سار

 

نکات مفید و توصیه ها:

1. باتوجه به نوع مسیر که تجربه کردیم، صعود از مسیرآبشار و فرود از جاده پیست را پیشنهاد میکنم، که ظاهرا اکثر صعودها نیز از همین مسیر صورت میگیرد. بدلیل اینکه دره منتهی به قله که از بالای آبشار شروع میشود، در انتها پوشیده از سنگ بوده و برای صعود مناسبتر از فرود میباشد.

2. در این فصل که ما صعود کردیم، آب سالم برای نوشیدن در طول مسیر از چشمه و یا رود فراهم بود. از یال غربی تا حدود نیم ساعت بعد از آبشار، چشمه وجود داشت. و از یال شمالی نیز تا پای یال و در همان منطقه سرسبز که ذکر شد آب از رود در دسترس بود.

3. آنتن همراه اول از مسیر شماره 1 تا پای آبشار و از مسیر شماره 2 تا محدوده منطقه سر سبز برقرار میباشد.

---------------------------------------------

عکسهای بیشتر و راهنمائیهای مفید در مورد مسیر:

عکس شماره 2:

A: آبشار خور ، 4: یال غربی و دره منتهی به قله


عکس شماره 3:

مسیر فرعی پاکوب که از جاده پیست جدا شده و به سمت منطقه سرسبز پای یال شمالی میرود.


عکس شماره 4:

منطقه سر سبز و زیبای پائین یال شمالی در مسیر رودخانه اصلی. یک آبشار نیز در پائین دست آن قرار دارد که برای دیدن آن باید حدود 100 متر در امتداد رود به سمت پائین حرکت کنید


عکس شماره 5:


عکس شماره 6:

برای دانلود و دریافت عکس در سایز واقعی بر روی آن کلیک کنید. 540K


عکس شماره 7: قله پهنه سار و بادپناه سنگ چین آن


عکس شماره 8: مسیر سنگلاخی پائین قله فرعی


عکس شماره 9:

پس از پشت سر گذاشتن مسیر سنگلاخی و شیب تند اولیه، بقیه مسیر تا آبشار را بر روی برف و یخ کف دره طی نمودیم که راهپیمایی آسان و لذت بخشی بود.


عکس شماره 10:

آبشار اصلی در سمت راست و آبشار دیگر نیز در سمت چپ تصویر مشاهده میشود. در مسیر فرود به بالای آبشار فرعی رسیدیم که قبل از آبشار از سمت راست کمی ارتفاع  گرفته و سپس پائین آمده و به پای آبشار رسیدیم.


عکس شماره 11: نمایی از مسیر زیبای آبشار تا روستا


عکس شماره 12: نمایی از مسیر زیبای آبشار تا روستا


عکس شماره 13:

برای دانلود و دریافت عکس در سایز واقعی بر روی آن کلیک کنید. 1MB


عکس شماره 14:

پایان

لينک      نظرات ()      

آرشيو موضوعي برنامه هاي آتي جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري تهران (گزارشهاي من در روزنامه ايران) مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شمال غرب تهران مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شميرانات، (لواسان و فشم) مسيرهاي گردشگري و کوهنوردي شرق تهران: فيروزکوه، هراز، دماوند، ... مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي کرج و جاده چالوس مسيرهاي گردشگري و كوهنوردي شرق گيلان آموزش آموزش آپلود عکس و درج تصوير در وبلاگ آموزش روشهاي ريسايز و كم كردن حجم تصاوير Photo Resizer ، نرم افزاري عالي جهت ريسايز تصاوير
مطالب اخير مشکل پرشین بلاگ! (پست ثابت) قله شاه زید قله خرو نرو قله سیانو غار الیاس قله کرچان از همه جا دماوند شمالی طالقان به سه هزار تنکابن قله سات - طالقان قله سردگاه منجیل
پيوندهاي مفيد آپلود فايل و عكس - با عضويت آپلود فايل و عكس - بدون عضويت پيش بيني 7 روزه وضعيت آب و هوا پيش بيني 6 روزه، هواشناسي شهرها و قله هاي ايران هواشناسي قله ها پيش بيني هواي قله توچال نقشه شماتيك كوه هاي شمال تهران - آنلاين نقشه جامع راه هاي ايران - آنلاين نقشه تهران - آنلاين (شهرداري تهران)ا نقشه تهران - آنلاين (گوگل مپ)ا سايت انجمن پزشکي کوهستان ايران maps.google.com wikimapia.org panoramio.com تبديل فايلهاي جي پي اس
دانلود دانلود نقشه مسيرهاي کوهنوردي شمال تهران دانلود نقشه البرز مرکزي دانلود نقشه تهران دانلود كتاب‌هاي كوهنوردي
دوستان من گروه كوهنوردي همه ما (2) ايران را بگرديم (محمد گائيني) ويكي پاكوب وبسايت پزشكي كوهستان ايران گروه اكوتوريسم شادي (كامران) ايران سرزمين من (پرويز شجاعي) تارنمای یک نجاتگر (ميلاد) راز کوه (رضا) سفر نويس (شهریار) بر فراز قله ها (صدريه منتظري) همه ما (يكي از همه!) دريا گوشه (بابك) دامون (دامون ابوالقاسمی) کوهستان (فرود) گروه كوهنوردي اهورا پنجره‌اي به كوهستان کوهنوردان زرتشتی ایران كوه نوشت‌هاي رضا نوركامي قله هاي مه گرفته (حسام) كوه گردي (نيما) آريا كوه كوه نامه دئنا (منصوره جعفريان) سفر به ديگر سو بهار گشت (بهارالدين افضلي) چكاد ايران گروه کوهنوردی باران لاهیجان گروه طبیعت گردی هـورشید دانشنامهٔ آزاد طبيعت ايران (عطا)