کوهنوردی... نشاط زندگی

مسیرهای کوهنوردی و گردشگری تهران (ایران)

احداث جاده از آهار به ده تنگه!

با سلام و تبریک سال نو به همه خوبان
هر کسی که آشنایی اندکی با طبیعت اطراف تهران داشته باشه، فکر کنم در این نکته با من هم عقیده‌ است که: آهار به ده تنگه، یکی از زیباترین و دلچسب ترین مسیرهای پیاده روی اطراف تهران هست. یا شاید هم، بود! چون جاده‌ای که در این مسیر در حال احداث هست، علاوه بر تخریب طبیعت -که هم اکنون مشاهده میشود- قطعا در آینده زمینه ساخت و ساز غیر مجاز در حاشیه رودخانه و همچنین ورود دلالان زمین به منطقه را نیز باعث خواهد شد.

مسیر ارتباطی روستای آهار به ده تنگه، یک راه مالرو به طول تقریبی 7-8 کیلومتر هست که تاکنون حدود یک چهارم این مسیر رو با بیل مکانیکی عریض کرده و راه سازی کرده‌اند. و البته این جاده ظاهرا به ده تنگه نیز ختم نمیشه بلکه به گفته یکی از اهالی، بعد از ده تگنه نیز در امتداد باغ ها همچنان امتداد خواهد یافت.

---------------------------------------------------

پی نوشت 9 اردیبهشت 92:
دیروز 8 اردیبهشت، روزنامه همشهری در صفحه 7، گزارشی از قول آقای شروان شعاعی، در مورد همین جاده آهار به ده تنگه چاپ کرده و از تخریب طبیعت در منطقه انتقاد کرده. با سپاس از آقای شعاعی عزیز.
بنده در این مدت با خیلی از ارگانها و سازمانها ارتباط برقرار کرده، چه با میل و چه تلفنی موضوع رو منعکس کرده و پیگیری کردم. از جمله: شهرداری رودبار قصران، منابع طبیعی استان تهران، وزارت راه استان (از طریق دوستان)، محیط زیست استان تهران (آقای کرمی) و در نهایت بخشداری رودبار قصران (آقای شیرافکن).
محیط زیست و بخشداری اعتقادی به غیر قانونی بودن و جلوگیری از ادامه احداث جاده نداشتند! اما قول پیگیری موضوع را دادند.
قرار شده که یک نامه به بخشداری رودبار قصران نوشته و کتباً موضوع را گزارش کنم که حتما این کار را در روزهای آتی انجام خواهم داد.
امید که این پیگیری ها و پیگیری سایر دوستان و رسانه‌ها مثمر ثمر واقع شده و از تخریب بیشتر طبیعت زیبای آهار جلوگیری شود.

در نهایت باید بگم که اگر احداث جاده در این مسیر، توسط سازمانهای متولی این امر، کار کارشناسی شده و جهت رونق باغداری منطقه و رفاه حال اهالی محترم آهار نیاز به احداث این جاده هست (حتی به قیمت تخریب طبیعت)، شاید چاره‌ای جز سکوت و پذیرش این امر نیست. اما توقع می‌رود که این جاده در آینده باعث گسترش ساخت و ساز به خارج از باف مسکونی روستا نشده و تخریب بیشتر طبیعت بکر منطقه را دامن نزند. یعنی کنترل و نظارت روی آن باشد. متاسفانه با توجه به سوابق قبلی و موارد مشابه، بنظر میرسد که پس از ساخت جاده، به کنترل و جلوگیری از گسترش ساخت و ساز چندان نمی توان امیدوار بود و دل خوش کرد... و درد همینجاست!

---------------------------------------------------------------

روزنامه همشهری، 8 اردیبهشت 92:

(جهت مشاهده تصویر در سایز بزرگتر، بر روی عکس کلیک نمایید)

لینک این صفحه در همشهری آنلاین:

--------------------------------------------------------------------------

عکس: اوشان، مسیر روستای آهار به ده تنگه، پنجشنبه 15 فروردین 1392

 

 

 

  
نویسنده : نیما ; ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳٩٢